Auta, vláčky a letadla! Z těchto muzeí budou vaši kluci paf

Auta, vláčky a letadla! Z těchto muzeí budou vaši kluci paf

Tipy rodičů 24. 7. 2018 Sdílet

Vyrazte s dětmi za autíčky, mašinkami nebo letadly. S očima navrch hlavy budou lítat od jednoho modelu k druhému, zkoušet různé páčky, točit volantem, závodit na autodráze nebo si i zkusí letět. Spolu s mama blogerkami a ambasadorkami jsme pro vás otestovali 9 muzeí z různých koutů republiky, ve kterých se nebudete nudit ani minutu. 

Až do oblak v interaktivním Leteckém muzeu Metoděje Vlacha

Do Mladé Boleslavi se nejezdí jen za auťáky, ale je tam i interaktivní Letecké muzeum Metoděje Vlacha, které si můžete prohlédnout spoustu modelů letadel. A kde si hlavně můžete vyzkoušet simulovaný let nad Prahou, seskok padákem nebo gyroskop. 

S dětmi jej vyzkoušela mama blogerka Kamila z blogu I love cake a po skoro třech hodinách musela synům slíbit, že tu nebyli rozhodně naposledy.

Starší syn se moc těšil na letecký simulátor a naštěstí už výškou dosáhl na pedály a mohl na něj. Zažil zhruba sedmi minutový let nad Prahou, takže jsme i hádali, kde asi je náš dům. Bavilo ho to natolik, že mě potom pořád ještě lámal, aby mohl jít znovu. Já jsem si vyzkoušela gyroskop, na kterém jsem si trochu vyčítala velikost obědu a měla jsem co dělat, abych ho v sobě udržela. Právě na gyroskop by 7leté dítě ještě nepustili, jak mi obsluhující pán řekl.  Posledním simulátorem je seskok padákem, který už jsme ani nevyzkoušeli, já se pořád rozmotávala po gyroskopu a syn tam nemohl. Nachází se ve vyhlídkové věži a je to jediné místo v muzeu, které není bezbariérové.

— mama blogerka I love Cake

Celou recenzi mama blogerky si přečtěte v magazínu.

 • Až na vyhlídkovou věž je muzeum bezbariérové.
 • Občerstvení zakoupíte v Letecké kantýně.
 • Pro děti je zde hřiště a dřevěné modely letadel na projíždění.

Chci vouchery na prohlídku a simulátor

Dejte si závody v muzeu trabantů

V pražském Motole najdete malé, ale zážitky nadupané muzeum plné legendárních trabantů. Děti si můžou všechno pořádně osahat, sedat si do trabantů, točit volantem nebo vyskočit na motorku. Zabaví je také autodráha nebo trabantí odrážedla, na kterých se budou prohánět.

Fajn nedělní odpoledne si zde užila s 5letým Lukáškem mama blogerka Veru Harnol. A potvrzuje, že tato výstava je poutavá pro malé i dospělé návštěvníky.

Muzeum je krom trabantů plné prosklených výloh s dobovými proprietami. Ve vitrínách jsou staré SPZ, řidičské průkazy, diplomy, klíče, vše co patří k autům. Ale také jsou k vidění staré hračky, které Lukáška zaujaly a nechtěl věřit tomu, že jsem si s nějakými věcmi hrála i já jako malá holčička. Je to hezké si takhle zavzpomínat.“

— mama blogerka Veru Harnol

Celou recenzi mama blogerky si přečtěte v magazínu.

 • Muzeum je kousek od motolské nemocnice a nemůžete ho minout. Důkladné značení vás navede až k cíli.
 • Pokud pojedete autem, zaparkujte zdarma přímo před muzeem.
 • Muzeum je klimatizované, takže je v něm příjemně i v létě.
 • Občerstvit se můžete v místní kavárně s vnitřním i venkovním posezením.
 • Hlavní expozice je sice v prvním patře, ale personál muzea vám s kočárkem pomůže nahoru.

To se mi líbí. Ukažte mi voucher

Hurá za škodovkami do Mladé Boleslavi

Další automobilový ráj najdete v Muzeu ŠKODA v Mladé Boleslavi. Ve dvou patrech uvidíte spoustu různých modelů od nejstarších až po ty nejnovější, které na silnici běžně nepotkáte. Srdce každého motoristy tady poskočí radostí.

