Jeseníky s dětmi: Skiareál Kopřivná, Pradědova galerie i Lesní bar

Jeseníky s dětmi: Skiareál Kopřivná, Pradědova galerie i Lesní bar

Tipy rodičů 19. 2. 2019 Sdílet

Kde si s dětmi perfektně zalyžujete a v okolí zároveň najdete vyžití i mimo sjezdovku? Doporučujeme Jeseníky, oblast pod Pradědem. Kromě tipů na lyžování a zážitky, které vyzkoušely naše mama blogerky a ambasadorky, máme i tip na prima ubytování. Mrkněte třeba na luxusní chalupy Fortys Morávka, kde kromě veškerého zázemí najdete i bazén se slanou vodou. 

Kopřivná: moderní skiareál pro celou rodinu

Skvělou lyžovačku v Jeseníkách nabízí skiareál Kopřivná a nám jej doporučila mama blogerka Klára z blogu Mámin koutek: „Sjezdovka o délce 920 metrů, moderní vyhřívaná lanovka, speciální sjezdovka pro děti, která je bezpečně oddělená od ostatních lyžařů, a samozřejmě restaurace, půjčovna, servis, relaxační zóna a parkoviště. To vše na jednom místě.“

Dobré vědět: 

  • Areál se nachází v obci Malá Morávka a v poslední době prochází modernizací, což je vidět třeba u lanovky. Nová šestisedačková lanovka má vyhřívání, je odpojitelná a krytá bublinou, abyste nebyli vystavení větru a nepříznivému počasí. Kromě toho má speciální technologii, díky které je nastupování pohodlné a jednoduché. Sedačka při nastupování totiž skoro zastaví, změří si vás a zvedací podesta pak vyzvedne do sedadel i ty nejmenší. Zní to sice složitě, ale ve výsledku je nastupování díky tomu mnohem jednodušší, obzvláště pokud nejste moc vysocí.
  • Novinkou letošní sezony je také možnost nabít si skipas přes e‑shop. Tím se vyhnete frontám u pokladen, protože si v klidu dobijete třeba z domova nebo cestou na lyžovačku. Jediné omezení je, že už musíte mít skipas z předchozího lyžování.
  • Pokud máte děti, určitě oceníte dětskou sjezdovku. Je hned vedle hlavní sjezdovky a má vlastní pohyblivý přepravní pás. K dispozici je také lyžařská škola s instruktory. Kromě toho je pod sjezdovkou dětský zimní park, kde najdete skluzavky nebo trampolínu.

V místní lyžařské škole absolvovali „první krůčky“ na lyžích děti blogerek Katy a Veru a obě maminky si to pochvalují: „Instruktoři jsou milí vtipálci a s dětmi to umí. Někdy rozveselí fórkem na lyžích, jindy namotivují bonbonkem a hodina uteče, aniž by si děti všimly, že jsou vlastně ve škole.“

Dobré vědět:

  • V areálu se rovněž nachází ohraničená část sjezdovky, která je určena na bobování a sáňkování. Navíc je zde také speciální snowtubingová dráha, kde jezdíte na nafukovací pneumatice. Nahoru vás vyveze speciální vlek a dolů jedete ve sněhovém koridoru plném zatáček.
  • Pokud budete mít chuť na něco dobrého, pak vás určitě potěší vytápěné bistro pod sjezdovkou, stylový Apres ski bar vedle dětského parku, Panorama ski bar, který je pod horní stanicí lanovky, nebo restaurace přímo ve vesnici. 

A až na Kopřivné vyzkoušíte všechno, popojeďte o pár kilometrů a vyzkoušejte skiareál Karlov. Pro nejmenší je tu dokonce hlídaná herna s vyhřívanou podlahou a spoustou hraček.

Karlova Studánka: na léčivou vodu, dortík nebo do bazénu

Blogerka Katy tráví v Malé Morávce zimní dovolenou s rodinou pravidelně. A nikdy nevynechají procházku po Karlově Studánce. Natočit si zdravou vodu, projít se kolem vodotrysku a skončit v lázeňské kavárně na dortíku a kávě už patří k tradicím.

A protože děti a voda jdou parádně k sobě, občas rodinka zavítá i do místního bazénu, který není nijak obrovský, ale krásně se v něm všichni prohřejí. Pokud v této oblasti budete pátrat po větších bazénech, doporučujeme ten v Bruntále nebo pravý retro bazén v Břidličné.

Pradědova galerie v Jiříkově: světový unikát ze dřeva

Tip na unikátní galerii nám poslala mama ambasadorka Mili: „Pradědova galerie U Halouzků je místem naší každoroční zastávky při cestě do Jeseníků. Navštivte ji a uvidíte, že se také budete chtít vracet. Nachází se 11,5 km od Rýmařova a je otevřená 365 dní v roce. Dospělí zaplatí vstupné 80 Kč, děti 50 Kč. Parkovat můžete hned naproti, místa je dost.“

Jedná se o celoživotní dílo uměleckého řezbáře Jiřího Halouzky, který byl dokonce zapsán do Oxfordské encyklopedie významných osobností a je držitelem čtyř světových a dvaceti pěti českých rekordů, které byly zapsány do Guinessovy knihy rekordů.

