Historie není nuda! 8 tipů na zábavné archeoparky a skanzeny

Historie není nuda! 8 tipů na zábavné archeoparky a skanzeny

Tipy rodičů 30. 7. 2018 Sdílet

„Šestičlenná rodina žila v chaloupce menší než můj pokojíček?“ „Vážně z téhle hroudy vyrobím hrneček?“ „Jééé, mamííí, vyhrabal jsem z písku opravdickou zkamenělinu!“ Tak třeba takové dotazy a nadšené výkřiky se budou sypat z vašich dětí, až je vezmete za zážitky do minulosti – pravěku, středověku i vesnice 18. století. Kouzelný plášť netřeba. Kudy vede cesta do historie, vám prozradí tipy našich mama blogerek a ambasadorek. 

Skanzen Kouřim, kde se zastavil čas

V Muzeu lidových staveb a řemesel v Kouřimi (kousek od Kolína) jako by se zastavil čas. V půvabné vesničce nakouknete do chaloupek i školy, povozíte se na stylovém kolotoči a projedete na samoobslužném kozím taxi. A nezapomeňte zavítat do hospůdky!

Paráda! Chci koupit voucher

Vesnička je dokonale roztahaná na velkém prostoru, nikde se netlačíte a neprodíráte, terén zvládne kočárek a v každé chaloupce na vás čeká někdo, kdo vám o ní a životě v ní poví víc. Dětem se to strašně moc líbilo, i když na prohlídku s průvodcem by to s dětmi ještě nebylo (5 a 3 roky).

— mama blogerka MK life

Přečtěte si celou recenzi od MK life.

 • V jedné z roubenek je hospůdka, kde si dáte kávu, lívanečky i něco k jídlu.
 • Otevřeno je každý den kromě pondělí, každou sobotu do 11. 8. probíhá akce Řemeslné pohádkové léto.

Interaktivní centrum Eden

Vylézt na krtinec, ochutnat buchty i chléb se sádlem, psát brkem, projet se na koni, blbnout na hřišti a bloudit v bludišti, ale také tvořit, dozvědět se něco o životě našich předků i ekologii – to vše a mnohem více zažijete v centru Eden v Bystřici nad Pernštejnem. Jeho návštěvu doporučuje mama ambasadorka Mili se svými dvěma dětmi (2 a 5 let), která tu namísto plánovaných pár hodin zůstala celý den. 

To je něco pro nás! Ukažte, kde koupím voucher

V části zvané Panský dvůr se smíte převléct i za farmáře, poznávat po čuchu, hmatu a sluchu různé plodiny, bylinky, nástroje a další. Celá tato část je plná her a zajímavých informací. Naše Eliška byla také velice nadšená z další expozice, a to lékárny. Sama si tu namíchala a zabalila koupelovou sůl, což nebyla jediná věc, kterou si návštěvníci mohli sami namíchat.

— mama ambasadorka Mili

Horácká vesnice je malebné místo, které vás přenese do minulosti, všechny interiéry jsou volně přístupné. V chaloupkách potkáte například babku kořenářku, včelaře, u kterého si můžete vyrobit svíčky, tkalcovnu, kde je možné si nazdobit tričko, vyrobit něco z ovčí vlny a další… V domečku hrnčíře jsme kreslili hlínou.

— mama ambasadorka Mili

Přečtěte si celý článek o Edenu.

 • Areál se dělí na několik částí, hlavní z nich jsou Panský dvůr, Horácká vesnice a Ekopavilon.
 • V květnu, červnu a září je otevřeno o víkendech a svátcích, v červenci a srpnu každý den, během celého roku se zde pořádá množství různých akcí.
 • Automobil zaparkujete zdarma přímo u centra.
 • V Edenu najdete několik velice pěkných toalet, u vstupu dokonce vybavených dětskými prkénky a stupátky k umyvadlům. 

Polabské muzeum v Přerově nad Labem

Muzeum v přírodě najdete asi půl hodiny od Prahy směrem po hradecké dálnici. Přenesené objekty lidové architektury vám přiblíží kulturu středního Polabí, interiéry pak doplňují figuríny, které ilustrují život na polabské vesnici od poloviny 18. do 20. století.

Procházeli jsme se po vesničce, nakukovali do světnic, sledovali u práce ševce, švadlenu nebo ženy, které pekly mazance. Vše jsou samozřejmě figuríny v životní velikosti a s lidskou tváří. Vesnicí voněly klobásy a bramboráky a my fakt nestačili zírat, jakou pecka ‚atrakci‘ máme kousek od baráku. Vyjeli jsme po 9. ráno a po poledni byli zpět, děti krásně stihly poobědový šlofík.

