Co si sbalit na prodloužený víkend do příručního zavazadla?

Co si sbalit na prodloužený víkend do příručního zavazadla?

Sandra Soukupová 29. 6. 2020 Sdílet

"Jak se mám vejít do tak malého kufru? Všechno tam prostě nenacpu!” Taky je pro vás balení na pár dní výzva? Máte pocit, že musíte být připraveni na všechno od doby ledové až po padání trakařů? Když cestujete autem, je vcelku fuk, kolik toho máte. Když ale letíte letadlem nebo jedete autobusem, každý gram se počítá. Naučte se sbalit jen to nejnutnější. Máme pro vás triky, s jejichž pomocí ušetříte spoustu místa.

Ukázat ubytování na prodloužený víkend od 3. do 6. 7.

Ujasněte si, kam jedete a co tam budete dělat

Zní to banálně, já vím, jenže na to při balení často zapomínáme. Chystáme se třeba na 4 dny do Vídně nebo Špindlu, ale balíme se, jako bychom jeli na kraj světa, kde nemají lékárny ani drogérie.  

Než tedy začnete skládat věci do kufru, odpovězte si na 3 základní otázky

 • Do jaké země jedete?
 • Jaká je předpověď počasí na dané dny?
 • Co tam chcete dělat?

Jinak se totiž budete balit na eurovíkend, kdy jen chodíte po památkách, a jinak se sbalíte na horskou túru nebo do kempu. To samé platí i pro počasí. Pokud předpověď hlásí slunečno, nemusíte s sebou vozit náhradní boty pro případ, že by první promokly.

Tip: Pokud jedete do zemí, kde jsou přeháňky na denním pořádku, typicky Velká Británie nebo Nizozemí, vždy přibalte pláštěnku.

Podívejte se, kam můžete cestovat během koronaviru a jak je to s případným testováním. Vše najdete v tomto podrobném přehledu.

Vyberte si vhodné zavazadlo

Tohle opravdu nepodceňte. Vaše cestovní zavazadlo by mělo být lehké, aby se dobře nosilo. Při výběru myslete na to, kam jedete. Kufr na kolečkách je super, nic netaháte na zádech, ale když s ním vyrazíte do hor na hrbolaté nezpevněné cesty, je to peklo. V takovém případě je praktičtější batoh. 

To samé platí, pokud se zavazadlem chodíte celý den. Vláčet se s kufrem není nic moc, navíc překážíte ostatním chodcům. Pravda, batoh se zase pronese a můžou vás bolet záda, ale když se naučíte balit chytře, nebude to tak zlé. 

Tip: Pokud nechcete kufr vláčet po městě, můžete ho nechat v úschovně zavazadel.

Jak tedy vybrat vhodné zavazadlo na cestu?

 • Příruční kufr na kolečkách
  Ideální do města (pokud zrovna nejedete po kočičích hlavách). Nejvíc ho oceníte ve chvílích, kdy jdete z letiště nebo nádraží rovnou do hotelu. Na prodloužený víkend je příruční kufr akorát, větší nepotřebujete. Moje kolegyně Katka do něj dokáže sbalit věci pro sebe i šestiletého syna. Nevěřila jsem, co všechno z kufru postupně vytahovala, když jsme byly na 4 dny na horách. Měla v něm i pracovní sešity do školy a lego.

Jak velké příruční zavazadlo můžete vzít do letadla?

Každá letecká společnost má trochu jiná pravidla, co se zavazadel týče. Mrkněte na ně, ať nejste překvapení.

 • Ryanair – zdarma máte jedno příruční zavazadlo o rozměru max. 40 × 20 × 25 cm (typicky kabelka, taška na notebook nebo malý batoh), za příplatek si na palubu můžete vzít ještě jedno extra zavazadlo (příruční kufr nebo taška), které nesmí vážit víc než 10 kg a jeho rozměry jsou max. 55 cm x 40 cm x 20 cm.
 • Wizz Air – zdarma máte jedno příruční zavazadlo s rozměry max. 40 × 30 × 20 cm a max. hmotností 10 kg (taška na notebook, dámská kabelka nebo malý batoh), za příplatek si můžete vzít další zavazadlo s hmotností max. 10 kg a rozměry max. 55 × 40 × 23 cm.
 • EasyJet – tady je to lepší, na palubu si můžete vzít kufr nebo batoh s max. rozměry 56 × 45 × 25 cm.
 • ČSA – u nejlevnější letenky Economy Lite máte v ceně příruční zavazadlo s max. rozměry 55 × 45 × 25 cm a váhou do 8 kg. Pokud si koupíte dražší letenku, můžete si do letadla vzít i malou tašku (kabelka, aktovka, taška na notebook) s max. rozměry 40 × 30 × 15 cm a hmotností do 3 kg.
 • Smartwings – letenky Economy Lite zahrnují jedno příruční zavazadlo s max. rozměry 56 × 45 × 25 cm a hmotností do 8 kg. Když si připlatíte dražší letenku, budete mít v ceně i malou tašku s hmotností do 3 kg a maximálních rozměrech 40 × 30 × 15 cm.

