Blogerky otestovaly sjezd Dyje a Jizery, koloběžky i parádní geolokační hru

Blogerky otestovaly sjezd Dyje a Jizery, koloběžky i parádní geolokační hru

Kristýna Kohoutová 31. 7. 2020 Sdílet

Co takhle zpestřit si léto trochu netradičními aktivitami? Sundisk Family se postará o prima zábavu pro páry, party kamarádů nebo celé rodiny, a to v okolí Lednice nabo na Malé Skále. Nabízí totiž nadupané balíčky – sjedete řeku na raftu nebo kánoi, naskočíte na koloběžky, budete luštit zapeklité otázky a třeba dojde i na víno!

Abychom měli zážitky otestované, pověřili jsme dvě blogerky – Blondýnu z Londýna s přítelem jsme poslali do Lednice, Kamču z blogu I love cake s celou rodinou zase na Malou Skálu. A oběma se líbilo!

Blondýna z Londýna otestovala nabídku na Moravě

V ceně balíčku je zapůjčení koloběžek, na kterých z Lednice pojedete po stezce do Nejdku. Tam vám půjčí kánoi s veškerým vybavením vč. barelu a po Dyji splujete zpátky do Lednice. Cestou se zastavíte ve vinařství AnnoVino a zahrajete si geolokační hru. Pokud se budete chtít před cestou občerstvit, zajděte do jednoho z mnoha lednických podniků. 

„Ta šedo-červená (ne, taky bych nečekala, že se někdy Googlu zeptám “what color is coronavirus”) potvora nám sice vzala možnost kdykoliv kamkoliv odcestovat a poznávat krásná místa za hranicemi, ale na nás si nepřijde. To nejkrásnější stejně máme tady u nás, v té naší malé zemičce. A ne, tím nemyslím jen nekonečné vinohrady. I když…

Za nejkrásnější část naší země (i Země) považuju jižní Moravu (moje kámoška Týna z vína sice tvrdí, že je to proto, že jsem nikdy nebyla v Budějcích, ale k tomu se vyjadřovat nebudu). Mikulov, Pavlov, Klentnice, Valtice, Lednice… Jen co to píšu, mám na jazyku neskutečnou chuť na Pálavu! A proto, když jsem dostala možnost projet si na koloběžce a následně na loďce okolí Lednice, bylo jasno, že tohle se neodmítá.

A tak jsme se s přítelem vydali jedno letní ráno do Lednice (řekla bych pořádně vybaveni, ale to bychom se museli namazat opalovacím krémem). U hotelu Galant jsme si vyzvedli koloběžky, hned u startu málem odbočili na špatnou stranu, a vyrazili po krásné a perfektně upravené cyklostezce směrem Nejdek, kde na nás čekala loďka. Cesta nám trvala necelou půlhodinku, a to nejsme zrovna koloběžkáři (= stáli jsme na tom poprvé), což je jasný
důkaz, že to zvládne kdokoliv.

V Nejdku se nám podařilo úspěšně nalodit do kanoe suchou nohou, což jsem nečekala. A už vůbec jsem nečekala, že stejně suchá i vylezu. Ale věřte nevěřte, povedlo se. Čekala nás asi hodina, hodina a půl jízdy po řece Dyji, která místy připomínala Amazonský prales. Nebýt na jižní Moravě, ty klacky připomínající obří anakondy by mě nenechávaly tak v klidu. Každopádně to byla pastva pro oči a krása střídala nádheru. A to i ve chvíli, kdy se před
námi objevila cedule “Annovino”.

Vyskočili jsme z loďky jako praví námořníci a vydali se po šipkách. V cíli na nás sice nečekal poklad, ale něco lepšího – prodejna lednického vína, odkud jsme si samozřejmě odvezli 3 suvenýry. To proto, aby jediná památka na tenhle krásný výlet nebylo to opálení ve tvaru trička a šortek.“

  • Na celý zážitek si vyhraďte tak 3–4 hodiny. 30–60 minut strávíte na koloběžkách, cca 1,5 hodiny pojedete řeku a 30–60 minut se zdržíte ve vinařském přístavu. 
  • Během výletu si zahrajete geolokační hru. 

Kde se v okolí ubytovat?

Kamča z I love cake vyrazila na Malou Skálu

Z Dolánek vyrazíte příjemnou procházkou na Malou Skálu, za příplatek můžete svištět na koloběžkách. Cestou si zahrajete geolokační hru a zastavíte se na točenou zmrzlinu, která je v ceně. Pak naskočíte do kánoe nebo na raft a poplujete zpět do Dolánek. 

