Kam s dětmi na výlet? 13 tipů na procházku lesem v okolí Brna

Kam s dětmi na výlet? 13 tipů na procházku lesem v okolí Brna

Mili Bednaříková 5. 7. 2020 Sdílet

Hledáte v okolí Brna místa, kde dobít baterky na následující dny? Vyzkoušejte ta, která jsme navštívili s našimi dětmi. Na své si přijdou rodiny s malými výletníky, cyklisté i bezdětné páry. A pokud vyrazíte ráno jako my, budete mít většinu míst jen sami pro sebe.

1. Ivančická zastavení

U cyklostezek v okolí Ivančič byla vybudována krásná odpočívadla ze dřeva a kamene. My jsme několik z nich s dětmi prošli. Automobil jsme zaparkovali v přilehlé ulici kousek od zastavení U Šneka. Od Brna je toto místo vzdáleno cca 30 km. Dále jsme pokračovali kolem řeky k zastavení U Dvou bobrů. Podél řeky si můžete povšimnout spousty nahlodaných stromů. Další krásná zastavení jsme našli cestou do lesa a v lese. Nejvíce se nám líbilo zastavení U Žáby, děti si tu pohrály ve vodě a my si na lavičce odpočinuli ve stínu stromů. Zajímavá byla také liška, u níž se nachází turistický přístřešek.

U cyklostezek v okolí Ivančič byla vybudována krásná odpočívadla ze dřeva a kamene.U cyklostezek v okolí Ivančič byla vybudována krásná odpočívadla ze dřeva a kamene.

Ivančická zastavení jsme navštívili dvakrát. Poprvé jsme zvolili cestu z kopce dolů lesem a prohlédli si zastavení Ptačí hotel a poté jsme se vrátili kolem řeky zpět k autu. Tento okruh měl přibližně 7 km. Při druhé návštěvě jsme se od lišky vydali lesní cestou k rozhledně Alfonse Muchy, kde jsme se pokochali krásným výhledem, a poté sešli zpět k řece a autu. Tento okruh byl asi o kilometr kratší a méně náročný.

Slevomatí tip: Nejste z Brna? Najděte si krásné ubytování přímo ve městě.

2. Zastavení U Tří templářů, Nad Řekami, Templštýn

Od jednoho z Ivančických zastavení jsme si udělali další zajímavý výlet. Je ideální pro pěší i cyklisty. Jedná se o zastavení U Tří templářů, od nějž jsme se vydali dále po široké asfaltové cyklostezce směrem k přírodní památce Nad Řekami a k tábořišti Templštejn. Cestou se budete kochat překrásnou přírodou, zajímavými skalními útvary a v létě určitě uvítáte osvěžení v řece Jihlavě, kterou cyklostezka lemuje.

Tip: Pokud si chcete užít klid a pohodu bez lidí, doporučuji tento výlet absolvovat v týdnu a vyrazit ideálně ráno. O víkendech a v odpoledních hodinách je trasa mnohem frekventovanější.

Cestou ke zřícenině hradu Templštýn se budete kochat překrásnou přírodou, zajímavými skalními útvary a v létě určitě uvítáte osvěžení v řece Jihlavě, kterou cyklostezka lemuje.Cestou ke zřícenině hradu Templštýn se budete kochat překrásnou přírodou, zajímavými skalními útvary a v létě určitě uvítáte osvěžení v řece Jihlavě, kterou cyklostezka lemuje.

U tábořiště jsme odbočili z cyklostezky ke zřícenině hradu Templštýn. Půjdete-li s menšími dětmi nebo pokud neradi lezete do kopců, neodbočujte na zříceninu, ale pokračujte po mostě dál přes řeku, kde vás čeká pohodová cesta po rovince, která je stále vhodná pro kočárky i kola. Jakmile se dostanete nahoru, objeví se před vámi zbytky hradu Templštýn. Pod ním je i ohniště, takže pokud rádi opékáte buřtíky, nezapomeňte si je přibalit do batůžku. Od Templštýnu jsme se vrátili zpět stejnou cestou, je ale možné pokračovat dál a zaokruhovat si trasu ještě jinou cestou. Vše záleží na vašem času a kondici.

