Původní nabídka už bohužel vypršela. Prohlédněte si její detail nebo objevte další.
Hurá do Muzea hl. m. Prahy: výstavy 1848 → 1918, Strašnice i stálá expozice

Nenechte si ujít nové nabídky podniku Muzeum hlavního města Prahy
Pohlídáme, aby vám už žádná nová nabídka neutekla.
Upozornění nastaveno Upozornění odhlášeno
Přihlášením k odběru vyjadřujete souhlas s podmínkami užití Slevomat.cz. Přečtěte si také informace o tom, jak zpracováváme osobní údaje.
Přehled nabídky
Termín
Platnost do 28. 2. 2019.
V ceně
- základní vstupné do Muzea hl. m. Prahy
Rezervaci nepotřebujete, voucher slouží jako vstupenka.
Využijte body ze zaměstnaneckých programů. Na tuto nabídku můžete využít body těchto benefitních společností:
- Pluxee (Sodexo) – převést body
- Edenred – převést body
- Benefity.cz – převést body
- Benefit Plus – převést body
- Up – převést body
Jak funguje převod benefitních bodů?
Termín
Platnost do 28. 2. 2019.
V ceně
- vstupné do Muzea hl. m. Prahy (dítě/student/senior)
Rezervaci nepotřebujete, voucher slouží jako vstupenka.
Využijte body ze zaměstnaneckých programů. Na tuto nabídku můžete využít body těchto benefitních společností:
- Pluxee (Sodexo) – převést body
- Edenred – převést body
- Benefity.cz – převést body
- Benefit Plus – převést body
- Up – převést body
Jak funguje převod benefitních bodů?
Termín
Platnost do 28. 2. 2019.
V ceně
- rodinné vstupné (max. 2 dospělí a max. 4 děti do 15 let) do Muzea hl. m. Prahy
Rezervaci nepotřebujete, voucher slouží jako vstupenka.
Využijte body ze zaměstnaneckých programů. Na tuto nabídku můžete využít body těchto benefitních společností:
- Pluxee (Sodexo) – převést body
- Edenred – převést body
- Benefity.cz – převést body
- Benefit Plus – převést body
- Up – převést body
Jak funguje převod benefitních bodů?
Kde stihnete navštívit pravěk, středověk a baroko v jeden den? Že prý ve snu? Ale kdepak. V muzeu!
To zní dobře, že? Vezměte děti, kamarádku nebo klidně vyrazte sami a zajděte se podívat do Muzea hl. m. Prahy. V nabídce je vstupné jak pro jednotlivce, tak pro rodinu. Kromě právě probíhajících výstav se jistě rádi podíváte i na stálé expozice, kde můžete prozkoumat Prahu v pravěku, středověku nebo třeba i tu barokní, a určitě se vám bude líbit i Langweilův model Prahy.
A co děti? Výstavu si užijí ratolesti od 7 let (do 6,9 let mají vstup zdarma). Je zde herna pro malé i velké návštěvníky.
Co tady uvidíte?
Výstavy:
- Praha 1848 → 1918
- Místo: Hlavní budova muzea
- Termín: do 24. 2. 2019
Výstava představí dva významné okamžiky v dějinách Prahy –
události roku 1848, zejména tzv. Svatodušní bouře, a vyhlášení
samostatného československého státu 28. 10. 1918, včetně pražských
odrazů reality, která ke vzniku Československa vedla. Výstava rovněž
ukáže proměny Prahy ve druhé polovině dlouhého 19. století. Praha během několika desetiletí prošla výraznou modernizací, obklopily ji předměstí,
vyrostla v ní řada dopravních staveb a významných veřejných budov,
celkově se změnila v moderní velkoměsto.
