Výlety s dětmi na jižní Moravě? Máme pro vás 6 tipů prověřených mama ambasadorkami

Výlety s dětmi na jižní Moravě? Máme pro vás 6 tipů prověřených mama ambasadorkami

Slevomat 7. 4. 2018 Sdílet

Plánujete s dětmi výlety v Brně a bližším i širším okolí? Mysleli jsme na vás a dali dohromady parádní tipy od mama ambasadorek – maminek, které vědí, co stojí za vidění, a které také vše, o čem píšou, samy navštívily. Ať už bude hezky, nebo se budete potřebovat schovat před deštěm, ať už vás baví příroda, poznání, nebo turistika – máme od všeho něco. Dobře se bavte!

Nejste místní? Mrkněte na baby friendly hotely na jižní Moravě

Brněnská přehrada

Na “Prýglu” je co dělat v každém ročním období – od procházek přes cyklistiku a in-line bruslení, koupání a opalování až po běžkování. Mama ambasadorka Helena doporučuje přijít v dubnu na slavnostní zahájení plavební sezóny.

Projet celý okruh trvá přes dvě hodiny, a to už je pro děti celkem zdlouhavé. My většinou volíme lodní výlety ve stylu „za pár kaček spousta muziky“. Z přístaviště přeplujeme pouze jeden plavební úsek na Kozí Horku, což je jedna z nejoblíbenějších pláží na přehradě. Na velké travnaté ploše je dostatek místa pro ležení nebo pořádání pikniků, zábavu zajistí dětské hřiště a lanovka, hlad zaženou dva stánky s občerstvením. Nabízí se i půjčovna lodí a šlapadel. Zpátky buď plujeme, nebo to vezmeme cca 1 km dlouhou procházkou po cyklostezce, kterou lemují různé herní a zábavní prvky pro děti i dospělé (trampolíny, průlezky, venkovní posilovna, sportoviště a další).

— Mama ambasadorka Helena

Dobré vědět:

 • Jeden plavební úsek stojí 15 Kč, děti do 15 let platí 8 Kč a děti do 3 let se plaví zdarma
 • K přehradě jezdí tramvaje i autobusy, zastávka je asi 500 m od přístaviště; parkoviště je kousek od přístavu
 • Kolem přehrady vede cyklostezka, takže tu není problém projet s kočárky, koly ani odrážedly
 • V letních dnech doporučuje mama ambasadorka pláž s názvem Rokle, která platí za místo s nejčistší vodou na přehradě a kde si můžete půjčit paddleboard (130 Kč/h)

Kovozoo ve Starém Městě

Chcete vidět trochu jiná zvířátka? Pohladit lva nebo podrbat za uchem slona? Nakrmit jakékoli zvířátko, aniž by ho bolelo bříško? Mama ambasadorka Mili doporučuje Kovozoo ve Starém Městě.

Najdete tu velké množství zvířat vyrobených z kovového odpadu. Děti určitě zaujmou i různé stroje, autobus, vlak, vagóny, letadlo nebo vyhlídkové lávky. Pokud by vám přeci jen chybělo něco huňatého, jsou tu i živé kozy. Před vstupem do Kovozoo se malí návštěvníci mohou ponořit do hry na piráty a námořníky. Nachází se tu hřiště, loď Naděje a maják Šrotík, který je zároveň rozhlednou. Na lodi je i veliké kormidlo, ze kterého byly naše děti naprosto nadšené, truhla s pokladem, a dokonce se tu za poplatek dá přespat.

— Mama ambasadorka Mili

Dobré vědět:

 • Přijít můžete celoročně, dospělí mají obyčejné vstupné bez dalších atrakcí za 80 Kč a děti nad 3 roky za 50 Kč
 • Toalety jsou čisté, možné je zakoupit i občerstvení a různé suvenýry
 • Parkovat se dá přímo u zoo

Jeskyně Blanických rytířů, Burianova rozhledna a smyslová zahrada

Asi 44 km od Brna je v obci Rudka zajímavý areál, kde se s dětmi zabavíte rovnou na třech typech atrakcí. Vyrazila sem i mama ambasadorka Mili a „svého zvědavce“ nemohla dostat zejména ze smyslové zahrady, kde jsou různé nádoby s úkolem poznat, co v nich je, zvonečky, kaleidoskop nebo podzemní telefon.

Jeskyní vás provede průvodce. Výklad je poutavý a poučný i pro malé děti, náš dvouletý syn jej zvládl bez problémů. Pokud jsou ve skupině návštěvníků i děti, paní převypráví i několik krátkých pohádek. Od jeskyně se můžete vydat nahoru na Burianovu rozhlednu. Celý areál je pěkně upravený a cestou potkáte i hmatový chodníček.