3. Žďánický les

Přibližně 32 km od Brna objevíte ráj pro cyklisty i pěší turisty. Jedná se o Žďánický les. Cyklotrasy jsou zde široké a málo frekventované, takže nehrozí, že byste se tu lepili jako na některých z brněnských cyklostezek. Pěší turisty potěší množství lesních cestiček. Nachází se tu i Motýlí ráj a s ním spojená naučná stezka. V lese najdete i několik informačních panelů a naučnou stezku Těžba ropy a plynu.

Přibližně 32 km od Brna objevíte ráj pro cyklisty i pěší turisty. Jedná se o Žďánický les. Cyklotrasy jsou zde široké a málo frekventované.Přibližně 32 km od Brna objevíte ráj pro cyklisty i pěší turisty. Jedná se o Žďánický les. Cyklotrasy jsou zde široké a málo frekventované.

Slevomatí tip: Vyrazte s dětmi za další porcí zážitků. V Brně na vás čekají třeba tyto akce.

4. Naučná stezka Děvín Pálava

Pálavu máme moc rádi. Hledali jsme tu ale místo, které by nebylo lidmi tolik navštěvované jako třeba Sirotčí hrádek, Děvičky či Novomlýnské nádrže. Narazili jsme na naučnou stezku Děvín, která spojuje Pavlov a Klentnici s vrcholem Děvín. Délka okružní naučné stezky je přibližně 11 km. Nachází se na ní 15 zastavení a je celoročně volně přístupná pro pěší turisty. My vyrazili od naučné tabule Děvín-Kotel-Soutěska, nacházející se kousek za obcí Klentnice. Odtud vede část cesty lesem, poté se dostanete po zdolání kopce k úchvatným skalním útvarům.

U následujícího naučného panelu je možné provozovat také paragliding. Příští naší zastávkou byl televizní vysílač, od kterého se vám naskytne pěkný výhled na Novomlýnské nádrže. Od vysílače jsme pokračovali až pod zříceninu hradu Děvičky. Dále jsme minuli Ludwiczkův pomníček a pomalu mířili pod skály. Najednou byly ještě působivější než ráno. Tady náš celodenní okruh pomalu končil a vraceli jsme se opět lesem k autu. Na naučnou stezku je možné se dostat z různých míst, informační tabule na sebe nenavazují, takže je jedno, jaký výchozí bod si zvolíte.

Výhled na Novomlýnské nádrže z naučné stezky Děvín na Pálavě.Výhled na Novomlýnské nádrže z naučné stezky Děvín na Pálavě.

Tip pro výletníky: S malými dětmi tento výlet zvažte, trasa je dlouhá, zabere celý den a převážná část je kopcovitá. Doporučila bych ji spíše pro děti zvyklé na túry a ve věku přibližně od šesti let. Nezapomeňte také na vydatnou svačinu, cestou nikde občerstvení nekoupíte.

5. Tabulová, Růžový vrch, Kočičí kámen, zřícenina kaple sv. Antonína

Na Pálavě jsme se vydali ještě do přírodní rezervace Tabulová a ke zřícenině kaple sv. Antonína. Na obou místech vás čeká úchvatná příroda, spatříte tu kvést vzácné rostliny a užijete si překrásný výhled do krajiny. Tuto oblast nedoporučuji za tropického počasí, ocitnete se totiž v krajině nekryté stromy a už na jaře je zde velké teplo.

Na Pálavě vyrazte také do přírodní rezervace Tabulová a ke zřícenině kaple sv. Antonína. Na obou místech vás čeká úchvatná příroda, spatříte tu kvést vzácné rostliny a užijete si překrásný výhled do krajiny.Na Pálavě vyrazte také do přírodní rezervace Tabulová a ke zřícenině kaple sv. Antonína. Na obou místech vás čeká úchvatná příroda, spatříte tu kvést vzácné rostliny a užijete si překrásný výhled do krajiny.

6. NS Krumlovsko-rokytenské slepence, obora Moravský Krumlov

Jen 36 km od Brna se nachází obora Moravský Krumlov a zajímavá naučná stezka Krumlovsko-rokytenské slepence. Celá trasa má cca 14 km a narazíte na ní na 12 naučných tabulí. Není ale nutné absolvovat trasu celou. Například cestu přes vodopád bych doporučila pouze hodně zdatným jedincům. Případně se na vodopád pouze podívat a zase se vrátit stejnou cestou zpět. Každý si zde přijde na své, projdete se krásným lesem, narazíte na řeku, skalní útvary či studánku a kapli Panny Marie.