„Jezdili jste někdy na koloběžkách v nádherném okolí Malé Skály? Luštili u toho zapeklité otázky? V mezičase mlsali zmrzlinu? Sjížděli Jizeru na kánoi? My jo, a to všechno v jeden den! Jedno krásné, slunečné nedělní ráno jsme se celá rodina vydali na výlet na Maloskalsko, do Dolánek. V místním kempu jsme pohodlně zaparkovali na placeném parkovišti a šli rovnou na recepci. Tam jsme si vybrali koloběžky, nemusíte se bát, mají různé velikosti pro vysoké dospěláky, normální dospěláky i pro větší děti.

Na recepci vás nainstruují ke stáhnutí aplikace, ve které vám budou vyskakovat otázky během cesty, stáhnete si ji a můžete vyrazit. Jen pozor, aby alespoň jeden v partě měl Android, pro Apple zařízení prozatím aplikace není. Pokud máte pocit, že se před cestou potřebujete posilnit, můžete se občerstvit v místním kempovém stánku. Pak už jsme vyrazili. Já, manžel a starší syn na koloběžkách, mladší tříletý na svém odrážedle. Celou cestu se jede po cyklostezce v nádherné přírodě, projížděli jsme okolo nádherných luk, farmy se zvířátky, s výhledem na skály, ale i okolo řeky.

Zhruba každých 200 metrů nám v aplikaci vyskočila otázka, na kterou jsme odpovídali a načítalo se nám skóre za správné odpovědi. Otázky mají možnosti a jsou v různých tématech. Maloskalsko, vodáctví a další, nechte se překvapit. Pohodovým tempem jsme takto během odpovídání dojeli až k Penzionu Křížky, kde jsme si dali obědovou pauzu. Vaří zde naprosto výborně, vyzkoušeli jsme česnečku, salát, ale i řízečky, místní pivo a domácí limonády. Děti si pohrály na místním hřišti a my jsme si odpočinuli – koloběžky klamou, je to makačka. Pak už jsme si dali jen dezert – místní točenou zmrzlinu, tu rozhodně nevynechejte, a jeli dál.

Následoval kratší úsek než ten předobědový, kde jsme ale opět odpovídali na vyskakující otázky z aplikace. Takto jsme dojeli až na Žlutou plovárnu na Malé Skále, kde jsme vrátili koloběžky a půjčili si kánoi. Věci, které jsme měli sebou, jsme dali do barelu, jen synovo odrážedlo jsme poslali autem zpátky do Dolánek, nebyl s tím vůbec problém. Pokud na Žlutou plovárnu dorazíte dřív, než máte rezervaci lodi, můžete se zatím dojít podívat nebo spíš vyšplhat na Vranov – Pantheon, zříceninu hradu s nádherným výhledem na Jizeru a Malou Skálu.

Pak už nás čekala poslední část cesty, vypůjčenou kánoí zpět do Dolánek, odkud jsme ráno vyjížděli. Půjčit si můžete raft nebo kánoi, my zvolil možnost dvě a pohodlně jsme se na ni ve čtyřech vešli. Já jsem dělala háčka, manžel zadáka, mladší syn přeskakoval, kam se mu chtělo a starší nás uprostřed napomínal, ať se nekocháme a pádlujeme. Okolí Jizery je opravdu překrásné a je čím se kochat celou cestu.

Nijak závratným tempem jsme zhruba za hodinu a půl dopluli do kempu v Dolánkách, kde jsme vrátili loď a hra tím pro nás skončila. Celý den jsme strávili v přírodě, prostřídali aktivity, což je skvělé pro děti, že se jednak nenudí, ale i poznají spoustu nového a další krásnou část naší země. Tak po vodácku – ahóóój.“

  • Cesta z Dolánek na Malou Skálu vede lesem, trvá asi 2,5 hodiny a zpestří vám ji geolokační hra. Pokud byste ale nechtěli šlapat, připlaťte si za koloběžky a trasu profrčte stejně jako blogerka Kamča. 
  • V ceně je točená zmrzlina v penzionu Křížky, okolo kterého půjdete. 
  • Na řece strávíte další cca 2,5 hodiny.

Kde se v okolí ubytovat?

Kristýna Kohoutová

Kristýna Kohoutová

Ráda píšu a ráda piju víno – proto ve volných chvílích tvořím na Facebooku a Instagramu svůj „blog“ se jménem Píšu, protože víno. Baví mě taky zpěv, cestování a knížky (už pátým rokem píšu svoji, zatím jsem se ale nedostala přes pátou stránku). A zmiňovala jsem víno? I když žiju v Praze, krev mám pořád jihočeskou, a tak se domů, do Budějc, ráda vracím.