Zápisky z Mauricia: kdy si zabukovat auto a kde nakrmit žirafy

Zápisky z Mauricia: kdy si zabukovat auto a kde nakrmit žirafy

Mirka Jaroševská 12. 6. 2019 Sdílet

Plánujete dovolenou na Mauriciu? Pak si nejprve přečtěte několik tipů, které jsem pro vás v květnu ověřila na vlastní kůži. Třeba jak je to s půjčením auta, kde seženete nejlevnější vanilku nebo jak se vybavit na dlouhý let letadlem. Když totiž budete dostatečně připravení, domů si přivezete jen ty nejkrásnější zážitky.

Pohodlí, dobré jídlo a čisté toalety – tak vypadá let s Emirates

Všechny 4 lety (Praha–Dubaj, Dubaj–Mauricius a naopak) jsme absolvovali s Emirates a kdyby to šlo, tak do jiného letadla než Airbus A380–800 už nesednu. Na sedačce na nás čekal polštář s dekou i zabalená sluchátka, díky kterým jsme mohli koukat na filmy a seriály třeba celý let.

Tip: Pořádně a teple se do letadla oblečte. Fouká opravdu silná klimatizace, se kterou letušky bohužel nemůžou nic dělat. Já jsem sice měla velkou a huňatou mikinu, ale taky ¾ džíny a díky odhaleným kotníkům jsem pak první půlku dovolené prosmrkala.

Během letu jsme dostali moc dobrý oběd i svačinu a nealko pití jsme si mohli dopřát, co se do nás vešlo. A alko vlastně taky. Samotná cesta do Dubaje a poté i na Mauricius trvala zhruba 6 hodin, takže od dveří domova ke dveřím hotelu trval přesun celkem cca 24 hodin.

Dobré vědět: Po příletu na letiště na Mauriciu musíte vyplnit 2 krátké dokumenty, zelený a žlutý, které naleznete na stolečku blízko pasové kontroly. Nebojte, nelze ho přehlédnout. Při pasové kontrole odevzdáte zelený, do kterého se vyplňuje důvod návštěvy, kontakt, název hotelu apod., žlutý slouží jako potvrzení o vašem (dobrém) zdravotním stavu, ten odevzdáte u jiné kontroly o minutku později.

Výhled z cesty na vrchol hory Le Morne

Půjčení auta za cca 6 500 Kč na 10 dní

Ubytování jsme si zařizovali přes CK Zanzo, protože cena nám přišla bezkonkurenční. Cestovka nám nabídla i privátní transfer z letiště, ale protože jsme plánovali hodně výletů na vlastní pěst, půjčili jsme si auto. To je potřeba zarezervovat několik měsíců dopředu (ideálně hned, jakmile zaplatíte dovolenou), abyste ho sehnali za dobré peníze.

Autopůjčovny jsou přímo u příletové haly, tudíž se nemusíte trmácet s kufry bůh ví kam.

Pouze pro sebevědomé řidiče

Před dovolenou jsem četla několik článků o tom, že tamní cesty nejsou nic moc, je tam vysoká nehodovost a další děsy. Já bych si na řízení na Mauriciu netroufla, ale pokud vám nevadí jízda vlevo, spousta motorek, silnice v zoufalém stavu (tak vypadají jen menší ulice ve městech) a jízda stylem „mám silnější auto, jedu první“, pak hurá do toho. A nemějte obavy, základní pojištění pokryje i nehodu, kterou nezpůsobíte vy.

Tip: Pokud máte chytrý telefon, stáhněte si do mobilu offline mapu Mauricia. Tak budete mít offline navigaci kdykoliv po ruce. My bychom se bez ní absolutně neobešli.

