10 nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě. Co musíte vidět?

10 nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě. Co musíte vidět?

Sandra Soukupová Sdílet

Vychutnejte si kouzlo Vánoc na nejhezčích vánočních trzích. Uvidíte průvody čertů, zúčastníte se velké štolové slavnosti, zjistíte, jak se slavily Vánoce ve středověku, podíváte se do magického světa Harryho Pottera nebo se po celodenním chození po městě ponoříte do vyhřátých termálních lázní. Vybrala jsem pro vás deset evropských měst, kde si užijete advent na maximum. A protože jistě budete pokukovat i po vánočních dárcích, přihodím pár tipů na nákupní centra a ulice, abyste věděli, kam jít nakupovat.

Vyberte si zájezd podle místa odjezdu

Kouzelné vídeňské trhy i levné nákupy v Primarku

Vánoční trhy ve Vídni jsou klasika, která neomrzí. Nádherná kulisa historického města, koledy, pražené mandle i překrásná světelná výzdoba dělají z procházky mezi stánky mimořádný zážitek. Koupíte tu vánoční ozdoby všech druhů, hračky a spoustu dalších výrobků od rakouských řemeslníků.

 • Vánoční trhy na Radničním náměstí
  Určitě se zastavte na trzích u radnice. Patří mezi nejoblíbenější ve městě a není se čemu divit. Je tu více než 150 stánků s nejrůznějšími dobrotami a výrobky, můžete si zabruslit na venkovním kluzišti o velikosti 3 000 m², povozit se na ruském kole, kolotoči nebo v sobím vlaku. Všechno je krásně nasvícené, ledový vzduch provoní punč a další pochoutky. Otevřeno je denně od 15. listopadu do 26. prosince.
 • Vánoční vesnička na náměstí Maria-Theresien-Platz
  Kousek od hlavních trhů u radnice najdete vánoční vesničku, která je rozprostřená mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem. Adventní trhy se skládají zhruba ze 70 stánků s tradičními výrobky a dobrůtkami. Sváteční atmosféru zajistí nejen krásné osvětlení, ale také typická rakouská dechovka, hudební skupiny a gospelové sbory vystupující vždy ve středu večer. Otevřeno je od 20. listopadu do 26. prosince.

Vánoční a novoroční trh u zámku Schönbrunn

 • Vánoční trhy na nádvoří Schönbrunnu si rozhodně nenechte ujít. Kouzelnou atmosféru navodí umělecké výrobky od šperků až po vánoční ozdoby, ale i jazzové a swingové koncerty, které se tu konají každý den. Otevřeno je od 23. listopadu 2019 do 5. ledna 2020. 
 • Vánoční vesnička u zámku Belvedere
  Menší trhy najdete u zámku Belvedere, který jim dodává pohádkovou atmosféru. Stánky jsou opět plné lahodných pochoutek i řemeslných výrobků, na děti čeká kolotoč nebo vláček a v neděli se tu konají vánoční dílničky, kde si děti vyrobí třeba ozdobu na stromeček. Páteční večery vám zase zpříjemní zpěv sólových zpěváků i pěveckých sborů. Otevřeno je denně od 22. listopadu do 26. prosince.

Pokud budete mít dost času, podívejte se i na další vánoční trhy. Jsou rozesety po celé Vídni, takže se můžete tentokrát vydat nejen po památkách, ale třeba po svařácích a punčích.

