Hrady a zámky na Moravě 2.díl – jižní Morava nabízí víc než jen Lednici a Valtice

Hrady a zámky na Moravě 2.díl – jižní Morava nabízí víc než jen Lednici a Valtice

Tipy rodičů 5. 9. 2018 Sdílet

Že v létě nebyl až takový zájem o návštěvy hradů a zámků? Tak teď přichází jejich čas! Když prší, schováte se tu. Když je pěkně, v zámeckém parku si uděláte hezkou procházku. Máme tu druhý díl toulek po hradech a zámcích Moravy.

I tak turisticky oblíbená oblast, jako je jižní Morava, umí překvapit. Jsou tu Letovice s dračí slují, zookoutkem a možností vzít sebou i psího mazlíčka, „zapomenutý“ uherčický zámek, hrad Bítov s bohatým programem nebo zámek Milotice, který probudí dětskou hravost i v těch nejvážnějších dospělácích.

Na Zámku Letovice nemusíte nikam spěchat, drak si počká

Na prohlídku zámku v Letovicích jsme byli hodně zvědaví a musím říct, že před novým majitelem smekám. Ze zdevastované stavby postupně buduje opět pěkné turistické místo. Na celém areálu je sice ještě hodně práce a někdo může namítat, že určité místnosti připomínají stále ještě skladiště, ale části, které se povedlo opravit, vás určitě velice zaujmou.

— mama ambasadorka Mili

Máte Zámek Letovice v nabídce? Máme!

Zámek Letovice najdete v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, 21 km severně od Blanska, na soutoku Svitavy a Křetínky. 

„Kvůli věku dětí jsme zvolili individuální návštěvu zámku bez průvodce. Prohlídku jsme začali v dračí sluji. Pokud sem zavítáte bez voucheru, můžete tuto část vynechat nebo si za vstup k drakovi připlatit 20 Kč. Po vstupu do sklepení se začalo nadšeně ozývat: „Mamí, tady je i čeeert a netopýr a tamhle hoří ohýnek….“ Po chvíli bylo slyšet hrozivé zvuky, rozsvítilo se světlo a uviděli jsme draka uvězněného za mřížemi. Odtud se nechtěl hnout hlavně náš tříletý Filípek. Vydržel by na draka koukat i hodinu :-D“

Další část prohlídky nás zavedla už přímo do zámku, u vstupu jsme dostali od paní průvodkyně instrukce kudy jít a dál už jsme pokračovali sami svým tempem do sklípků, mučírny, hladomorny a do všech pater zámku. Prostory jsou tu opravdu veliké. V jedné části je i entomologická výstava, kde mnou cloumaly různé pocity při pohledu na všechnu tu propíchanou havěť. Opravdu jsem byla ráda, že žiji v Evropě, protože „broučci“ z jiných částí světa byli větší i než lidský prst. Prohlídka zámku končí sestupem po točitém schodišti ve věži.

Dobré vědět:

 • Z točitého schodiště vstoupíte přímo do restaurace umístěné v bývalé jízdárně. Občerstvit se tu můžete buď něčím drobným na zub, pizzou nebo vydatnějšími pokrmy.
 • U restaurace se nachází ještě obchod se suvenýry a starožitnostmi. 
 • Dál pak narazíte na zoo koutek, kde můžete nakrmit kozy krmením zakoupeným na pokladně.
 • Prohlídka není vhodná pro kočárky, trasa není bezbariérová.
 • Součástí areálu je ještě přilehlý zámecký park, kde si můžete odpočinout třeba u velice pěkného jezírka.
 • Bezplatné toalety najdete v přízemí a ve třetím patře zámku.
 • Otevřeno je od května do října. Dospělí zaplatí vstupné 120 Kč, děti 60 Kč.
 • Automobil zaparkujete buď v areálu zámku nebo v ulici přímo před ním.

Koupit vouchery na prohlídku do zámku

Na Zámku Milotice se proměníte v princezny a šlechtice

Zámků na jihu Moravy jsme navštívili s dětmi více, ale největší zážitek byla návštěva zámku Milotice, který najdete kousek od Hodonína. Je to krásný zámek s úžasným parkem, ale hlavně tu mají půjčovnu historických šatů a vy si můžete na půl hodinky hrát na princezny, královny, šlechtice a pážata. Za nás se vyšňořila jen Barunka, ale viděli jsme i desetičlennou rodinu v kostýmech 😀 Baru dělala pukrlata, ovívala se vějířem a museli jsme ji oslovovat princezno Barborko. Prošli jsme i park, honili se v stromovém bludišti, zašli na výstavu dravců a dali si kávu a dortík.

