Druhá strana Tater: navštivte Zakopané v Polsku

Druhá strana Tater: navštivte Zakopané v Polsku

Tipy rodičů 3. 2. 2020

Tatry jsou krásné hory a ví to i nejeden český turista. Za jejich krásami se můžete pravidelně vracet, a stejně vás nikdy neomrzí. Ale proč neobjevit i nová zákoutí? Polská strana Tater je jich také plná – navštivte třeba Zakopané. Zjistíte, proč je tato lokalita u milovníků hor tak oblíbená. Blíže vám ji přiblíží mama ambasadorka Simona. 

Prozkoumejte nabídku pobytů v Polsku

Do Zakopaného za výlety, nákupy i na lyže

Zakopané leží jen 25 minut cesty autem od hranic Polska se slovenskou Oravou. Jde o nejvýše položené město v Polsku s přibližně 28 tisíci obyvatel, které ročně navštíví miliony turistů.

Už krátce po přechodu hranic vás okouzlí tradiční goralské dřevěnice roztroušené po kopcích jako hříbky v mechu. Hned poznáte, že toto jsou jiné Tatry, než jste znali dosud. Koňská spřežení s nadšenými turisty, ulice plné stánků a obchodů, mezi kterými výskají děti a baví se party mladých lidí – to je Zakopané plné pulzujícího života i tradiční kultury.

Právě rodiny s dětmi a mladí lidé jsou zde nejčastějšími návštěvníky. A Poláci vědí, jak nalákat turisty do Zakopaného v letní i zimní sezóně. Pro zimní sezónu jsou lákadlem čtyři lyžařská střediska, ta letní je zase ve znamení výletů a turistických atrakcí.

Horské městečko, kde to žije

Největší atrakcí města je ulice Krupówki – španělská La Rambla Zakopaného. Tady to prostě žije v jakoukoliv denní či noční hodinu. Během dne tu potkáte plno žen ověšených nákupními taškami, je tu totiž mnoho nejrůznějších obchůdků: od standardních až po luxusní značky. Ulice je ale i plná dětí, poskakujících u stánků, výskajících nadšením po návštěvě 5D kina či na vozech zapřažených za koně.

Do ulice se vyplatí vyrazit i v pozdějších večerních hodinách – ať už za zábavou, nebo na dobré jídlo. Město nabízí vše od amerických fast foodů a pizzerií ​​až po tradiční restaurace s polskou kuchyní. Ceny jsou leckdy nižší než na slovenské straně Tater a personál většinou usměvavý – už to potěší.

Centrum zábavy pro malé i velké

Děti kromě nenáročné turistiky zabavíte i 5D či dokonce i 7D kinem, velkým aquaparkem nebo je vezmete lanovkou na vrch Gubałówka, kde se mohou vyřádit na bobové dráze a dalších atrakcích. Potěší je i zoo s papoušky, mezi kterými se mohou volně pohybovat, krmit je a fotit se s nimi. Papoušci jim zatím posedávají na hlavě a ramenou, prostě paráda.

Navštivte Polsko s celou rodinou

A při návštěvě Zakopaného určitě nezapomeňte ochutnat Soplicu, typický polský alkohol. Dělá se v pestré paletě příchutí, výtečná je prý ořechová, kterou můžete i smíchat s mlékem. Nebo zkusíte raději lahodnou višňovou?  V některém ze stánků ochutnejte i tradiční polské sýry, mezi nimi třeba pikantní brynzu a žinčici. A když náhodou stihnete vyzkoušet vše, co Zakopané nabízí? Tak prostě nasedněte do auta a udělejte si výlet do nedalekého Krakova. 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.