



























To nejlepší, co můžeme pro naši historii udělat, je nezapomenout.
O to, aby se na naši historii nezapomnělo, dlouhodobě pečuje nezisková organizace Post Bellum, zřizovatel sbírky vzpomínek Paměť národa – příběhů pamětníků, které měly zůstat zapomenuty, ale díky „sběračům“ jsou trvale zaznamenány. Podpořte jejich práci i vy a vyberte si super dárky, které vám rozšíří obzory a díky kterým dáte jasně najevo, že vám historie není lhostejná.

Dobré vědět: Paměť národa zaznamenala již 5000 osudů pamětníků – válečných veteránů, hrdinů, kteří bojovali za svobodné Československo, obětí nacistického i komunistického režimu i disidentů a politických vězňů. Stále ale mezi námi žije mnoho dalších, kteří se chovali statečně, mohou jít příkladem a mají co říct. Díky vašemu příspěvku bude možné zaznamenat i jejich vzpomínky.
Příběhy na CD, v knihách i diáři
V nabídce jsou CD s 24 díly dokumentárního pořadu Příběhy 20. století – příběhy leckdy neuvěřitelnými, strhujícími a jako by vystřiženými z hollywoodských filmů, ale do posledního písmene pravdivými a odžitými. Cédéčka oceníte třeba během dlouhých cest autem.
Již 13 let vysílá Český rozhlas pořad Příběhy 20. století, v nichž autoři Mikuláš Kroupa a Adam Drda představují osudy politických vězňů, válečných veteránů, přeživších holocaustu, odbojářů i spolupracovníků komunistického režimu. Seznámíte se například s příběhem statečné Heleny Šidákové, manželky agenta chodce, který pomáhal převádět lidi přes železnou oponu. Sama Helena byla s malým synem na útěku zatčena, krutě mučena a nakonec uvězněna na 20 let. Nikdy svého muže neprozradila, přesto i on skončil ve vězení. Shledali se po dlouhých 14 letech… Stejně statečně si počínala Jitka Malíková, která za totality pomáhala kněžím, či protikomunistický odbojář František Suchý. I jejich příběhy představují rozhlasové dokumenty na pěti CD. |
Temné období 70. a 80. let představuje dvojdílná publikace Normalizované životy, která vznikla podle dokumentárního cyklu České televize Příběhy 20. století a na příbězích konkrétních lidí dokazuje, že normalizace nebyla nijak idylická doba a že režim zdaleka nebyl tak bezzubý, jak se dnes může zdát.
Mladší generaci přiblíží dobu (ne)dávno minulou skvěle zpracované komiksy a pořídit si můžete i originální diář, kam budete zaznamenávat své plány na rok 2020 a mezi řádky si připomínat významné okamžiky našich dějin s osobními vzpomínkami zajímavých lidí.
A pořídit si můžete i „parádu“ – placku a triko s Václavem Havlem a motivem sametové revoluce, který zpracoval komiksový výtvarník Vojtěch Šeda a který připomíná étos listopadu 1989.
Pořízením kteréholiv balíčku z nabídky podpoříte neziskovou organizaci Post Bellum, zřizovatele sbírky vzpomínek Paměť národa. Pomůžete, aby se nezapomnělo na osudy hrdinů a aby se o nich prostřednictvím vzdělávacích projektů, rozhlasových či televizních dokumentů nebo knih dozvěděli žáci, studenti i široká veřejnost.
Adresa pro případné vrácení zboží:
Post Bellum, Palác Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1