— mama blogerka mama live

 • V období od 16. 3. do 31. 10. 2018 je otevřeno od úterý do neděle od 9.00 do 17.00 hodin.
 • Dospělí platí 100 Kč, školáci do 15 let a senioři 50 Kč. Do chaloupek se nesmí s kočárkem, nechat ho můžete vždy před nimi.
 • Mama Live radí: prohlídka je ideální pro děti od 3 let výš, které už si rády tvoří, ale ti menší můžou pobíhat mezi chalupami a nudit se nebudou, i když z toho ještě nemají rozum.
 • Na jídlo můžete zajít do hostince U Skanzenu, který je jen pár desítek metrů daleko.

Betlém Hlinsko

Památková rezervace lidové architektury představuje malé roubenky, ve kterých dřív bydleli hrnčíři a tkalci. Dnes už většina obydlená není a patří do místního skanzenu. S průvodkyní se mezi nimi můžete procházet a poznávat, jak skromně dříve lidé žili a na jak malém prostoru dokázali žít i tři generace, pracovat, vychovávat děti, spát, jíst… Ve zpřístupněných roubenkách si prohlédnete dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka.

My jsme měli štěstí, že jsme stihli prohlídku v neděli odpoledne a paní průvodkyně nám neskutečně poutavě popsala život v Betlémě. Pětiletá Barunka byla u vytržení z toho, že lidé dokázali žít v místnosti menší než její pokojík, ale hlavně z toho, jak dlouhé vlasy a milý hlas měla průvodkyně.

— blogerka mama live

 • Vstupné pro dospělé stojí 60 Kč, pro seniory a děti od 6 do 15 let 40 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.
 • Otevřeno je po celý rok, před návštěvou ale koukněte na otevírací dobu na webu.
 • Pár metrů od skanzenu je na břehu Chrudimky příjemná kavárna, na druhém břehu, kam se dostanete přes most, je pak dětské hřiště. 

Skanzen Veselý kopec

Muzeum v přírodě Veselý Kopec leží na rozhraní Železných hor a Žďárských vrchů a byly sem od 70. let 20. století přenášeny objekty z části oblasti zvané České Horácko. A vy díky možnosti prohlédnout si roubenky zjistíte, jak bydleli a hospodařili drobní zemědělci od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Na Veselém Kopci naleznete i jedinečnou kolekci technických památek na vodní pohon. Patří k nim mlýn s varnou povidel, stupník na tříslo, olejna a pila. A navštívila jej ambasadorka Katka s rodinou:

Procházka po areálu Veselého kopce je sama o sobě příjemná a nakouknout do původních roubenek, luštit místní šifrovanou hru nebo si nechat u místního dráteníka udělat prstýnek, to je hezké zpestření.

— mama ambasadorka Katka

 • Spolu s Betlémem Hlinsko patří Veselý kopec do Souboru lidových staveb Vysočina.
 • Ve skanzenu se konají po celé léto zajímavé akce, vyplatí se sledovat jejich stránky.
 • Parkoviště je obrovské, platí se pár korun a pak jdete asi 500 metrů k pokladně a infostánku. 
 • Přímo ve skanzenu najdete stylovou roubenku, ze které voněla zelňačka. 
 • U parkoviště je pak Hostinec U Kováře Matěje, kde se vyplatí udělat rezervaci předem, ale pochutnáte si a děti se můžou vyřádit na malém hřišti vedle hostince.

Keltský archeoskanzen Nasavrky

V Nasavrkách poblíž Chrudimi se přenesete do minulosti ještě hlubší – venkovní archeoskanzen přibližuje keltské město (oppidum) z mladší doby železné (2.–1. století př. n. l.). Od města je to cca 2 km, dojdete sem po značené cestě podél rybníka a lesa, mama ambasadorka Kateřina proto radí kočárek nechat doma.

Skanzen je poměrně rozsáhlý, takže my jsme to měli asi na dvě a půl hodiny, navíc jsme se trefili i do dílniček a lukostřelby, takže se děti vyřádily. Děti ocenily možnost téměř vše si osahat a vyzkoušet, a také samozřejmě místní zvěř.

— mama ambasadorka Kateřina

 • Otevírací doba: červen až srpen od úterý do neděle (9.00–17.00),  duben, květen, září, říjen od úterý do neděle (9.00–16.00),  listopad až březen v sobotu a neděli (10.00–16.00).
 • Vstupné: základní 100 Kč, pro děti, studenty a seniory 50 Kč, děti do výše štítu (107 cm) a mladší 6 let zdarma, rodina (2 dospělí a až 3 děti) 280 Kč.
 • Součástí areálu je krčma U Zrychtovanýho Kelta, kam můžete zajít na jídlo.

