S dětmi za zvířaty – obří Zoo Praha i sympatické zooparky v okolí

S dětmi za zvířaty – obří Zoo Praha i sympatické zooparky v okolí

Tipy rodičů 23. 7. 2018 Sdílet

Piští jako svišti, skáčou jako opice, pobíhají jako stádo splašených pakoňů. Děti mají se zvířátky spoustu společného, takže je rozhodně potěšíte, když je vezmete třeba do zoo. Naše maminky ambasadorky otestovaly několik zoologických zahrad a parků v Praze i okolí.

Zoo Praha pro vás zkoumala maminka Míša

Na pražské Zoo je každý rok vidět kus nově odvedené práce. Náš čtyřletý syn byl nadšený jak ze všech druhů známých i méně známých zvířat, tak třeba z vozíčku, ve kterém ho manžel po zoo vozil (zapůjčení zdarma). Káru jsme ocenili i my, jelikož jsme později nemuseli nést syna na zádech jako obvykle. Chválím nejen programy se zvířaty, péči o ně, ale i informační tabule, hřiště a v létě taky brouzdaliště. Za nás mohu doporučit pavilon Indonéské džungle, který je největší stavbou svého druhu ve střední Evropě.

— mama ambasadorka Míša

Vstupné není nejlevnější, ale za to, co vše v zoo uvidíte, určitě stojí. Za dospělého zaplatíte 200 Kč, za dítě do 15 let 150 Kč, rodinné vstupné pro 2 dospělé a 2 děti činí 600 Kč (každé další dítě 100 Kč). Za parkování dáte 100–200 Kč dle aktuálního měsíce a dne vaší návštěvy (doporučuji zjistit otevírací dobu předem, v zimě a v létě se dost liší).

Zoo Praha má zhruba 60 ha a je ideální na celodenní výlet (i pro Pražany). Občerstvení i WC potkáváte často, takže nehrozí žádné nehody, hlad ani žízeň. Dávám určitě 5 bodů z 5. 

A maminka Katka dodává: „Jít do pražské zoo minimálně jednou ročně je už tradice. Někdy začneme v dolní části a strávíme nejvíc času v domácí zoo a pak dáme klasiku plameňáky a tučňáky. Jindy to bereme zeshora, kolem hrocha až ke slonům. Asi nikdy se nám nepodařilo projít zoo komplet, ale téměř pokaždé jdeme pozdravit opičáka Richarda a jeho rodinu.“

Velké zážitky čekají i mimo velkoměsto

Ani ne za hodinu dojedete z Prahy do Zooparku Zájezd, ZOO Chleby nebo Zooparku Zelčín. Zařízení nejsou tak velká jako pražská zoo, ale nabízí zase trochu jiný rozměr zážitků.

V Zooparku Zájezd se porozhlédla ambasadorka Světlana

Proč sem jet: největší veřejná sbírka chameleonů v Evropě, 6 druhů lemurů a drápkatých opiček, kontaktní zoo

Zoopark najdete cca 10 km od Kladna a dá se k němu pohodlně dostat i autobusem (linka 624 z Kladna za půl hodiny). Vstupné pro dospělé stojí 100 Kč, moje roční dítě mělo vstup zdarma.

Chceme voucher na celodenní vstup

Po příchodu do zoo jsem zjistila, že areál má dvě části a my se zrovna nacházíme v té první, kde jsou k vidění opice, surikaty a plazi. Jakmile nás přepadl hlad, vydaly jsme se do druhé části zoo s občerstvením, dětským koutkem a dalšími zvířátky. Cesta k ní je značená jako turistická trasa, pěšky je trochu náročnější, ale dá se zvládnout i s kočárkem. Před druhou částí zoo je velké bezplatné parkoviště.

— mama ambasadorka Světlana

Objevily jsme tu velbloudy, lamy, klokany, králíky, dravé ptáky a mnohem víc. Skvělý byl koutek, kde děti mohly zvířátka nakrmit a pomazlit se s nimi. Líbí se mi i program o adopci zvířat, kdy si za roční poplatek adoptujete zvířátko a chodíte se o něj starat. Odměnou vám je roční vstup do zoo a certifikát o adopci.

Dobré vědět:

  • Otevírací doba: denně 9–18 h

Zoopark Zájezd navštívila i mama blogerka roku MK life a její recenzi si můžete přečíst v našem magazínu.

