Zažít LIPNO! Co na Lipně s dětmi prostě musíte!

Zažít LIPNO! Co na Lipně s dětmi prostě musíte!

Slevomat 3. 5. 2018 Sdílet

LIPNO a okolí. Jeden z neoblíbenějších cílů výletů a dovolených po celý rok. Prostě #zazitlipno! Kdo nebyl, jakoby nebyl!

Jet sem v zimě, bruslit, běžkovat a sjezdovat? Skvělé! Jet sem v létě, koupat se v přehradě, jezdit na šlapadle nebo parníku, vyšlápnout si Stezku korunami stromů, projít Království lesa a sjet si Bobovku? No ano, ale tady se toho dá vidět a zažít mnohem víc, tak se nechte inspirovat a máte cíl dovolené vyřešený! 

Kromě tipů na ty nejlepší lipenské aktivity pro vás máme i nejlépe hodnocené rodinné ubytování na Lipně, které v nabídce máme. Stačí si jen vybrat!

Hotel Relax ****     Hotel Aktiv ***    Penzion Rak    Hotel Knížecí cesta ****

Koupání, skákání, rozhledna a LipnoCard

Ambasadorka Petra toho na Lipně vyzkoušela vícero a má i tip jak ušetřit – Lipno Card. Přijedete-li s dětmi do Lipna nad Vltavou v létě, čeká Vás ráj pro rodiny s dětmi.

V létě je zde ke koupání lipenská přehrada, kde si můžete půjčit šlapadlo, lodičku nebo rovnou plachetnici. Ta je ale finančně náročnější. Hned vedle přehrady je Aquapark, jehož součástí je Hopsárium – herna pro děti. Je to herna plná trampolín, klouzaček a míčků. Vstupné je 120 Kč na hodinu pro dítě. Rodiče si zde mohou dopřát posezení s kávou a dortem, pro děti je široká nabídka dětských svačinek.

V blízkosti Lipna nad Vltavou je krásná rozhledna Kramolín, z níž je možné zahlédnout velký kus Šumavy. Vstupné je pro rodinu 2 + 2 necelých 500 Kč. Na rozhlednu nevedou schody, je tedy vhodná i pro kočárky.

Veškeré aktivity na Lipně jsou o 15% levnější s Lipnocard, kterou poskytují ubytovatelé nebo infocentrum. Návštěvu této krásné oblasti určitě doporučuji a to ve všech ročních obdobích.

Stezka korunami stromů

Ambasadorka Petra dále určitě doporučuje navštívit Stezku korunami stromů. Je to rozhledna postavená v roce 2012, leží na kopci Kramolín ve výšce 901 metrů nad mořem a je vysoká 40 metrů. Na stezku jezdí pravidelně z Lipna nad Vltavou Stezkabus nebo lanovka. Stezka je otevřena celoročně. Je bezbariérová, lze ji bez potíží vyjít i s kočárkem, protože má mírné stoupání. 

Součástí cesty na vrchol rozhledny jsou didaktické prvky, které návštěvníkům pomáhají prohloubit znalosti o přírodě, jsou také zaměřené na ochranu přírody. Pro ty nejodvážnější jsou ve výšce 24 metrů umístěné tři zážitkové stanice s lanovými prvky. Trvalo mi několik návštěv, než jsem na ně vstoupila, ale když mě předešly mé dcerky, tehdy ve věku 5 a 2 roky, sebrala jsem všechnu odvahu a vydala se je „zachraňovat“.

Mama ambasadorka Libuška si užila nádherný výhled do krajiny ze Stezky: Na vrcholu vyhlídkové věže můžete spatřit Lipenské jezero, šumavskou přírodu, Novohradské hory a vrcholky rakouských Alp.

