Tip na výlet s dětmi: Pohádková stezka Hradec Králové

Tip na výlet s dětmi: Pohádková stezka Hradec Králové

Slevomat 3. 5. 2018 Sdílet

Říká se: „Kdo se bojí, nesmí do lesa.“ Kdo však miluje pohádky, do lesa musí, zvlášť do toho u Hradce Králové. Na malé, ale i velké návštěvníky tu totiž čeká unikátní Pohádková stezka.  Mama ambasadorka Markéta se o zážitky z Pohádkové stezky podělila.

Trasa je dlouhá přibližně 2,5 km a je vhodná i pro kočárky a vozíčkáře. Začíná u Mazurovy chalupy a končí u nádherného rybníka Výskyt. Ale dá se projít samozřejmě i od konce. Celá trasa má 11 zastavení a navíc dvě zastavení bonusová.

Na začátku i na konci stezky jsou místa určená pro rozdělávání ohně, takže si s sebou můžete vzít i něco na opékání a připravit si občerstvení v podobě buřtů, jablek a topinek.

Pohádky napsala a ilustrovala Marta Pohnerová. Panely s obrázky a texty doplňují krásné, vyřezávané postavičky, které vytvořil místní řezbář. Dodávají trase na živosti a nádherně ji rozvíjejí.

Na každém zastavení si můžete s dětmi přečíst pohádku, ve které najdete nějaké tajemství či ponaučení. Na trase můžete potkat draka Větvičku, zlé chaloupky, borůvkovou vílu, vodníka, zbloudilé kamínky a další.

Ale můžete se inspirovat i bonusovým úkolem, který zadává na stanovištích Šiškulka. Pod Šiškulčiným úkolem se skrývá například toto zadání: najděte v okolí kamínky a složte z nich na zemi obrázek.

Určitě se nudit nebudete.

Pojedete-li autem, je vhodnější začít trasu od začátku a k autu se vrátit. Odstavnou plochu vhodnou k parkování vozidel naleznete na kraji lesa u hájovny Bažantnice (příjezd od Hoděšovic).

Na kole můžete využít oba směry procházení trasy, ať již přijedete od Malšovic, Hoděšovic nebo Nového Hradce Králové. Kolo bych osobně volila jako nejlepší prostředek.

A pokud máte již větší děti, malé v šátku, nosítku či kočárku a chcete si udělat výlet na půl dne, můžete vyrazit od Malšovic pěšky. Z centra Hradce se autobusem číslo devět můžete svézt až k lesnímu hřbitovu. Ale i tak vás pak čeká ještě kus cesty. Ve Vlčích jamách můžete při pěkném počasí natrefit i na otevřené občerstvení.

Kousek od cca poloviny pohádkové trasy se nachází i obory se zvěří, které vřele doporučuji nevynechat. Pro posezení můžete využít stoly se stylově vyřezanými divokými prasaty. Zvířata lze pozorovat z vyvýšených míst. Děti si mohou pohrát a zároveň se něco dozvědět na dřevěných panelech s pohyblivými částmi.

Při procházení pohádkové trasy a lesů v okolí můžete narazit na panely informující o pověstech z hradeckých lesů z pera Marty Pohnerové a pana Zerzána, jejichž součástí jsou i ilustrace k nim. 

Slevomat

Slevomat

Tipy na výlety, pravidla k soutěžím a všechno, co by vás o Slevomatu mohlo zajímat.