Čtvercové koloseum a další místa v Evropě, o kterých jste neměli ani tušení

Čtvercové koloseum a další místa v Evropě, o kterých jste neměli ani tušení

Sandra Soukupová 14. 2. 2020 Sdílet

Tajemná klíčová dírka, sedm miniaturních domečků nebo most, který se umí srolovat. Evropská města nabízejí víc než jen Eiffelovu věž a Buckinghamský palác. Zaleťte si na prodloužený víkend do Paříže, Londýna nebo třeba Barcelony a objevte méně známá, leč zajímavá místa. Můžete je zařadit do svého programu i v rámci eurovíkendu, kdy s průvodcem obejdete hlavní památky, a v osobním volnu navštívíte tyhle perličky.

Do Paříže ke zdi lásky a za uměním

Oslavte Valentýna nebo výročí ve městě lásky, projděte se po mostě zamilovaných Pont des Arts a dejte si pusu u zdi lásky. Najdete ji jen pár kroků od Montmartru a baziliky Sacré-Cœur v malém parku Square Jehan-Rictus. Je poseta nápisy “miluji tě” ve 311 jazycích. Schválně jestli najdete ten v češtině. 

Dejte si pusu u zdi lásky kousek od slavného Montmartru.Dejte si pusu u zdi lásky kousek od slavného Montmartru.

Uniknout by vám neměl ani umělecký ateliér 59 Rue de Rivoli, který zabírá jednu celou budovu. Poznáte ho už zvenku, hraje totiž všemi barvami. Skutečně ohromující zážitek vás ale čeká uvnitř – pomalované zdi kolem schodiště, spousta obrazů i samotní umělci, které můžete sledovat při práci. Vstup je zdarma, otevřeno je každé úterý až neděli od 13 do 20 hodin. 

Umělecký ateliér 59 Rue de Rivoli hraje všemi barvami. Vstup je zdarma, dokonce můžete umělce pozorovat při práci.Umělecký ateliér 59 Rue de Rivoli hraje všemi barvami. Vstup je zdarma, dokonce můžete umělce pozorovat při práci.

Odpočiňte si na chvíli od rychlého městského tempa a zamiřte do parku Buttes Chaumont. Je to třetí největší park v Paříži. Dominuje mu ostrůvek se skálou, na jejímž vrcholku je pavilon s krásným výhledem na město. 

Park Buttes Chaumont je třetí největší park v Paříži. Dominuje mu ostrůvek se skálou, na jejímž vrcholku stojí pavilon s krásným výhledem na město.Park Buttes Chaumont je třetí největší park v Paříži. Dominuje mu ostrůvek se skálou, na jejímž vrcholku stojí pavilon s krásným výhledem na město.

Kam v Paříži na jídlo

 • Crêperie
  Při toulkách Paříží narazíte na spoustu palačinkáren. Pokud máte rádi sladké, určitě si aspoň jednu dejte. Výborné dělají třeba v La Droguerie (56 rue des Rosiers) ve čtvrti Le Marais kousek od Notre Dame. 
 • Ground Control, 81, rue du Charolais
  Moderní food market u nádraží Gare de Lyon. Mají tu pizzy, burgery, indickou i tchajwanskou kuchyni, vína, piva, koktejly… Prostě samé dobroty. Otevřeno je od středy do neděle. 
 • Latinská čtvrť
  Oblíbené místo s mnoha podniky. Vyzkoušejte třeba tradiční francouzskou restauraci Le Coupe Chou (11 Rue de Lanneau) nebo usedněte do nepálských, tureckých, portugalských a dalších úžasných restaurací. 

Najděte v Římě čtvercové koloseum

Věděli jste, že jsou v Římě dvě kolosea? A že to méně známé je dokonce hranaté? Najdete ho ve čtvrti EUR, kterou navrhl Mussolini. Moc turistů sem nechodí, ale milovníky architektury nadchne pestrá přehlídka fašistických budov. 

Prohlédněte si čtvercové koloseum ve čtvrti EUR. Navrhl ji Mussolini, takže není divu, že představuje pestrou přehlídku fašistických budov.Prohlédněte si čtvercové koloseum ve čtvrti EUR. Navrhl ji Mussolini, takže není divu, že představuje pestrou přehlídku fašistických budov.

Tip: Pokud zatoužíte po moderním umění, zajděte do Národního muzea umění 21. století, které je známé pod zkratkou MAXXI. Budovu navrhla slavná architekta Zaha Hadid a najdete v ní jak architektonickou, tak uměleckou výstavu.

