Kutná Hora, město pro celou rodinu: Muzeum čokolády, GASK a hotel přímo v centru

Kutná Hora, město pro celou rodinu: Muzeum čokolády, GASK a hotel přímo v centru

Tipy rodičů 11. 1. 2019 Sdílet

Kutná Hora ve Středočeském kraji jako cíl výletu s dětmi? Ano. Toto město nabízí tolik zajímavého programu a vyžití, že vám rovnou doporučíme i možnosti ubytování, protože jeden den je na poznání tohoto nádherného města málo.

Co o Kutné Hoře víte? Že je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO? Že se tu těžilo stříbro a že je tu chrám svaté Barbory? Tím děti úplně neoslníte, že? A co takhle interaktivní a vizuální herna v galerii GASK? Zrcadlový labyrint a Muzeum čokolády? Nebo co třeba projít si město a hledat pomocí mobilní aplikace Skryté příběhy?

GASK: Galerie Středočeského kraje potěší malé i velké

Galerie Středočeského kraje sídlí v jezuitské koleji v Kutné Hoře a kromě nejrůznějších výstav výtvarných děl a umění 20. a 21. století tu můžete s dětmi navštívit i interaktivní herny a výtvarné dílny. V zahradách se konají divadelní představení a je odtud krásný výhled na chrám svaté Barbory.

GASK navštívila s dětmi mama blogerka Mama live: „Galerie nadchne malé i velké. Děti ocenily obrovský dětský koutek a opravdu originální vizuální hernu, kde metaly kotrmelce a skákaly jak opičky. My velcí jsme si dopřáli dávku umění a pokochali se výstavou děl Ladislava Šalouna a mladých umělců. Všichni jsme si pak pochutnali na perníku v místní kavárně.“

Navštivte GASK s výhodným voucherem ze Slevomatu.

Chrám svaté Barbory

Z Galerie Středočeského kraje je to jen pár metrů ke kutnohorské dominantě. Chrám svaté Barbory možná není vyloženě baby friendly místo a interaktivní památka, ale jeho návštěvu nevynechte – pokocháte se zvenku i zevnitř. Jedná se o pětilodní gotickou katedrálu a je vyjádřením úcty měšťanů k Božímu Tělu, moci královského města, dobového napětí mezi Prahou a Kutnou Horou a také osamostatnění Kutné Hory od sedleckého kláštera.

Zrcadlový labyrint

Na ploše 300 m2 v historickém domě v srdci Kutné Hory v Šultysově ulici, přímo u Morového sloupu, najdete zrcadlové bludiště s 80 zrcadly, křišťálové-skleněné bludiště se 150 zrcadly a čirými skly a dětské bludiště (do výšky 120 cm) se 40 zrcadly. Připravte se i na 12 zábavných křivých zrcadel a několik kaleidoskopů. Bludiště jsou navíc důmyslně barevně osvětlena a stmívání umocňuje jejich efekt.

Aplikace Skryté příběhy

Když se vypravíte ven, můžete si projít město trochu jinak. Díky aplikaci Skryté příběhy jsme zjistili, že i tady v Kutné Hoře je okruh, který má necelé 3 km a provede vás hezky centrem. Na skoro dvě hodinky proto bylo o zábavu postaráno, my se hezky prošli, unavili děti a už se začínali těšit na večeři,“ říká MK life.

Muzeum čokolády

Jedná se o menší soukromé muzeum, které na jaře 2016 založili milovníci čokolády. Čeká na vás expozice věnovaná dějinám kutnohorské čokoládovny. Věděli jste, že před druhou světovou válkou patřila k těm nejlepším na světě?

V muzeu se nejen spoustu věcí dozvíte, ale i máte možnost mlsat. A to právě tu nejlepší čokoládu z celého světa! Sami majitelé všechnu osobně ochutnávají a ručí za její vysokou kvalitu a jedinečnou chuť.

Muzeum najdete v Komenského ulici, otevřeno je 7 dní v týdnu včetně svátků.

Zámek Kačina

Zámek Kačina v Kutné Hoře, muzeum českého venkova, je prima cílem pro výlet s dětmi sám o sobě.

Zámecký park, stálé expozice (co třeba Historické cukrárny, hmm?) nebo prohlídka Za strašidlem Rudlou na zámek Kačina (netradiční interaktivní prohlídka s tajemnou postavou určená pro děti i dospělé v rámci projektu „Otevřete 13. komnatu“) – to si s dětmi určitě nenechte ujít.

Heroland: obrovské hřiště pro malé hrdiny

Herní ráj Heroland najdete pár kilometrů od Kutné Hory a v létě jej navštívila mama blogerka Katy z Mama live: „Můj první dojem byl, že budeme mít Heroland ‚hotový‘  za hodinku, ale nebylo kam spěchat, děti si to hrozně užívaly a my za chvíli zjistili, že jedem už třetí hodinu.“

Když bude teplo, vyrazte omrknout trampolíny, pirátskou loď, motokáry i další herní prvky.

Katy doplňuje: „Heroland je takové obrovské hřiště. Mně se moc líbilo, že všude po parku jsou rozeseté dřevěné lavičky, některé i se stolečkem a jiné kryté. Můžete se na některé z nich utábořit, a přesto vám děti nezmizí z dohledu, to mi přijde super. Kromě toho, že vy vidíte odevšad na děti, je park dostatečně kompaktní, a tak mají i děti dobrý přehled o všech atrakcích a volných kapacitách – takže se neženou do vodního světa, když tam vidí frontu na pumpu, a jdou radši pálit po opeřencích.“

Kostnice

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, obětí morových epidemií a husitských válek.

Máte děti už školou povinné (mladší by se ještě mohly bát nebo je téma nezaujme)? Pak sem určitě zavítejte.

Kde se najíst?

Blogerka Katy z Mama live doporučuje navštívit restauraci Ruthardka, kterou najdete jen pár kroků od chrámu sv. Barbory a od GASK. Prostorná restaurace s příjemnou obsluhou a menu, ze kterého si vyberou malí i velcí.

A na kávu si zajděte třeba do kavárny Na Kozím plácku na Dačického náměstí.

Kde se ubytovat? V Hotelu Mědínek přímo v centru

V Mědínku strávila víkend mama blogerka roku MK life:  Jeho poloha je výborná, ubytování útulné a k dětem jsou tu velice přátelští, za což za nás body plus! V restauraci jsme si pochutnali vždy na snídani i večeři a rodiny s dětmi rozhodně uvítají, že je v restauraci vyhrazené místo pro hrací koutek, takže do něj holky zapluly a my se v klidu najedli nebo jen tak poseděli. Vzácnost! Pán z recepce byl tak milý, že i u večeře holkám otevřel koutek a ony si tam lítaly a hrály po celou dobu, než bylo vše přichystáno. Na Mědínek budu vzpomínat jako na místo, kde jsem si po dlouhé době vypila teplé kafe. :-D“

Kromě pohodlných a prostorných pokojů blogerka Míša pochválila i místní wellness. Tak se podívejte na naši nabídku a užijte si kutnohorské dny.

A když je maminka objednaná na masáž v Hotelu Mědínek a je nachlazená? Není problém udělat masáž i dětem – tak třeba místo mama blogerky MK life „zaskočila“ její dcerka! 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.