Interaktivní centrum Eden: vylezte na krtinec, pište brkem a ochutnejte buchty od babičky

Interaktivní centrum Eden: vylezte na krtinec, pište brkem a ochutnejte buchty od babičky

Tipy rodičů 14. 7. 2018 Sdílet

Hledáte-li výlet, ve kterém spojíte krásnou procházku se vzděláním, tvořením a blbnutím pro děti, Centrum Eden je pro vás tím ideálním místem. Nachází se v Bystřici nad Pernštejnem. A nám o své návštěvě napsala mama ambasadorka Mili, která sem zavítala s dětmi (2 a 5 let).

My jsme sem původně vyrazili s představou, že se projdeme po pěkném skanzenu, ukážeme dětem kousek minulosti a podrbeme nějaká ta domácí zvířátka. Ale návštěva zde pro nás byla opravdu milým překvapením a z plánovaných pár hodin jsme zůstali celý den.

Centrum Eden mě zajímá…

Areál se dělí na několik částí, hlavní z nich jsou Panský dvůr, Horácká vesnice a Ekopavilon.

Panského dvora nás nejvíce zaujala expozice „Příběh půdy“. Naleznete zde obří krtinec protkaný tunely, ve kterých narazíte na krtky, žížaly a další půdní živočichy. Na samotný krtinec můžete vylézt pomocí lezeckých úchytu a dolů se sklouznout po klouzačce.

Smíte se tu převléct i za farmáře, poznávat po čuchu, hmatu a sluchu různé plodiny, bylinky, nástroje a další. Celá tato část je plná her a zajímavých informací. Naše Eliška byla také velice nadšená z další expozice a to lékárny. Sama si tu namíchala a zabalila koupelovou sůl, což nebyla jediná věc, kterou si návštěvníci mohli sami namíchat. Pokud vás přepadne hlad, je možné se občerstvit v „Pivovaru“. Ochutnali jsme vynikající polévku. Velice pěkný je i příbytek panského správce. Zde jsme si vyzkoušeli, jak se psalo brkem, lehké to opravdu nebylo :-D.

Horácká vesnice je malebné místo, které vás přenese do minulosti, všechny interiéry jsou volně přístupné. V chaloupkách potkáte například babku kořenářku, včelaře, u kterého si můžete vyrobit svíčky, tkalcovnu, kde je možné si nazdobit tričko, vyrobit něco z ovčí vlny a další… V domečku hrnčíře jsme kreslili hlínou. Nejvoňavější chaloupka, která vás už z dálky lákala k návštěvě, byl mlýn, uvnitř nás přivítala velice milá babička a nabídla nám úžasné staročeské buchty. Pokud ale nejste na sladké, bude se vám líbit na statku. Za pár drobných si dáte chléb s cibulí, sádlem, máslem, bylinkami nebo vejcem.

Ekopavilonu si děti vyzkouší třídit odpad, vyrobit elektřinu pomocí kola a další. Ve všech patrech naleznete mnoho zajímavých informací a třeba i rad jak doma ušetřit energie. K této jediné části areálu mám ale jednu velkou výtku. Je zde velice špatně řešeno odvětrávání a klimatizace. Ač jsme tu byli ještě na jaře a stále za přijatelných teplot, v pavilonu byl velice těžký vzduch a strašné horko. V létě bych uvnitř nevydržela ani deset minut.

Další část tvoří „Farma Eden“, zde je možné zakoupit různé produkty nebo domluvit jízdu na koni. A úplně nakonec narazíte na hřiště, to je dokonce volně přístupné i bez zakoupení vstupenky, kromě klasických prolézaček a houpaček děti zaujmou vodní prvky a bludiště z živého plotu.

A co je určitě dobré vědět

V Edenu najdete několik velice pěkných toalet, u vstupu dokonce vybavených dětskými prkénky a stupátky k umyvadlům. Automobil zaparkujete zdarma přímo u centra. V květnu, červnu a září je otevřeno o víkendech a svátcích, v červenci a srpnu každý den, během celého roku se zde pořádá množství různých akcí. Děti do šesti let mají vstupné zdarma, děti nad 6 let zaplatí 80 Kč a dospělí 120 Kč.

Chci koupit voucher do Centrum Eden

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.