Za Bruncvíkem i vodníkem: co s dětmi na Kampě a okolí?

Za Bruncvíkem i vodníkem: co s dětmi na Kampě a okolí?

Tipy rodičů 18. 7. 2018 Sdílet

Chcete-li v Praze poznat jedno z nejkrásnějších zákoutí, určitě vyrazte na ostrov Kampa! Najdete tu nejen zelený kout s nádhernými výhledy, ale také starý mlýn, domy s neobyčejnými obyvateli i nevšedními příběhy, které se tu odehrály. Vydejte se s námi za dobrodružstvím podle maminky ambasadorky Ivy.

Naše trasa začíná na Malostranském náměstí, kam se dostanete tramvají. Odtud pak stačí jít kousek Mosteckou ulicí, odbočit do první uličky vpravo – jmenuje se Lázeňská a projít až ke kostelu Panny Marie pod řetězem. Poznáte ho snadno, mezi barokními sousedy působí jako z jiných krajů a na několika místech ho zdobí symbol řádu maltézských rytířů, tedy osmiramenný kříž. Určitě vejděte do zahrady, málokde v centru Prahy najdete podobné místo, kudy kráčely dějiny a přitom si zachovalo svoji starobylou a poklidnou atmosféru. Historií tu děti nebudeme zatěžovat, stačí, když si zapamatují jméno a ti zvídavější se možná budou ptát „… a proč pod řetězem“… můžete děti nechat hádat, buďte ale připraveni; právě od těchto míst se natahoval v noci řetěz přes Vltavu na druhou stranu řeky (ne náhodou se na Starém Městě v těch místech nachází ulice Řetězová), aby žádná loď neprojela Prahou bez zaplacení cla.

Pak obejdeme Velkopřevorský palác, projdeme kolem Lennonovy zdi a zamíříme na malou lávku vedoucí přes strouhu Čertovka oddělující Malou Stranu od samotné Kampy. Budete-li mít štěstí a zadíváte-li se směrem ke kolu Velkopřevorského mlýna, uvidíte i jednoho ze zdejších vodníků – Kabourka. Vypadá jako z ladovských pohádek, na hlavě má šošolku, kterou si prý v noci svítí na cestu. Jenže se taky může stát, že na něj přes množství zámků moc neuvidíte. A kde se tu vzaly? Je to takový nešvar, který se k nám i do dalších zemí dostal snad z Itálie, kdy se zamilovaná dvojice podepíše na zámek, připevní jej k mříži nad nějakým vodním tokem a klíček vhodí právě do řeky. (Prý tím zamykají svou lásku, ale spíš zanáší koryta řek a zatěžkávají zábradlí, z nichž musí být každou chvíli odstraňovány.)

Odbočte do Hroznové uličky, kterou se dostanete na náměstíčko. Můžete však jít i okolo půvabného domku stojícího přímo u Čertovky a vězte, že tu bydlel samotný Jiří Trnka – ten pán, co namaloval třeba Broučky a ilustroval spoustu dalších knížek.

Náměstí Kampa si stále zachovává svou malebnost, dokonce se tu dodržuje stále tradice hrnčířských trhů – kde jinde by se taky měly prodávat hrnečky na dušičky než právě v blízkosti Vltavy.

Zabavte děti pátračkou 

Že Vltava umí čas od času i pozlobit, vědí zdejší obyvatelé moc dobře, a tak na několika domech najdete záznam, kdy a kam dosahovala voda při nejhorších povodních. Zkuste děti zaúkolovat a nechte je takto označené domy hledat. Jedním z nejpostiženějších domů tradičně bývá dům U obrázku Panny Marie. Abyste na něj měli opravdu pěkný výhled, je dobré vystoupit do poloviny schodů vedoucích na Karlův most – odtud uvidíte jeho průčelí v celé své kráse. Je tu jak obrázek Panny Marie, který sem snad připlul při jedné z povodní, věčné světlo planoucí v lucerničkách a taky ty dva divné válečky mezi obrázkem a květináči. Schválně, co myslíte, že to je? Kdo tipuje velké svíčky nebo šišky salámu, se samozřejmě mýlí; jsou to válečky z mandlu, který zde býval v minulosti. Pralo se tu a mandlovalo prádlo pro domácnosti na celé Malé Straně. Pracovala tu také jakási Maruška, která při práci myslela nejspíš na něco (nebo někoho) jiného, svojí neopatrností strčila ruce přímo mezi válečky, které by jí je nejspíš rozdrtily, kdyby se nestal zázrak. Maruška se začala usilovně modlit ke své jmenovkyni na obrázku – Panně Marii – válečky se zázračně rozestoupily a dívčiny ruce zůstaly nepoškozeny. Od těch dob tu takhle visí dál a vaše děti jsou teď možná zase o něco chytřejší

Najdete Bruncvíka?

