Zůstáváte na prodloužený víkend s dětmi v Praze? 7 tipů na zaručenou zábavu

Zůstáváte na prodloužený víkend s dětmi v Praze? 7 tipů na zaručenou zábavu

Tipy rodičů 24. 9. 2018 Sdílet

Blíží se prodloužený zářijový víkend. Rozhodli jste se neprchat z Prahy a užít si hlavní město v klidu a pohodě? Nikam nespěchat, udělat si zajímavý výlet do okolí, navštívit s dětmi výstavu nebo si něco hezkého vytvořit? Máme pro vás 7 tipů na akce či výlety v Praze a okolí od našich ambasadorek a z našich nabídek. Nechte se inspirovat.

Cyklohráčkem do Železničního muzea Zlonice

 • vzdálenost od Prahy: z Prahy do Zlonic 43 km

Víkendový vlak pro rodiny i cyklisty, Cyklohráček, vyjel letos už do své páté sezony. Každou sobotu, neděli a o svátcích vás sveze z Prahy do královského města Slaného kolem hradu Okoř a každou poslední sobotu v měsíci od 28. dubna také do železničního muzea ve Zlonicích.

Vydejte se na výlet na kole nebo rovnou na dobrodružnou výpravu za zlatým pokladem. Na té vás doprovodí zkušený průvodce Bořek pomocí herního plánu, který dostanete ve vlaku od „hrajvedoucích“.

Dobré vědět: 

 • Pro přepravu platí běžný tarif, ve vlaku získáte kupón, který vás opravňuje k zakoupení rodinné vstupenky do muzea za pouhých 120 Kč.
 • Podzimní výluka: V Praze se bude celý podzim opravovat trať ze Smíchova na Zličín a do Hostivice, Cyklohráček proto pojede kousek cesty po jiné trati, než je běžné. Odjezdy z Pražského hlavního nádraží zůstávají stejné, ale pak zastaví Cyklohráček na Smíchovském nádraží (ne na tzv. smíchovském severním nástupišti jako obvykle, ale skutečně ve stanici Praha-Smíchov), v Řeporyjích a v Rudné u Prahy. Naopak stanice Praha-Cibulka a Praha-Zličín kvůli výluce mine. Úseku z Hostivice kolem Okoře do Slaného se výluka nijak nedotkne, tam Cyklohráček pojede bez jakýchkoliv změn.

Smaltum

 • vzdálenost od Prahy: přímo v Praze,  Smaltérii najdete v Karmelitské ulici při Malostranském náměstí, vejdete do ní přes obchod se smaltem.

Čím začíná správný čajový rituál? Namalováním vlastního plecháčku. Z tohohle plecháčku vám vaše pravidelná káva nebo čaj budou obzvlášť chutnat. V čem spočívá jeho kouzlo? Navrhl a namaloval ho velký umělec – totiž vy. Nebo třeba vaše děti. Tvůrčí atmosféra by se v inspirativní dílně Smaltérie dala krájet, pojďte se do ní ponořit i vy.

Podívejte se na naši nabídku Smaltum.

Dobré vědět: 

 • Otevřeno každý den 12–20.
 • Vhodné pro děti od 3 let.
 • Malovat budete na klasický čtvrtlitrák z poctivého plechu.

Zámek Ctěnice

 • vzdálenost od Prahy: 14 km (11 minut autobusem 302 z Letňany Metro C)
 • tip od mámy ambasadorky Daniely s dvěma syny (4 roky a 3 měsíce)

Zámecký areál se nachází severovýchodně od Prahy a najdete zde vyžití jak pro malé, tak i pro větší děti. Při pěkném počasí můžete svůj program doplnit o krásnou procházku v zámeckém parku, kde se nachází i malé dětské hřiště. Pro starší děti je zde možnost vyjížďky na pony či koních kolem nedalekého rybníka (cena: 280 Kč/dítě/poník). Pokud by vás zaskočila nepřízeň počasí, navštivte nově otevřenou restauraci Granary, která se nachází přímo na nádvoří. Dále pak můžete navštívit výstavy, které se v areálu pořádají.

Auto zaparkujte hned před vstupem na nádvoří nebo v horní části zámeckého areálu. Vše, co potřebujete, je v dosahu např. restaurace nebo jízdárna, což je velmi praktické, hlavně s malými dětmi. Z nádvoří vejdete rovnou do zámeckého parku, kde je všude zpevněný povrch, cesty udržované a dají se krásně projet jak s kočárkem, tak i na kole. Celý areál (mimo zámek) je bezbariérový. V parku najdete altánek, přes mostek dojdete až k jeskyni – udělejte to dětem dobrodružné.

Pokud by vám nestačila procházka po zámeckém areálu, je zde možnost si prodloužit si výlet až do Vinořského parku. Cesta vede podél plotu zámeckého areálu, kolem rybníka, střelnice a dále do lesa, kudy vede turistická žlutá stezka – i tato cesta je v pohodě sjízdná kočárkem.

