Kam s dětmi na hory? Máme pro vás otestované nejlepší skiareály

Kam s dětmi na hory? Máme pro vás otestované nejlepší skiareály

Adrenalin s dětmi můžete zažít i doma, na sjezdovku radši vyrazte s klidnou hlavou a na jistotu. Vytipovali jsme pro vás místa na zimní dovolenou s dětmi, kde si dobře zalyžujete, nepotáhnete se s výstrojí ke sjezdovce kilometry daleko a kde najdete lyžařskou školu, v níž to budou instruktoři s malými lyžaři opravdu umět.

Podívejte se na 8 otestovaných lyžařských areálů po celé ČR, do kterých se za sněhem a zimními radovánkami vydaly naše blogerky a ambasadorky. Nechte se inspirovat a pokud se rozhodnete zůstat na více dní, vyzkoušejte i naše tipy na ubytování.

Kompletní nabídka ubytování na horách

Ramzovou v Jeseníkách má ráda blogerka Gábi

Ceny odpovídají českému průměru, vybavenost je skvělá a kvalitně upravené sjezdovky vydrží celý den. S rostoucím počtem lyžařů samozřejmě přichází i častější čekání, ale pokud vyrazíte hned ráno, určitě si zalyžujete dosyta.

Kde bydlet:

Ramzová v Jeseníkách je pro mě synonymem pro lyžařskou pohodu pro celou rodinu. Mám to tu ráda jak v létě, tak i v zimě.

— mama blogerka Gábi

Na vrchol svahu vás sveze čtyřsedačka, pokračovat můžete i na Šerák, rodiny s menšími dětmi využijí hlavně dolní dvousedačku. U svahu si můžete dát malé občerstvení, na teplou polévku či oběd zajděte do přilehlých chat. Pokud nestihnete ráno chytit volné místo zdarma, zaparkujete na placeném parkovišti.

Kde učit děti lyžovat:

Na Ramzové si můžete vybrat hned ze tří lyžařských škol. Určitě si rezervujte termíny předem. Jirka byl v Kilpi Ski, ti mají na Ramzové lyžařskou školu i půjčovnu lyží, kterou jsme využili. Jirka stál na lyžích ten týden prvně, základy se učil na malé sjezdovce a až poté šel do lyžařské školy. Instruktorka mu vysvětlila základy, naučila ho se odrážet a několikrát se svezl na laně, aby nemusel šlapat. Za odměnu s ním pak vyjela krátkou lanovkou a sjela párkrát kopeček, z čehož měl Jirka největší zážitek.

Klínovec v Krušných horách očima ambasadorky Aleny

Na start sjezdovky vás vyveze čtyřsedačková lanovka LD Prima Express. Lanovka má přes 2 km, je zakrytá, tudíž nevadí ani mírné sněžení. Na jáchymovskou stranu směřuje červená sjezdovka, my se vydali dolů na opačnou stranu hory směrem na Loučnou. Mezi areály jezdí zdarma i skibusy. A po cestě jsme potkali spoustu běžkařů, kteří mohou využít pár desítek kilometrů běžeckých tratí.

Kde bydlet:

Ač nebylo zrovna bílo, na Klínovci byly zasněžené a upravené téměř všechny sjezdovky a v provozu většina lanovek a vleků. S manželem jsme se rozhodli, že pro nás nejlepší, ač vzdálenější, bude jáchymovská strana. Máme dvě děti  ve věku 1 a 3 roky, a právě na této straně lyžařského areálu se nachází lyžařská škola.

— mama ambasadorka Alena

Kde učit děti lyžovat:

Zdejší lyžařská škola Ski School Klínovec je součástí dětského parku Primáček u Huga. Škola nabízí i snowboardovou výuku, my využili pro dceru tu lyžařskou – individuální (pro 1–3 osoby). Lekce trvala 50 minut, což dcerka a hlavně instruktorka Lenka zvládly na výbornou. Nejdříve krátké rozcvičení, odrážení na jedné lyži, chození a hurá na pás a sjezd, který instruktorka přibržďovala. U dětského parku je budova lyžařské školy, půjčovny, servisu, pokladna a z opačné strany i dětský koutek. Vedle této budovy jsou stojany na lyže a toalety, které byly vždy ve vzorném stavu.

