Kam s dětmi o Vánocích? Užijte si volno a povánoční atmosféru

Kam s dětmi o Vánocích? Užijte si volno a povánoční atmosféru

Tipy rodičů 21. 12. 2018 Sdílet

Kdo je připraven, není zaskočen. Teď se ladíte vánočně, dokupujete dárky, rozesíláte vánoční pohlednice a pečete s dětmi cukroví. Pak přijdou svátky, radování se z dárků, návštěvy rodiny a spousta jídla. Jenže co pak? Volno pokračuje a děti chtějí program! 

Máme pro vás inspiraci na fajn akce a výlety, které se do povánočního volna hezky hodí a kde mají otevřeno i mezi svátky. A třeba jste měli před Vánoci moc napilno? Tak si na některých místech ještě tu vánoční atmosféru připomeňte, v klidu a bez stresu.

Spojte procházku Prahou s výstavou betlémů

Karlův most je opředený nesčetným počtem legend, zvěstí, fám i zaručených zpráv. Nahlédněte pod jejich roušku a vydejte se poznat tajemství téhle ohromující stavby do Muzea Karlova mostu v historických prostorách původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha. Během individuální prohlídky zjistíte všechno o středověké stavbě mostu i o příbězích, které ji doprovázejí. Do 3. února tady navíc uvidíte i výstavu betlémů. Letos jí vévodí hlavně slaměný betlém v reálné velikosti.

Výhodné vstupné obstarejte u nás, to snad ani nemusíme připomínat 😀

A pak si dejte kávu a něco dobrého třeba v Il Palazzo bistro, které je od Karlova mostu necelých 500 metrů. Voucher na kávu a italský dezert kupte u nás. 

Mělník? Královské věnné město? A taky podzemí, co stojí za návštěvu

Letos je to již 10 let, kdy bylo veřejnosti zpřístupněno historické podzemí města s nejširší studnou v České republice o průměru 4,54 m. Udělejte si zajímavý rodinný výlet, i vy můžete tuto zajímavost s voucherem až do 30. března navštívit. Prohlídka probíhá každou hodinu od 10.00 do 17.00 hod. (výjimkou je prohlídka ve 12.45 místo 13.00) a zabere maximálně 45 minut. Je určena pro max. 20 návštěvníků v rámci jedné skupiny. Prohlídku absolvujete s průvodcem Turistického informačního centra. A navštivte i další zajímavá místa Mělníku.

Historii podzemí v Mělníku můžete vyrazit poznávat už s dětmi od 3 let, bát se tady nebudou. Pokud vyrazíte s odrostlejším dítětem nad 18 let, rozdíl doplatíte na pokladně. A samozřejmě není problém jít za rodinné vstupné třeba jen ve dvou.

Otevírací doba: pondělí–neděle od 9.00 do 17.00 hodin (kromě 24.–26. prosince a 1. ledna).

Výhodné vstupné pořiďte na Slevomatu. 

Kdo má v Pardubicích sochu? Jan Kašpar. A proč?

Letadla patří k Pardubicím stejně neodmyslitelně jako třeba perník. A díky komu? Díky zdejšímu rodákovi Ing. Janu Kašparovi, prvnímu aviatikovi, který proslul přeletem trasy Pardubice – Velká Chuchle. Seznamte se v Leteckém muzeu s jeho životem i historií letectví na Pardubicku jako takovou. V muzeu však nemusíte být jen pozorovateli, sami se prostřednictvím virtuální reality můžete „vznést do oblak“.

Obdivovat budete opravdu pozoruhodné stroje. Například slavný letoun bratří Wrightů nebo Kašparův Blériot – vše letuschopné repliky vůbec prvních letadel, která se kdy vznášela po obloze. Muzeum se ale věnuje i pozdějším etapám, třeba působení Luftwaffe na pardubickém letišti, a současnosti. A až se dostatečně vynadíváte na zaparkované stroje a dostanete chuť také se proletět, sedněte do simulátoru, kde zažijete pocity opravdového pilota.

Podívejte se na nabídku výhodného vstupné na Slevomatu. 

