Vietnam: 10 tipů na místa, která v průvodci často nenajdete

Vietnam: 10 tipů na místa, která v průvodci často nenajdete

Nikola Valiánová 30. 7. 2019 Sdílet

Jedete do Vietnamu? Máme pro vás 10 tipů na osobně prověřená zajímavá místa (a k tomu jeden gastro tip)!

Přeplněný Ha Long Bay, delta Mekongu, městečko Sapa, poetické město luceren Hoi An. Sem vás pošle většina cestovních kanceláří a po příjezdu do Vietnamu uvidíte zájezdy do těchto míst v nabídce i té nejmenší cestovky v nejzapadlejší uličce. A my doporučujeme tato místa rozhodně nevynechat! Když k nim ještě přidáte návštěvu pár míst ze seznamu níže, odvezete si z Vietnamu neobyčejně autentický zážitek. Ověřeno na vlastní kůži, boty, peněženky a foťáky Nikčou, Terkou a Márou, kteří Vietnam projeli a tipy pro vás dali dohromady.

Vietnamská příroda

Sever Vietnamu

Hanoj

Pokud míříte do horní části Vietnamu, určitě nevynecháte hlavní město Hanoj (Ha Noi). Až si projdete uličky Staré čtvrti, posedíte u jezera Hoan Kiem, obejdete pagody a vyfotíte se před Ho Či Minovým mauzoleem, odpočiňte si kávy!

#1 The Note Coffee

Typická vietnamská káva má podobu husté černé tekutiny a pije se tradičně se sladkým kondenzovaným mlékem (cà phê sữa đá). Nabídne vám ji i netypická kavárna The Note Coffee – a kromě toho taky “zápaďácké” cappuccino, lattéčko a nevšední prostředí. Stěny, podlahy, stropy a bez přehánění i skla oken jsou tu polepeny barevnými lístečky s nejrůznějšími vzkazy. Nejen srdce hipstera tady zaplesá. Zanechte v Hanoji svůj otisk, autogram nebo obrázek!

#2 Army muzeum

Po kofeinové pauze se vydejte do army muzea na ulici Điện Biên Phủ. Najdete tu rozsáhlou sbírku zbraní a vojenské techniky použité ve vietnamsko-francouzské a vietnamsko-americké válce. Stíhačky, letadla, tanky, děla a nejrůznější “kvéry” zabaví klidně na pár hodin dokonce i dámy. Všechny texty v muzeu jsou i v angličtině, ale počítejte s mírnou dávkou propagandy. Exponátů je v areálu opravdu dost (a nechybí ani citadela s vyhlídkou), i děti tak budou mít na co koukat.

#3 Beer corner a pivo za 5 Kč

Prohlídka muzea jednoho vyčerpá, tak teď vyrazte na pár půllitrů chmelového odpočinku. Tedy abychom byli přesní, spíš na pár třetinek. Kolem ulice Phố Hàng Buồm se nachází pivní ráj, kde je k dostání třetinka točeného piva za 5 Kč (5000 VND). Jde o bia hoi neboli čerstvé pivo, které se v noci vaří, ráno distribuuje a pak během dne popíjí. Kromě sladu a chmele se vaří i z rýže a je zcela bez konzervantů. Beer corner je plný nejrůznějších “hospůdek”, lidé tu posedávají na ulicích na miniaturních plastových židličkách, popíjí, zobou zrní (no fakt!), kolem jezdí stovky skútrů, hraje hudba a ta atmosféra je neskutečná!

Pryč z Hanoje

#4 Lệ Mật Snake Village

Zhruba 10 km od Hanoje najdete hadí vesničku Lệ Mật (Việt Hưng, Long Biên District). Bydlí tu chytači hadů a hadi živí i naložení v alkoholu. S hady se tu můžete mazlit, tancovat, vyfotit. A pak? Zajděte do hadí restaurace, kde ochutnáte každičkou část tohoto plaza a zapijete to pálenkou, ve které je had naložený. Místní věří, že tato “zázračná voda” je skvělá pro lidské zdraví. Zkusíte to?

#5 Bai Tu Long a rybářská vesnička na hladině

Davy turistů většinou míří do zátoky Ha Long. Jak si ji užít, aniž byste z paluby místo ostrůvků museli sledovat 100 jiných lodí? Vydejte se do Bai Tu Long! Měně profláklá “sousedka” Ha Longu nabízí stejně úchvatnou podívanou na vápencové skály, taky ukrývá tajemné jeskyně, ale lidí a lodí je tu mnohem méně. Plusem navíc je projížďka do fascinující rybářské vesničky plovoucí na hladině moře! Vung Vieng Fishing Village je komplex obydlí, školy a “kulturáku”, kde už po několik generací bydlí rybářské rodiny. Mají tu i smíšené zboží. Na loďce!

Střed Vietnamu

Ve městě Hue nevynechte ulici Phủ Hội a její okolí, najdete tu spoustu neskutečně stylových restaurací, které se budou vyjímat na Instagramu (třeba Nook Eatery ❤️, kterou si zamilují i vegetariáni a vegani). Zářivý Hoi An je plný nejen lampionů, ale i ševců a krejčích. Za “pár korun” vám tu ušijí třeba košili na míru. A kam vyrazit dál?