Muzeum iluzí

 • vzdálenost od Prahy: Muzeum iluzí najdete v samém centru Prahy – Staroměstské náměstí

Když slyšíte muzeum, představíte si nudu? Omyl! V Illusion Art Museum Prague (ve zkratce I AM PRAGUE) se budete bavit parádně. První české muzeum věnované iluzi a triku v umění najdete na Staroměstském náměstí – sídlí naproti orloji v krásném historickém domě, který je sám o sobě více než zajímavý.

Pražské exponáty I AM PRAGUE oživují staré techniky vytváření iluzí v umění a přenášejí je do 21. století plného selfies a sociálních médií. Budete se dotýkat všech interaktivních exponátů, fotit je a fotit se prakticky „v nich“. Snímky, které si odtud odnesete, budou ozdobou vaší sbírky!

Nabídku Muzea iluzí najdete a vouchery koupíte na Slevomatu.

Od půlky září je otevřené druhé patro muzea, kam jste zváni na výstavu History board. Stojí za ní přední čeští a slovenští streetartoví umělci a týká se 100 let česko-slovenské historie. Přímo pro muzeum vzniklo 13 velkoplošných obrazů a jeden se navíc bude tvořit přímo na místě.

Na všechno můžete sahat, všechno si můžete fotit… to je dokonalé místo i pro malé průzkumníky! Richard všechno prozkoumal, všude vlezl, běhal a smál se na celé muzeum. A s průvodcem, který se o nás celou dobu staral, si užil spoustu srandy.

— mama blogerka Andrea Tengler

Více fotek a celou recenzi blogerky včetně videa najdete v našem magazínu.

Dobré vědět: 

 • Otevřeno je každý den od 10.00 do 20.00 hodin.
 • Fotografování je povolené (a doporučené) v celém muzeu.

Rozhledna Špulka

 • vzdálenost od Prahy: 50 km
 • tip od mámy ambasadorky Lenky s dvěma dcerkami (16 a 9 let)

Vydejte se do Lbosína na rozhlednu Špulka. Od parkoviště k rozhledně vede cesta dlouhá cca 900 m, která je pro děti velmi zajímavá. Je to Ptačí naučná stezka.

Cestu lemují dřevěné postavičky, děti se cvičí ze znalostí českých ptáků, a mohou si „ulovit“ rybičky v rybníčku s vodníkem. Pokud se na rozhlednu vydáte po dálnici D1, sjeďte na Divišov a zastavte se i zde. U místní základní školy je vybudováno velké dětské hřiště, celé s měkkým barevným povrchem, které je veřejně přístupné, a užijí si zde ty nejmenší děti, až po ty starší.

Je tu mnoho herních prvků např. pískoviště, skluzavky, hrazdy, lanovky, lezecí stěny. K dispozici je mobilní záchod i pítko, které poslouží hlavně v létě.

Galerie ocelových figurín

 • vzdálenost od Prahy: přímo v Praze – na Novém Městě

Navštivte Galerii ocelových figurín a žasněte, čeho všeho jsou schopné šikovné ruce umělců. Ze zdánlivého šrotu vykřesaly život, a tak se zrodili filmoví hrdinové, celebrity, roboti, postavy z pohádek, ale také zvířata a auto-moto hity – to vše z recyklovaného kovového odpadu.

Prohlédněte si nabídku Galerie ocelových figurín na Slevomatu.

Expozice zaujímá dvě patra, na prohlídku si vyhraďte 1 až 2 hodiny – exponátů se můžete dotýkat, fotit si je a fotit se s nimi, do aut a na motorky můžete klidně usednout a zatočit si volantem. Co takhle selfie s vaším oblíbeným superhrdinou?

Kromě radosti z prohlídky má tahle výstava ještě jeden cíl: upozornit na to, že je třeba zaujmout šetrný postoj k životnímu prostředí a že recyklace má smysl. Třeba i takhle extravagantní!

Výlet na zříceninu Zvířetice

 • vzdálenost od Prahy: 77 km
 • tip od mama ambasadorky Karolíny

Doporučujeme jet z Prahy do Bakova nad Jizerou vlakem. Po příjezdu do Bakova je to od nádraží zhruba 15 min. chůze k informačnímu centru v Podhradí, u kterého je pěkné oplocené dětské hřiště. V infocentru dostanete pro děti hru s mapkou. Děti mají za úkol najít v prostorách zříceniny 10 symbolů nakreslených na kamenech, které po úspěšném nalezení (nutná pomoc rodičů :-)) překreslí do mapky. Pokud najdou všechny symboly a vyluští i kód zpět v infocentru, bude jim odměnou poklad hraběnky Eleonory. Všechny naše děti (3–6 let) byly ze hry a z pokladu nadšené.

Dobré vědět:

 • Z Prahy hl.n. vlakem do zast. Bakov nad Jizerou, zhruba hodinu a půl jízdy rychlíkem bez přestupu.
 • Od infocentra ke zřícenině pohodlně dojdete zhruba po 10 minutách pomalé chůze, a to i s kočárkem – ke zřícenině vedou dvě různé cesty, z nichž jedna je kamenitější a strmější, druhá kratší a vhodná pro sportovní kočárky.
 • Otevřeno je od května do října, vstupné 40 Kč, děti 30 Kč, rodinné 100 Kč.

Nevybrali jste si? Další nabídky na zážitky s dětmi a inspiraci najdete na naší stránce Rodina a děti.

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.