Kam ve Vídni na nákupy

 • Primark G3 Shopping Resort Gerasdorf
  Oblíbený obchod s levným oblečením, kde se obléknete od hlavy až k patě. Tato pobočka je na severním předměstí Vídně, takže je lepší, když sem dojedete autem. Nicméně z nádraží Floridsdorf tam jezdí bezplatná autobusová linka. 
 • Primark OC SCS
  Pokud přijedete do Vídně vlakem nebo autobusem, zamiřte spíš do Primarku OC SCS na jihu města. V centru naskočíte na metro U6, dojedete na zastávku Siebenhirten a tam přestoupíte na kyvadlovou dopravu. 
 • Nákupní třída Mariahilfer Straße
  Přímo v centru města narazíte na nákupní ráj. Téměř dvoukilometrovou ulici Mariahilfer Straße lemují stovky obchodů světových i ryze rakouských značek. Seženete tu vše od oblečení přes knihy až po kosmetiku. A kdyby vám to nestačilo, nakoukněte i do přilehlých uliček. Najdete tam stylové butiky.
 • Kärntner Straße, Graben, Kohlmarkt
  Projděte si také ulice Kärntner Straße, Graben a Kolhmarkt. Jsou plné luxusních obchodů a na Kärntner Straße najdete také obchodní dům Steffl s módou světových návrhářů. 
 • Tržnice Naschmarkt i bleší trhy
  Chcete najít učiněný poklad? Vyrazte na nejznámější vídeňskou tržnici Naschmarkt. Seženete tu čerstvé ovoce a zeleninu, ryby, sýry a další delikatesy. Je to úžasně rušné místo plné nejrůznějších stánků, hospůdek a kaváren. V sobotu se tu pravidelně konají bleší trhy, kde můžete objevit nevšední věci. 

Dobré vědět: Pamatujte na to, že v neděli má většina vídeňských obchodů zavřeno. Pokud tedy přijedete na víkend, vyrazte nakupovat v sobotu.

Do Budapešti na čabajku a do termálů

Víte, co je ještě lepší než adventní trhy a svařák? Adventní trhy, svařák a termální lázně. Vyrazte na pár dní do Budapešti. Jsou tu jedny z nejhezčích trhů v celé Evropě a budete mít jistotu, že si kupujete opravdu tradiční maďarské výrobky. Výrobce totiž pečlivě vybírá speciální komise.

  • Trhy na náměstí Vörösmarty
   Nejstarší a nejvelkolepější vánoční trhy v Budapešti najdete právě na tomto náměstí. Zaplaví ho stánky s řemeslnými výrobky i výtečným jídlem a nechybí ani koncertní pódium. Všude se linou lákavé vůně sladkých i slaných dobrot, na fasádě kavárny Gerbeaud probíhá světelná show a zazní i koncerty různých žánrů od folku až po indie. Trhy začínají 8. listopadu a končí 29. prosince. Stánky s jídlem však zůstanou až do 1. ledna 2020. 
 • Trhy u baziliky sv. Štěpána
  Jen 10 minut pěšky od náměstí Vörösmarty narazíte na další vyhlášené trhy. Jsou na náměstí přímo před bazilikou sv. Štěpána. I tady voní klobásky, svařáky, langoše nebo třeba trdelníky. Kromě hodování a nakupování si můžete zabruslit nebo se kochat laserovou projekcí promítanou přímo na baziliku. Trhy začínají 22. listopadu 2019 a končí 1. 1. 2020.
 • Trhy na náměstí Erzsébet
  Trojici nejoblíbenějších trhů uzavírají ty na náměstí Erzsébet. Nachází se mezi výše zmíněnými náměstími, takže můžete projít všechny tři najednou. Na náměstí Erzsébet navíc začíná slavná Andrássyho třída – nejznámější ulice zapsaná na seznamu UNESCO.

Tip: Až budete procházkou po městě unavení nebo se do vás dá zima, zajděte se ohřát do termálních lázní Széchényi nebo Gellért. 