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Chystáte se do Krkonoš, ale s dětmi ještě není celodenní lyžovačka reálná? Zajeďte do Vrchlabí jako mama ambasadorka Jana: „Cestou ze Špindlerova mlýna jsme se zastavili ve Vrchlabí a objevili kouzlo nejstarších lidových domků nacházejících se v Krkonoších.  Tyhle domky poctivě hlídá Krakonoš. U domku, u kterého stojí je možné zakoupit vstupenku do muzea nebo také suvenýry.“

 • Krkonošské muzeum se nachází na Náměstí Míru naproti kostelu sv. Vavřince.
 • Pozor,  muzeum má polední pauzu od 12 do 13 hod.
 • Kromě klasických expozic jsou zde interaktivní prvky pro zvídavé děti. V části věnované lnářské historii v Krkonoších jsme si zkusili česat len, příst a samozřejmě i tkát. Model chalupy tkalce s pohyblivými prvky naší 2-letou dcerku velice zaujal, protože se spouštěl fotobuňkou. V místnosti naproti můžete vidět nádherně malovaný lidový nábytek včetně dětské kolíbky.
 • V krajním domku za zády Krakonoše objevíte část věnovanou řemeslné výrobě, včetně figurek Krakonoše, či různé betlémy a předměty věnované projevům zbožnosti. Místnost v patře kromě expozice může nabídnout mnoho aktivit i pro nejmenší děti. Naší dcerce se líbila „Cesta dřeva“ nebo  muzejní kufřík. Je zde i otevírací betlém, který si děti můžou z figurek vystavět a mnoho malovaných otevíracích a zavíracích okének.
 • Můžete si také zahrát  hru „Co nepatří do kovárny?“ nebo „Hledat Krakonošův stín“. Navíc zde vedou schody na půdu, která schovává také nádech starých Krkonoš.
 • V přízemí byla výstava věnovaná perníkářství.  Nejvíc nás zaujala unikátní technika zdobení modrotiskem.
 • Po zajímavé prohlídce vyhládne a je nutné doplnit příjem kalorií. Na doporučení jsme tedy navštívili nejstarší dům ve Vrchlabí,  ve kterém se nachází Kavárna 7 štítů. Kromě výtečných palačinek, nebo teplého nápoje na zahřátí či osvěžující limonády je zde také malý stoleček na kreslení pro děti se 2 židličkami a malá krabice s hračkami.

Motýlí dům Karlovy Vary

Prohlédněte si exotické motýly z Thajska, Filipín a deštných pralesů Jižní Ameriky i Mexika. Zabydleli se v Motýlím domě v Karlových Varech a zvou vás na návštěvu. Na výběr máte vstupy pro jednotlivce, dvojice i rodiny s až 3 dětmi do 15 let. 

Mama blogerka Karol s dcerami (2 a 5 let) byla nadšená: „V místnosti s motýly je 30 °C a vlhkost 85 %. Doporučuji si tedy hned po zaplacení vstupu u pokladny co nejvíce odložit, ideálně do trička s krátkým rukávem. Uvnitř se nachází také jezírko s rybami a dokonce můžete potkat i velmi přátelskou želvu. Mezi motýly létá i několik drobných ptáků, kteří atmosféru tropické zahrady ještě více umocňují.“

Skvělá zpráva: Doba prohlídky není omezena. Můžete se kochat klidně celé odpoledne.

A další skvělá zpráva? Výhodné vstupy koupíte na Slevomatu.

Air Park Zruč u Plzně

Mama ambasadorka Jana doporučuje: „Pokud vyrazíte na výlet do Plzně, doporučuji popojet ještě kousek za Plzeň do Zruče, kde se nachází parádní Muzeum letadel. To dali dohromady dva nadšenci, kteří od roku 1990 zachraňují a sbírají letadla. Nachází se hned u hlavní silnice a díky velkým letounům, které skoro vyčnívají do silnice nemůžete toto muzeum přehlédnout.“

 • Možná se vám bude zdát vstupné 200 Kč na osobu moc, ale věřte, že to stojí za to. Do některých letadel a vrtulníků si můžete i sednout a mít tak jedinečné fotky. Děti do 6ti let zaplatí 50 Kč a ty starší 100 Kč.
 • Kromě letounů tu najdete i tanky, bojová vozidla a děla.
 • Otevřeno mají denně a parkuje se přímo před parkem zdarma. Pro velké nadšence je možné si zaplatit speciální okruh, který je přístupný pouze s průvodcem. Pro dospělého je to opět částka 200 Kč. Vzít můžete i kočárek, ale pozor na úrazy, nejsou dané přesné cestičky a ne všude se vejdete. Jsou to prostě stroje rozmístěné na poli. Kdyby děti prohlídka nebavila, tak je tam část speciálně pro ně složená z malých aut, houpaček, formule a letadla, kde se můžou vyřádit.

