Nechte se nalákat na Beskydy: Ráj dřevěných soch v Ostravici, Beskydské nebe a Miniuni Ostrava

Nechte se nalákat na Beskydy: Ráj dřevěných soch v Ostravici, Beskydské nebe a Miniuni Ostrava

Tipy rodičů 2. 10. 2018 Sdílet

Beskydy otestovány mama ambasadorkou! Tereza s rodinou (děti 3,5 let a 9 měsíců) strávila dovolenou v Beskydech a podělila se s námi o tipy na výlety. Nechte se inspirovat, máme pro vás hned 9 baby friendly tipů na výlety a zážitky v Beskydech a na Ostravsku.

Pro letošní dovolenou jsme zvolili další českou destinaci, kterou ještě nemáme probádanou. A byli jsme moc mile překvapeni. Beskydy jsou opravdu krásné a v jejich okolí je i mnoho zábavy pro naše dvě cácorky. Bydleli jsme v Kunčičích pod Ondřejníkem (okres Frýdek Místek, 40 km od Ostravy) a odsud vyráželi za dobrodružstvím.

Pokud ještě nemáte program třeba na podzimní prázdniny, nechte se inspirovat!

Chcete do Beskyd? Máme pro vás ubytování!

Beskydské nebe – Život v korunách

Naučná stezka Beskydské nebe celá měří 3,5 km. My začali svou pouť u Zvoničky, kde je umístěn Bosý chodník. Hned na začátku jsme si ho tedy prošli a pokračovali dál. Po cestě je i hezké dřevěné dětské hřiště, studánka a 8 informačních panelů. Dalších 6 panelů se nachází na dřevěné lávce, kterou najdete za amfiteátrem. Tento „vzdušný“ chodník je dlouhý 85 metrů, ale děti baví.

Návštěvník se zde seznámí se životem zvířat, které obývají koruny stromů v našich lesích. Děti se mohou pokusit nalézt ptačí budky, vyfotit se v orlím hnízdě, nebo poznávat různé druhy ptactva. Vše je zdarma a doporučuji se podívat i na Skokanský areál Rašky.

Štramberk – Trúba, jeskyně Šipka

Na tento výlet jsme Elišku nalákali pomocí pohádek. Jeskyně Šipka je sice zajímavá díky svým nálezům a dospělí si rádi přečtou, co Karel Maška objevil, ale malé děti na to moc zvědavé nejsou. My tedy Elí řekli, že v jeskyni je možná drak. Ona prostor s opatrností a s nadšením prohledávala, my si mezitím přečetli, co jsme chtěli.

Ten samý trik jsme pak použili i u Trúby (věž původního štramberského hradu). Tam jsme zase čekali, jestli Locika rozpustí své vlasy. Obě místa jsme stihli navštívit za dopoledne. Ve městě jsme samozřejmě koupili i proslulé Štramberské uši a jeli vstříc dalšímu dobrodružství.

Ostravice – dřevěné sochy

Pokud máte rádi dřevěné sochy, nemůžete si nechat ujít tuto výstavu v Ostravici. Má ji na svědomí jeden jediný člověk a je k dispozici za dobrovolný příspěvek. Když vstoupíte na zahradu, zůstanete stát s otevřenou pusou. Jedna hezčí socha než druhá. Je tu několik různých zvířat, úžasný betlém i můj nemilejší Dobby z Harryho Pottera.

MINIUNI Svět miniatur v Ostravě

Tento park se nachází v centru Ostravy vedle areálu Výstaviště Černá louka (za Divadlem Antonína Dvořáka). Zaparkovat se dá celkem snadno, parkoviště je rozlehlé a ke vstupu je to kousek. S kočárkem se zde dostanete v pohodě. Park je malý, ale je to milá zastávka, pokud jedete třeba ze zoo. Děti zde uvidí nejznámější světové stavby a mohou sledovat vláček jezdící po celém areálu. Upozorňuji, že návštěva zde zabere maximálně hodinu. Nemyslím si, že by děti tato atrakce bavila delší dobu. Rodinné vstupné 2 dospělí a 2 děti stálo 170 Kč.

Malý Svět techniky U6

Pokud navštívíte Ostravu, určitě se alespoň na skok zastavte v Dolních Vítkovicích. Je to velkolepé, a i když se o tento obor moc nezajímáte, určitě vás areál dostane. Můžete vylézt na Bolt Tower, navštívit Landek park a nebo jako my zavítat do Malého Světa techniky U6. Výstava je plně interaktivní a nejenom děti se zde pobaví. Všechny ty páčky, hýbátka a tlačítka zaujmou každého návštěvníka.

Vyzkoušíte si zde, jak se nakládá uhlí, jak funguje kladka či jaké to je pracovat jako přednosta stanice. Muže možná zaujmou vozy ze staré doby a určitě rádi vysvětlí svým potomkům, k čemu se využíval ten a ten který nástroj. Celý Svět techniky je rozdělen do osmi témat, která jsou pojmenována podle knih Julese Verna.

My si asi nejvíc užili tu poslední s názvem Zmatek nad zmatek, která se věnuje akustice a vlnění. Zkusili jsme si zde, jak by náš hlas zněl jinak pomocí modulátoru hlasu, zakřičeli jsme si v odzvučené místnosti a zahráli si na různé hudební nástroje.  Elišce se také líbila hra se světlem a v části nazvané Tajemství ocelového města s taťkou s chutí zkoušeli, jak vlastně funguje taková ocelárna.