Kam v Budapešti na nákupy

 • Za dobrotami do Velké tržnice
  Chcete domů přivézt tradiční maďarské potraviny? Zamiřte do Velké tržnice. Ve třech patrech je více než 100 obchodů s lokálními dobrotami. Seženete tu třeba vyhlášenou maďarskou papriku, čabajku a další delikatesy. Dokonce se tu můžete najíst v několika bistrech nebo restauracích a dát si třeba typický maďarský guláš. 
 • ulice Váci
  Nákupní horečce snadno podlehnete v nejstarší obchodní ulici Váci. Ta je lemovaná množstvím obchodů nejrůznějších značek, takže odsud s prázdnou neodejdete.
 • Fashion street neboli Deák Ferenc
  Dárky pořídíte také na tzv. Fashion street. Zhruba v půlce na ni navazuje právě Váci. Projděte tedy obě najednou, ať se nemusíte vracet.
 • Andrássyho třída
  Další vyhlášenou nákupní zónu najdete na Andrássyho třídě. Pokud si potrpíte na butiky vyhlášených značek, jste na správné adrese. Luxusní oblečení, šperky i hodinky na vás budou koukat z každé výlohy. 

Tip: Máte radši obchodní centra? Vyrazte do WestEnd CityCenter nebo nákupních center Arena Mall a Mammut. Všechna jsou dost velká na to, abyste tam nakoupili pro celou rodinu minimálně na dva roky dopředu. 

Drážďany nikdy nezklamou

Adventní trhy v Drážďanech jsou u nás tak populární, že pro nás Němci udělali informační brožurku v češtině. Najdete v ní, kde přesně se trhy nacházejí, kdy jsou otevřené a jaké akce se tam konají. V Drážďanech můžete navštívit 10 krásných trhů s pestrým vánočním programem od koncertů přes bruslení až po večerní plavbu po Labi.

A pokud máte rádi velkou slávu, dorazte 7. prosince na štolovou slavnost. Je to hlavní událost trhů, průvod s několikatunovou obří štolou, kterou táhne koňský povoz. K tomu hraje orchestr, vystupují mažoretky a na pódiu probíhá další doprovodný program. Štola pak doputuje na hlavní vánoční trh, kde se nakrájí a vy si ji můžete koupit.

  • Vánoční trh Štrýclmarkt
   Hlavním adventním trhem je Štrýclmarkt na náměstí Altmarkt. Letos se koná už 585. ročník, je nejstarším německým vánočním trhem vůbec. Ve stáncích najdete řezbářské umění, lužické látky s modrotiskem, tradiční vánoční ozdoby, tzv. Ochranovské hvězdy, a mnoho dalšího. K jídlu si dejte drážďanskou vánoční štolu nebo klobásku. Na děti čeká loutkové divadlo, pečení koláčků, kolotoč nebo třeba kino pro skřítky. Trhy začínají 27. listopadu a končí 24. prosince.
 • Vánoční trhy na Prager Straße
  Spojte zábavu s nakupováním a vyrazte na adventní trhy do rušné nákupní ulice Prager Straße. Pokud přijedete vlakem, nemůžete ji minout, začíná totiž přímo u hlavního nádraží a končí na náměstí Altmarkt. Je tu spousta klasických obchodů, ale i nákupní centra, např. obchodní dům Karstadt. O kousek dál už mimo Prager Straße je nákupní galerie Altmarkt. Trhy probíhají od 28.listopadu do 23. prosince.
 • Středověké vánoční trhy ve Stallhofu
  Na nádvoří Rezidenčního zámku se konají středověké trhy, jejichž magickou atmosféru dokreslují kejklíři a žongléři. Dopřát si tu můžete i horkou lázeň, která zahřeje ještě víc než svařák. Trhy jsou otevřené od 27. listopadu do 23. prosince.
 • Další trhy jsou také u kostela Frauenkirche nebo na náměstí Neumarkt.

Tip: Hlavním hrdinou drážďanských trhů je postavička kominíčka ze sušených švestek. Říká se mu Pflaumntofl a uvidíte ho na mnoha místech. Děti si ho dokonce můžou na hlavním trhu samy vyrobit.

Kam v Drážďanech na nákupy

 • Prager Straße
  Hlavní nákupní třída plná nejrůznějších obchodů a také lidí. Obrňte se trpělivostí. Zajít můžete také do obchodního domu Karstadt nebo do Centrum Galerie Dresden, ve které je i oblíbený Primark.
 • Nákupní galerie Altmarkt
  Oblíbená nákupní galerie se spoustou známých značek jako Calvin Klein, Esprit, Gabor, Calzedonia nebo třeba Hugo Boss.
 • Nákupní centrum Elbepark
  Za městem směrem na Berlín najdete nákupní centrum Elbepark a v něm spoustu známých i neokoukaných obchodů.

