Dolní Morava s dětmi: procházka v oblacích i uvnitř mamuta

Dolní Morava s dětmi: procházka v oblacích i uvnitř mamuta

Tipy rodičů 25. 7. 2018 Sdílet

Dolní Morava jede! O zdejší Stezce v oblacích jste už nejspíš slyšeli – naše mama blogerky a ambasadorky se shodují, že procházka po ní je zážitek, který by měl člověk zkusit minimálně jednou za život, ale klidně i opakovaně. A navrch přidávají další tipy, co s dětmi v okolí podniknout. Třeba vlézt do mamuta. O zábavu je tu postaráno, tak hurá na výlet!

Nejste místní? Ubytujte se v baby friendly hotelech v Jeseníkách

Stezka v oblacích s parádním výhledem i toboganem

55 metrů vysoká vyhlídková konstrukce ze dřeva a oceli se nachází v nadmořské výšce 1116 m, výhled odtud je prostě dechberoucí. Nahoru ke stezce se dostanete buď pěšky, nebo lanovkou, která zdarma přepravuje i kočárky, kola a pejsky. Pokud se rozhodnete pro pěší výlet, počítejte s poměrně strmým kopcem, s terénním kočárkem ho ale zvládnete. Procházka po stezce už je pak bez problémů. 

Celá stezka je zcela bezbariérová, vystoupat tak i s kočárkem na samotný vrchol není vůbec žádný problém. Když byl náš Hugo úplně malý, byla jsem ráda, že ho tam můžu připoutat, protože kdyby tam pobíhal, asi bych měla hrůzu v očích, přestože je samozřejmě vše zabezpečené. Když měl asi 2,5, tak už jsme ho nechali pochodovat bez kočárku.

— blogerka the hubs

Po cestě je 12 informačních tabulí, kde se dozvíte zajímavosti o stezce i okolí. Vaše dítka ale zaujmou jiná lákadla, než informace o tom, jak se stezka stavěla, jak potvrzuje mama ambasadorka Tereza:

Na samotné stezce jsou pro děti hned tři lákadla. Je tu rukáv, kterým se dostanete z jednoho patra stezky do druhého a dá se pohodlně prolézt i s batoletem v náručí. I když si cestu zkrátíte, tak časově ztratíte, protože třeba naší Elišce nestačilo prolézt jen jednou. Dalším je kapka. Ta se nachází na úplném vrcholu a je to hustě propletená síť, po které se můžete projít a vidět pod sebou tu výšku, kterou jste právě vyšli. A posledním je tobogan. Mohou na něm jet jen děti vyšší 140 cm, ale ta jízda stojí za to.

— mama ambasadorka Tereza

Důležité informace:

 • Stezka je bezbariérová, dobře přístupná pro kočárek i vozík, jen pejsci na ni nesmí (dole jsou pro ně připravené kotce, kde svého mazlíčka můžete nechat).
 • Vstupenky se dají koupit jak dole u lanovky, tak na pokladně stezky (lístek na tobogan je potřeba koupit zvlášť rovněž tady, nahoře na stezce se již lístky neprodávají).
 • Vstup pro dospělého s lanovkou tam a zpět stojí 350 Kč, děti od 3 do 15 let platí 190 Kč (bez lanovky 200 Kč a 120 Kč), jízda na toboganu stojí 50 Kč. 
 • Na stezce obecně dost fouká, proto si s sebou vezměte teplejší oblečení (zvlášť pro děti).
 • Na stezce není možné zakoupit žádné občerstvení, ale dole je pár stánků s občerstvením a posezení na dřevěných lavicích.
 • Pokud budete mít štěstí, zaparkujete přímo pod lanovkou, další parkovací místa jsou např. na louce, odkud k lanovce dojdete lesní cestou. 

Mamutíkův park a novinka letošního léta: Obří mamut

Procházku v korunách stromů korunujte návštěvou Mamutíkova parku, který sestává z několika částí: Mamutíkova vodního a lesního zážitkového parku a Pískového světa. Dominantou je obří 13metrový mamut, který tu vyrostl letos v létě a uvnitř kterého děti čeká spousta zábavy i vzdělání.