 Dobré vědět: 

 • Vstupné pro rodinu 2 + 2 je 550 Kč, s Lipnocard, kterou poskytují ubytovatelé a Infocentrum v oblasti je  sleva 15%. Děti do 3 let mají vstup zdarma.
 • Celá cesta na vrchol stezky má 675 metrů, to už je do mírného kopce pěkná procházka. Cestu dolů si za odměnu můžete sjet na tobogánu, který měří 52 metrů. Ale ne s kočárkem 🙂 
 • Z rozhledny je krásný výhled na lipenskou krajinu. Za slunečného počasí je vidět hodně daleko. Přímo pod rozhlednou je krásné lezecké centrum pro děti, které je neplacené.
 • Jsou zde také lavičky k posezení, několik stánků s občerstvením a hotelová restaurace Kramolín. Cena za kávu 50 Kč, polévka 50 Kč, hranolky s kečupem 55 Kč, pivo 50 Kč, limonáda 40 Kč, zmrzlina 40 Kč.
 • K cestě na „Stezku korunami stromů“ můžete použít Stezkabus, lanovku, turistické trasy a nebo na cestu dolů  k parkovišti i koloběžku. Je zde bezbariérový přístup.

 

Lipenská přehrada z parníku i ze šlapadla

Mama ambasadorka Katka se podělila o své tipy, jak si užít přehradu, i když se vám nechce zrovna do plavek.

Byli jsme na Lipně první červencový týden a vyzkoušeli jsme jak půjčení šlapadel, tak jízdu parníkem z Lipna do Frymburku a zpátky. Obojí byl zážitek. 

Půjčení šlapadla stálo 200 Kč na hodinu, jeli jsme dva dospělí a jedno dítě, dcera měla půjčenou vestu. Moc jsme raději nezkoušeli skákat do vody, ale šlapadla mají i svoje skluzavky.

Jedno odpoledne jsme si udělali výlet do vedlejšího Frymburku. Tam jsme dojeli autobusem, který má zastávku na hlavní parkovišti v centru Lipna. Ve Frymburku jsme se prošli, dali si kávu a zákusek a pak jsme se vydali k přehradě, kde jsme nastoupili do parníku a jeli okružní jízdu zpátky do Lipna. Bylo nádherné počasí, děti i dospělí byli nadšení. Měli jsme sebou i kočárek, což ani v autobuse, ani na parníku nebyl problém a naopak jsme to ocenili, protože v Lipně parník zakotvil kousek od centra. 

Dobré vědět: 

 • Ceny a jízdní řády okružních jízd najdete na http://www.lipno-line.com/
 • Jízdní řády autobusu Lipno nad Vltavou – Frymburk najdete na www.idos.cz

Bobovka

Ambasadorka Katka dále vzpomíná na každodenní tradici, kterou si tříletá dcera užívala někdy i dvakrát denně.

Strávili jsme na Lipně týden a do „centra“ Lipna chodili z našeho apartmánu kolem bobové dráhy. Nebyl den, kdy by tříletá dcera nesjela Bobovku aspoň jednou. Někdy si dala dopolední i odpolední jízdu a někdy se jí podařilo „ukecat“ tátu na repete.

Lipenská Bobovka to jsou hned dvě bobové dráhy propletené do sebe. Horská a korytová. My jezdili tu pro děti vhodnější, tedy horskou. Je vhodnější díky bezpečnostním pásům a automatickým brzdám v závěru dráhy. Je tedy fakt, že Barunka byla v závěru tak otrlá, že odmítala jezdit se mnou a rovnou si vybírala tatínka, ten totiž jízdu tolik brzdami nekorigoval a víc to fičelo 😀 Maminky se to nedotklo, maminka si dala limonádu nebo Aperol pod dráhou a byla spokojená.

Dobré vědět:

 • Boby na korytové a horské dráze jsou pro 1- 2 osoby, cena je za osobu, ne za bob. 1 osoba – 1 jízda = 80 Kč. Jízdné je stejné pro horskou bobovou dráhu a korytovou bobovou dráhu. Jízdné lze kombinovat. Pokud víte, že pojedete opakovaně, určitě se vyplatí zakoupit permanentku. 6 jízd = 400 Kč, 10 jízd = 600 Kč.
 •  Děti od 3 do 8 let mohou jet pouze v doprovodu osoby starší 18 let. děti od 8 let mohou jet samy.

Království lesa

Novinkou z roku 2016 je Království lesa. Mama ambasadorka Klára jej navštívila s dvěma dětmi (miminko v kočárku a 4 letá dcera). 