Dobré vědět: Německé obchody mají v neděli zavřeno. Jedinou výjimkou je neděle 8. 12., kdy bude prodej možný od 12 do 18 hodin. 

Salcburk a čertí průvod ve Schladmingu

Advent v Salcburku je kouzelný. Rakušané prostě umějí vytvořit vánoční atmosféru, jak má být. I letos si pro vás připravili desítky stánků plných jídla a originálních výrobků, ale i krásné adventní koncerty.

 • Vánoční trhy na náměstí Domplatz a Residenzplatz
  Velkolepé trhy poblíž katedrály, kterým se přezdívá Ježíškův trh. Začínají 21. listopadu a končí 26. prosince. Konají se tu různé koncerty i akce pro děti.
 • Vánoční trhy na zámku Hellbrunn
  Romantika jak vyšitá. Projděte se mezi stánky na zámeckém nádvoří. Hellbrunn sice není přímo v centru města, ale autobusem k němu dojedete za 20 minut. Otevřeno je od 21. listopadu do 24. prosince.
 • Vánoční trhy na náměstí Mirabellplatz
  Jablka v cukrové polevě nabodnutá na špejli, teplé kožešiny, uzeniny a další neodolatelné rakouské výrobky najdete na trzích Mirabellplatz. Otevřeno je od 21. listopadu do 24. prosince.
 • Adventní trh na nádvoří pevnosti Hohensalzburg
  Dominanta celého města, pevnost Hohensalzburg, nemůže zůstat pozadu. Na náměstí vyroste několik stánků s uměleckými výrobky místních řemeslníků a chybět nebude ani kulturní program. Děti si například můžou vyrobit vánoční ozdoby ze slámy, andělíčky nebo jmenovky na dárky. 

Tip: Chcete zažít něco opravdu výjimečného? Zajeďte v sobotu 23. listopadu do horského střediska Schladming poblíž Salcburku. Právě tam se sjede na 800 čertů v originálních maskách, kteří projdou městem za velkolepé show. Chybět nebudou ohnivé ani světelné efekty a pořádné strašení.

Vyberte si zájezd podle místa odjezdu

Kam v Salcburku na nákupy

 • Nákupní ulice Getreidegasse
  Každé správné centrum má mít svou nákupní ulici. V Salcburku ji mají taky, jmenuje se Getreidegasse a je osázená jedním obchodem vedle druhého. Narazíte na známé módní řetězce i luxusní butiky a můžete obdivovat cechovní vývěsní štíty na fasádách domů. Je tu také nespočet kaváren a restaurací, kde si můžete odpočinout.
 • Staré řemeslné obchody
  Kolem vyhlášené Getreidegasse je spousta tradičních řemeslných obchodů. Ochutnejte čerstvé pečivo mistrů kuchařů, prohlédněte si precizní práci kožešníků, ševců nebo zlatníků. 
 • Europark
  Moderní nákupní centru, ve kterém strávíte klidně i několik hodin. Projít všech 130 obchodů nějaký čas zabere, ale bez tašek nejspíš neodejdete. Není sice v centru města, ale dostanete se tam autobusem z nádraží nebo centra a jezdí tam i vlak.
 • Outletové centrum McArthurGlen
  Máte radši luxusnější značky? Zamiřte do designového outletového centra McArthurGlen. Vybírat můžete z nepřeberného množství oblečení, kabelek, hodinek, ale i bytových doplňků. A protože jde o outlet, ceny jsou příznivější. Z centra města jste tu autobusem za 15 minut.