Celé muzeum se nachází v krásné velké prosklené budově. V zadní části je kino, kde se promítá samotná výroba aut. V horním patře je pak část, kde se promítají filmy, ve kterých bylo použito auto Škoda. Malé děti si můžou celé muzeum projet v autíčku, které naši malou hned u vchodu zaujalo. Když se budou děti nudit, tak se můžete posadit do koutku, který je pro ně vyhrazený, a malovat, skládat kostičky nebo ho využít k pauze na jídlo.

— mama ambasadorka Jana

 • Muzeum si můžete projít sami nebo s průvodcem.
 • Děti do 6 let mají vstup zdarma. Prohlídka bez průvodce stojí dospělého 70 Kč a za dítě starší 6 let zaplatíte 35 Kč.
 • První patro můžete projet s kočárkem, do druhého se dostanete pouze po schodech.
 • Vedle muzea je kavárna a restaurace Václav, kam můžete zajít na oběd.

Na skok do Československa a pak třeba na Konopiště

Jen 50 km od Prahy a 18 km od Benešova leží obec Strnadice a v ní senzační Retro auto muzeum plné nablýskaných aut z období Československa. Děti si tu prohlédnou 200 exponátů, které můžou znát už jen z filmů: staré škodovky, trabanty nebo třeba lady. Kromě skutečných vozů uvidí také hračky, policejní služebnu nebo dobovou fotokomoru a depozit.

 • Děti do 6 let mají vstup zdarma.
 • Muzeum si projdete bez průvodce. Průměrná doba prohlídky je cca 90 minut.
 • Na děti čeká dětský koutek a venkovní hřišťátko.
 • Celé muzeum je bezbariérové a je tu i občerstvení.

To je něco pro nás! Ukažte mi voucher

Nakoukněte do starých pražských tramvají nebo metra

Spousta skvělých vozidel na vás čeká také v pražské vozovně Střešovice, kde se nachází Muzeum MHD. Projdete se mezi různými modely tramvají i autobusů, a dokonce uvidíte koňku – tramvaj taženou koňmi. Výlet můžete zakončit opravdu stylově: jízdou v historické tramvaji, která vyjíždí přímo z vozovny a jede centrem města.

V muzeu si můžete prohlédnout řadu historických vozidel opravdu zblízka – tramvaje, autobusy, trolejbusy, metro, anebo dokonce i vůz tažený koňmi. Do mnoha vozidel lze vstoupit a vyzkoušet si nejrůznější čudlíky a páčky, což se synkovi moc líbilo. V areálu se nachází i pár hracích prvků, jako je například simulace kabiny historické tramvaje včetně hlasitého zvonku.

— mama ambasadorka Milada

 • Muzeum je obvykle otevřené od dubna do 17. listopadu o sobotách, nedělích a svátcích od 9 do 17 hodin.
 • Děti do 6 let mají vstup zdarma. Za starší děti zaplatíte 30 Kč a za dospělého 50 Kč.
 • Muzeum projdete i s kočárkem. V areálu jsou toalety i s menším přebalovacím pultem.
 • Na památku si můžete koupit model vozidel nebo pexeso s dopravními prostředky.
 • Projížďka historickou tramvají stojí dospělou osobu 35 Kč, za dítě do 15 let dáte 20 Kč.

4 patra plná modelů autíček! Kde? Na zámku Příseka

Kam se hrabe hračkářství. V Muzeu autíček budou všichni kluci ve svém živlu. Malí i velcí. Nachází se necelých 9 km od Jihlavy ve zrekonstruovaném zámku Příseka. Najdete tu modely, se kterými jste si hráli jako děti, i raritní kousky, které se hned tak nevidí. Vystavena je téměř kompletní sbírka autíček a modelů vyrobených ve 20. století desítkami výrobců na území Československa, ale také produkce výrobců zahraničních. A až se náležitě vynadíváte, můžete vyrazit třeba do jihlavské zoo.

 • Děti do 3 let mají vstup zdarma.
 • Kvůli historickému charakteru zámku nemůže být muzeum bezbariérové. S kočárkem přijet můžete, ale počítejte s tím, že ho budete do pater vynášet.
 • V muzeu je kavárna, kde si můžete dát svačinu, i obchůdek s modely aut.

