Tip na výlet: Rysí stezkou v Hřensku

Tip na výlet: Rysí stezkou v Hřensku

MK Life 5. 5. 2018 Sdílet

Co se vám vybaví, když se řekne Hřensko? Vstupní brána do Národního parku České Švýcarsko? Kaňon Labe, pískovcové skály, Pravčická brána a lodičky? 

Ale taky Rysí stezka! A tu prošla s dětmi mama blogerka Míša z blogu MK life.

Až budete s dětmi plánovat zajímavý výlet, myslete na sever! Nebudete litovat. Nechte se nalákat a ubytujte se třeba ve čtyřhvězdičkovém hotelu S-centrum Děčín, odkud to máte po celém Českém Švýcarsku, co by pískovcem dohodil.

Chci se ubytovat v hotelu S-centrum Děčín ****

MK life: Zážitkový areál Rysí stezka? Zážitky vonící přírodou a poznáním!

Máte rádi naučné stezky? My moc. Pro děti je to totiž hezké zpestření výletu a my větší se pokaždé něco nového dovíme. Moc hezká naučná trasa je na turisticky rušném místě. Tím místem je Hřensko. Mezní louka, kde krom klasické procházky skalami najdete i tenhle nový zážitkový areál – Rysí stezku.

Rysí stezku najdete na Mezní louce, která je častým místem vstupu mezi skály známého Hřenska. Na rozdíl od skal ale na téhle stezce nebudete marní ani s kočárky a ještě ji v pohodě přejdete i bosky. Zážitkový areál je krásný a voní novotou, i když už tu stojí od loňského roku.

 

Naučný se mu navíc neříká náhodou. Pokud ho projdete celý, narazíte na 20 zastávek,  kde se na každé dovíte něco nového a užitečného.

Tip na tenhle výlet jsem našla ještě před odjezdem na dovču, takže jsem věděla, že ho projede i kočárek – terén můžete vidět na fotce. Občas se projedete po dřevěných lávkách, občas drandíte po vyjeté cestičce. Nečekejte žádný luxus a asfaltky, jsme přeci jen v lese. Pár kořenů nám cestu zamotalo, ale žádné dráma :-).

Hned v úvodu stezky je fůra stanovišť, kde si děti odklopí dřevěné cedule a najdou tam ukryté dřeviny a jejich názvy. Vše je vázané k okolí a často je cedule přímo u konkrétního stromu či keře.

Druhým poznávacím místem byly kůly s „vyšupovačkou“. Tohle zase bavilo mladší Julču. Ceduli si pošupovala zleva doprava a na jedné straně byl obrázek zvířete, které se v okolí vyskytuje, na druhé pak, o koho jde. Na téhle lávce jsme strávili nemalou chvíli 🙂

 

U každého sloupku je navíc do „podlahy“ vyrytá stopička, kterou dané zvíře zanechá. To se líbilo hodně i nám velkým. Nela už pochopila systém stop, takže se dokázala dívat a sledovat u každého zvířete i jeho stopy.

Malý okruh má jen asi 1,5 km, takže ho zvládnou i děti. Vysvětluje problematiku péče o zdejší lesy, druhovou pestrost i historický vývoj. Moc hezký je například altán, který má každou stěnu vyrobenou z jiného kusu dřeva.

Na tomhle stanovišti máte za úkol lanem propojit obrázek živočicha s jeho potravou. Věděli jste třeba, že jezevci se krmí šneky? 🙂

Stezka bosou nohou. Není převeliká, ale jelikož jsme v tomhle krásném dni byly na stezce téměř sami,  byla jen naše a zůstali jsem tady asi hodinu. Holky si hrály s kamínky, byly nadšené, že po týdnu dešťů a chladu je hezky a běhají bosé.

Mají děti rády puzzle? Nela ano, takže další zásek :-D. Velké lesní puzzle s obrázky místních živočichů. Jsou vážně obr a docela těžké na otáčení, takže pomohl táta a nakonec jsme toho „mami pťák“ složili :-).

Takže až se budete chtít s rodinou vydat na „lodičky do Hřenska“,  nezapomeňte že pár metrů od parkoviště je tohle krásné místo. Pokud nemáte kočárky, můžete toho projít mnohem víc.

Chci se ubytovat v hotelu S-centrum Děčín ****

MK Life

MK Life

Znáte blog MK life? Píše ho mladá lékařka a hlavně máma dvou dětí. Čtenáře inspiruje tak moc, že získala 1. místo v soutěži MAMAblog 2017.