Všechny uvedené aerolinky postupně obnovují provoz, žádná by neměla v Česku končit. Je ale možné, že zatím do některých destinací nelétají. Nabídku však průběžně rozšiřují podle aktuálního vývoje pandemie koronaviru. Pro více informací sledujte jejich webové stránky.

 • Batoh
  Batoh je super, pokud jdete z letiště nebo nádraží rovnou do města, a až večer do hotelu. Pokud má batoh klasický přístup shora, musíte při balení dobře promyslet, jaké věci potřebujete mít po ruce. Ty si pak nechte nahoře nebo ve vnějších kapsách. Oblíbené jsou cestovní batohy, které se otevírají jako kufr. Díky tomuto otvírání se dostanete ke všem věcem bez problémů.

Tip: Sežeňte si batoh s pláštěnkou. Pokud budete chodit v dešti, věci uvnitř nepromoknou.

 • Taška přes rameno
  Tašce přes rameno se vyhněte obloukem. Je otrava se s ní tahat, popruh se navíc bolestivě zařezává do ramene. Hodí se jen v případě, kdy jedete autem a přenesete ji z kufru do pokoje. 

Nezapomeňte na to, že kromě cestovního zavazadla potřebujete i menší tašku nebo batoh na výlety. Aby vám nezabíraly místo a nemuseli jste za ně připlácet v letadle, pořiďte si skládací tašku nebo batoh

Tip: Podívejte se, co si za žádných okolností nesmíte vzít na palubu letadla.

Připravte si cestovní seznam 

Nepřemýšlejte pokaždé nad tím, co zabalíte. Ulehčete si práci a vytvořte si cestovní seznam. Stačí ho jen vytisknout a odškrtávat, co už máte zabalené. Můžete si udělat klidně několik verzí: seznam na hory, do města, na kolo, seznam na léto, zimu… Nebo mějte jeden univerzální a upravujte ho podle potřeby. 

Na čtyři dny byste měli v pohodě vyjít s následujícími věcmi:

 • 2 páry kalhot (v jedněch pojedete)
 • 3–4 trička 
 • 1 svetr nebo mikina
 • 1 nepromokavá bunda
 • pyžamo (poslouží i jako “domácí oděv” v hotelovém pokoji)
 • spodní prádlo na každý den
 • 4 páry ponožek 
 • 2 boty (jedny na chození, jedny na pokoj – ale i bez nich to jde) 

Stáhněte si cestovní seznam. 

Tohle je základ. Pak už záleží na počasí a aktivitě, které se budete věnovat. Dámy by možná přidaly nemačkavé šaty, hodit se můžou plavky, čepice, pláštěnka, termotrika i termoponožky, rukavice, šála nebo šátek. Ten byste ostatně měli vozit vždy. Nikdy nevíte, kdy začne nepříjemně foukat. A pokud máte v plánu navštívit lepší restauraci, přibalte ještě elegantní oblečení. Pamatujte ale na to, že čím lehčí zavazadlo ponesete, tím líp

Tip: Pokud se bojíte, že by vám jedny boty promokly, vezměte si nepromokavé trekovky a před odjezdem je pořádně naimpregnujte.

Chcete si na výletě koupit něco na sebe? Pak potřebujete ještě víc místa. Mám na to super trik. Zabalte si stará trička. Na cestu se ještě budou hodit, ale pak je vyhodíte a nahradíte novými.  

Vsaďte na neutrální barvy

Až se pustíte do balení, vybírejte oblečení v neutrálních barvách, které k sobě ladí. Pro tento způsob oblékání se vžil termín capsule wardrobe. V praxi to vypadá tak, že máte třeba jedny kalhoty a k nim tři různá trička. Každý den tedy vypadáte jinak, a přitom s sebou nepovezete loďák. Pokud by se vám neutrální outfit zdál poněkud fádní, projasněte oblečení barevnými doplňky. Ty v kufru zaberou daleko míň místa. 