Rok „velkých změn“ – 1848 – přinesl i do Prahy mnohé dosud nevídané počiny, dokonce se v ní po několik dní odehrávaly pouliční boje, které vypukly 12. června 1848 a jejichž 170. výročí výstava také připomíná. Vystavena proto bude pozoruhodná kolekce zbraní povstalců nacházející se ve sbírkách Muzea hl. m. Prahy, stejně tak bohatá letáková produkce dokreslující širší souvislosti bouřlivé doby. Výstava v souhrnu představí Prahu jako dějiště významné dějinné etapy, jejíž souvislosti pražské dimenze dalece přesahovaly, nicméně Praha většinou představovala klíčový prostor činů a rozhodnutí. Stojí tedy za to představit tuto zajímavou dobu dějin s využitím široké palety sbírkových předmětů i moderních audiovizuálních prostředků a ukázat významné fenomény doby i signifikantní detaily. |
- Strašnice
… zahrada Prahy, brána armád…
- Místo: Hlavní budova muzea
- Termín: do 4. 11. 2018
Výstava je již osmým dílem mnohaletého projektu Muzea hl. m. Prahy o pražských čtvrtích. Strašnice leží v pražském předpolí, které bylo zasaženo prakticky každým obléháním, každou válkou, která se dotkla hlavního města Českého království. Bylo tomu tak za husitských válek, za války třicetileté, za válek o rakouské dědictví a války sedmileté, důležitou roli sehrály Strašnice i v moderní době během pražského povstání v květnu 1945. Původní nevelká ves o několika málo číslech popisných, ležící však na důležitých obchodních cestách, se v 18. a 19. století postupně rozrůstala. Na konci 18. století vznikly Nové Strašnice. Stavební boom pak zaznamenáme na přelomu 19. a 20. století a posléze během počátku 20. století a za první republiky, kdy se Strašnice staly důležitou rezidenční oblastí pražských středních vrstev.
V druhé polovině 20. století vzniklo ve Strašnicích nebo v těsném sousedství několik důležitých závodů (Tesla, Mitas, Jawa, Chirana). V této době je zastavěna téměř všechna plocha strašnického katastru – již na přelomu čtyřicátých a padesátých let tu vzniká sídliště Solidarita, poté vyrůstá nová, z velké části panelová výstavba i v dalších strašnických lokalitách. Na počátku devadesátých let 20. století byl postaven po šedesátiletém úsilí ve Strašnicích kostel Neposkvrněného početí Panny Marie.
Převážně ikonografická výstava s akcentem na fotografiích a pohlednicích dochovaných od přelomu 19. a 20. století do druhé poloviny 20. století je doplněná řadou plánů, grafických listů, ale i trojrozměrných exponátů, dokumentujících zejména společenský, kulturní, sportovní (Sokol Strašnice) život ve Strašnicích. K důležitým exponátům patří určitě i amatérský film z roku 1939, který sleduje průvod procházející Strašnicemi v rámci oslav Božího Těla, a představuje tak živým způsobem jejich dobovou podobu.
Stálé expozice:
Langweilův model Prahy z let 1826–1837 je unikátním a nejatraktivnějším exponátem muzea. Od 12. dubna 2007 je po vyčištění a s novým osvětlením opět přístupný veřejnosti. Je jedinečným dokladem
podoby Starého Města, Malé Strany a Pražského hradu před přestavbou Prahy
na konci 19. a počátku 20. století. Byl vyroben ručně z papírové
lepenky. Na přibližně 20 m² je zobrazeno historické jádro Prahy
v detailní podobě, jakou mělo před sto padesáti lety, tedy včetně stovek
zbořených domů bývalého Židovského města a Starého Města. Více než
2000 budov je na barevném modelu zachyceno v měřítku 1:480, se všemi
detaily výzdoby fasád i podrobnostmi dvorů, zahrad a hospodářské
zástavby nitra domovních parcel a přilehlých pozemků. Pro mnoho zbořených
historických budov je Langweilův model jediným svědkem jejich podoby.