Norimberk – vánoční trhy číslo jedna

Vánoční trhy v Norimberku jsou považovány za nejhezčí v celém Německu a zároveň patří k nejstarším v zemi. Dejte si ke svařáku perník neboli Lebkuchen, pražené mandle nebo vyhlášené německé klobásy a užijte si vánoční atmosféru. Stánků je na náměstí Hauptmarkt víc než 180 a navštívit je můžete od 29. listopadu do 24. prosince. Na děti čeká kolotoč, dům Santa Clause a další zábavný program.

Kam v Norimberku na nákupy

  • Nákupní ulice Karolinenstraße
   Až se budete procházet centrem, zamiřte do ulice Karolinenstraße. Je tu spousta obchodů nejrůznějších značek. Další obchody najdete v ulici Breite Gasse, která je jen obě jednu ulici od Karolinenstraße.
  • Nákupní centrum City-Point Nürnberg
   Přímo v centru města, takže sem můžete zaběhnout rovnou z vánočních trhů.
 • Nákupní centrum Mercado
  Toto nákupní středisko je trochu dál od centra, ale přiblíží vás k němu metro U2.
 • Nákupní centrum Franken-Center Nürnberg
  Opět trochu dál od centra, ale s dobrým spojením. Přijet můžete metrem U1 nebo autobusem.

Polsku kralují trhy v Krakově

Krásné vánoční trhy mají také Poláci. Udělejte si výlet do Krakova a zamiřte rovnou na Rynek Główny, hlavní náměstí, na kterém je každý rok hlavní adventní trh. Seženete tu tradiční polské výrobky: broušené sklo, vánoční ozdoby, vlněné a dřevěné výrobky nebo třeba šperky a pletené košíky. Sváteční náladu dotvářejí koledy, lidové tance, betlémy s barevnými figurkami a samozřejmě pražené kaštany, svařák a další pochoutky, např. grilovaný sýr oscypek s brusinkami. Trh začíná 30. listopadu a končí 26. prosince.

Tip: Návštěvu Krakova můžete spojit se solnými doly Wieliczka, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. Uvidíte krásné komory vytesané do soli, úžasná podzemní jezera a unikátní solné sochy. 

Kam v Krakově na nákupy

  • Sukiennice – vyhlášená tržnice na hlavním náměstí
   Rynek Główny je známý nejen vánočními trhy, ale také tržnicí. Celé přízemí patří stánkařům, kteří nabízejí šperky z oblíbeného jantaru, magnetky, suvenýry, koření i něco ostřejšího – polskou vodku Zubrovka. V prvním patře je galerie polského výtvarného umění 19. století., takže můžete nákupy spojit s kulturou.
 • Nákupní centrum Galerie Krakowska
  Velké nákupní centrum přímo u nádraží. S prázdnou rozhodně neodejdete.
 • Nákupní centrum Galeria Kazimierz
  Za nákupy vyrazte také do Galerie Kazimierz. I tady najdete obchody značek, na které jste zvyklí, např. CCC, Ecco, H&M nebo Orsay.

Za adventní atmosférou do Vratislavi 

Kromě Krakova najdete kouzelné trhy také ve Vratislavi (Wroclaw). Jsou rozeseté po celém městě a jejich hlavní baštou je Rynek, náměstí, které je jedním z největších středověkých náměstí v Evropě. I tady najdete spoustu stánků s ručně vyráběným polským zbožím nejrůznějších druhů, dokonce tu vyroste třípatrový pohádkový dům s vyhlídkou. Trhy začínají 22. listopadu a končí 31. prosince. 

Kam ve Vratislavi na nákupy

  • Nákupní centrum Magnolia Park
   Pokud se chystáte na velké nákupy, je Magnolia to pravé místo. Dojdete tam pěšky z centra nebo se svezte tramvají.
  • Nákupní centrum Renoma Shopping Mall
   Kousek od Rynku najdete nákupní centrum Renoma s obchody jako Zara, Tommy Hilfiger nebo Reserved.
 • Nákupní centrum Pasaz Grunwaldzki
  Další velký nákupák, ve kterém pořídíte všechno možné. Jsou tu značky jako H&M, New Yorker, Intimissimi, Terranova apod.
 • Nákupní centrum Wroclavia
  Pokud přijedete vlakem, můžete hned po příjezdu zajít do nákupního centra Wroclavia. I tady najdete spoustu obchodů se známými i méně známými značkami.

