Kam s dětmi na hory? Máme pro vás otestované nejlepší skiareály

Kam s dětmi na hory? Máme pro vás otestované nejlepší skiareály

Tipy rodičů 28. 11. 2018 Sdílet

Jet s dětmi na hory? To chce ověřenou tutovku. Aby se nešlo z parkoviště dva kilometry k lanovce, aby byla modrá sjezdovka opravdu modrá, aby to v lyžařské škole s dětmi uměli.

My máme otestovaných hned 9 lyžařských areálů po celé ČR, kdy se za sněhem vydaly naše blogerky a ambasadorky. Nechte se inspirovat a pokud se rozhodnete zůstat na více dní, vyzkoušejte i naše tipy na ubytování.

Naše kompletní nabídka ubytování na horách ZDE.

Ramzovou v Jeseníkách má ráda blogerka Gábi

Vzdálenost od Prahy: 232 km

Vzdálenost od Brna: 167 km

Kde bydlet:

Ramzová (v okrese Jeseník) je pro mě synonymem pro lyžařskou pohodu pro celou rodinu. Mám to tu ráda jak v létě, tak i v zimě.

— mama blogerka Gábi

Ceny odpovídají českému průměru, vybavenost  skvělá, sjezdovky upravené kvalitně, takže vydrží celý den. Jen jak stoupá obliba lyžování, tak se to samozřejmě podepisuje na počtu lyžařů a delší době čekání. Na čtyřsedačce to docela frčí, stejně tak na pokračování na Šerák. Horší už to je na dolní dvousedačce, kterou využívají hlavně rodiny s menšími dětmi. Tady jsme si postáli ve frontě déle. U svahu si můžete dát nějaké to základní občerstvení a na teplou polévku a oběd si zajít do přilehlých chat. Jediné minus může být pro někoho placené parkoviště, když nestihnete ráno chytit volné místo zdarma, ale  pokud si tady chcete zalyžovat, tak vám ani nic jiného nezbývá.

Kde učit děti lyžovat: Lyžařské školy a půjčovna lyží – je jich hodně, ale dětí ještě víc!

Na Ramzové si můžete vybrat hned ze tří lyžařských škol. Určitě si rezervujte termíny předem. Jirka byl v Kilpi Ski, ti mají na Ramzové lyžařskou školu i půjčovnu lyží, kterou jsme využili. Jirka stál na lyžích ten týden prvně. Základy jsme mu ukázali v Petříkově na prťavé sjezdovce, a pak teprve se dostal do lyžařské školy. Instruktorka jeho styl pojmenovala jako „hodně volný“ a „hlavně, že se dostanu rychle dolů“:-D Vysvětlila mu základy, naučila se odrážet a několikrát se svezl na laně, aby nemusel šlapat. Za odměnu s ním pak vyjela krátkou lanovkou a sjela párkrát kopeček, z čehož měl Jirka největší zážitek.

Klínovec v Krušných horách očima ambasadorky Aleny

Vzdálenost od Prahy: 139 km

Kde bydlet:

Kde učit děti lyžovat:

Ač nebylo zrovna bílo, na Klínovci byly zasněžené a upravené téměř všechny sjezdovky a v provozu většina lanovek a vleků. S manželem jsme se rozhodli, že pro nás nejlepší, ač vzdálenější, bude jáchymovská strana. Máme dvě děti  ve věku 1 a 3 roky, a právě na této straně lyžařského areálu se nachází lyžařská škola.

— mama ambasadorka Alena

Zdejší lyžařská škola Ski School Klínovec je součástí dětského parku Primáček u Huga. Škola nabízí i snowboardovou výuku, my využili pro dceru tu lyžařskou – individuální (1 – 3 osoby). Lekce trvala 50 min, což dcerka a hlavně instruktorka Lenka zvládly na výbornou. Nejdříve krátké rozcvičení, odrážení na jedné lyži, chození a hurá na pás a sjezd, který instruktorka přibržďovala koštětem. Dále využily slalom, pěnové motorky i auta na sjezd. V dalších dnech Emču učila instruktorka Anička, ukazovala jí brždění, zatáčení, ale dcera, která dle svého názoru už po první hodině přeci uměla lyžovat, preferovala jízdu šusem 😀 U dětského parku je budova lyžařské školy, půjčovny, servisu, pokladna a z opačné strany i dětský koutek. Vedle této budovy jsou stojany na lyže a toalety, které byly vždy ve vzorně uklizeném stavu.

Po druhé absolvované lekci jsme vyjeli rovnou tou největší 4-sedačkovou lanovkou LD Prima Express. Délka nás trochu překvapila, lanovka má přes 2 kilometry. Trochu sněžilo, ale tato lanovka je zakrytá, tudíž bez problému. Na jáchymovskou stranu směřuje jen červená sjezdovka, my se vydali dolů na opačnou stranu hory směrem na Loučnou. Mezi areály jezdí zdarma i skibusy. A po cestě jsme potkali spoustu běžkařů, kteří mohou využít pár desítek kilometrů běžeckých tratí.