„Na Lipně jsme byli po několikáté a rádi se vždy vracíme. Vše tam již dobře známe, ale co nám doslova učarovalo, tak to bylo rozhodně Království lesa. Je to novinka na Lipně, najdete jí hned vedle Stezky korunami stromů. Na první pohled vypadá malinké, ale to pravé Království s velkým K se schovává v lesích. Areál je rozlehlý, najdete tam obrovské prolézačky, hřiště, klouzačky i naučné prvky o lesích. Co je super, tak je tam několik občerstvení, kde se nají celá rodina a opravdu dobře.“

Vše se dá hravě zvládnout i s kočárkem, terén je na to připravený. Celé je to opravdu dokonale zpracované ve stylu přírodních prvků. Rozhodně jsem tam nebyli naposledy. 

Dobré vědět:

 • Pokud si koupíte dospělou vstupenku zároveň na Stezku korunami stromů a do Království lesa, zaplatíte 385 Kč a ušetříte 85 Kč oproti dvěma samostatným vstupům.
 • Na vrchol, kde najdete Stezku i Království, se můžete dostat Stezkabusem, lanovkou (neplatí v zimní sezoně), na kole nebo pěšky. Značená trasa je dlouhá 1 kilometr.

Pohádková rezervace Lipno

Mama ambasadorka Martina navštívila kousek od Lipna, v Hořicích na Šumavě,  Pohádkovou rezervaci a jak říká: „Nebudete litovat!“

Jedná se o pohyblivé divadlo v lese. My jsme si vybrali představení Rudé péro a totem smrti. Už po příjezdu na parkoviště se ocitnete v pohádce. Nás přivítala paní převlečená za jeptišku.

Vstupné pro změnu vybírala princezna, která se moc líbila naší dvouleté dceři. U vstupu se nachází venkovní restaurace, u které je velká trampolína, houpačky a nafukovací skluzavka. Před restaurací je pódium. Nutno podotknout, že na pódiu se hra odehrávala jen zhruba 10 minut. Celým představením nás provázel čert, který nás neustále zapojoval do představení. Byli jsme vlastně součástí celého děje. Hra bavila dospělé i děti. I malé děti neměly problém udržet pozornost, jelikož se scény odehrávaly v lese a museli jsme pořád utíkat za zmíněným čertem, abychom se dozvěděli, jak příběh pokračuje. Konec představení byl u restaurace. Děti se pak mohly vyfotit s čertem. Pohádkové bytosti dětem rozdaly pastelky a mohly namalovat obrázek do soutěže. Opravdu doporučuji dětem i dospělým. Budete odcházet s úsměvem na tváři!

Dobré vědět:

 • Už jejich web vás pobaví a navnadí.
 • Pohádkovou rezervaci můžete navštívit pouze v termínu 3. 7. – 26. 8. 2018 a pro mimořádný zájem je nutné vstupenky rezervovat na tel.: 606 572 439 (od 15. 6. 2018).
 • Vstupné je 120 Kč a děti do 2 let mají představení zdarma.

Jak říká nadšeně Petra: Celá oblast okolo Lipna je moc hezká a i přes dnes již celoroční příliv turistů poměrně neporušená a krásně je tu po celý rok. Na jaře procházky přírodou, v létě koupání v nedaleké lipenské přehradě a borůvky, na podzim nádherné šumavské hřiby a v zimě lyžování na několika sjezdovkách, které vedou přímo ke Stezce korunami stromů. Vše je tu přizpůsobeno i pro děti každého věku, včetně mnoha nabídek ubytování. 

A mama ambasadorka Katka doplňuje: Nemusíte mít program nabitý od rána do večera, na Lipně je fajn jen tak být. Procházet se podél přehrady, házet „žabky“, snít o tom, že jednou některá z jachet bude vaše, dát si zmrzku a nechat děti skákat na obrovských trampolínách nebo hrát si na některém z hřišť, kterých je to vícero. 

Takže teď jen vybrat termín a to nejlepší z naší nabídky ubytování a Lipno čeká!

Hotel Relax ****     Hotel Aktiv ***    Penzion Rak    Hotel Knížecí cesta ****

Slevomat

Slevomat

Tipy na výlety, pravidla k soutěžím a všechno, co by vás o Slevomatu mohlo zajímat.