Do mamuta se dostanete jeho nohami. Na výběr jsou tu tři varianty – klasicky po schodech, pavoučí sítí, nebo po pohyblivých deskách. Ven se pak dostanete schodištěm nebo chobotem, který skrývá tobogan. Po důkladném prozkoumání tohoto obřího tvora jsme se vydali vyzkoušet všemožná zařízení a stroje, které pohání vodu. Děti si tak mohou vyzkoušet, jaké to bylo pouštět klády dřeva po vodě, jak se roztáčí mlýnské kolo či jak fungují stavidla. Na všechno se může sahat, roztáčet, mačkat. Je to velká zábava i pro dospělé, kteří se pořádně zapotí, když budou chtít své ratolesti ukázat, jak co funguje.

— mama ambasadorka Tereza

V Pískovém světě si děti, ale i rodiče mohou zkusit archeoložit, rýžovat zlato a hlavně si hrát s pískem, takže jim určitě nezapomeňte vzít s sebou nějaké bábovičky a hračky. Do Vodního světa radím vzít nějaké oblečení navíc nebo rovnou plavky. Syn vydržel přelévat, otvírat a zavírat průtoky vody celou věčnost a musím říct, že mě to bavilo taky. Samozřejmě tam je i spousta průlezek a houpaček pro malé, ale i ty větší puberťáky. V tomto areálu najdete i lanový park, který jsme teda nestihli, ale příště prostě musíme!! Proč? Protože je božíí!!

— mama ambasadorka Katka

Dobré vědět:

 • Denní vstup do všech parků stojí 390 Kč (jednotná cena pro děti od 2 do 15 let i dospělé, ale jde-li dospělý jako doprovod dítěte, má vstup zdarma), rodinný vstup (2 dospělí a 3 děti) stojí 690 Kč. 
 • Pokud máte s sebou větší děti, můžete s nimi vyzkoušet i přilehlý lanový park.

Stamichmanova stezka

Je čas trochu zvolnit a od divoké zábavy se vrátit k přírodě? Pak si vyšlápněte na Stamichmanovu stezku, která vede od hotelu Vista na parkoviště U Slona. Je dlouhá asi 800 m a čeká vás tu 10 „záludných“ otázek.

Vy i vaše děti se zábavnou formou naučíte něco o místní přírodě i historii. Cesta vede lesem, takže se nemusíte bát své nejmenší vypustit, a s trochou snahy je sjízdná i pro kočárky. A když si na informacích nezapomenete vyzvednout hrací kartu a vyplněnou ji poté zase vrátit, můžete vyhrát vstup do Mamutíkova parku zcela zdarma.

— mama ambasadorka Petra

Bobovka U Slona

U Slona pak přesedněte na bobovou dráhu a užijte si jízdu s krásnými výhledy. 

Trasa se klikatí v mnoha zatáčkách a záleží jen na vás, zda si vychutnáte vyhlídkovou jízdu, nebo to rozjedete na doraz. Boby jsou dvoumístné, malé děti můžete svézt a ty větší poslat samotné.

— mama ambasadorka Helen

 • Dospělí mají jednu jízdu za 80 Kč, děti od 3 do 15 let za 60 Kč. Lepší je rovnou sáhnout po permanentce na 5 jízd, která stojí dospělé 320 Kč a děti 220 Kč. 
 • Hned vedle nástupní stanice je hřiště, kde si děti můžou krátit čas třeba v případě, že se utvoří fronta.
 • K občerstvení slouží restaurace se zahrádkou přímo v areálu nebo četné hospůdky a restaurace v okolí.

Výšlap na Suchý vrch za jeleny i výhledem

Asi 20 km od Dolní Moravy se tyčí Suchý vrch (995 m). Na vrcholku je obora s jeleny a rozhledna, odkud se před vámi otevře parádní výhled do kraje. V blízkosti obory je také malé hřiště, restaurace a bufet, takže tu můžete strávit velmi příjemnou siestu.

Až na vrchol se dostanete autem, ale dobrodružnější je určitě pěší výlet po zelené značce (auto můžete nechat na parkovišti u Červenovodského sedla). Pokud ale půjdete s kočárkem, mama ambasadorka Tereza radí:

Pro kočárky trasa není moc vhodná. První půlka je v pořádku, takže ji můžete využít, poté je lepší uhnout na asfaltovou silnici a dojít zbytek tudy. Jinak je po cestě hromada kamenů a sklon dost prudký – pokud ale nemáte kočár, běžte klidně lesem, je to příjemnější.

— mama ambasadorka Tereza 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.