Rady veterináře: jak zvládnout silvestra bez sedativ a jak psa správně venčit

Rady veterináře: jak zvládnout silvestra bez sedativ a jak psa správně venčit

Mirka Zámečníková 29. 12. 2020

Zatímco pro člověka bývá novoroční ohňostroj krásnou podívanou, pro psa může znamenat noční můru, v horším případě způsobit i zdravotní újmu. Jak ho na tento den připravit, aniž byste museli sahat po uklidňujících lécích? Tipy nám prozradil MVDr. Ivan Malota ze zlíchovské veterinární kliniky.

Psa mějte při venčení na silvestra vždy na vodítku

I když je váš čtyřnohý přítel zvyklý běhat bez vodítka, neobtěžuje cizí psy, lidi a drží se blízko vás, na silvestra ho mějte při každém venčení na vodítku. Může se stát, že se lekne nějaké rány a uteče. Před odchodem se také ujistěte, že má pes na vodítku či postroji známku s vaším telefonním číslem.

Utahejte ho dlouhou dopolední procházkou

Vezměte psa dopoledne na dlouhou procházku, ze které se vrátí utahaný. Odpoledne a večer bude spát, a pokud nebudou petardy bouchat přímo za vašimi okny, možná celý ohňostroj prospí.

„Večer venčete jen chvilku, a potom jděte až ráno. Ale ve všech případech se ujistěte, že má pes telefonní číslo na obojku, kdyby se ztratil. Lidé většinou reagují a zavolají,“ říká veterinář.

Připravte mu doma bezpečné místo, kde se bude cítit dobře

Pokud víte, že váš pejsek ohňostroj špatně snáší, začněte mu už několik dní předem připravovat příjemné a bezpečné místo, kde silvestra stráví. Ideálně v místnosti, kde jsou rachejtle a jiný hluk slyšet nejméně. Doneste mu tam pelíšek, oblíbené hračky, misku s vodou, pamlsky a psa na místo postupně zvykejte.

Tip veterináře: Psy můžete zvykat i na zvuky rachejtlí. Pouštějte jim je na počítači několik dní nebo týdnů předem, postupně zvyšujte hlasitost a intenzitu, až se budou zvuky rovnat skutečnému ohňostroji, který se bude blízko vašeho domova konat. Dalším rozptýlením může být puštěné rádio nebo TV, aby pes okolní ruch tolik nevnímal.

Nepřehánějte to s utěšováním a chlácholením

Pes vycítí, že něco není v pořádku, a stačí k tomu fakt, že se nechováte standardně. Vyvoláte v něm pocit, že se něco děje a že je třeba se bát. Hlaďte ho, hrajte si s ním, mazlete se – ale vše stále v takové míře, na jakou je váš chlupáč zvyklý.

„Když se budete chovat normálně, tak si pes řekne, že se asi nic neděje. Ale pokud ho budete nosit, chlácholit, chovat, ještě z vás samotných cítí stres, tak se může stát, že nějak neadekvátně zareaguje, třeba vás kousne, ačkoliv by to jinak nikdy neudělal,“ radí MVDr. Ivan Malota.

Pokud pes žije venku a bojí se, vezměte ho domů

Máte psa ochranáře, který má na zahradě svoji boudu, je zvyklý na celoroční pobyt venku, ale na silvestra je vyděšený k smrti? Vezměte ho domů. Není řešením, že s ním zůstanete venku. Pokud se bojí, vezměte ho dovnitř na bezpečné místo, kde rány v klidu přečká.

Po návratu z novoroční procházky zkontrolujte tlapky

Může se stát, že pejsek během procházky šlápne na střep, nebo si rozedře tlapky o led či namrzlý sníh. V takovém případě si pak pejsek často začne tlapku lízat, udělá si zapařeninu a zdravotní problém je na světě. Proto buďte obezřetní a po každém příchodu domů pečlivě zkontrolujte tlapky, vč. meziprstí.

Pokud jste zvyklí venčit v místech, kde se během zimních měsíců a náledí používá posyp, může dojít i k poleptání tlapek. Proto pejskovi po návratu domů tlapky opět zkontrolujte, případně opláchněte a vysušte, aby nedošlo ke zmíněnému zapaření, které by vedlo k dalším problémům.