Slevomatí tip: Objevte další prima zážitky v Brně a okolí.

7. Přírodní rezervace Babí doly

Necelých 14 km od Brna jsme narazili na přírodní rezervaci Babí doly. Výlet do tohoto místa je vhodný jak pro cyklisty, tak pro pěší turisty. Nejvíce nás na tomto místě zaujal rybník plný žab. Děti by je vydržely pozorovat celý den. Pokud pojedete na kole, pokračujte dál po široké lesní cestě, pěší mohou zabočit do lesa a proplétat se různými cestičkami. My takto došli až k rozsáhlým výběhům s koňmi.

V přírodní rezervaci Babí doly děti nejvíc zaujal rybník plný žab.V přírodní rezervaci Babí doly děti nejvíc zaujal rybník plný žab.

8. Soběšický les, naučná stezka Po stopách sýkorky

Za pouhých 10 km od Brna jsem zaparkovali u hřbitova v Soběšicích a vydali se prozkoumávat místní les. Na výběr máte opět z množství lesních cestiček nebo je možné se odtud napojit na širokou cyklostezku. My jsme si vybrali lesní cestičky. Děti si pohrály ve vodě a hopkaly po lese jak veverky, až jsme úplně neplánovaně objevili naučnou stezku Po stopách sýkorky. Stezka je určena pro rodiny s dětmi, okružní trasa měří 1,6 km a narazíte na ní na 5 naučných stanovišť. Začíná na ulici Jandáskova v Brně.

Slevomatí tip: Kde se v Brně dobře najíst? Mrkněte na tyto restaurace.

9. Procházka z Blučiny na Výhon k rozhledně Akátová věž

Přibližně 20 km od Brna můžete nechat zaparkovaný automobil u hřbitova v Blučině a vydat se cestou mezi poli ke krásné rozhledně Akátová věž. Část trasy vede po polních cestičkách a část po široké asfaltce. Kromě rozhledny vás čeká parádní výhled a božský klid. Na toto místo je možné se dostat i z Židlochovic. Tuto možnost jsme nezvolili, protože je turisty více využívaná.

Udělejte si výlet na rozhlednu Akátová věž poblíž obce Blučina. Čeká vás tam parádní výhled a božský klid.Udělejte si výlet na rozhlednu Akátová věž poblíž obce Blučina. Čeká vás tam parádní výhled a božský klid.

10. Přírodní park Bobrava

Jen 23 km od Brna se nachází přírodní park Bobrava. Jedná se o pěkný les. Je ideální volbou například na procházku po práci či po škole. Z množství lesních cestiček si vyberte tu svoji a načerpejte energii na další dny. V houbařské sezóně doma nezapomeňte košík, pravidelně odtud nosíme bedly. Děti tu určitě nejvíce zaujme zvonička.

11. Vlčí kopec, zřícenina hradu Lamberk

Cca 48 km od Brna jsme si udělali výlet z Vlčího kopce až ke zřícenině hradu Lamberk. Tento výlet patří mezi náročnější, takže doporučuji pouze zdatným výletníkům. Případně je možné zvolit jiné, méně obtížné trasy. Ta naše vedla lesem a poté přes lávku pod Vlčím kopcem. Jakmile narazíte na rozcestník s ukazatelem na zříceninu hradu Lamberk, povšimnete si, že je trasa označena jako hodně obtížná, my ji sice prošli, ale nás nemůžete brát v potaz :-), pro děti ji nedoporučuji.

Výlet z Vlčího kopce až ke zřícenině hradu Lamberk patří mezi náročnější, doporučuji ho pouze zdatným výletníkům.Výlet z Vlčího kopce až ke zřícenině hradu Lamberk patří mezi náročnější, doporučuji ho pouze zdatným výletníkům.