A když z Klínovce popojedete na Boží Dar (5 km), máme pro vás tip na adrenalinovou zábavu! 

Snowtubing: Až pofrčíte po snowtubingové dráze, bude ve vás… totiž pod vámi taaakováhle dušička! Popadněte kulichy, palčáky a omotejte si krk šálou, jde se na tobogan! Nesmysl? Kdepak! V areálu Novako na Božím Daru je speciální dráha na zimní snowtubing a vy si ji na upravených duších sjedete hned 3×.

Snowtubing je boží zábava pro malé i velké. Nasednete do velké nafukovací duše a pustíte se dolů po speciálně upravené snowtubingové dráze – sněhovém toboganu. A uvidíte, že si to budete chtít hned sjet znovu! Dobrá zpráva: Zpátky do kopce nemusíte šlapat, vyveze vás speciální vlek.

Podívejte se na naši nabídku Snowtubing na Božím Daru.

Skiareál Severák u Jablonce nad Nisou doporučuje Pavla

Vzdálenost od Prahy: 117 km

Kde bydlet:

Kde učit děti lyžovat:

Tento skiareál je vhodný pro děti všech věkových kategorií a výkonnostních úrovní a nachází se v Jizerských horách nedaleko obce Hrabětice.

— mama ambasadorka Pavla

Pro lyžaře je k dispozici celkem 13 sjezdovek, v sezóně je pak většina díky zasněžování v provozu. Na své si přijdou jak úplní začátečníci, tak zkušenější lyžaři. Lyžaři či snowboardisté, kteří se teprve s lyžováním seznamují, mohou využít služby zkušeného instruktora. Pro ty zkušenější jsou zde dva delší a prudší svahy střední obtížnosti. Pokud potřebujete své ratolesti pohlídat, případně zalézt do tepla, zatímco starší sourozenec lyžuje, je to možné v herně nad půjčovnou.

Tipy pro běžkaře: Pokud patříte spíše k milovníkům běžeckého lyžování, v půjčovně vám rádi zapůjčí běžky a můžete zapadnout do stopy. Pokud teprve začínáte, můžete vyrazit na krátký výlet (cca 3 km) a dojet k rozhledně Královka, kde si za odměnu v restauraci můžete dát pohár či něco k snědku. Ti zkušení se mohou napojit na Jizerskou magistrálu a brázdit stopu klidně až do vyčerpání.

Pro úplně nejmenší je pak u hotelu Maruška vyhrazena loučka pro sáňkování, a pokud se s dětmi vydáte na procházku k rozhledně Královka, nezapomeňte navštívit minizoo.

Fajtův kopec jako ideální pro lyžařské začátky doporučuje Helena

Vzdálenost od Prahy: 155 km (u Velkého Meziříčí)

Kde učit děti lyžovat:

Skiareál Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí často využívají lyžařské školy a školky z Brna. A moc dobře vědí proč. Příjemná sjezdovka, dětské lano, krátké (nebo žádné) fronty na vlek, minimální vzdálenost od dálnice a pouhých 40 minut z Brna.

— mama ambasadorka Helena

Hlavní sjezdovka je mírná, ve střední části trochu prudší, ale naše čtyřletá ji sjížděla naprosto s přehledem. Ve frontě na vlek se v neděli odpoledne čekalo průměrně 7 minut. V horní části svahu je lanový vlek pro nejmenší s „držátky“, kterých se děti buď chytnou, nebo opřou zády. U něj je rozestavěn slalom z veselých postaviček, kde malí lyžaři natrénují správné obloučky. Areál se nachází na velké pláni, takže vedle sjezdových tratí se najde dostatek místa na vyblbnutí na saních, bobech, lopatách a talířích.

A když vás sněhové radovánky unaví? Můžete vystoupat na rozhlednu s titulem Rozhledna roku 2015, která se tyčí přímo nad svahem. 

Skiareál Monínec a večerní lyžování podle Báry

Vzdálenost od Prahy: 79 km

Kde učit děti lyžovat:

Co s načatým večerem? Na lyže si zajedem! Modro-červenou sjezdovku, na kterou vás vyveze 4-sedačková lanovka, najdete i ve středních Čechách, a to hodinu od Prahy v areálu Monínec.

— mama ambasadorka Bára

Na 1200 metrů dlouhé sjezdovce lyžařského centra České Sibiře si zalyžujete, i když je nad nulou a okolí se neskrývá pod bílou zimní pokrývkou. Díky speciální technologii zasněžují až do +15°C. Máte rádi hladkou urolbovanou sjezdovku a zrovna nemusíte fronty? Pak bude noční lyžování to pravé pro vás. Svah je po odpolední pauze upravený a lyžařských nadšenců bývá o poznání méně než přes den.