Na poctivý currywurst do Berlína

V Berlíně jsou vánoční trhy tak populární, že jich je po celém městě víc než 70. Všechny jsou krásně nasvícené, provoněné svařákem, punčem i oblíbenou německou klobásou currywurst. Nejpopulárnější trhy najdete v centru města.

 • Vánoční trhy na náměstí Gendarmenmarkt
  Okouzlující adventní trhy jen kousek od slavné ulice Pod Lipami (Unter den Linden). Užijete si tu pestrý doprovodný program. Na jevišti se představí akrobaté, tanečníci, pěvecké sbory i žongléři. Ve vyhřátém stanu zase můžete pozorovat řemeslníky při práci. Trhy jsou otevřené od 25. listopadu do 31. prosince. Vstup stojí jedno euro, děti do 12 let neplatí nic. Od pondělí do pátku je do 14.00 vstup zdarma pro všechny.
 • Vánoční trhy na náměstí Alexanderplatz
  Svezte se na koloči, zahrajte si curling nebo si půjčte brusle a rozjeďte to na kluzišti. Adventní trhy na nejznámějším berlínské náměstí pro vás mají pestrý program. Otevřené jsou od 25. listopadu do 26. prosince. Vstup je zdarma.
  Tip: Poblíž je slavná televizní věž, ze které je krásný výhled na město, a také nákupní centrum Alexa, kam můžete vyrazit na dárky.
 • Vánoční trhy u Červené radnice
  Jen pár kroků od Alexanderplatz najdete další krásné trhy. Jejich největší atrakcí je nasvícené ruské kolo, ze kterého budete mít Berlín jako na dlani. Dále je tu dětský a řetízkový kolotoč, dětský vláček, který jede skrz pohádkový les, kluziště a další zábavný program.

Kam v Berlíně na nákupy

 • Nákupní centrum Arkády na Postupimském náměstí
  Velké nákupní centrum v centru Berlína, najdete tu klasické značky jako Mango nebo H&M.
 • Nákupní ulice Friedrichstraße
  Přebíhat z obchodu do obchodu můžete také na ulici Friedrichstraße. Je tu nespočet klasických krámků, obchodních domů i nákupních pasáží. Najdete tu třeba dobře známou Galerii Lafayette nebo Quartier 206, což jsou nákupní centra zaměřená hlavně na luxusní zboží.
 • Obchodní dům KaDeWe
  Luxusní značky seženete v obchodním domě KaDeWe, což je po londýnském Harrods druhý největší obchodní dům v Evropě. Má 7 pater, v každém z nich najdete jiný typ obchodů.

Navštivte adventní Mnichov 

I tady si vánoční svátky náležitě užívají. Po městě je rozeseto několik adventních trhů, které lákají turisty z celého světa. 

  • Vánoční trhy na náměstí Marienplatz
   Jednoznačně nejnavštěvovanější mnichovské trhy v centru města. Každý rok je tu obří vánoční strom, večer se hrají vánoční koledy a pravidelně se tu koná průvod strašidelných čertů jako v rakouském Schladmingu. Trhy začínají 27. listopadu a končí 24. prosince.
 • Středověký trh na Wittelsbacherplatz
  Kejklíři, rytíři a středověká hudba. Podívejte se, jak se slavily Vánoce ve středověku, a připijte si na svátky lahodnou medovinou.
 • Vánoční trh v Sendlinger Tor
  Krásný trh v centru města s více než 40 stánky.