Dům přírody Třeboňska

Mama ambasadorka Markéta doporučuje: Budete-li v Třeboni s dětmi, zvláště za špatného počasí, možná uvítáte zajímavou stálou expozici „Krajina a lidé“ v Domě přírody Třeboňska. Nahlédnete pod pokličku lázeňství, kterému se zde daří díky rašelině. Vnoříte se do historie rybníkářství a technických zajímavostí této činnosti, která je spjata s mnoha známými osobnostmi: Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan, Štěpánkem Netolickým, Mikulášem Rutardem… Mé děti uvítaly, že nechybí ani možnost plnit různé úkoly během prohlídky nebo si na konci vytvořit například deníček.“

 • Nachází se v prostorách třeboňského zámku. Vchází se do něj ze zámeckého parku. Na expozici Vás upozorní několik informačních tabulí. U vchodu si můžete na modelu porovnat koryto staré řeky s meandry a koryto řeky, která byla upravena.
 • Nechybí moderní informační prvky, jako jsou dotykové panely, ale také video sál, kde jsou promítány dokumenty o historii Třeboňska a o přírodě.
 • Listopad – březen: pouze v sobotu a ve středu 10 – 12 a 13 – 16 hodin.
 • Nedaleko Domu přírody se v parku, hned vedle zámku nachází voliéry, kde můžete pozorovat ptáky.
 • Dále můžete spojit návštěvu Domu přírody s prohlídkou zámku. A také si můžete na náměstí prohloubit znalosti o rybníkářství při návštěvě Domu Štěpánka Netolického (lze využít výhodnějšího kombinovaného vstupného).
 • A gurmánský tip na závěr: Ještě nikdy nás při návštěvě Třeboně nezklamala restaurace Šupina a Šupinka. Mají tam naprosto výtečnou rybí polévku.

Vánoční výstava „Od Barborky po tři krále“ v muzeu Vyškovska

Mama ambasadorka Mili navštívila v muzeu ve Vyškově malou, zato však krásnou, interaktivní vánoční výstavu: Budete si moci vyzkoušet prodej na vánočním trhu, uplést vánočku, rozlousknout oříšek nebo se na chvíli převléct za čerta, anděla nebo i přadlenku. Dozvíte se zde i mnoho zajímavého o vánočních pověrách a zvycích. Naše děti byly z výstavy nadšené.“

 • Otevřeno je od úterý do pátku 9:00 –17:00, sobota a neděle 13:00 –17:00.
 • Děti do tří let mají vstup zdarma, nad tři roky zaplatí 20 Kč a dospělí 40 Kč.
 • Výstava probíhá do 6. 1. 2019.

Největší terarijní expozice na Moravě? Terárium Modrá

A od Mili máme i další tip: „Líbí-li se vám nebo vašim dětem hadi, želvy, pavouci a další podobná zvířata, doporučuji navštívit největší terarijní expozici na Moravě. Nachází se v obci Modrá 10 km od Uherského Hradiště. Náš Filípek byl nadšený ze všech těch velkých chlupatých pavouků, dokonce chtěl jednoho na ručičku 😀 Trochu mě začala jímat hrůza, že jednou domů donese něco podobného. Elišku nejvíce zaujaly želvy. V jednom z terárií byly dokonce želvy pohromadě s anakondami. Byla sranda pozorovat, jak se přes ně snaží želvičky vyškrábat na souš.“

 • Zavítat můžete i s kočárkem. Výlet vám moc času nezabere, prostory nejsou velké. Ideální je spojit návštěvu s dalším výletem.
 • Otevřeno je celoročně od 1. 10. do 31. 3. od úterý do neděle, od 1.4. do 30.9. pak každý den.
 • Děti do tří let mají vstup zdarma, děti od tří do pěti let zaplatí 40 Kč, od šesti do osmnácti let 60 Kč a dospělí zaplatí 80 Kč. Je možné využít i rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti za 200 Kč.
 • V areálu se nachází toalety.
 • Na pokladně zakoupíte různé upomínkové předměty. Hned vedle budovy jsou dětské prolézačky a automat na drobné občerstvení. Automobil zdarma zaparkujete u terária nebo na parkovištích kousek od něj.