Noste oblečení z funkčních materiálů

Na cesty jsou ideální funkční trika. Někteří výrobci dělají i elegantní verzi do města. Termotrika jsou super v tom, že se nemačkají, zahřejí, odvádějí pot a rychle schnou. Mám je ale ráda hlavně proto, že když se pod batohem zpotíte, tričko vás nebude studit. To se bohužel o trikách z bavlny říct nedá. 

Tip: Pokud jedete do zimy, pořiďte si oblečení z kvalitních materiálů. Je sice dražší, ale bude vám stačit míň vrstev, protože je hřejivější. Každopádně zimu rozhodně nepodceňujte, je lepší mít víc oblečení než mrznout.

Překvapilo mě, kolik lidí v mém okolí nenosí termoponožky. Já si je beru na každý výlet, jsou pohodlnější, teplejší a zahřejí, i když je navléknete na mokré nohy. Nosím je i v létě, protože jsou silnější, brání tvorbě otlaků a nestudí, když se zpotíte. Na celodenní chození je rozhodně doporučuji. 

Tip: I letní večery mohou být chladné. Počítejte s tím a vždy vozte alespoň jeden svetr nebo mikinu.

Chystáte se letos do kempu? Zvažte přibalení těchto chytrých věciček

Neskládejte, ale rolujte

Když jsem tuhle radu před několika lety našla na internetu, byla jsem skeptická. Teď na ni nedám dopustit a roluju pokaždé, když někam jedu. Ušetříte tak spoustu místa. Neroluju každou věc zvlášť, ale vždy třeba všechna trička dohromady. Že se pomačkají? Ne, pokud si pořídíte oblečení z nemačkavých materiálů (ale ani u klasických trik to není tak hrozné).

Fígl s vkládáním ponožek do bot asi znáte. Je to dobrý trik, kterým ušetříte trochu místa. Ponožkami můžete vyplnit i volné prostory mezi ostatními věcmi, kam by se už nic jiného nevešlo. 

Udělejte si v balení systém

Neházejte věci do kufru, jak vám zrovna přijdou pod ruku. Nebudete vědět, kde co máte. Nejdřív všechny věci posbírejte a vyskládejte na postel. Lépe tak uvidíte, jestli nemáte v plánu zabalit nějakou zbytečnost.  

Tip: Oblečení, které zabírá nejvíc místa, si vezměte na sebe. Typicky jsou to džíny, tlustý svetr nebo mikina a pohorky. Myslete také na to, že v letadle bývá zima, i když je venku horko. Pokud poletíte jen v kraťasech a sandálech, mějte po ruce teplejší variantu.

Pro lepší přehlednost využijte praktické organizéry. Do jednoho zabalíte trička, do druhého spodní prádlo a tak dále. Hned po otevření kufru budete vědět, co kde je. Organizéry jsou dobré i z toho důvodu, že chrání věci před znečištěním. Na tlusté věci, jako jsou bundy nebo svetry, použijte kompresní sáčky. Vymačkáte z nich vzduch a výrazně tak zmenšíte objem. 

Tip: Mějte připravený vždy nějaký sáček nebo tašku, do které můžete dát mokré oblečení. Občas na cestách zmoknete, ani nevíte jak. Jeden mokrý kousek může promočit celý kufr.

Omezte kosmetiku na minimum

Na prodloužený víkend s sebou nemusíte brát celou koupelnu. Pokud jedete do hotelu, kde vám dají šampon, mýdlo i tělové mléko, nevozte si vlastní. To samé platí pro ručníky.

Pokud jedete někam, kde kosmetika nebude, vozte jen malé cestovní balení. Seženete ho v drogérii včetně prázdných lahviček, do kterých můžete odlít vlastní kosmetiku. 

Tip: Zapomínáte zabalit zubní kartáček? Pořiďte si jeden ryze cestovní a nechávejte ho v kosmetické taštičce. Nikdy už na něj nezapomenete.

Co se podle mě hodí, ať jedete kamkoliv, je antibakteriální nebo dezinfekční gel, který je vzhledem k současné situaci obzvlášť užitečný.

Jak ušetřit co nejvíc místa na kosmetice?