Popojeďte z Klínovce na Boží Dar a vyzkoušejte snowtubing

Popadněte kulichy, palčáky a omotejte si krk šálou, jde se na tobogan! Nesmysl? Kdepak! V areálu Novako na Božím Daru je dráha na snowtubing. Nasednete do velké nafukovací duše a pustíte se dolů po sněhovém toboganu. Zpátky do kopce nemusíte šlapat, vyveze vás speciální vlek.

Skiareál Severák u Jablonce nad Nisou doporučuje Pavla

Pro lyžaře je k dispozici celkem 13 sjezdovek, v sezóně je pak většina díky zasněžování v provozu. Na své si přijdou jak úplní začátečníci, tak zkušenější lyžaři. 

Kde bydlet:

Lyžaři či snowboardisté, kteří se teprve s lyžováním seznamují, mohou využít služby zkušeného instruktora. Pro ty zkušenější jsou zde dva delší a prudší svahy střední obtížnosti. Pokud potřebujete své pohlídat ratolesti, případně zalézt do tepla, zatímco starší sourozenec lyžuje, je to možné v herně nad půjčovnou.

Tento skiareál je vhodný pro děti všech věkových kategorií a výkonnostních úrovní a nachází se v Jizerských horách nedaleko obce Hrabětice.

— mama ambasadorka Pavla

Tipy pro běžkaře:

Běžky si vezměte svoje, nebo si půjčte v místní půjčovně. Pokud teprve začínáte, vyrazte na krátký výlet (cca 3 km) k rozhledně Královka, kde si za odměnu v restauraci můžete dát pohár či něco k snědku. Zkušení se mohou napojit na Jizerskou magistrálu a brázdit stopu klidně až do vyčerpání. Pro úplně nejmenší je pak u hotelu Maruška vyhrazena loučka pro sáňkování, a pokud se s dětmi vydáte na procházku k rozhledně Královka, nezapomeňte navštívit minizoo.

Fajtův kopec jako ideální pro lyžařské začátky doporučuje Helena

Areál se nachází u Velkého Meziříčí na velké pláni, takže vedle sjezdových tratí se najde dostatek místa na vyblbnutí na saních, bobech, lopatách a talířích. A když vás sněhové radovánky unaví? Můžete vystoupat na rozhlednu s titulem Rozhledna roku 2015, která se tyčí přímo nad svahem. 

Kde učit děti lyžovat:

Skiareál Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí často využívají lyžařské školy a školky z Brna. A moc dobře vědí proč. Příjemná sjezdovka, dětské lano, krátké (nebo žádné) fronty na vlek, minimální vzdálenost od dálnice a pouhých 40 minut z Brna.

— mama ambasadorka Helena

Hlavní sjezdovka je mírná, ve střední části trochu prudší, ale naše čtyřletá ji sjížděla naprosto s přehledem. V horní části svahu je lanový vlek pro nejmenší s „držátky“, kterých se děti buď chytnou, nebo opřou zády. U něj je rozestavěn slalom z veselých postaviček, kde malí lyžaři natrénují správné obloučky. 

Skiareál Monínec a večerní lyžování podle Báry

Na 1200 metrů dlouhé sjezdovce lyžařského centra České Sibiře si zalyžujete, i když je nad nulou a okolí se neskrývá pod bílou zimní pokrývkou. Díky speciální technologii zasněžují až do +15 °C. Na hladké urolbované sjezdovce a bez front si zalyžujete během nočního lyžování. Svah je po odpolední pauze upravený a lyžařských nadšenců bývá o poznání méně než přes den.