Lyžařským začátečníkům a dětem bych během denního provozu doporučila sjezdovku pod hotelem, nejmenším pak výukovou školičku s pohyblivým kobercem. Malí i velcí si mohou zařádit na snowtubingové dráze. Během nočního lyžování je však osvětlena jen hlavní trať pod lanovkou. Při dobrých sněhových podmínkách bývá v horní části areálu u Staré Poštovny kvalitní běžkařská stopa.

Zimní Kvildu jako tutovku doporučuje Věrka

Vzdálenost od Prahy: 161 km (okres Prachatice)

Kde bydlet:

Kde učit děti lyžovat:

Sníh na Kvildě je jistota. Leží v nadmořské výšce přes 1000 m.n.m. V Praze propukalo skoro jaro a pan správce u našeho ubytování hlásil, že budeme moci zaparkovat pouze pokud bude prohrnut 😀

— mama ambasadorka Věrka

Zdejší svahy mi přijdou úplně baby friendly. Dva vleky zde provozuje lyžařská škola SKI Zadov a pro veřejnost jsou k dispozici tři pomy a dětský vlek. Sjezdovky jsou dlouhé cca 300 metrů, příjemná modrá obtížnost, takže na učení a trénování začínajícího lyžaře akorát. Zdejší specialitou je upravovaný sáňkařský svah, takže pokud děti už omrzí lyžování, vytáhnou se sáňky a boby. 

Jak motivovat a doplňovat energii? Návštěvou zdejší vyhlášené pekárny Kvilda! 

Skiareál Svratka otestovala Kristýna

Vzdálenost od Prahy: 166 km

Kde bydlet:

Kde učit děti lyžovat:

Kam si jet zalyžovat na Vysočině? Zkuste Ski centrum Svratka! Zaparkovat můžete na prostorném parkovišti, které je zdarma. Sjezdovka potěší jak začátečníky, tak náročnější lyžaře. Je dlouhá asi 400 metrů a disponuje dvěma výstupními stanicemi a kotvou. Dětem ochotně pomůže obsluha vleku. Funguje zde také lyžařská škola – pro jednotlivce i skupiny. Cena výuky se pohybuje mezi 300–500 Kč za lekci. Děti zde také využívají kopec pod sjezdovkou k bobování. Pokud Vás zmůže únava, můžete si dát něco dobrého v bufetu nebo si odpočnout ve vytápěném stanu.

Takže neváhejte, vezměte lyže, sáňky a vyrazte! Ski centrum Svratka je centrem bez velkých front a s příjemnými cenami!

— mama ambasadorka Kristýna

Skiareál Zborov Háječek u Šumperka prověřen Evou

Vzdálenost od Prahy: 218 km

Vzdálenost od Brna: 134 km

Kde bydlet:

Kde učit děti lyžovat:

Naše tři děti ve věku 6–9 mohly jezdit na pomě samostatně, díky přehlednosti kopce. Svah je skoro 500 metrů dlouhý a poměrně dost široký, takže nám poskytl hodně prostoru i k učení tříleté lyžařky. Školička jako taková tam není, ale podle informací a toho co jsme stačili vypozorovat, byli k dispozici instruktoři po předchozí rezervaci. Nejvíce jsme využívali levou, širší stranu svahu, která byla uježděná. Pravá strana svahu byla totiž částečně i snowparkem, nebyla tolik udržovaná, takže výška napadaného sněhu menším dětem znemožňovala bezpečnou jízdu. Potkali jsme tam ale i nadšené sáňkaře, poctivě šlapající až nahoru.

První co nás upoutalo, byl správný vesnický vzduch a to díky kravínu, který je hned vedle, ale to jen první den. Za to pozorovat krávy jak se procházejí po hřebenu kopce při západu slunce, byl zážitek.

— mama ambasadorka Eva

Tip na výlet, když už bolí nohy: Pradědovo muzeum

Skiareál Chotouň kousek od Prahy si oblíbila Jana 

Vzdálenost od Prahy: 47 km

Kde bydlet:

Kde učit děti lyžovat:

Sjezdovku udržují v provozu sněhovými děly. V místním bistru vám nabídnou mimo jiné i domácí gulášovou polévku,   palačinky a pro neřidiče Bombardino ( doporučuji vyzkoušet variantu s čokoládou). 

Děti, včetně tříletého synka, se vyřádily na lyžích za aktivní asistence instruktora. Ceny občerstvení i vleku jsou přívětivé. K dispozici je poma a pro nejmenší lyžaře pohyblivý pás. Provozovatele místní půjčovny lyžařských potřeb jsou ochotní a vyhoví i přáním ohledně modelu přilby či lyží pro malého lyžaře. Zaparkujete bez potíží přímo v areálu. My moc doporučujeme!

A že jsme zapomněli na Krkonoše? Nebojte! Těm jsme věnovali samostatný článek a najdete jej ZDE.

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.