Seznamte se s Thajskem, krajinou úsměvů

Seznamte se s Thajskem, krajinou úsměvů

CK Zanzo 5. 11. 2018 Sdílet

Toužíte jet na dovolenou do exotiky, ale nevíte kam? Vyrazte do Thajska, země mnoha chutí, tropických rostlin a překrásných pláží. A aby byl váš pobyt dokonalý, prozradíme vám, proč byste v Thajsku neměli přehýbat bankovky, jaké oblečení raději nechat doma a z jakých míst vám bude běhat mráz po zádech.

1. Praktické informace

Kde leží Thajsko

Thajské království neboli Thajsko je stát v jihovýchodní Asii. Sousedí s Myanmarem, Laosem, Kambodžou a Malajsií. Hlavním městem je Bangkok, thajsky nazývaný Krung Thep.

Zpáteční letenka a transfer z/na letiště v ceně

Do Thajska se dostanete letecky. S letenkami si nedělejte hlavu, CK Zanzo vyřídí vše za vás. Do Phuketu poletíte zhruba 13 hodin, přestoupíte minimálně 1×. Pokud zamíříte do Krabi, přestoupíte minimálně 2× a v letadle strávíte něco přes 11 hodin. Na letišti v Koh Samui přistanete po 15 hodinách letu a přestupovat budete 3×.

Z letiště do hotelu vás odveze transfer. Velikost transferu se vždy přizpůsobí množství osob, které přiletí spolu. Tuto privátní přepravu mají zákazníci Slevomatu a CK Zanzo v ceně.

Cestovní pojištění od Uniqa pojišťovny je pro zákazníky zdarma.

Dobré vědět: Vaše dovolená začíná na letišti v Praze. Na vyžádání je možné zařídit odlet z jiného města (např. Vídeň, Mnichov, Berlín, Budapešť a další).

Vízum nepotřebujete, stačí pas

Pokud se v Thajsku zdržíte maximálně 30 dní, vízum nepotřebujete. Pozor! 30 dní neznamená 1 měsíc.

Pas musí mít platnost ještě minimálně 6 měsíců od vstupu do země.

Počasí v Thajsku

V Thajsku je vlhké a tropické podnebí ovlivněné monzuny. Většina dní je však slunečná a teplá. V zemi panují vysoké teploty a je tu po celý rok velmi vlhko. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje kolem 30 °C, v noci se může ochladit na 22 °C.

Z monzunů nemějte obavy, objevují se během léta a podzimu a způsobují jen mírné ochlazení a občasný déšť.

Opalování nahoře bez

Opalování nahoře bez nebo dokonce nudismus je v Thajsku přísně zakázán! Dámám doporučujeme nechat doma i tanga. Místní konzervativci by to neviděli rádi.

Očkování

Do Thajska není povinné žádné očkování. Přesto vám jej doporučujeme, a to proti hepatitidě A, B a břišnímu tyfu. Malárie vás trápit nemusí, ale pro jistotu používejte repelent, ať se vám hmyz vyhýbá obloukem.

Časový posun v Thajsku

V letním čase je v Thajsku o 5 hodin více, v době zimního času o 6 hodin.

Měna a bankomaty

V Thajsku se platí thajskými bahty (vyslovuje se „báty“). Jeden baht se dělí na sto satangů. S výměnou peněz si nedělejte vrásky, v zemi je spousta směnáren a okolo 3 000 bankomatů.

Na přední straně všech bankovek je vyobrazen bývalý thajský král Bhumiphol Adulyadej, na zadní straně další thajští králové. Mince mají z jedné strany thajské krále a z druhé současné chrámy.

1 thajský baht (THB) = cca 0,7 CZK

Dobré vědět: V Thajsku je obecně levněji než u nás. Určitě vás mile překvapí ceny jídel a potravin.

  • 1,5 l vody . . . 15 THB
  • banány . . . 10 THB
  • toastový chléb . . . 15 THB
  • jídlo pro 1 osobu v průměrné restauraci . . . min. 100 THB
  • pivo v obchodě . . . 50 THB
  • grilovaná ryba s rýží a zeleninou pro 1 osobu . . . 125 THB
  • Pad Thai . . . min. 60 THB

Zásuvky

V Thajsku je napětí 220–230 V. Narazíte na dva typy zásuvek – amerického a evropského typu. Pro zásuvky se dvěma plochými hroty (typ A) potřebujete adaptér, který zakoupíte v jakémkoliv místním obchodě s elektronikou.

Anglicky se domluvíte téměř všude

Úředním jazykem je thajština. Domluvíte se anglicky, ale netvořte žádná dlouhá souvětí, nikdo vám nebude rozumět. Stačí znát základní slovíčka a používat ruce a nohy.

Thajská kuchyně

Thajská kuchyně je velmi pestrá a většinou také velmi ostrá. Pokud máte raději nepálivá jídla, raději si o ně předem řekněte.

V pouličních stáncích se setkáte s množstvím specialit, mezi nejznámější patří hmyz upravený na mnoho způsobů.

Thajci připravují hlavně jednoduché pokrmy, a to rychle a při vysoké teplotě.

Líbání na veřejnosti

Pokud v turistických oblastech políbíte svoji drahou polovičku na veřejnosti, nejspíš na vás nikdo policii nezavolá, ale v menších městech buďte opatrnější, někteří lidé jsou na tyto projevy náklonnosti hákliví.