Kde učit děti lyžovat:

Co s načatým večerem? Na lyže si zajedem! Modro-červenou sjezdovku, na kterou vás vyveze 4-sedačková lanovka, najdete i ve středních Čechách, a to hodinu od Prahy v areálu Monínec.

— mama ambasadorka Bára

Lyžařským začátečníkům a dětem bych během denního provozu doporučila sjezdovku pod hotelem, nejmenším pak výukovou školičku s pohyblivým kobercem. Malí i velcí si mohou zařádit na snowtubingové dráze. Během nočního lyžování je však osvětlena jen hlavní trať pod lanovkou. Při dobrých sněhových podmínkách bývá v horní části areálu u Staré Poštovny kvalitní běžkařská stopa.

Zimní Kvildu jako tutovku doporučuje Věrka

Sníh na Kvildě je jistota. Leží v nadmořské výšce přes 1000 m n. m. a zatímco v Praze propukalo skoro jaro, pan správce u našeho ubytování hlásil, že budeme moci zaparkovat pouze pokud bude prohrnut 😀

— mama ambasadorka Věrka

Kde bydlet:

Kde učit děti lyžovat:

Zdejší svahy mi přijdou úplně baby friendly. Dva vleky zde provozuje lyžařská škola SKI Zadov a pro veřejnost jsou k dispozici tři pomy a dětský vlek. Sjezdovky jsou dlouhé cca 300 metrů, příjemná modrá obtížnost, takže na učení a trénování začínajícího lyžaře akorát. Zdejší specialitou je upravovaný sáňkařský svah, takže pokud děti už omrzí lyžování, vytáhnou se sáňky a boby. 

Jak motivovat a doplňovat energii? Návštěvou zdejší vyhlášené pekárny Kvilda! 

Skiareál Svratka otestovala Kristýna

Kam si jet zalyžovat na Vysočině? Zkuste Ski centrum Svratka! Zaparkovat můžete na prostorném parkovišti, které je zdarma. Sjezdovka potěší jak začátečníky, tak náročnější lyžaře. Je dlouhá asi 400 metrů a disponuje dvěma výstupními stanicemi a kotvou. Dětem ochotně pomůže obsluha vleku. 

Kde bydlet:

Neváhejte, vezměte lyže, sáňky a vyrazte! Ski centrum Svratka je centrem bez velkých front a s příjemnými cenami!

— mama ambasadorka Kristýna

Kde učit děti lyžovat:

Funguje zde lyžařská škola – pro jednotlivce i skupiny. Cena výuky se pohybuje mezi 300–500 Kč za lekci. Děti zde také využívají kopec pod sjezdovkou k bobování. Pokud vás zmůže únava, můžete si dát něco dobrého v bufetu nebo si odpočnout ve vytápěném stanu.

Skiareál Chotouň kousek od Prahy si oblíbila Jana 

Příjemnou sjezdovku tu udržují v provozu sněhovými děly. Provozovatelé místní půjčovny lyžařských potřeb jsou ochotní a vyhoví i přáním ohledně modelu přilby či lyží pro malého lyžaře. Zaparkujete bez potíží přímo v areálu. Doporučujeme i návštěvu místního bistra, kde vám nabídnou mimo jiné i domácí gulášovou polévku, palačinky a pro neřidiče Bombardino (ideálně s čokoládou). 

Kde bydlet:

Kde učit děti lyžovat:

Děti, včetně tříletého synka, se vyřádily na lyžích za aktivní asistence instruktora. Ceny občerstvení i vleku jsou přívětivé. K dispozici je poma a pro nejmenší lyžaře pohyblivý pás. 

Otestovali jsme také řadu skiareálů v Krkonoších!

Mama live

Mama live

Jsem máma dvou dětí, žena jednoho muže a píšu o nás. Jsem na mateřské čtyři roky a po dvou letech této super dovči mě začalo každodenní popíjení drinků s nohama na stole nudit. Tak jsem založila blog a začala psát. A když mi dojdou slova, tak to vyfotím, když nevím kudy kam, vezmu to přes humor.