Kam v Mnichově na nákupy

 • Nákupní ulice Theatinerstraße a Residenzstraße
  Lacoste, Hugo Boss, Armani, ale i Esprit, Zara nebo Mango. V nákupních ulicích Theatinerstraße a Residenzstraße seženete luxusní i běžné značky.
 • Nákupní ulice Kaufingerstraße a Neuhauserstraße
  New Yorker, H&M, Zara, Deichmann, Intimissimi, Calzedonia a další oblíbené značky na jednom místě.
 • Nákupní centrum Olympia nebo PEP Neuperlach
  Nejsou přímo ve středu města, ale jezdí k nim metro i autobusy.

Vánoční trhy v Londýně i Harry Potter

Londýn vás učaruje velkolepou světelnou výzdobou. V adventním čase se doslova rozzáří a vypadá kouzelně. A když k tomu přidáte vánoční trhy a čarovnou atmosféru slavné bradavické školy čar a kouzel, dostanete zážitek jako hrom. 

Tip: Navštivte Warner Bros studio Harryho Pottera a vstupte do světa kouzelníků, filmových triků a nevšedních zážitků. Podíváte se do Zapovězeného lesa, na nástupiště 9 a ¾ nebo třeba do Příčné ulice. Lístky si ale zamluvte dopředu, o prohlídky je velký zájem.

  • Southbank Christmas Market
   Mezi nejznámější vánoční trhy v Londýně patří Southbank Christmas Market u řeky Temže. Je kousek od slavného London Eye, na kterém se můžete povozit a prohlédnout si město i trhy z výšky. Otevřeno je od 8. listopadu 2019 až do 5. ledna 2020. 
 • Říše divů v Hyde Parku
  Největší londýnský park se od 21. listopadu 2019 do 5. ledna 2020 změní v říši divů. Vyroste tu Winter Wonderland, areál plný atrakcí a vánočních trhů. Čeká tu na vás ruské kolo, největší venkovní kluziště v Británii, ledové království, atrakce jako na matějské pouti včetně horské dráhy, zábavná vystoupení a spousta dalšího. Vstup je zdarma, za atrakce se platí.

Tip: Když budete mít cestu kolem, stavte se také na Leicester Square, ve Westfield London, v Greenwich nebo Kingstonu. Všude tam se konají další vánoční trhy, kde si můžete dát něco dobrého na zub nebo sehnat nějakou drobnost na památku. 

Kam v Londýně na nákupy

  • Nákupní ulice Oxford Street
   Jestli něco nesmíte vynechat, pak je to nákupní tepna celého Londýna. Dva kilometry dlouhá Oxford Street je plná nejrůznějších obchodů. Najdete tu velká obchodní centra včetně luxusního obchodního domu Selfridges i malé obchůdky. Je tu Marks & Spencer, Primark (hned dvakrát), Zara, H&M, Top Shop, Dorothy Perkins, Debenhams a celá řada dalších světových značek. A kdyby vám to bylo málo, zamiřte ještě do Regent Street a Bond Street.
  • Obchodní dům Harrods
   Harrods patří mezi nejluxusnější a nejslavnější obchodní domy na světě. I kdybyste tu nic nekoupili, aspoň tam nakoukněte, stojí to za to. Je to takový vlastní svět uprostřed Londýna s 5000 zaměstnanci. O Vánocích ho rozsvítí tisíce světýlek a každý rok je laděný v duchu vybraného téma.
  • Obchodní dům TK Maxx
   Tady seženete oblečení od světových značek za přijatelné ceny.

Na Vánoce se pečlivě připravují i další evropské státy. Moc hezké vánoční trhy mají také v Kodani, Paříži, Římě nebo Amsterdamu. Co takhle letos navštívit třeba právě je?

Sandra Soukupová

Sandra Soukupová

Co bych vám na sebe tak práskla? :) Mám ráda zmrzlinu, cestování, hory, jízdu na kole a lego. Jako malá jsem chtěla být zpěvačkou, právničkou, doktorkou, majitelkou restaurace nebo třeba popelářkou. Nakonec vyhrálo psaní a nelituji, protože mně i čtenářům rozšiřuje obzory, což je skvělé.