Návštěvy Světa techniky jsem se zpočátku bála. Zaujme to holčičku a ještě malou (3 roky)? Děti jsou ale opravdu houby, které vědomosti nasávají přirozeně, je jim jedno, o který obor se jedná. Eliška poslouchala, když jí taťka vysvětloval, k čemu jaká páčka slouží, proč vlaky musí čekat, až jim někdo dá pokyn, a další informace.

Strávili jsme zde tři hodiny a klidně bychom zůstali déle, ale už nás tlačil čas. Rodinné vstupné se vyplatí, až když jste 2 dospělí a 2 děti. Děti platí od 3 let. Za dva dospělé a jedno dítě zaplatíte 350 Kč. Můžete také využít výhodnou středeční akci Happy Hours, kdy dospělí platí pouze 50 Kč. 

Výšlap na Lysou horu i s kočárkem

Jelikož jsme turisticky založení dovolenkáři, chtěli jsme pokořit nejvyšší vrchol Beskyd. Naše Anežka si ráda ještě pospí v kočárku, takže jsme hledali vhodnou variantu, kterou bychom zvládli i s naším „vozem“. Dorazili jsme tedy do Visalájí, kde jsme nechali auto a vyšli vstříc vrcholu. První 4 kilometry jsme šli lesem, ale i s naším kočárem jsme to zvládli. Pěšina je široká a celkem zpevněná. Poté už jsme se napojili na asfaltovou silnici a 5,5 km jsme šli po ní. Tady už jsme využili i naše „prkýnko“ na kočár, na kterém se chvílemi vezla i starší tříletá Eliška. Cestu jsme zvládli za 3 hodiny a vrcholu dosáhli po poledni. Výhled jsme bohužel neměli, protože padla mlha. 

Odměnili jsme se kynutými knedlíky s borůvkami a holky si pohrály v malém dětském koutku. Cesta dolů nám uběhla rychleji a k autu jsme se dostali za 2,5 hodiny. Parkoviště stálo 50 Kč na celý den a místa bylo dost. Na vrchol Lysé hory existují další dvě trasy, které jsou sice kratší, ale samozřejmě příkřejší. Tyto cesty také nejsou vhodné pro kočár a to ani pro sportovní typy. Stojí to za to.

Bílá – zábavní park pro děti, Obůrka se zvířaty

V Bílé jsme navštívili Obůrku. Nachází se zde mnoho lesních zvířat. A mají zde i raritu v podobě bílého jelena. Oboru můžete navštívit kdykoliv a zdarma. Viděli jsme divokou prasnici, která krmila svá selátka, zlatého bažanta a další zvířata. Návštěva zde trvá asi půl hodiny, ale děti zde v přirozeném prostředí uvidí zvířata, která běžně ve volné přírodě k vidění nejsou.

Po obůrce jsme se přemístili do místního zábavního parku pro děti. Vstup zde platí pouze děti, dospělí jdou zdarma jako doprovod. Veškeré atrakce jsou tu zdarma (vyjma aquazorbingu). Kromě atrakcí zde mají i lehátka se slunečníky pro dohlížející rodiče, kreativní dílničky a animační program s hlídáním, takže si od svého potomka můžete i na chvilku odpočinout. V okolí se nachází několik možností občerstvení. Od rychlého fastfoodu, kde si můžete dát párek v rohlíku, hamburger či pizzu, přes stánek s drinky a zmrzlinou, po restauraci s vybranými lahůdkami. Vybere si opravdu každý.

Dům přírody Poodří

V Bartošovicích nedaleko Nového Jičína se nachází záchranná stanice, která se jmenuje Dům přírody. Do venkovní expozice je vstup možný pouze s průvodcem, ale stojí rozhodně za to. Návštěvník se zde dozví, jak a proč se sem vlastně zvířata dostala. Na vině je samozřejmě ve většině případů člověk. Díky této návštěvě možná někomu dojde, jak se starat o opuštěná zvířátka a jak pomoct zvířatům, která najdete ve volné přírodě. Kromě venkovní expozice je zde ještě vnitřní část a zahradní část. Návštěva je zde opravdu krásná a navíc poučná.

Čeladná

Obec Čeladná sousedí s Kunčicemi. Pokud si budete chtít užít odpočinkový den, zvolte právě tuto obec. Za malým náměstím, kde si můžete v jedné z kaváren dát i kávu s sebou, se nachází krásné dřevěné hřiště. Je koncipováno jako vrak lodi a děti si zde užijí super zábavu. Najdete zde houpačky, skluzavku a mnoho dalších prolézaček. A po hraní si rozhodně zajděte na úžasnou zmrzlinu. Když mě místní poslali do kravína, byla jsem nejdřív zaražená, ale pak jsem ochutnala a pochopila. Zmrzliny vyrábí z čerstvého mléka a na výběr mají vždy několik druhů. A pokud zrovna nemůžete zmrzlinu sníst na místě, můžete si tuto mraženou dobrotu odvézt v kelímku, ve kterém vydrží celkem dlouho. Pokud budete mít štěstí, uvidíte také osla a krávy.

Chcete s rodinou do Beskyd, dokud nejsou pod sněhem? 😀 Podívejte se na nabídku ubytování pro rodiny s dětmi.

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.