Země sedmi barev v Chamarelu

28 °C celý rok, ale pouhých 7 hodin slunečního svitu

Na Mauriciu je během letního času o 2 hodiny více, ale na ten rozdíl se během dlouhého letu okamžitě naladíte. Co nás zaskočilo, byly krátké dny. Na Mauriciu v květnu začíná zima, to znamená, že slunce svítí cca od 6 ráno do 5 hodin odpoledne. A to je opravdu málo. Večeře bývají většinou až kolem 19. hodiny, takže na ten mezičas je potřeba najít si nějakou zábavu, protože do moře se vám ve tmě už opravdu nechce.

Během sezony (naše zima) svítí slunce až do 18.–19. hodiny, ale pokud vám nevadí, že po sezoně slunce zapadá dřív, můžete na Mauricius letět opravdu kdykoliv v průběhu roku.

Teplota je podle Mauricijců po celý rok téměř stejná. Léto a zima se liší pouze tím, že v zimě hodně fouká a slunce svítí cca o hodinu méně než v létě. Jinak se můžete těšit na příjemnou teplotu ideální pro výlety i koupání. A moře? To bylo v květnu a po sezoně krásně vyhřáté.

Dobré vědět: Na ostrově je opravdu vysoká vlhkost, po celý den je tam tzv. „prádelna“. To v praxi znamená, že vás nebude trápit suchý kašel a že vaše oblečení bude tak trochu vlhké. Ale to je jen pocit, na který si brzy zvyknete.

Crystal Rock – korál blízko pláže Le Morne, skvělé místo pro šnorchlování

Hoďte do kufru boty do vody

Na ostrově je hned několik oblíbených pláží. Mezi ně patří např. nádherná pláž s průzračnou vodou u hory Le Morne, písečná pláž Grand Baie lemovaná několika bary a restauracemi nebo třeba „naše“ pláž Flic en Flac, kde je spousta úlomků korálů a bez bot do vody se do moře nedostanete. Pokud botky nemáte, můžete si je zakoupit i na místě.

Tip: Boty do vody mějte u sebe i v případě, že pojedete na výlet a budete se chtít vykoupat na jiné pláži. Korály jsou téměř všude a jak se říká – štěstí přeje připraveným. Dopředu říkám, že na koupání to nemá vliv, moře je jinak čisté a koupání v něm je naprostá lahoda.

4* hotel, míň ani ň!

Po celou dobu dovolené jsme byli ubytovaní v 3* hotelu a už bychom to na tomto či podobném ostrově nikdy neudělali. Mauricius není vyspělá země a úroveň hygieny je daleko nižší, než na jakou jsme ve střední Evropě zvyklí. Takže 3* hotel na Mauriciu nevypadá stejně jako 3* hotel v České republice. Kromě prachu a špíny nás několikrát potrápila i nefunkční toaleta. Proto pokud se rozhodnete letět na Mauricius a toužíte po skutečném exotickém ráji, vyšetřete si pár tisíc navíc a zvolte alespoň 4* hotel. Opravdu.

Pláž Le Morne u 5* hotelu LUX

Kari a masala – vládci mauricijské kuchyně

Ačkoliv na ostrově uvidíte Indy, Araby, Afroameričany i Mauricijce (a všichni žijí ve vzájemné toleranci), tak kuchyně je ovlivněná hlavně Indií a nejpoužívanějším kořením je kari. Kuřecí v kari a kokosovém mléce, grilovaná ryba na kari, kari rýže, tato jídla seženete vždy a všude. Častá je i masala, ale já osobně jsem mezi tímto kořením téměř nepoznala rozdíl.

Pokud nepatříte mezi milovníky pikantních jídel, nemáte se čeho bát. Většina jídel je kořeněná tak akorát.

Většina hotelů, včetně těch 3*, nabízí snídaně, obědy i večeře formou bufetu, proto až vám kari poleze i ušima, můžete sáhnout třeba po italských pokrmech.