Úcta ke králi

Thajci mají královskou rodinu ve veliké úctě. Nesmí se o ní na veřejnosti mluvit negativně, a to ani v legraci. Pozor si dejte i při placení – na thajských bankovkách je vyobrazen král a za urážku se bere i obyčejné zmuchlání nebo složení bankovky.

Noha přes nohu a ukazování

Thajci považují nohy za nečistý úd, proto je sezení s nohou přes nohu pro tamní obyvatele tabu. Hlavu mají naopak ve velké úctě, neboť ji považují za sídlo duše.

Pamatujte také, že v Thajsku se neukazuje ukazováčkem. Směr se naznačí pokynutím hlavy, případně ukázáním celou dlaní.

Pitná voda

V Thajsku nemají v kohoutku zavedenou pitnou vodu. Vodu z vodovodu používejte jen na osobní a ústní hygienu. Žádné exotické nemoci se nemusíte bát, jde pouze o to, že voda není řádně vyčištěná a jsou v ní drobné mikročástice, které by vašemu tělu nijak neprospěly.

Bezpečnost

Thajsko je poměrně bezpečná země, jen si dejte pozor na drobné kapesní krádeže na ulicích, a to převážně ve velkých městech. Příruční tašky nepouštějte z ruky a zbytečně u sebe nenoste všechny cestovní doklady.

Pozor na podvody

Mezi nejznámější podvody na turisty v Thajsku patří půjčovny vodních skútrů. Než na skútr sednete, vyfoťte si ho i natočte, ať máte důkazy, pokud by vám půjčovna dělala při jeho vrácení problémy.

Pozor si dejte i na předražené jízdy tuktukem – vždy se nejdřív s řidičem domluvte na ceně a teprve pak se vydejte na cestu.

Naháněči a překupníci

V Asii mají velkou tradici tzv. naháněči, kteří mají za úkol zlákat turisty nejen k ubytování v jejich hotelu, ale také k mnoha nelegálním neřestem. (V Thajsku vás zavřou i za špetku marihuany v kapse.) Těchto lidí si nevšímejte a co nejdřív se jich zbavte.

2. Tipy na výlety

Bangkok

V hlavním městě je spousta historických památek i moderních budov. Srdcem města je staré město s chrámy a paláci. Nejrušnější a nejbarevnější částí Bangkoku je čínská čtvrť plná krámků a stánků s asijskými dobrotami.

Nedaleko Bangkoku je známá řeka Kwai a most s děsivou historií. Při jeho stavbě zemřely desítky tisíc otroků a železnici, která přes něj vede, se proto přezdívá Železnice smrti. Dnes je z místa turistická atrakce.

Tropická zahrada Nong Nooch

Tropická zahrada Nong Nooch je jednou z největších a nejkrásnějších botanických zahrad v Asii. Je plná exotických rostlin, orchidejí a kaktusů.

Uvidíte tu i skvělá představení tradičních thajských tanců, bojové umění, sloní show, a dokonce si v zahradě můžete pohladit tygra nebo se zhoupnout slonovi na chobotu.

Plovoucí trhy (Damnoen Saduak)

Plovoucí trhy byly dříve běžnou součástí thajského života, dnes jde spíše o zábavu pro turisty. Projeďte se po kanálech a uvidíte, jak obchodníci na malých loďkách prodávají zboží a připravují různé kulinářské speciality, které určitě ochutnejte.

Ostrov opic

Pokud patříte mezi milovníky zvířat, navštivte ostrov opic. Buď můžete vyrazit sami na bárce spolu s domorodci, nebo se přidat ke skupince turistů a jet s nimi na lodi.

Tip CK Zanzo: Vezměte si s sebou banány pro krmení opic. Hodně banánů!

Podmořský svět

V Pattayi naleznete jedno z největších, nejdelších a nejkrásnějších mořských akvárií v celé Asii. Je tu více než 4500 mořských živočichů, které můžete obdivovat při procházce 100 m dlouhým tunelem.

Ostrov Phuket

Na ostrově Phuket se uprostřed slavné zátoky Phang Nga tyčí 20 m vysoký skalní monolit, přezdívaný ostrov Jamese Bonda. V roce 1974 se tu totiž natáčel film Muž se zlatou zbraní a od té doby sem pravidelně míří tisíce fanoušků, aby útvar viděli na vlastní oči.

Thajská provincie Krabi

Krabi je pohádkový ráj pro milovníky opuštěných pláží. Spadá do něj i souostroví Phi Phi a Ko Lanta. Uvidíte krasové jeskyně, azurové moře, skalní útvary a bohatý podmořský svět, který nadchne fanoušky potápění. Těšte se zkrátka na překrásnou přírodu, ze které vás budou oči přecházet! 

CK Zanzo

CK Zanzo

Osobně pro vás vybíráme špičkové resorty, poletíte s renomovanými dopravci a do hotelu vás odveze soukromý transfer. Spolupracujeme s německými cestovkami, které mají ve světě skvělé jméno a jejich hosté řadu výhod. Dopřejte si víc a nechte se rozmazlovat. Počítat můžete i s veškerými garancemi, které znáte ze Slevomatu.