Tip veterináře: V běžném obchodě s potřebami pro psy se dnes dají sehnat různé ochranné krémy, které můžete používat jak po návratu z procházky, tak preventivně, aby se chemie vůbec nedostala psovi na kůži.

Další otázky, které vás ohledně psů a zimy zajímají. Odpovídá MVDr. Ivan Malota.

Jak se silná stresová reakce u psa projevuje?

Ta reakce je u každého psa jiná, záleží na jeho povaze – stejně jako u lidí. Jsou psi, kteří vůbec nereagují stresem, naopak z toho ohňostroje mají radost a pozorují ho. Těch ale moc není. Pak jsou psi, kteří si zalezou a chtějí klid. A pak jsou psi, kterým ohňostroj způsobuje problém. Můžou mít zrychlený puls, zrychlené dýchání, můžou štěkat, výt. Můžou ničit věci okolo sebe nebo se dokonce sebepoškozovat. Pokud tedy nastoupí některý z výše zmíněných projevů, je potřeba s tím něco dělat.

Dělají majitelé pejsků nevědomky nějakou chybu, kvůli které psa na silvestra vystavují stresu?

Jednak se chovají nestandardně, jednak venčí v době, kdy už by měl být pes radši doma. V neposlední řadě by pes neměl zůstat někde sám na ulici, protože kromě samotného stresu, který mu způsobí za zadek hozená petarda, může dojít také k trvalému poškození sluchu či zraku, může se projít po střepech, pak musí v noci na šití. Pes by měl být doma. Ideálně někde v klidu na chatě, ale tuhle možnost bohužel každý nemá.

Co ze silvestrovského pohoštění by nemělo skončit v psí tlamě?

Kořeněné věci, slané věci – pes se může otrávit i příliš slaným jídlem (akutní otrava z chloridu sodného), mastné věci, kdy sežere kus špeku a může mít do konce života problémy se slinivkou. Zkrátka nepřežrat ho obecně, a to nejen na silvestra, ale po celý rok. A hlavně – psi by vůbec neměli žrát lidské jídlo. 

V zimě bývá venku hodně chladno, jak správně venčit, aby pes nenastydl? 

Pes, který má dostatečné ochlupení a hýbe se, si potřebné teplo vytvoří. A pokud ho nenecháte uvázaného někde u hospody, tak tu procházku 15 nebo 30 minut bez problémů zvládne. To by musely přijít opravdu extrémní mrazy. Trochu je problém s nejmenšími plemeny, ta se pořádně nedokážou prohřát. V takovém případě je dobré sáhnout po oblečku, jinak ne. 

V jakých situacích je vhodné dát psovi tlumicí léky?

Pokud to jde, tak se snažíme tlumicím lékům vyhnout. To by měla být opravdu poslední varianta. Dnes existují třeba feromonové prostředky, které psovi přirozeně navodí dobrou náladu a cítí se dobře. Pak existují bylinné léky, pak přípravky na bázi tryptophanu. Nejsou to psychofarmaka, ale na psy to působí. A pak se dostáváme k té poslední variantě, kdy už na psa nic jiného nezabírá. To už jsou ale látky chemické, sedativní, a tomu se snažíme vyhýbat. 

Varování: V žádném případě psovi nedávejte lidské léky a ohledně podání jakýchkoliv léků se vždy poraďte s veterinářem! 

Jak se vám článek líbil?

Mirka Zámečníková

Jsem holka z Moravy, která miluje svoji rodinu, zvířata (obzvlášť ta svoje) a knížky. Mám ráda zasněžené Vánoce s horkým kakaem v ruce a bouřky za teplého letního dne. Zbožňuju tanec a zpěv a kreslení i jiné tvůrčí práce a ve volných chvílích fakt moc ráda peču. (Ale musí to pak někdo fakt moc rád jíst.) A když nejsem líná psát a fotit, ráda bavím lidi na Instagramu právě jako Holka z Moravy.

Zaujal vás článek? Tohle se vám bude líbit!