A co dál? Prohlédněte si vatikánskou baziliku sv. Petra skrz klíčovou dírku. Ne, není to omyl, čtete správně. Na vrchu Aventin najdete bránu do rezidence maltézských rytířů. A právě v ní je malá dírka, skrz kterou uvidíte alej a majestátní kopuli na bazilice. 

Chcete utéct ruchu města, a přesto si prohlédnout pozůstatky římské říše? Vypravte se na via Appia, kdysi nejdůležitější ulici v Římě. Podél dlážděné cesty a v přilehlém parku najdete spoustu římských památek, například katakomby, hrobky nebo ruiny paláců (Villa di Massenzio).

Projděte se po via Appia, kdysi nejdůležitější ulici v Římě. Podél cesty najdete spoustu římských památek, například katakomby, hrobky nebo ruiny paláců.Projděte se po via Appia, kdysi nejdůležitější ulici v Římě. Podél cesty najdete spoustu římských památek, například katakomby, hrobky nebo ruiny paláců.

Tip: Překvapte svou drahou polovičku romantickým valentýnským výletem a vezměte ji na vrch Janiculus. Je odtud nádherný výhled na město a západy slunce tu nemají chybu.

Kam v Římě na jídlo

 • Trastevere
  Dobře se najíte ve čtvrti Trastevere se spoustou trattorií neboli hospůdek s tradiční italskou kuchyní. Oblíbená je třeba restaurace Grazia & Graziella (Largo M.D. Fumasoni Biondi 5).
 • Bono Bottega Nostrana, Via di Porta Cavalleggeri 109/111
  Pokud vás ve Vatikánu přepadne hlad, skočte si pro sendvič do Bono Bottega Nostrana. Je tu velký výběr, milá obsluha a jako bonus výhled právě na Vatikán.
 • Pizza e Mozzarella, Via del Pie di Marmo, 32
  Výtečná pizza jen kousek od Pantheonu. Mají tu obrovský výběr a stojí jen pár eur. Je to sice spíš bistro než restaurace, ale nebudete litovat. 

Do Londýna za lanovkou i rolovacím mostem

Nechcete čekat ve frontě na London Eye, a přesto si užít výhled na město? Vyzkoušejte kabinovou lanovku Emirates Air Line. Jezdí mezi Greenwich a královskými doky a je v provozu i po setmění, takže si můžete kochat pohledem na rozzářené město. 

Až budete v Londýně, svezte se kabinovou lanovkou Emirates Air Line. Jezdí mezi Greenwich a královskými doky.Až budete v Londýně, svezte se kabinovou lanovkou Emirates Air Line. Jezdí mezi Greenwich a královskými doky.

Londýnský Tower Bridge má od roku 2004 konkurenci. Sice mnohem menší a méně známou, ale oceněnou dvěma cenami. Řeč je o mostě Rolling Bridge v části Paddington Basin na Merchant Square. Tento unikátní most je většinu času složený a vypadá jako socha, ale každou středu, pátek a sobotu se rozbalí a vy po něm můžete přejít. 

Asi 300 metrů od Rolling Bridge najdete podobně výjimečný most, tzv. Fan Bridge. Připomíná rozevřený ruční vějíř, který se postupně spojí a přemění v most. Jeho proměnu můžete vidět v ten samý čas jako u Rolling Bridge, tj. ve středu a pátek v poledne a v sobotu ve dvě hodiny odpoledne. 

Měli byste mít v záloze taky program pro případ špatného počasí. Na to jsou ideální londýnská muzea a galeria, do kterých je vstup většinou zdarma. Z vyhlídky slavné Tate Modern Gallery si navíc můžete prohlédnout město z ptačí perspektivy. 

5 tipů na krásná londýnská muzea

 • British Museum
  Úžasná sbírka artefaktů britského království
 • Royal Air Force Museum
  Fantastické letecké muzeum připomínající i československé letce
 • Museum of London
  Podívejte se, jak se Londýn vyvíjel v čase
 • Natural History Museum
  Krásné přírodovědné muzeum, kterému dominuje kostra dinosaura
 • National Maritime Museum
  Nakoukněte do historie britského námořnictva

Před londýnským deštěm se schovejte třeba do British Museum s úžasnou sbírkou artefaktů britského království.Před londýnským deštěm se schovejte třeba do British Museum s úžasnou sbírkou artefaktů britského království.