Po této historce zase sejděte ze schodů, obejděte dům tentokrát kolem vody, ocitnete se tak v těsné blízkosti nejen nástupiště na lodě, tak pod jeden z oblouků Karlova mostu, kde můžete obdivovat jeho šíři a vůbec zručnost středověkých stavitelů. Společnost vám bude dělat socha Bruncvíka s kouzelným mečem (buď si ji společně přečtěte, nebo využijte naši zkrácenou verzi v omalovánce níže).

STÁHNOUT OMÁLOVÁNKY S BRUNCVÍKEM.

Těžko říci, jak to s tím kouzelným mečem připraveným na nejhorší časy bude… při poslední rekonstrukci po povodni byl jakýsi kus čepele skutečně objeven a vyzdvižen. Že by právě proto blaničtí rytíři s Václavem v čele stále spali?!

Až se děti zeptají, co jsou velká dřeva ve vodě kolem mostů, vysvětlete jim, že jde o ledolamy, které chrání mostní pilíře. Pak se z nábřeží vydejte zase na náměstí a od něj už do té zelené, parkově upravené části za nově opravenou Werichovou vilou. Tady už se o děti nemusíte bát, do vody není kde spadnout, tak nechte průchod jejich energii. Stoprocentně je zastaví trojice soch přerostlých mimin v sousedství Sovových mlýnů. Až se po nich dosytosti prolezou a nafotí, zkuste nahlédnout do nádvoří bývalých mlýnů, dnes galerie moderního umění; pokaždé vás tu zaujme něco nového. Poté můžete vyjít ven brankou po pravé straně směrem k vodě a soše modlícího se mnicha. Je-li vám povědomý domek s nažloutlou fasádou a rybí restaurací, vězte, že právě zde bydlela rodina vodníků z komedie Jak utopit dr. Mráčka. Vodníci tu ale bydleli jen ve filmu, ve skutečnosti to býval domek převozníka. Zdejší cestička podél vody nabízí výhled na sousední Střelecký ostrov a dovede vás až na konec samotného ostrůvku Kampa. Pohlédnete-li přes zábradlí na strouhu právě z těchto míst, možná uvidíte, že i dnes je strouha stále plná života. Snadno se přesvědčíte, pokud jste si s sebou vzali ke svačině nějaký ten rohlík navíc.

A že svačit nechtějí jen zdejší pstruzi, je více než jisté… a tak si můžete vybalit buď svačinu na lavičce, nebo si dát zmrzlinu Pragelato v Nerudově ulici.

Chci voucher na pořádnou porci Pragelato

A dětské hřiště? To se nachází přímo naproti Mlýnské kavárničce nad veřejnými toaletami, které se budou asi také hodit.

Malým dětem určitě taková vycházka bude stačit, a když ne, pokračujte k mostu Legií (proti proudu) a až jej přejdete, dejte se vlevo, kde je hned Slovanský ostrov (Žofín) s dalším parádním hřištěm a vláčkem, který děti povozí. Otestovala jej naše mama blogerka Marie z blogu Můj fialový svět s tříletým Tobíkem.

Ještě jsem v Praze nenarazila na tak hezké prostředí pro dětské dovádění. A s tak krásnými výhledy na Prahu. Vláček jezdí hned vedle velkého dětského hřiště, takže pokud nevíte, co s načatým dnem, tam budou mít vaše děti rozhodně o zábavu postaráno a vy si můžete třeba rozložit deku do trávy pod košaté stromy. Kromě zábavy se u vláčku můžete i občerstvit. My nutně museli mít jak zmrzku tak párek v rohlíku. V blízkosti jsou i toalety.

— mama blogerka Můj fialový svět

Celou recenzi si přečtěte v našem magazínu.

Chceme voucher na pár jízd vláčkem

S většími se vydejte na druhý břeh Vltavy vyzkoušet zorbing – z Kampy na stanoviště koukáte, ale pokud chcete Vltavu zdolat suchou nohou, doporučujeme rovněž přejít most Legií a dát se vlevo. Na waterzorbing to jinak máte kousek od zastávky Národní divadlo.

Waterzorbing otestoval náš video mág Richard.

Ukažte mi nabídku waterzorbingu na Slevomatu

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.