#6 Komplex chrámů My Son

Z Hoi Anu doporučujeme vyjet na výlet do architektonické lokality Thánh địa Mỹ Sơn. Najdete tu starobylé chrámy, které se budovaly postupně stovky let. První pochází už ze 4. století. V ceně vstupného je i lístek na shuttle bus, který vás doveze až k prvnímu chrámu. Procházka areálem zabere ani ne dvě hodinky. Pro arachnofobiky budou možná větším zážitkem nežli architektura zdejší pavouci: My Son leží v pralese, takže klidně potkáte krasavce s 15 cm v průměru!

#7 Zábavní park Hồ Thuỷ Tiên

Nebojte se, neposíláme vás na horskou dráhu ani na labutě. Thuỷ Tiên mělo být velkolepé zábavní centrum s aquaparkem, mořským světem a atrakcemi. Otevřeno bylo ještě nedokončené v roce 2004, namísto dokončení ho ale nakonec zavřeli a nechali napospas přírodě. Pokud máte rádi tajemná opuštěná místa neboli  #abandonedplaces, budete nadšení! Park najdete ukrytý v lese asi 7 km od centra města Hue. Z vlastní zkušenosti doporučujeme vyrazit sem na kole nebo na skútru. U vstupu do parku sedí hlídač placený za to, aby do něj nikoho nepouštěl. No, jak to tak bývá, za 20 000 VND/osoba (a 5 000 VND za parkování motorky) tam pustí kohokoliv, sami v areálu určitě nebudete. A pozor, v bazénu prý žijí tři krokodýli!

Jih Vietnamu

#8 Valley of Love Da Lat

VVětšina lidí cestuje po pobřeží, ale kvůli Údolí lásky stojí za to na chvilku odbočit do vnitrozemí! Da Latu se přezdívá město věčného jara, protože se tu díky svěžímu horskému klima skvěle daří stromům a květinám. A právě nádherná příroda propojená s tím největším kýčem dala vzniknout Valley of Love. Váš Instagram bude pištět radostí, až jej obohatíte o fotku se srdíčkovým pozadím. I když si z Údolí lásky utahujeme, tenhle kýč jak bič byl fakt zážitek! P. S. Korunovat to můžete návštěvou Hang Nga neboli Crazy House neboli Bláznivého domu. Jeho název nekecá.

#9 Rainforest Nha Trang

Osobní tip našeho grafika Máry: kavárno a bistro v přímořském městě Nha Trang, ve které si budete připadat jako uprostřed pralesa. Dřevo, zeleň, palmy, bio a organic food a k tomu suroviny od lokálních dodavatelů. Pokud jedete na zelené vlně nebo prostě potřebujete “vypnout” po vyčerpávajícím výletu, zaplujte do Rainforest a zaposlouchejte se do kapek deště nebo do uklidňující hudby. Áách…

Bistro Rainforest Nha Trang

#10 Sao Beach

Ano, ano víme. Ještě jsme vám nedoporučili žádnou pláž. Tady se slova opět ujal Mára, jehož srdeční záležitostí je Sao Beach na exotickém ostrově Phu Quoc. Pláž ho uchvátila svým nádherně bílým pískem, díky kterému vypadá “jako z Karibiku”! Přesto tu ještě není nesnesitelná spousta turistů, ale hotely se postupně staví, takže do budoucna se to určitě změní. Proto je nejvyšší čas sem vyrazit!

Bonusový #11 gastro tip

Na tradiční vietnamské bagety bánh mì narazíte na každém rohu. Jde o bagetu plněnou typicky vepřovým paté (taková naše paštika), plátky masa, nakládanou zeleninou, okurkou, koriandrem a omáčkami. Najdete ale i varianty s vaječnou omeletou, tofu nebo rybou. Bageta se do Vietnamu dostala během francouzské nadvlády a i tady, na asijském kontinentu, si křupavé pečivo zamilovali. Bánh mì koupíte „za pár korun“, nejčastěji od pouličních prodejců, kteří jej připravují v malinkatých stáncích. Narazíte ale i na větší „bánmíčková“ bistra.

Bánh mì s hovězím masem

Pokud budete mít cestu do Hồ Chí Minhu, naše performance markeťačka Terka doporučuje, abyste nevynechali bánh mì makers na ulici Nguyen Trai (č. p. 37). Fronta je tu prý tak na půl hodiny, ale to vypovídá o tom, že bagety rozhodně stojí za to! A cena? Asi 20 Kč za kus! A ještě tip od Nikči: pokud budete hledat sendvič s tofu, pokukujte po nápise bánh mì chay. Ve Vietnamu mají rádi vepřový salám s názvem chả lụa, který se až nebezpečně podobá právě tofu. Takže vegetariáni,  bánh mì chả lụa nebrat! 😊

Bánh mì Nguyen Trai

Horské túry. ⛰️ Nekonečné procházky panenskou přírodou. 🌲 Opalování na pláži. 🌞 Krocení mořských vlnobití. 🌊 Dobrodružné cesty na motorce. 🛵 Prozkoumávání památek. 🏯 Gurmánské objevy. 🥢 Streetfood. Autentický život v ulicích. Tohle všechno Vietnam nabízí, a proto si ho zamilujete stejně jako my!

Pokud chcete nechat plánování cesty na jiných, jsou tu pro vás naši profíci z CK Zanzo!

Foto: Instagram, rodinná alba Nikoly Valiánová, Terezy Chybové, Davida Matouška a Marka Harta 

Nikola Valiánová

Nikola Valiánová

Moravská holka, co už třetím rokem objevuje svět z výchozího bodu Praha. Výletník, pisálek, žrout, snílek a požitkář. Specializuje se na konzumaci smaženého sýra. Kromě něj ji nabíjí energií nové projekty a výzvy, které většinou přijme, protože je pro každou špatnost.