 • Vozte tuhý šampon
  Dá se použít i jako mýdlo a je skladnější.
 • Neberte celou voňavku
  Pořiďte si praktický rozprašovač a naplňte ho svým parfémem. Je velký asi jako jelení lůj, vejde se i do kapsy.
 • Mějte jeden krém na všechno
  Pokud se na pár dní neobejdete bez krému, vezměte si jeden, kterým namažete jak ruce, tak obličej. 
 • Odličte se ubrouskem
  Místo odličovače zkuste odličovací ubrousek. Dá se použít víckrát a k odlíčení stačí jen voda. 
 • Zabalte si rychleschnoucí ručník
  Když už budete brát ručník, vezměte ten rychleschnoucí. Je skladnější, a jak název napovídá, rychle schne.

Tip: Jedete ve více lidech? Domluvte se, kdo co vezme, ať každý netahá vlastní pastu, šampon, sprcháč…

Knížky, adaptéry a nabíječky

Když už jsme zredukovali oblečení a kosmetiku, jak je to s knihami a elektronikou? Pokud jedete pryč na 4 dny, moc toho nepotřebujete. Jen něco na zabavení během cesty. Bohatě stačí telefon s písničkami, tenká knížka, čtečka nebo časopis, který pak vyhodíte. Hlavně nezapomeňte nabíječku, powerbanku, případně adaptér. Ten se dá sice půjčit ve většině hotelů, ale lepší je alespoň jeden mít. 

Mrkněte na tyhle věci. Mohly by se vám na cestě hodit.

Hlavně nezapomeňte na doklady 

“Ale co když mi bude něco chybět?” Možná si teď říkáte, že když všechno tak moc osekáte, bude vám něco chybět. Kdyby se to opravdu stalo, vždycky si nějak poradíte. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že si uvědomíte, kolik věcí vlastně vůbec nepotřebujete. Takže klid, berte opravdu jen to nejnutnější, ostatní se dá v drtivé většině sehnat i v zahraničí.

To jediné, na co opravdu nesmíte zapomenout, jsou doklady, cestovní pojištění a léky. V rámci EU můžete jezdit jen na občanku, ale pokud letíte letadlem, doporučuji vždy biometrický pas. Nemusíte s ním čekat ve frontě ani odolávat zkoumavému pohledu kontroly za přepážkou. O pocitu studu z pasové fotky ani nemluvím. Pas jen přiložíte ke čtečce a za vteřinu jste venku. Geniální!

Tip: Před odjezdem si zkontrolujte platnost cestovních dokladů.

Určitě si udělejte kopii dokladů pro případ, že byste originály ztratili nebo vám je někdo ukradl. Také si uložte telefonní číslo na české velvyslanectví a konzulát a nahlaste příbuzným, kde se budete nacházet i jméno pojišťovny, u které máte sjednané cestovní pojištění. Vím, že to zní přehnaně, ale nikdy nevíte, co se může stát.

Zapište si adresu ubytování, případně popis cesty, ať víte, jak se do hotelu dostanete. Nespoléhejte na to, že budete mít pokaždé přístup k internetu. Důležité informace hoďte radši i na papír

Tip: Pokud máte špatný orientační smysl, stáhněte si offline mapy. Ráda používám Mapy.cz od Seznamu. Vždy když jsem bloudila, pomohly mi najít cestu. Výhodou je, že nemusíte mít přístup k internetu, stačí nabitý mobil.

Někteří cestovatelé hodně osekávají lékárničku. To bych úplně nedoporučovala, mně se tento minimalismus vymstil ve Vídni, kde jsem pak lámanou němčinou sháněla něco proti střevním potížím. Samozřejmě to jde, ale když si odstřihnete dva prášky z platíčka, budete ve větším klidu.

Co mít v lékárničce?

 • Pravidelně užívané léky 
 • Prášky na bolest v krku a horečku
 • Prášky na zastavení průjmu
 • Prášky na bolest (hlavy, zubů)
 • Náplasti včetně těch na puchýře (velké náplasti nastříhejte předem, v příručním zavazadle, které berete na palubu letadla, nemůžete mít nůžky)
 • Dezinfekce

Tak a jsme na konci. Můžete se pustit do balení, teď vám to půjde hezky od ruky.

Vyberte si ubytování a termín dovolené

Sandra Soukupová

Sandra Soukupová

Co bych vám na sebe tak práskla? :) Mám ráda zmrzlinu, cestování, hory, jízdu na kole a lego. Jako malá jsem chtěla být zpěvačkou, právničkou, doktorkou, majitelkou restaurace nebo třeba popelářkou. Nakonec vyhrálo psaní a nelituji, protože mně i čtenářům rozšiřuje obzory, což je skvělé.