Lyžovačka na Moravě? Co zkusit největší skiareál Jeseníků

Skiareál Karlov doporučuje mama ambasadorka Helena: „Největší lyžařské středisko Jeseníků nabízí přes 12 km sjezdovek všech náročností a rozmanitou nabídku služeb pro malé i velké lyžaře. Zajezdíte si na dvanácti propojených sjezdovkách u lanovek Myšák, Karlov Ski Expres a kotvy Kazmarka, nebo si můžete zajet skibusem k dalším dvěma sjezdovkám v areálu Klobouk. Pro rodiny s dětmi je tu 6 mírných modrých sjezdovek. Nejvíc prostoru je u lanovky Karlov Ski Expres – je to vlastně široká pláň s několika sjezdovkami. Na sjezdovce u vleku Katrák bývá největší klid a je tak ideální pro učení a procvičování prvních obloučků. Pro letošní sezonu se navíc staví dvě nové čtyřsedačkové lanovky, takže i fronty by měly být minulostí.“

 • Pro ty nejmenší je k dispozici lyžařská škola a dětský park se dvěma pojízdnými pásy a spoustou barevných pomůcek. Větší a zkušenější lyžaři ocení skicrossovou dráhu, kde projedou tunýlkem, klopenými zatáčkami a terénními vlnami. Nadějní závodníci můžou změřit svou rychlost na slalomové trati, nebo zamířit do snowparku se skoky a různými překážkami.
 • V Karlově se nabízí i další služby, které nejsou úplně obvyklé, ale hodně zpříjemní pobyt. Bezplatná přeprava lyžařů mezi jednotlivými areály, ale i doprava minibusem pro ubytované v Karlově nebo Malé Morávce. Dětský koutek s hlídáním dětí od 3 let (mladší s vlastním dozorem), půjčovna a servis lyži a večerní lyžování na šesti osvětlených sjezdovkách o celkové délce 5,3 km.
 • Příjemný je i skipas zdarma pro děti až do 6 let a parkování na mnoha parkovištích přímo u sjezdovek.
 • Celodenní skipas vyjde na 600 Kč a za tuto cenu si kvalitně zasportuje opravdu každý.

Příběh Vánoc v Památníku písemnictví na Moravě

Buď ještě před Vánoci nebo po nich jako hezkou tečku navštivte Příběh Vánoc jako mama ambasadorka Mili: „Naši Elišku neustále zajímalo, kdo nosí v jaké zemi dětem dárky. Takže jsem tyto informace hledali často na internetu. Až tento rok jsme narazili na interaktivní výstavu „Příběh Vánoc“ v Rajhradě v Památníku písemnictví.“

Zábavnou formou se tu dozvíte, kdo v různých zemích Evropy nosí dětem dárky, jaké jsou v dané zemi zvyky a jaké se na Štědrý den připravují pokrmy. V místnosti jsou připraveny i staré psací stroje, na kterých děti mohou napsat dopis a vhodit do schránky tomu, od koho si přejí dostat dárky. Naše si vybrali českého Ježíška 🙂

 • Dále návštěvníky potěší i malá hernička a výstava vánočních dekorací.
 • Nachází se tu bezplatné krásně udržované toalety i s přebalovacím pultem pro miminka.
 • Otevřeno je denně kromě pondělí 9–16.
 • Vstupné pro dospělé je 25 Kč, pro děti nad 6 let 10 Kč a děti do šesti let mají vstup zdarma.
 • Tuto výstavu můžete navštívit do 3. února 2019. 
 • Automobil zdarma zaparkujete na parkovišti před vstupem.

Chystáte se na Šumavu? Projděte si Kašperské hory s šálkem horkého nápoje

Ve dnech  27. – 30. 12. 2018 se v Kašperských horách konají tradiční vánoční (noční) prohlídky města s průvodcem navíc doplněné o šálek horké kávy, čokolády nebo moštu.

 • Každý návštěvník dostane horký nápoj, podle vlastního výběru. Vybrat si může kávu, čokoládu nebo mošt s rumem i bez.
 • Návštěvníci získají zajímavé informace o vánočních zvycích a tradicích na Šumavě. Navštívíte dva největší skříňové betlémy v České republice, projdete si náměstí a další zajímavá místa.
 • Doporučujeme si místa na prohlídce rezervovat na tel. 376 503 413, kapacita prohlídky je omezená. Prodej vstupenek předem na MěKIS (radnice Kašperské Hory).
 • Koupě vstupenek těsně před prohlídkou není možná. 
Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.