Nejlepší galerie, kde to bude bavit i děti

Nejlepší galerie, kde to bude bavit i děti

Tipy rodičů 19. 12. 2018 Sdílet

Jít do muzea či galerie s dětmi a získat tak bobříka odvahy? Máme pro vás hned několik tipů na hravé galerie, kde si to užije celá rodina. A je dokonce možné, že si domů povezete i hotové umělecké dílo 😀

Tady určitě nemusíte neustále dávat pozor, zda se děti něčeho nedotkly, nevstoupily do „zakázané“ zóny, případně nedaly své nadšení z umění příliš hlasitě najevo 😀 A pokud není uvedeno jinak, jsou galerie otevřené i mezi svátky, tak si udělejte výlet.

Galerie hrou: Sladovna Písek

Kdyby chtěli, nemuseli by v téhle galerii vůbec svítit. Prostor by totiž dokonale osvítily zářící oči zdejších návštěvníků. V písecké Galerii hrou Sladovna se s rodinou skvěle zabavíte. Pestrý a originální program z ní dělají místo,  kam se návštěvníci rádi vracejí, protože tu vždy objeví něco nového. Hlavně děti si zamilují exponáty, na které si můžou sáhnout a něco s nimi prožít. Uvidíte, jak se jim rozzáří oči. Stanete se totiž součástí výstav!

Nově je ve Sladovně až do dubna 2019 výstava Včela – Tajuplný výlet za sluncem a v době adventu pořádá Sladovna zajímavé akce a kreativní dílny.

Mama blogerka roku MK life se do Písku vydala s dcerami (3 a 5 let): „Vřele doporučuji začít při návštěvě procházet Sladovnu od nejvyššího patra. Jednak se vám půjde hezky „z kopce“, druhak budete mít Mraveniště až v samotném závěru výstavy. Tady totiž většina dětí bude chtít zůstat hodně dlouho:-D  V mraveništi budete prolézat, oblézat, klouzat se, zkoumat, taky trochu číst a poznávat ten život malých mravenců.“

Podívejte se na nabídku Sladovny Písek na Slevomatu. 

Centrum současného umění DOX

Nabitý program pro dospělé i rodiny s dětmi vás čeká v Centru současného umění DOX – nejprogresivnější soukromé kulturní instituci v ČR, která si získala renomé v Česku i v zahraničí. Najdete ji v pražských Holešovicích.

Do února máte možnost vidět interaktivní instalaci Vítejte v těžkých časech, která prostor galerie mění na tělocvičnu,  kde si posílíte svaly, zatímco se budete potýkat s problémy současného světa. Až do roku 2020 trvá výstava #DATAMAZE / Datové bludiště, která představuje formát tzv. rozšířené výstavy. Kombinuje koncept výstavy vyvíjející se v čase (work-in-progress) s pracovištěm s knihovnou, určeným pro aktivity a rozvíjení spolupráce napříč oblastmi a tématy týkajícími se kritické reflexe naší existence v digitálním prostředí,  a s přednáškovým prostorem.

Na terase Centra DOX uvidíte také soubor prací Aleše Hnízdila: Genetický kód vědomí, které vznikly v průběhu posledních dvou let. Autor v současné době pracuje nejčastěji s nerez ocelí a kamenem – pískovcem a alabastrem.

Podívejte se na nabídku jednotlivých i celoročních vstupenek do DOXu na Slevomatu.

GASK v Kutné Hoře

Navštivte s dětmi kutnohorský GASK – Galerii Středočeského kraje, která sídlí v jezuitské koleji v historickém centru Kutné Hory, a přesvědčte se o tom, že moderní umění dokáže nadchnout a inspirovat celou rodinu.

Galerie je svou sbírkou i výstavním programem zaměřená na výtvarné umění 20. a 21. století. V prostorách tří traktů ve dvou patrech budovy probíhají nejrůznější výstavy (momentálně například výstava Ladislava Šalouna Dotek osudu) a nachází se zde i nová stálá expozice Stavy mysli / Za obrazem – obměny a intervence. GASK to ale nejsou jenom výstavy. Ohromí vás zde rekonstruovaný prostor Jezuitské koleje a krása přilehlých zahrad.

A protože GASK myslí i na své nejmenší návštěvníky, je celé jedno patro severního křídla věnováno právě dětem. Vašim ratolestem se zde bude jistě velmi líbit vizuální herna s lezeckou stěnou, počítadly a spoustou kostiček na stavění hradů.

Zvýhodněné jednorázové vstupy i celoroční permanentky koupíte u nás na Slevomatu.

Včelí medvídci v Ctěnicích u Prahy

Broučci arch. Zdeňka Podhůrského (19. 9. 1920 – 31. 3. 1981) je název retrospektivní výstavy loutek jednoho z našich nejslavnějších výtvarníků dvacátého století a zároveň jednoho nejvýznamnějších loutkářů vůbec. Výstava milých, půvabných loutek z večerníčků Broučci,  Neználkovy příhody a Dobrodružství Čokoládového panáčka, kresby, náčrty, kalendářové loutky, pracovní fotografie a textové informace připomínají genialitu tohoto kreslíře a výtvarníka. Návštěva výstavy zabere cca 2 hodiny a najdete ji v areálu zámku Ctěnice.