Tam děti musím vzít! Ukažte mi voucher

Za osobáky i náklaďáky do muzea slavné Tatry

Nenechte si ujít návštěvu Technického muzea Tatra v Kopřivnici (necelých 30 km od Ostravy). Čeká tu na vás 60 osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby i kočáry. Prohlédnete si také motory, podvozky, návrhy nebo dobové fotografie a videa. Dětem můžete z webu muzea stáhnout a vytisknout pracovní sešit plný úkolů, které vyřešíte během prohlídky.

Jestli máte doma kluky různých věkových kategorií, tak se musíte rozhodně podívat do skvělého Technického muzea Tatra v Kopřivnici, které je rájem pro malé i velké. Prohlídka v muzeu vám zabere přibližně 1,5–2 hodiny.

— mama ambasadorka Petra

 • Okružní vstupenka (platí pro všechna tři muzea v Kopřivnici: Tatra, Expozice Zátopkových a Lašské muzeum a Fojství): 140 Kč za dospělého a 85 Kč za dítě. Děti do 6 mají vstup zdarma.
 • Platit můžete i poukázkami Sodexo (Flexi, Fokus, Relax Pass).
 • Otevřeno je celoročně od úterý do neděle. Parkovat můžete nedaleko muzea.

Pohrajte si uvnitř vláčku a postavte si dráhu

Vlaky, to je vaše? Pak zajeďte do Vagonářského muzea ve Studénce, které je cca 25 kilometrů od Ostravy. Rozkládá se na třech poschodích zámecké věže a seznámí vás s vývojem dopravy od středověku až po vznik nejstarších železničních tratí. Na děti čeká originální vagonářský hrací koutek a sál s funkční modelovou dráhou.

Expozice jsou umístěny ve třech poschodích a přibližují vývoj dopravy a vagonovou výrobu. Nejmenším dětem se bude nejvíce líbit multifunkční sál v prvním patře. Rodiče zde mohou zhlédnout zajímavý dokument a děti si pohrát ve velkém dřevěném vláčku nebo si třeba postavit dřevěnou vláčkodráhu. Náš Filípek byl ale nejvíce nadšený na konci prohlídky, kde nám pán pustil modelovou dráhu. Děti by vydržely pozorovat jezdící vláčky klidně až do večera.

— mama ambasadorka Mili

 • Muzeum má obvykle otevřeno od března do října.
 • Děti do 6 let mají vstup zdarma. Vstup pro dospělého stojí 45 Kč, pro děti do 15 let 25 Kč. Můžete využít i rodinné vstupné 2 dospělí + 2 a více dětí za 110 Kč.
 • Auto zaparkujete zdarma přímo před vstupem do zámku.
 • Nedoporučujeme návštěvu s kočárkem, do posledního patra vedou točité schody a výtah chybí.

Staňte se mašinfírou a svezte se vláčkem

Jestli jste ještě neseděli v lokomotivě, tak to honem přijeďte napravit do Zbýšova. A jestli jste v ní už seděli, přijeďte taky, lokomotiv není nikdy dost. Ve Zbýšově je úžasné Muzeum průmyslových železnic a autem jste tu z Brna za necelých 30 minut. A co všechno tu na vás čeká? To vám poví mama ambasadorka Lucka.

Nejenže se povozíte, ale prohlédnete si desítky malých parních, dieselových a elektrických lokomotiv a nákladních i osobních vagónů s úzkým rozchodem kol z doby od počátku 20. století. Můžete si sednout do kterékoliv lokomotivy, moje dcery byly unesené. Strávili jsme tu celé tři hodiny, než jsme všechno okoukli a povozili se.

— mama ambasadorka Lucka

 • Otevřeno bývá v červenci a srpnu každou sobotu od 9.30 do 18.30. 
 • Děti do 6 let mají vstup zdarma. Dospělí platí 160 Kč, děti do 15 let 80 Kč. Rodinné vstupné stojí 400 Kč. V ceně vstupného je i celodenní jízdenka na vlak, která platí na libovolný počet jízd (garantována je jedna cesta tam a zpět, při volné kapacitě můžete jet víckrát).
 • Auto můžete zaparkovat vedle muzea.
 • Všude se dostanete i s kočárkem a v areálu najdete také občerstvení. 
Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.