Tvůrcem modelu byl zaměstnanec pražské Univerzitní knihovny Antonín Langweil (1791–1837), který své neobvyklé zálibě věnoval veškerý volný čas i finanční prostředky. Přestože byl model již ve své době obdivován mnohými vzdělanci, mecenáše pro svou práci Langweil nikdy nenašel. Zemřel v bídě a početné rodině zanechal jen dluhy a nedokončené dílo, jehož cena se tehdy zdála velmi problematická. V roce 1840 se stal model součástí majetku Národního muzea v Praze a po více než sto letech byl předán do sbírek Muzea hlavního města Prahy, kde je nejvyhledávanější součástí historické expozice. Teprve dnešní doba dokáže ocenit skutečný význam Langweilova modelu, význam prvotřídního dokumentu i nevšedního uměleckého díla. |
- Praha
v pravěku
Expozice je věnovaná archeologii Prahy od pravěku do doby příchodu Slovanů v raném středověku. Úvodní části přinášejí informace o počátcích archeologického bádání v Praze i některých významných postavách pražské archeologie a o vývoji osídlení pražské kotliny od paleolitu po raný středověk. Další oddíly jsou tematicky zaměřené na hlavní oblasti lidské každodennosti, vždy průřezově po celé sledované období. Prostřednictvím originálních nálezů, obrazových materiálů, modelů a rekonstrukcí dokumentují proměny způsobů bydlení, obživy a hospodaření i postupy výroby nejrůznějších předmětů – nádob, nástrojů a zbraní. Stranou nezůstává ani oděv, úpravy zevnějšku i šperky a další ozdoby. Obsahem poslední části této expozice jsou způsoby pohřbívání jako projev duchovních představ dávných obyvatel dnešní Prahy. -
Expozice začíná oddílem věnovaným vzniku Pražského hradu, Vyšehradu a rozšíření osídlení pražské aglomerace v 9.–12. století. Založením Starého Města a Malé Strany ve 13. století, Hradčan a zejména Nového Města ve 14. století vznikla pražská městská aglomerace jako významné evropské centrum. Život jejích obyvatel dokumentuje řada dochovaných předmětů z pražských domácností, v expozici nalezneme doklady rozvíjejícího se hospodářství, vzdělanosti i náboženského života obyvatel Prahy. Důležitou úlohu začala v tomto období hrát městská samospráva.
Na konci expozice je připomenuto vzrušené období husitských válek.
- Praha na přelomu středověku a novověku
Druhá polovina 15. a 16. století – období pozdní gotiky a pronikání renesančních ideálů a umění do Prahy. Na počátku 80. let 16. století přesídlil na Pražský hrad s celým dvorem císař Rudolf II., mecenáš a sběratel umění. Z konce 15. a z 16. století se až do našich časů dochovaly nejstarší pohledy na Prahu, větší počet renesančních architektonických fragmentů a stavebních prvků z pražských domů a také nepřeberné množství hmotných dokladů o způsobu života pražských obyvatel a jejich domácností.
Dochované unikátní štočky z Melantrichova nakladatelství připomínají působení mnoha nakladatelských domů v pražských městech. Počátek 17. století i v pražských dějinách charakterizují politické a náboženské bouře vrcholící českým stavovským povstáním a bitvou na Bílé hoře.
- Barokní
Praha
Z doby „zářného i temného baroka“ se zachovala velká řada uměleckých skvostů i dokladů života obyvatel Prahy. Mezi nejkvalitnější sbírky Muzea hlavního města Prahy patří kolekce barokního sochařství, uměnímilovného návštěvníka této části expozice ovšem potěší i Škrétovy, Brandlovy, Hirschelyho či Grundovy obrazy. Výsledky kvalitní uměleckořemeslné i řemeslné produkce provázely obyvatele pražských měst v době 17. a 18. století prakticky na každém kroku, doma i při práci, na trhu i v kostele, ve chvíli narození i smrti. K nejcennějším sbírkovým souborům z tohoto období patří mnoho desítek a stovek kusů památek pocházejících z majetku pražských cechovních korporací. Skutečně přelomovým okamžikem pro pražská města se stal rok jejich sloučení pod jednu správu – rok 1784.