Blogerka JaneOnTheMove vyrazila na výstavu do Ctěnic s rodinou: „Po příchodu do první místnosti vás přivítá obrovský pavouk, ale nebojte se, jedná se o jediný případný šok, který vaše děti čeká  Hned ve vedlejší místnosti se na vlastní oči přesvědčíte,   jak se žije v chaloupce pod jalovcem, a setkáte se s broučky ve velikosti, kdy si s dětmi uvidí z očí do očí, což u těch našich mělo úspěch.“

Vystaveny jsou i loutky z posledního nedokončeného animovaného seriálu na motivy Řeckých bájí a pověstí, nechybí Hanibal,  obr Goliáš a jeho nepatrný přemožitel David a další bájné postavičky. Výstavu doplňuje výtvarná a loutkářská dílna.

Blogerka si právě dílnu velmi pochvaluje: „Nám i našim dětem se ale nejvíc líbila místnost, kde byly samé báječné rekvizity – postavičky zavěšené v prostoru, divadýlko, loutky a hlavně kreativní dílna pro děti s nejmilejší paní, která pomohla vymalovat kousek broučka i našemu „ani ne dvouleťákovi“.

Vstupenky na výstavu kupte u nás na Slevomatu a vyrazte za Broučky.

Do Jičína za Rumcajsem a Cipískem

Stavte se s dětmi u oblíbeného loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a syna Cipíska. Zabydleli se v Jičíně, konkrétně v Galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře, a mají pro vás připravenou interaktivní výstavu plnou pohádkových příběhů.

Mama ambasadorka Mili s rodinou byla nadšená: „Jedná se sice o maličkou galerii, ale za návštěvu určitě stojí. Děti se zde hravou formou seznámí s příběhy jičínských pohádkových postaviček. Různými páčkami a otočnými mechanismy rozpohybují například obra, vláček, rybu a další. K zakoupení jsou zde upomínkové předměty a do turistického deníčku můžete přidat spoustu opravdu krásných razítek.“

  • Galerie je otevřená celoročně. Od května do 17. září každý den, ostatní měsíce pouze o víkendu.
  • Vstupné stojí 20 Kč a místo vstupenky dostane každý pohled s Rumcajsem, Mankou nebo Cipískem.
  • Celý objekt je bezbariérový, můžete přijít i s kočárkem.
  • Vchod do galerie najdete na nádvoří Valdštejnského zámku.
  • Auto můžete zaparkovat na náměstí.

Zámecký park, čokoládovna a Galerie Mariette Vizovice

Zámecký park ve Vizovicích (okres Zlín) doporučuje navštívit mama ambasadorka Mili: „Je otevřen celoročně každý den a je to velice příjemné místo na procházky a vydovádění vašich dětí. Jako bonus se tu nachází vynikající čokoládovna, která je otevřena taktéž celoročně. Z čokoládovny budete mít asi problém ratolesti dostat 🙂 Nebudou totiž vědět jakou figurku, zvířátko či pralinku si vybrat. Výborná je i horká čokoláda. S dobrotami se tu dá i posedět a vychutnávat atmosféru tohoto útulného místa.“

  • V areálu zámku je letos otevřena prodejní výstava krásných ručně vyráběných českých vánočních ozdob v Galerii Mariette. Navštívit ji můžete každý den od 28.září do 23.prosince. Ozdoby zde mají překrásné. Ani my nemohli odejít s prázdnou :-). Eli s Filípkem už se moc těší až si s nimi nazdobí stromeček.
  • Hned naproti galerii najdete bezplatné udržované toalety. Automobil zaparkujete před vstupem do zámku.

Vyrobte si vlastní zvíře v Kovozoo Staré Město

Kovozoo Staré Město (u Uherského Hradiště) je jediná kovová zoo v Evropě a vznikla v roce 2012. Nachází se v zajímavém a netradičním prostředí zrekonstruovaného areálu bývalého cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Uvidíte zde mnoho jedinečně propracovaných zvířat v životní velikosti vyrobených z kovového odpadu. V současné době Kovozoo obývá více než 250 zvířat a jejich počet stále roste.

Mama ambasadorka Mili ke Kovozoo říká: Chcete vidět trochu jiná zvířátka? Pohladit lva nebo podrbat za uchem slona? Nakrmit jakékoli zvířátko, aniž by ho bolelo bříško? Navštivte Kovozoo ve Starém Městě. Naleznete zde velké množství zvířat vyrobených z kovového odpadu. Děti určitě zaujmou i různé stroje, autobus, vlak, vagóny, letadlo nebo vyhlídkové lávky. Pokud by vám přeci jen chybělo něco huňatého, najdete zde živé kozy. Součástí areálu je i muzeum zemědělství a cukrovarnictví.“

  • Před vstupem do Kovozoo se malí návštěvníci mohou ponořit do hry na piráty a námořníky. Nachází se zde hřiště, loď Naděje a maják Šrotík, který je zároveň rozhlednou. Na lodi je i veliké kormidlo, ze kterého byly naše děti naprosto nadšené, truhla s pokladem a dokonce je možné zde za poplatek přespat.
  • Zavítat sem můžete celoročně, dospělí zaplatí za obyčejné vstupné bez dalších atrakcí 80 Kč a děti nad 3 roky 50 Kč. Toalety jsou čisté, možné je zakoupit i občerstvení a různé suvenýry. Parkovat lze přímo u zoo. 
Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.