Doba dýňová! Vyrazte na dýňové pyramidy a upečte muffiny z dýní

Doba dýňová! Vyrazte na dýňové pyramidy a upečte muffiny z dýní

Tipy rodičů 21. 10. 2018 Sdílet

Dýně je nekorunovanou královnou podzimu. A nemusíte být zkušení sociologové (i když my zrovna jsme :-D), abyste správně odhadli, kolik lidí si podzim spojuje s dýněmi. Je to hodně!

V prvním podzimním článku jsme vás lákali na lahodnou dýňovou polévku, dali vám tipy na vyřezávání dýní a pozvali na ty nejdýňovější akce. Připomeňte si článek Halloween po česku. 

Dnes s námi vyrazte do Dýňového světa, kde až do 4. listopadu můžete obdivovat dýňové pyramidy a zamotat se v dýňovém bludišti. A máme pro vás tip na muffiny, které změní váš podzim v gastro-dýňový-zážitek.

Dýňový svět

Dokud to počasí dovolí, vyrazte na podzimní venkovní výlet. My doporučujeme vyhlášený Dýňový svět, který se nachází u Golčova Jeníkova na Statku U Pipků (najdete na Vysočině v okrese Havlíčkův Brod).

Místo sice není veliké, ale dá se zde strávit příjemné dopoledne. Z dýní jsou tu postavené veliké pyramidy a bludiště. Z volně válejících se dýní si mohou děti zkusit postavit třeba vlastní věž. Krom toho je zde „slámobazén“, ve kterém si děti mohou zaskákat. Připravte se tedy na fakt, že slámu pak budete mít všichni všude, ale ta zábava za to stojí. Z velkých balíků slámy jsou zde pak postavené věže s žebříky, po kterých děti mohou lézt. Nechybí ani zvířátka – mini kozy, koník i prasátko.

— mama ambasadorka Tereza

Dobré vědět:

 • Vstupné je za dítko 50 Kč a dospělého 60 Kč, můžete vzít i svého psího mazlíčka za 5 Kč.
 • Dýně se zde dají koupit. Druhů je zde nespočítaně – od těch dekoračních přes různé druhy k jídlu. Stačí si jen vybrat. Navíc je ve stodole připraven koutek, kde si děti mohou svou dýni pomalovat.
 • Samozřejmě zde mysleli i na občerstvení. Kromě běžných klobás, hranolek a piva, zde můžete ochutnat i výbornou dýňovou polévku, a nebo zkusit hranolky z dýně.
 • Parkovat se dá hned za statkem. Místa je zde dost a parkování je zdarma.
 • Občas zde bývá i doprovodný program. Více informací naleznete na stránkách https://www.dynovysvet.cz, kde naleznete i otevírací dobu, a jak se na statek dostat.

Dýňové muffiny podle food blogerky Recepty dětem

Nikoho nepřekvapí fakt, že jednou z nejčastějších podzimních surovin posledních let je dýně. A hlavní roli hraje i v mém receptu. Do těsta můžete použít i bezlepkovou mouku, třeba mandlovou (podívejte se na naši nabídku na Slevomatu). V tom případě si pak jen pohlídejte hustotu těsta, aby bylo pěkně hladké a jen lehce husté, jako je klasické těsto na muffiny. Zdobení pak klidně přenechejte dětem. Je to zábava!

— food blogerka Recepty dětem

Na 18 muffinů budeme potřebovat:

 • 1/2 menší dýně Hokaido
 • 2 vejce
 • 2 polévkové lžíce medu
 • 100 ml plnotučného mléka
 • 100 ml slunečnicového oleje
 • 7 velkých polévkových lžic celozrnné žitné mouky – hladce mleté
 • 2 kávové lžičky kypřícího prášku do pečiva bez fosfátů

Na krém:

 • 150 g mascarpone
 • 100 ml smetany ke šlehání
 • 1 polévkové lžíce medu

Oříšky a sušené ovoce na ozdobení najdete na Slevomatu.

Postup přípravy:

Dýni si rozkrojíme, očistíme, vydlabeme dužinu se semínky a polovinu dýně schováme třeba na polévku. Nakrájíme dýni na malé kousky a dáme vařit do vody. Jakmile je dýně uvařená, scedíme vodu, rozmixujeme dýni tyčovým mixérem a necháme vychladit. V hrnci pak přimícháme k dýni vejce, mléko, olej a med. Metličkou prošleháme a postupně přisypáváme mouku a kypřící prášek. Troubu předehřejeme na 200 °C, těsto přendáme do košíčků na muffiny (dáváme méně těsta, aby se pak košíčky dětem dobře zdobily) a pečeme zhruba 30 minut s tím, že muffiny hlídáme, aby se nespálily – můžeme v průběhu přikrýt alobalem. Než nám vychladnou muffiny, tak si připravíme krém. Do vyšší misky dáme mascarpone s medem a postupně vmícháme pomocí šlehače šlehačku na šlehání.

Na krém pak přidáme ještě libovolné oříšky a sušené ovoce. 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.