Banánovníky rostou spolu s cukrovou třtinou téměř všude

Pro vanilku do supermarketu

Náš původní plán byl přivézt si z Mauricia alespoň 3 kg čerstvé vanilky. Nicméně na Mauriciu jsme se dozvěděli, že se každý jednotlivý květ musí ručně a pracně opylovat, takže ceny za vanilku šplhají až do nebeských výšin. Nejlevněji ji pořídíte jednoduše v supermarketu. Na trzích bývají ceny šíleně přemrštěné, protože obchodníci počítají se smlouváním a se snižováním cen. My jsme sice cenu stáhli na polovinu a z trhu jsme odcházeli s pocitem vítězství, ale večer jsme stejně zjistili, že v nedalekém supermarketu mají vanilku ještě o pár korun levnější. Takže nečekejte, že během pobytu někde nečekaně narazíte na super cenu. Nenarazíte, běžte do supermarketu.

Cena za vanilku se pohybuje kolem 500–700 Kč za 8 lusků.

Market v Port Louis

Všude spousta pouličních psů

Na ostrově narazíte na opravdu velké množství pouličních psů. My jsme jako milovníci zvířat byli nejprve trochu v šoku, ale když jsme viděli, že nejde o jednoho chudáčka, ale o desítky (možná i stovky) tzv. voříšků, zvykli jsme si. Nevšímají si vás, neotravují, nežebrají. Pokud na ně nezačnete cíleně mluvit, ideálně s nějakou dobrotou v ruce. A jedoucím autům se snadno vyhýbají.

Průvodce jako (otravné) povolání

Lidé žijí na Mauriciu opravdu velmi skromně a některé dobrovolně obývané příbytky vypadají jako slumy, kterým byste se nejraději obloukem vyhnuli. Turismus je pro tamní obyvatele hlavním zdrojem obživy, takže jakmile vyrazíte na výlet do méně známých oblastí, začnou se k vám doslova vtírat zdejší obyvatelé a nabízet vám průvodcovské služby.

Ano, narazíte i na milé a ochotné lidi, kteří vám skutečně nezištně poradí. I my takového potkali, a aniž by od nás něco chtěl, poradil nám kudy kam. Ale spousta z těchto průvodců byla opravdu nepříjemná a hrála na nás divadlo, že bez průvodce na dané místo nesmíme nebo se nedostaneme, a na slova „ne, děkujeme“ reagovala ignorací. Pokud se vám stane totéž, daného člověka naprosto ignorujte a vězte, že bez průvodce se dostanete VŠUDE.

Co je na Mauriciu krásné a jedinečné

 • Klid a pohoda – tady se skutečně zbavíte jinak všudypřítomného stresu. Nikdo nikam nespěchá, většina Mauricijců je i pozitivně naladěná.
 • Dobrodružná jízda MHD – autobusy jezdí pravidelně, zastavují KDEKOLIV na mávnutí ruky a ať už jedete jednu zastávku nebo na druhý konec ostrova, zaplatíte jednotnou cenu, která je cca 25 Kč. Autobusy mají stále otevřené dveře, hodně to v nich drncá, ale rozhodně to stojí za vyzkoušení, alespoň pro tu legraci.
 • Nádherná příroda – ať už v okolí hotelu, nebo na celém ostrově. Všude palmy, cukrová třtina, banánovníky, nádherné vodopády atd.
 • Průzračné a teplé moře – a jsou místa, kde si nádherně zašnorchlujete v naprosto čisté vodě a zaplavete s různobarevnými rybkami (jeden z našich nejkrásnějších zážitků).
 • Déšť často ničemu nevadí – deště jsou tu hodně nevyzpytatelné, ale většinou netrvají dlouho a do pár minut se můžete opět hřát na slunci.