— mama blogerka Mama live

A mama ambasadorka Mili doplňuje: „Park si samozřejmě můžete projít zdarma i bez kostýmů, je krásně upravený a udržovaný. Navíc, jak v něm všude korzují princové a princezny, má neskutečné kouzlo. Na chvíli si přijdete jako v úplně jiném světě.“

Dobré vědět:

 • Cena za půlhodinové půjčení kostýmů je pro děti 150 Kč, pro dospělé 300 Kč. Lze se nechat i profesionálně nafotit a je nutné si kostýmy předem rezervovat.
 • Převlek najdete už pro roční návštěvníky a k dispozici je na 160 kousků různých velikostí, takže nemusíte mít strach, že by se na někoho oblek nenašel.
 • U dětí, pokud zavítáte v některý z chladnějších dnů, je dobré vzít s sebou nějaké tričko s krátkým rukávem pod kostým. V kostymérně sice nějaké mají, ale pro tehdy pětiletou dcerku hledali dlouho.
 • Parkuje se zdarma na parkoviště přes silnici.
 • V parku lze poměrně pohodlně jezdit i s kočárkem.
 • Najdete tu i zámecké zahradnictví, dravce v jízdárně, zámeckou konírnu s atrakcemi pro děti a možností zakoupení upomínkových předmětů.
 • Toalety jsou čisté, mají zde i přebalovací pult.

Utajený Zámek Uherčice navštívila Lucka a její dvě holčičky

Nejzapomenutější zámek kraje? Uherčice mají jednoznačně velmi silnou atmosféru, rozsáhlý areál dýchá historií. Zámek čeká na svou renovaci, přesto už teď stojí za návštěvu. Postup prací tu navíc můžete sledovat v rámci prohlídky. Naše dcery (8 a 4 roky) prohlídka bavila, paní kastelánka moc pěkně vyprávěla o historii zámku. Komplex dotváří krásný rozsáhlý park.

— mama ambasadorka Lucie

Dobré vědět:

 • Zámek má v září otevřeno o víkendu (9–17 h.) 
 • Parky jsou volně přístupné, bezbariérový přístup je možný na požádání na nádvoří a ke kapli.
 • Vstup na každý okruh je za 80 Kč pro dospělé, 60 Kč pro děti (6–15 let), rodinné vstupné za 220 Kč.
 • Na oběd se zastavte v penzionu Na Kolářce hned vedle zámku. Vaří tam znamenitě.

Na hrad Bítov do hladomorny i za zvířátky

S ročním dítkem v kočárku jsme se vydali na Bítov.  Na hradě jsme navštívili hladomornu, která zaujala i našeho syna, prošli jsme se po nádvoří a navštívili i starý hradní pivovar, dobovou hospodu a Novogotickou kapli (vše v rámci 2. návštěvního okruhu za 50 Kč). Z nádvoří se můžete pokochat krásným výhledem do zahrad.

— mama ambasadorka Terka

Nejen za zvířátky se na hrad Bítov vydala i mama ambasadorka Mili.

Za dalšími zážitky jsme se vydali ještě do města Bítov s náměstím plným restaurací a kaváren a soukromým Muzeem Tatry. Na malé návštěvníky tu čekají drobné atrakce, na kterých se vydovádí,“ doplňuje ještě Tereza.

Dobré vědět:

 • Zaparkovat lze na velkém parkovišti nedaleko hradu, které je hezky v rovině, takže nekomplikuje manipulaci s kočárkem
 • Toalety i s prostorným přebalovacím pultem jsou čisté, vyhřívané a bezplatné.

Nadchněte děti pro hravé zkoumání historie a ukažte jim, jak se žilo v dobách, kdy neexistovaly pohádky na tabletech, Pokémoni ani lego. Uvidíte, že si ze společného výletu odvezou nejen vzpomínky na skvělou zmrzlinu či limonádu pro osvěžení, ale třeba i nějaké ty vědomosti.

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.