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě

Ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm můžete strávit třeba celý den. A nebo také jen pár hodin, když vám třeba více času nezbývá nebo jsou-li vaše děti na delší prohlídku ještě malé. Celé muzeum je rozdělené na několik areálů,  proto si můžete stanovit, kolik času mu chcete věnovat. Mama ambasadorka Jana s 1,5letou dcerkou si návštěvu naplánovala jako zastávku na cestě zpět do Prahy, aby se protáhli a nechali dcerku trochu proběhnout – proto vybrali Dřevěné městečko, na které stačí přibližně hodina času.

Areál je veliký a udělaný jako malebná vesnička, ve které nesmí chybět kostel ani hostinec. V sezóně tu probíhají i různé programy – ukázka ručních výrobků ze dřeva a dalších dovedností našich předků. Malá se pěkně proběhla a my jsme si osladili den místním frgálem.

— Mama ambasadorka Jana

 • V blízkosti je několik placených parkovišť, ale dá se při troše štěstí najít i neplacené.
 • Pokladny najdete ve velké budově zvané Sušák, kde jsou i toalety, přebalovací pulty a prodejna se suvenýry.
 • Vstupné je rozdělené na sezónní a mimosezónní. Do Dřevěného městečka je základní vstupné 80 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma, pejska můžete vzít za 20 Kč.

V době hlavní sezóny v městečku  probíhají programy připomínající obřady, obyčeje a dovednosti tehdejších obyvatel. Můžete pak spatřit ruční výrobu tradičních kamenných brousků či dlabání drobných domácích výrobků ze dřeva. Spousta domečků nebo třeba kostel vás pustí do svých interiérů a krásně se můžete podívat do tehdejší doby a seznámit se s podmínkami, které už bychom dnes asi moc dobře nezvládali :-).

— mama blogerka MK life

Zeměráj – místo, na které je i celý den málo

V Kovářově u Písku, asi hodinu od Prahy, je venkovní zábavní areál Zeměráj, který všemi deseti doporučuje mama ambsadorka Klára (děti ve věku 1 rok a 5 let) i blogerka Lucka z The Hubs (děti 3 a 5 let). Archeologické a paleontologické naleziště, kde budete hledat historické poklady i zkameněliny, středověká vesnička, kde budete tvořit, zábavné hry, bosostezka, bludiště a spousta spousta dalšího!

Areál je do detailu propracovaný a můžete v něm strávit celý den. A i tak to bude málo. Je opravdu rozlehlý, najdete tu spoustu aktivit, úkolů,  hlavně pro děti tak od 3 do 4 let,  pro menší děti jsou úkoly náročnější, ale i ony si užijí bosostezku nebo pískoviště. Vyzkoušeli jsme také výrobu hliněných amuletů a vyrobili misku na hrnčířském kruhu.

— mama ambasadorka Klára

Hodně času jsme strávili v Hruškově. Jedná se o reálnou podobu dobové raně středověké vesničky. Najdete tam několik chýší a průvodce v dobových kostýmech, kteří ani na chvilku nevypadnou ze své role. Vyzkoušet tu pak můžete i řadu činností. Nelinka s paní průvodkyní chvíli spřádala vlnu, vyrobila si malou mističku v keramické dílně a Hugyho hodně zaujalo mletí obilí.

— mama blogerka The Hubs

Vrcholem celého programu pro nás ale byla stezka naboso. Kilometr dlouhá cesta vás provede různými terény od trávy, šišek, klacků, potůčku až po bláto. Po cestě jsou navíc další vzdělávací interaktivní tabule (např. hledej stopy zvířátek, přiřaď kytičky k jejich kořenům apod.). Dětem se to celé líbilo tak strašně moc, že si pak botky ani nechtěly znovu obout – bosé chůzi třikrát zdar!

— mama blogerka The Hubs

Přečtěte si celou recenzi od Lucky z The Hubs.

 • V červenci a srpnu je otevřeno denně od 9.00 do 19.00 hodin,   v září o víkendech a státních svátcích od 10.00 do 18.00 hodin.
 • Od Kovářova je cesta do Zeměráje dobře značená. U areálu je dostatečně velké parkoviště.
 • Děti do 3 let mají vstup zdarma, u pokladny je potřeba směnit peníze za starodávné mince, tzv. smíšky (10 Kč /1 mince), se kterými se pak platí v celém areálu (jídlo a některé aktivity).
 • Restaurace je v areálu jen jedna, mama ambasadorka doporučuje vzít zásobu pití, abyste pro vodu nemuseli jít přes celý areál. Jídlo si ale Klára i Lucka z The Hubs velmi chválí.
 • Toalety jsou v areálu také jen jedny. 
 • V případě nepřízně počasí tu mají i krytou venkovní hernu a velké množství stolních dřevěných her. 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.