„V galerii se nachází obrovské množství dřevěných soch, převážně pak zvířat, různých postav, draků, vyřezávané betlémy, a dokonce zde děti najdou Ježíška i peklo, které zaujalo i naše dva malé cestovatele. Nejen malí návštěvníci se zde mohou povozit na krásných vyřezávaných kolotočích, dcera i syn z nich byli naprosto unešení. Milovníky koníků určitě nadchne možnost osedlat si dřevěné koně,“ doplňuje mama ambasadorka Mili. 

A pokud mají děti rády odrážedla, kola, koloběžky, trakař, traktor, i ty je možné si zde zapůjčit a pohrát si. Když vás omrzí dřevěné sochy a hřiště, můžete se podívat i na živá zvířátka. Mají zde divoká prasátka, daňky a pejsky. Většinu areálu lze projít i za nepříznivého počasí. Navíc, pokud je hodně zima, je možné se zahřát hezky uvnitř u kamen a teplého občerstvení.

Bělá v pohybu: ráj pro malé zvědavce a sportovce

Vesnička Adolfovice v Bělé pod Pradědem skrývá poklad, ráj pro malé zvědavce a sportovce, a nám jej doporučila blogerka Katy. Sportovně zábavní centrum Bělá v pohybu – skvělý tip, když vám na horách prší nebo už děti bolí z lyží nožičky, ale nudit se přece nebudete. Dvě patra sportovních a interaktivních aktivit vám zaručí zábavu na několik hodin. A i drobné občerstvení tu zakoupíte.

Svět sportu najdete v přízemí centra. Zkuste si, jak je náročné střílet na biatlonové střelnici, zapojte i svaly, o kterých jste neměli tušení, na špagátech zvaných TRX, prubněte lyžařský simulátor a nechte si změřit kondici na analyzačním přístroji. Svět sportu je určen pro všechny od 4 let věku (děti do 15 let mají vstup povolen pouze v doprovodu dospělé osoby).

Dětský svět se nachází v prvním patře zábavního centra. Uvnitř najdete mnoho dětských atrakcí jako skluzavky, cestu z provazů, balonkový bazének nebo dřevěné kostky. Dotykové naučné obrazovky a dřevěné naučné panely slouží k bližšímu seznámení s přírodou Jesenicka. Herna je určena pro děti do 12 let.

Lesní bar Horní Lipová

Úžasných tipů na výlet kolem Jeseníku je velká řada. Další nám doporučila mama ambasadorka Jitka: „Za návštěvu určitě stojí Lesní bar, který naleznete v Horní Lipové. Je to ojedinělý projekt, do kterého se pustilo pár nadšenců a je založený na jejich dobrovolnosti a zároveň důvěře v druhé. Uprostřed lesa stojí dřevěný domek, kolem je ohniště, udírna, lavičky, teče potůček, ve kterém se chladí rozmanité alko i nealko nápoje, a peníze za občerstvení se hází do kasičky, kterou nikdo nehlídá. V cestovní chladničce najdete špekáčky, které si můžete na ohni opéct. Ceník je viditelný a velmi příjemný. To vše v krásné přírodě.“

  • Autem je možná jen část cesty přes Lipovou lázně a Horní Lipovou, kde jsou odstavná parkoviště (značená, bezplatná, dostatek míst na travnaté ploše). Poté začíná příjemná procházka po turistické značce směr Smrk, cca 400 metrů podél potoka po asfaltce, kde je již zákaz vjezdu (mimo místní obyvatele). Asfaltka se po 400 m stáčí nahoru do kopce. Tady už můžete využít první příjemné služby – za drobný peníz, který vhodíte do kasičky, je možné půjčit si trekingové hole, které po výletě vrátíte zpět na místo.
  • Stoupání je fyzicky náročnější (asi jako každý kopec ), zvlášť pokud tlačíte kočárek, ale dá se zvládnout a pokoří ho i menší děti. Cesta do kopce k baru je dlouhá asi 1,5 km a je lemovaná spoustou zábavy – veselými lavičkami, šiškožrouty, které musíte nakrmit, apod.
  • Pro děti je v Lesním baru nachystaná i další zábava – proutky a lovení rybiček z potoka.
  • Bar nemá otevírací dobu a vyrazit do něj můžete celoročně.

Nalákali jsme vás na Jeseníky? Mrkněte na kompletní nabídku pobytů v této oblasti a užijte si dovolenou.

Ukažte mi na Slevomatu nabídky na ubytování v Jeseníkách

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.