Kam v Londýně na jídlo

 • Borough Market, 8 Southwark St
  Poblíž mostu Tower Bridge ve čtvrti Borough najdete food market se spoustou skvělého jídlo. Seženete tu snad cokoliv. 
 • The Golden Chippy, 62 Greenwich High Road
  Na tradiční fish and chips zajděte třeba do Golden Chippy v Greenwich nebo do bister Poppies (6–8 Hanbury St, Spitalfields; 55–59 Old Compton St, Soho; 30 Hawley Cres, Camden Town).
 • Soho a čínská čtvrť, 10 Wardour St
  Za slušnou cenu se najíte v čínské čtvrti v Soho, například v restauraci Banana Tree Soho (103–109 Wardour Street) nebo Yming (35–36 Greek Street).

Londýnská čínská čtvrť Soho je vyhlášená po celém světě. Stavte se tam třeba na něco dobrého k jídlu.Londýnská čínská čtvrť Soho je vyhlášená po celém světě. Stavte se tam třeba na něco dobrého k jídlu.

Opomíjená památka v Barceloně. Která to je?

Až se dosytosti vynadíváte na dechberoucí krásu chrámu Sagrada Família a užijete si ruch hlavní ulice La Rambla, odpočiňte si na chvíli od davu turistů. Pár kroků právě od Sagrady najdete poněkud opomíjený Hospital de la Santa Creu i Sant Pau. Tento unikátní nemocniční komplex je zapsaný na seznam památek UNESCO, přesto k němu příliš turistů nedojde. Přitom je to krásný architektonický kousek. Uvnitř je muzeum, na jehož prohlídku se můžete vydat sami nebo s průvodcem. 

Pár kroků právě od chrámu Sagrada Família najdete unikátní nemocniční komplex Hospital de la Santa Creu i Sant Pau. Je zapsaný i na seznam památek UNESCO.Pár kroků právě od chrámu Sagrada Família najdete unikátní nemocniční komplex Hospital de la Santa Creu i Sant Pau. Je zapsaný i na seznam památek UNESCO.Tip: Neutrácejte zbytečně za pití. V Barceloně jsou skoro na každém rohu pítka, kde si můžete načepovat vodu do vlastní lahve.

Pokud máte rádi sladké, určitě zamiřte do čokoládovny Amatller. Patří mezi nejstarší na světě a najdete ji hned vedle Gaudího secesního domu Casa Batlló. Mají tam úžasný čokoládový obchod, odkud si můžete dovézt sladký suvenýr. 

Zajděte do čokoládovny Amatller. Patří mezi nejstarší na světě a najdete ji hned vedle Gaudího secesního domu Casa Batlló.Zajděte do čokoládovny Amatller. Patří mezi nejstarší na světě a najdete ji hned vedle Gaudího secesního domu Casa Batlló.Kalorie z čokoládovny snadno vysportujete před katedrálou svaté Eulálie. Právě tam se každou neděli v poledne tančí katalánský tanec sardana. Můžete jen přihlížet nebo se oddat rytmům a přidat se. 

Tip: Co takhle usednout na lavičku Václava Havla? Najdete ji v parku Parc de la Ciutadella.

V parku Parc de la Ciutadella najdete lavičku Václava Havla.V parku Parc de la Ciutadella najdete lavičku Václava Havla.

Kam v Barceloně na jídlo 

 • 1881 Restaurant, Plaça de Pau Vila, 3
  Kochejte se pohledem na panorama Barcelony a dejte si k tomu něco dobrého na zub. 1881 Restaurant najdete ve čtvrtém patře Musea d'Història de Catalunya. Vaří tu středomořskou kuchyni a mají obrovskou terasu s výhledem na město. 
 • Palosanto, Plaça de George Orwell
  Nedaleko ulice La Rambla najdete tapas bar Palosanto, kde propojují středomořskou kuchyni s jinými – japonskou, italskou, jihoamerickou atd. Vyzkoušejte třeba ceviche (marinovaný pokrm ze syrových ryb), esqueixada (salát ze syrové tresky s rajčaty a černými olivami) nebo kousky syrového marinovaného tuňáka. 
 • ORIO BCN Gothic, Carrer de Ferran, 38
  Ve vedlejší ulici u La Rambla najdete klasický pintxo bar, ve kterém to pěkně žije. Dát si můžete celou škálu teplých a studených pintxos (něco jako tapas, jednohubky napíchnuté na párátku). Vyberete si na baru a platíte podle počtu a druhu párátek. K tomu přidejte ještě výborné španělské víno a máte skvělou hostinu. 