Makakové u poutního místa hinduistů (Grand Bassin)

Tipy na aktivity a výlety

Plavání s delfíny na širém moři

Tuto aktivitu nabízí většina hotelů, ale předem vám říkám, že zaplatíte majlant. Nejlépe uděláte, pokud se ještě před odletem podíváte na Tripadvisor, kde dle recenzí vyberete spolehlivého člověka za dobrou cenu (protože pro tento typ aktivit se vám budou nabízet i ti nesympatičtí průvodci) a rovnou se s ním domluvíte na konkrétní den. My jsme měli tip na člověka od známého a platili jsme 6000 MUR (cca 4500 Kč) za loď, ať už jsme jeli dva nebo v partě o pěti lidech.

Budete muset brzy vstávat, protože delfíni připlouvají na jedno konkrétní místo každé ráno kolem 6.–7. hodiny ráno, ale na únavu brzy zapomenete. Po 9. hodině už bývá dané místo hodně zalidněné, a zvuky tolika motorů lodí bývají delfínům nepříjemné. Proto si přivstaňte, stojí to za to. Je to pro nás jeden ze zážitků, na který budeme vzpomínat celý život.

Pokud budete plavání s delfíny plánovat až na dovolené, podívejte se na předpověď počasí a zvolte den, kdy nebude větrno. Delfíni nemají vlny rádi, tzn. že se tak často nevynořují, a vám bude brzy ráno na lodi obrovská zima, obzvlášť pokud budete celí mokří.

Tip: Pokud patříte mezi zdatné plavce a umíte to s ploutvemi a se šnorchlem, budete ve svém živlu. Také si sežeňte a přibalte podvodní kameru, protože až budete mít delfína na dosah ruky, bude vám líto, že vzpomínka na daný okamžik zůstane jen ve vaší mysli.

Plavání s delfíny na širém moři je nepopsatelný zážitek

Místa, která 100% musíte vidět:

 1. Chamarel – stojí za celodenní výlet. Uvidíte nádherný vodopád i zemi sedmi barev.
 2. Casela Park – safari, kde sice stojí vstupné kolem 600 Kč za osobu, ale pohladíte si obří stoleté želvy, uvidíte nádhernou tropickou přírodu, spoustu ptáků a za malý poplatek nakrmíte žirafy.
 3. Grand Bassin – poutní místo s 33 m vysokými sochami boha Šivy a jeho ženy Párvatí a posvátné jezero hinduistů. Pozor, je tu spousta roztomilých makaků, nicméně o své věci se nemusíte bát, tady jdou tyto opičky pouze po jídle.
 4. 7 kaskádových vodopádů – v tomto případě se jedná o hiking, proto se pořádně obujte a dejte si pozor na zmiňované průvodce. Jakmile se ztratíte, oni to poznají a okamžitě se vás ujmou, ať už chcete, nebo ne.
 5. Le Morne – nejkrásnější hora ostrova, kterou omývá naprosto průzračná tyrkysová voda. Pokud budete mít pořádné obutí, vyrazte na výšlap, odkud budete mít skutečně nádherný výhled. Až na vrchol se lze dostat pouze na vlastní nebezpečí, ale oficiální vyhlídková místa jsou dostupná i méně zdatným jedincům.
 6. Rochester Falls – krásné vodopády na jihu ostrova, poměrně dobře dostupné a navíc se v nich můžete koupat!

Překrásné vodopády Rochester Falls

Chcete jet taky za exotikou, ale netroufáte si plánovat vše sami? Jeďte se CK Zanzo, ti udělají vše za vás.

Mrkněte se na nabídku zájezdů

Mirka Jaroševská

Mirka Jaroševská

Jsem holka z Moravy, která miluje svoji rodinu, zvířata (obzvlášť ta svoje) a knížky. Mám ráda zasněžené Vánoce s horkým kakaem v ruce a bouřky za teplého letního dne. Zbožňuju tanec a zpěv a kreslení i jiné tvůrčí práce a ve volných chvílích fakt moc ráda peču. (Ale musí to pak někdo fakt moc rád jíst.) A když nejsem líná psát a fotit, ráda bavím lidi na Instagramu právě jako "Holka z Moravy".