Pokračujte raději dál po cestě směrem nahoru, po chvíli narazíte na další ukazatel na hrad. Tuto trasu jsme objevili až cestou zpět, nebyla totiž zanesena v mapách, a přitom byla o tolik pohodlnější. Pokud si i tak troufnete na obtížnější cestu, bude vám odměnou nádherný výhled a spatření dechberoucí skalnaté scenérie. Ze samotného hradu skoro nic nezbylo, i tak je místo moc pěkné a romantické. Po menším odpočinku jsme se odtud vydali zpět k autu.

12. Sochy Stanislava Rolínka, naučná stezka Malý a Velký Chlum

Naučnou stezku Malý a Velký Chlum naleznete přibližně 33 km severně od Brna. Trasa s pěti zastaveními má 1,1 km. Na trase nás nejvíce zaujal lom, ve kterém si děti opravdu vyhrály, dokonce tu bylo množství dětských báboviček a lopatiček. Rodiče si zde mohou odpočinout u zastřešeného posezení. Na konci stezky můžete vylézt po žebříku na rozhlednu. Bohužel rozhledna je vhodná právě kvůli žebříku spíše jen pro dospělé a odrostlejší děti.

Naučnou stezku Malý a Velký Chlum naleznete přibližně 33 km severně od Brna. Trasa s pěti zastaveními má 1,1 km.Naučnou stezku Malý a Velký Chlum naleznete přibližně 33 km severně od Brna. Trasa s pěti zastaveními má 1,1 km.

Kromě naučné stezky jsme se vydali ještě k sochách Stanislava Rolínka. Od rozcestníku byly vzdálené pouhých 500 m lesní cestou po zelené turistické značce. Sochy nejsou tolik známé, takže jsme cestou nepotkali ani živáčka. Jejich návštěvy však litovat nebudete. Jedná se o mistrovská díla. Tou nejpovedenější je sousoší Husité. V lese pak najdete ještě několik menších soch, ne už tak detailně propracovaných.

13. Chřiby – skalní útvar Kozel a Kazatelna

Chřiby jsou od Brna sice trochu vzdálenější, ale jejich návštěva stojí za to. Automobil jsme zaparkovali u rozcestníku U Křížku. Odtud jsme se vydali po široké lesní cestě směrem ke skalnímu útvaru Kozel. U této úchvatné skály se nachází i zastřešený turistický přístřešek s parádním ohništěm a lavičkami. Tento skalní útvar hojně využívají horolezci. Ke Kozlovi se váže i několik pověstí, jejich vyprávěním můžete zpestřit cestu svým dětem.

Kazatelna vás svým vzhledem uchvátí, jsou do ní vytesané schody, díky nimž se dostanete až na její vrchol, na němž se vám naskytne krásný výhled do krajiny.Kazatelna vás svým vzhledem uchvátí, jsou do ní vytesané schody, díky nimž se dostanete až na její vrchol, na němž se vám naskytne krásný výhled do krajiny.

Dále jsme pokračovali po červené turistické značce až ke studánce U Mísy. V tomto místě je možné zvolit si pokračování vašeho výletu. Buď po zelené turistické značce ke zřícenině hradu Cimburk, nebo po červené jako my pokračovat do kopce k dalšímu velmi zajímavému skalnímu útvaru Kazatelna. Pokud nemáte rádi kopečky nebo se nechce dětem šlapat, tuto zastávku vynechte. Kazatelna vás svým vzhledem uchvátí, jsou do ní vytesané schody, díky nimž se dostanete až na její vrchol, na němž se vám naskytne krásný výhled do krajiny. Jakmile jsme se tohoto místa dostatečně nabažili, vrátili jsme se lesní cestou pomalu k autu.

Tak to byla naše rodinná třináctka výletů do lesa. Už víte, kam vezmete děti vy? Pokud to máte na jižní Moravu daleko, podívejte se na ubytování a užijte si tu prodloužený víkend nebo delší dovolenou. 

Ukázat ubytování na jižní Moravě

Mili Bednaříková

Mili Bednaříková

Jsem maminka dvou dětí. A i když jsem dříve moc necestovala, s jejich narozením se vše změnilo. Snažíme se poznávat svět tak, aby si mohly hodně věcí samy osahat, objevovat přírodu, zvířata i památky díky cestování. Často dětem na výlety chystám hry nebo vlastnoručně vytvořené pracovní listy. Kromě výletování ráda šiju, fotím, pěstuji rostlinky a miluji IT. Fotky z našich cest sledujte na Instagramu.