Ochutnejte tradiční tapas a pintxos a dejte si k nim lahodné španělské víno.Ochutnejte tradiční tapas a pintxos a dejte si k nim lahodné španělské víno.

Dobré vědět: Všechny tipy na restaurace doporučila naše kolegyně Katka, která si náramně pochutnala.

Zhoupněte se v Amsterdamu ze střechy

Pohoupejte se na nejvýše položené houpačce v Evropě. Tedy pokud nemáte strach z výšek. Houpačka A’dam Lookout vás totiž zhoupne přes okraj výškové budovy. Pod vámi bude 100metrová propast. Za statečnost se pak můžete odměnit něčím dobrým ze sky baru. Houpačku najdete u filmového muzea EYE naproti hlavnímu nádraží. 

Tip: Máte rádi přírodu? Udělejte si výlet na okraj města do parku Amsterdamse Bos. Rozlehlá zeleň je jako dělaná pro romantické procházky. Můžete si tu dokonce půjčit lodičku a projet se po kanálech.

V Amsterdamu se nezapomeňte vyfotit před ikonickým nápisem I amsterdam. Najdete ho před populárním Rijksmuseem.V Amsterdamu se nezapomeňte vyfotit před ikonickým nápisem I amsterdam. Najdete ho před populárním Rijksmuseem.

Až se vyfotíte u ikonického nápisu “I amsterdam”, vyrazte hledat sedm malinkých domečků na Westerstraat 54. Nacházejí se poblíž domu Anny Frankové a schovávají se mezi budovami s číslem popisným 54 a 70. Symbolizují zaniklé domy, které na místě původně stály. 

Tip: Pokud máte dost času a chcete poznat i jiné holandské město, udělejte si výlet do Haagu. Vlakem jste tam z Amsterdamu za hodinu.

V Amsterdamu je taky spousta muzeí, obzvlášť populární jsou Rijksmuseum, Van Gogh Museum a Stedelijk Museum se vzácnými uměleckými díly. Pokud ale hledáte něco opravdu speciálního, navštivte Micropia neboli muzeum mikrobů. Nakouknete do světa, který je lidskému oku neviditelný, přesto významně ovlivňuje naše zdraví. Fascinující interaktivní výstava vás bude bavit od začátku do konce.

Kam v Amsterdamu na jídlo

 • Manneken Pis, Damrak 41
  Dejte si vyhlášené vlámské hranolky. I já si je dala, a to hranolkům zrovna moc neholduji. Stojí se na ně sice fronta, ale vyplatí se počkat. Jsou vynikající. Na výběr máte tři velikosti (300 g, 450 g a skoro kilo) a 22 různých omáček, např. čedarová, kari, hořčičná nebo chilli. Stánek najdete v centru poblíž hlavního nádraží. 
 • Foodhallen, Bellamyplein 51
  Famózní food market, kde se skvěle najíte. Na jednom místě najdete různé kuchyně a spoustu druhů jídla od burgerů přes sushi až po čínské kendlíčky dim sum. Platit se dá pouze kartou.
 • De Prael, Oudezijds Armsteeg 26
  Stavte se na pivo a něco dobrého k snědku do pivovaru De Prael. Načepují vám vlastní kousky – pšeničné, ječmenné, IPA nebo třeba ALE. Bar otestovala naše kolegyně Kristýna, která se tam šla podívat na stand-up vystoupení. Byla nadšená.

Tip: Pokud budete navštěvovat amsterdamské sýrárny, kterých je po městě požehnaně, docela slušně se najíte z ochutnávaných sýrů.

Holandský sýr musíte zkusit. V Amsterdamu jsou sýrárny snad na každém rohu.Holandský sýr musíte zkusit. V Amsterdamu jsou sýrárny snad na každém rohu.

Tak co vy na to? Kdy vyrazíte na cestu?

Ukázat nabídku eurovíkendů

Sandra Soukupová

Sandra Soukupová

Co bych vám na sebe tak práskla? :) Mám ráda zmrzlinu, cestování, hory, jízdu na kole a lego. Jako malá jsem chtěla být zpěvačkou, právničkou, doktorkou, majitelkou restaurace nebo třeba popelářkou. Nakonec vyhrálo psaní a nelituji, protože mně i čtenářům rozšiřuje obzory, což je skvělé.