— Mama ambasadorka Mili

Dobré vědět:

 • Objekt je otevřený po celý rok (v zimním období pouze víkendy a svátky)
 • Vstup na rozhlednu stojí 20 Kč, do jeskyně platí dospělí 80 Kč a děti nad 5 let 40 Kč
 • Parkoviště je pár metrů od vstupu
 • Pokud sbíráte turistické známky, jsou tu ke koupi hned tři kousky plus další upomínkové předměty
 • Pozor, v areálu nejsou toalety
 • Pokud vaše děti návštěva příliš neunaví, stačí přejít silnici a po levé straně je v lese park plný prolézaček

Konopná farma a rozhledna Rumburak v okolí Bítova

V okolí Vranovské přehrady je spousta krásných vyhlídkových míst, ale pouze jediná rozhledna. Tou je vyhlídková věž u penzionu Rumburak asi 0,5 km od hradu Bítov, kam zamířila mama ambasadorka Helena.

Zděná hranolová věž dosahuje výšky 30 metrů a nabízí krásné výhledy na okolí Vranovské přehrady, vesnici Bítov a zříceninu hradu Cornštejn. Cedule na ochozu vám usnadní orientaci a pomohou najít zajímavé cíle v okolí.  

— Mama ambasadorka Helena

Dobré vědět:

 • Vstupné na rozhlednu je 30 Kč, otevřeno je od května do září
 • Parkoviště je přímo u penzionu
 • Občerstvit se můžete v restauraci penzionu, děti potěší krásné hřiště s mnoha herními prvky a dvě obří plastiky krkavce před budovou

Asi 200 m od Rumburaka směrem do Bítova najdete Konopnou farmu Vranč. Název zrovna moc neupoutá, ale už ve vchodu si člověk připadá jako v jiném světě. Areál je vlastně obrovská pláž s navezeným mořským pískem.

Naše děti hned vyrazily k hromadě hraček a později nám přinesly hromádky oblečení, aby se mohly bez omezení čvachtat v jezírkách vody z venkovní sprchy. A nám se tak naskytly nečekané dvě hodiny klidu k posedávání v Jamaica baru a ochutnávání specialit z konopí (koktejly, pivo, limonády, klobásky a další). V přilehlém poli konopí vyrůstá rozlehlý labyrint, kde se dá lehce ztratit a bloudit bez omezení. Jen najít cestu ven je trošku oříšek. Pro milovníky zvířátek je v areálu ohrada s kozami a ovečkami a v jedné z hospodářských budov je zřízeno Obří akvárium s českými rybami.

— Mama ambasadorka Helena

Dobré vědět:

 • Mořskou pláž si můžete užívat zcela zdarma, vstup do akvária je 70 Kč a do labyrintu 50 Kč
 • Výlet si užijí děti každého věku i dospělí, časová náročnost je minimálně půl dne
 • Všude se dá bez problémů dojet s kočárkem, jen v písku to celkem drhne

Naučná stezka S mlokem Gránickým údolím ve Znojmě

Pokud s dětmi vyrazíte do Znojma, doporučuje mama ambasadorka Mili projít krásnou naučnou stezku dlouhou 2,4 km, kde narazíte na několik  informačních panelů, lesní pexeso a spoustu dřevěných soch zvířat, hmyzu a hub.

    

Hned na začátku je pískoviště, kde zjistíte, zda doskočíte stejně daleko jako myšice nebo třeba zajíc. Pokud vám cestou vyhládne, zastavte se v restauraci Spálený mlýn, kde najdete i hřiště, domácí zvířátka a uvnitř malý dětský koutek. S plnými bříšky se pak můžete vydat dál lesem, kde narazíte na chaloupku s vlkem a Červenou Karkulkou.

— Mama ambasadorka Mili

Dobré vědět:

 • Stezka vede v podstatě celá po rovince, takže je vhodná i pro kočárky
 • Bohužel netvoří okruh, takže zpět se musíte vrátit stejnou cestou, což ale dětem určitě vadit nebude, protože si všechna zastavení budou moci užít podruhé
 • Auto je možné zaparkovat u Muzea motorismu, pokud nejste autem, můžete se na toto parkoviště svézt turistickým vláčkem

Muzeum ve Šlapanicích

Co dělat v Brně, když prší? Mama ambasadorka Lucka dává 4 * z 5 Muzeu ve Šlapanicích. 

Pořádají tu skvělé interaktivní výstavy pro děti. Není to jen tak obyčejné muzeum. Ano, jsou tu exponáty ve vitrínách, ale i hernička pro děti. Většinou se konají dvě výstavy naráz.

— Mama ambasadorka Lucka

Dobré vědět:

 • Vstupné je za lidové ceny: dospělí 40 Kč, děti od 6 let 20 Kč
 • S kočárkem celou výstavu neprojedete, jsou tu schody, ale pohodlně ho zaparkujete v prostorách u vstupu
 • Jezdí sem pravidelná městská linka MHD (trolejbus č. 31) 
Slevomat

Slevomat

Tipy na výlety, pravidla k soutěžím a všechno, co by vás o Slevomatu mohlo zajímat.