Nejexotičtějším kouskem byli v Zooparku velbloud a rys, sbírka chameleonů, ale také krásné malé lišky nebo sovy. ZOO jsme navštívili poprvé a hodně nás překvapila právě svojí velkou rozlohou. Čekali jsme spíš farmu nebo pár zvířátek kolem stavení a on je to přitom pořádný areál a prohlídka tak na 2 hodinky.

— mama blogerka MK life

Chceme voucher na celý den do Zooparku Zájezd

ZOO Chleby navštívila máma Jana

Proč sem jet: Seznámíte se s nejvzácnějšími zvířaty v Česku. Opičkami Langur Duk. V Evropě žije dále už jen jedna, a to v Německu.

V Thajsku, Japonsku nebo ve Vietnamu na ně můžete narazit, ale mimo Asii, tedy jejich domovinu, je v zoo uvidíte pouze v německém Kölnu, americké Philadelphii a to pouze jednu jedinou, zatímco u nás v zoo Chleby mají rovnou čtyři. Opičky Langur Duk jsou totiž náročné na potravu a množí se vzácně.  Na konci června zde však oslavili veliký úspěch – narodilo se mládě tohoto vzácného primáta. Přijeďte se na tyhle krasavce podívat.

Do malé zoo kousek od Nymburka jsme vzali naši 19měsíční dcerku a užili jsme si to všichni. Úžasný přístup personálu nás provázel už od parkoviště. Zoo je rozdělena na starou a novou část, všechny venkovní prostory jsou bezbariérové, ve staré části najdete i přebalovací pult.

— mama ambasadorka Jana

Ve staré zoo potkáte nejvzácnější opičky světa Langur Duk, surikaty a geparda, navštívíte kambodžský pavilon. Nechybí stánek s občerstvením a herní prvky pro děti. V nové zoo děti zaujme kromě medvědů, velbloudů, terária a akvárií také velké hřiště. Vedle je stánek s občerstvením, kde si pauzu užijí i rodiče. Pro malé děti doporučuji vzít vlastní jídlo, pokud nefandíte smaženému fast foodu. Zoo má otevřeno celoročně od 9 h. Děti do 3 let mají vstup zdarma, dospělí za 140 Kč, studenti a důchodci za 100 Kč.“

Dobré vědět: 

  • Otevírací doba duben – září (denně 9–18 h)
  • Kudy sem: ZOO Chleby leží kousek od Nymburka, v okolí doporučujeme stavit se na pohádkové prohlídce hradu a zámku Staré Hrady (34 km)

Do Zoo Zelčín zamířila Alena a její dcerky

Proč sem jet: děti se projedou na koníkovi, lze domluvit i vyjížďku. Uvidíte emu.

sdr

Naše tříletá Emma miluje koně, tak jsme vyrazily do Zooparku Zelčín, kde mají domácí zvířata. Zaparkovaly jsme pohodlně před zoo a na druhé straně silnice už bylo vidět stádo koní ve výběhu. V areálu najdete stáj, venkovní výběhy, restauraci s posezením i ubytování v apartmánech, kde vám do oken koukají emu. Nechybí tu ani dětské hřiště. Okolo něj je okruh s nástupní rampou, kde se jezdí dokola na koníkovi (kolečko stojí 40 Kč).

— mama ambasadorka Alena

Po svačině jsme vyrazily za dalšími zvířátky, můžete se ale stavit i na jídlo ve zdejším Hostinci u Bedřicha. Každý druh zvířat tu má prostorné obydlí či výběh, od morčátek přes husy až po čínská prasátka. Ve stájích mají své místo i ovce s jehňátky a krávy s telaty. Vlézt pak můžete do ohrady s kozami, které si můžete pohladit i nakrmit jídlem ze speciálního automatu. Hned vedle nich mají výběh pštrosové emu,“ uzavírá mamka Alena.

Ať už zvolíte menší zoo nebo dáte přednost pražským 60 hektarům, určitě nešlápnete vedle. Vaše děti se nejen vyřádí, ale také se něco naučí o zvířátkách a získají k nim zase o kus vřelejší vztah. A vy? Ve chvílích, kdy nebudete dělat svačináře, se na všechnu domácí i exotickou zvěř podívejte zase dětskýma očima a pořádně si to užijte.

Dobré vědět: 

  • Otevírací doba: 10–20 h
  • ZOO Zelčín najdete kousek od Mělníka, cca 25 minut jízdy autem z Prahy po dálnici D8. 
Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.