Užijte si adventní Prahu: tipy na vánoční trhy a kde se ohřát

Užijte si adventní Prahu: tipy na vánoční trhy a kde se ohřát

Tipy rodičů 29. 11. 2018 Sdílet

Co jsou pro vás Vánoce? Vůně cukroví, kupování dárečků, nazdobený byt? A co tak procházka vánoční Prahou, trhy, svařák a trdelník a pak se někde ohřát?
Praha je o Vánocích ještě krásnější než obvykle, nechte se inspirovat našimi procházkami, ale i projížďkami, za punčem, betlémem a využijte našich zážitkových tipů na zahřátí.

A Praha za vánoční trhy a atmosféru dostala dokonce i „ocenění“. Adventní trhy v centru Prahy ocenil v loňském roce americký týdeník US News & World Report. V cestovatelské rubrice byly adventní tržiště Prahy mezi deset nejhezčími na světě.

1. Staroměstské náměstí + Muzeum iluzí a Ta Fantastika

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí začínají 1. prosince a v 16.30 proběhne tradiční rozsvěcení vánočního stromu. Během Adventu budou na trzích vystupovat pěvecké sbory, budou zde pro děti různé dílničky a bohatá nabídka tradičních dobrot.

A kam se jít ohřát? Do Muzea iluzí, které najdete přímo na Staroměstském náměstí. Jedná se o první české muzeum věnované iluzi a triku v umění. Mama blogerka Andrea Tengler a pětiletý Riki si tu užili spoustu legrace: „Na všechno můžete sahat, všechno si můžete fotit… to je dokonalé místo i pro malé průzkumníky! Richard všechno prozkoumal, všude vlezl, běhal a smál se na celé muzeum. A s průvodcem, který se o nás celou dobu staral, si užil spoustu srandy.“

Nebo procházku zakončete v divadle Ta Fantastika na představení Alenka v říši divů. Fascinující černé divadlo doporučuje i mama blogerka Babybistro: „Stelli hltala barevné kulisy, zpomalené pohyby, létání, u něhož předsunula napjatě bradičku o pár centimetrů kupředu a lehce přiotevřela pusinku. K zulíbání! Ještě se sluší dodat, že spíš než o děj se jednalo o jednotlivé výjevy, takže se opravdu jen stačí dívat, co se na jevišti odehrává. Za zvuků hudby – za mě bodovala melodie Petra Hapky z mého oblíbeného filmu Krakonoš a lyžníci.“

2. Václavské náměstí + Galerie ocelových figurín

O tom, že jsou vánoční trhy v Praze jedny z nejkrásnějších na světě, není pochyb. A přímo v centru, na Václavském náměstí, najdete po celý prosinec tu pravou vánoční atmosféru a kouzlo Vánoc. Malí ocení zvířátka, nakrmí si oslíka, a vy velcí si dejte medovinu nebo svařák.

A když se vám nebude chtít jít stát frontu do Národního muzea, běžte se ohřát do unikátní Galerie ocelových figurín, kterou najdete přímo na Můstku. Budete žasnout, čeho všeho jsou schopné šikovné ruce umělců. Ze zdánlivého šrotu vykřesaly život, a tak se zrodili filmoví hrdinové, celebrity, roboti, postavy z pohádek, ale také zvířata a auto-moto hity – to vše z recyklovaného kovového odpadu.

Mama blogerka Mama live k návštěvě Galerie říká: „Děti tu poznaly spoustu svých hrdinů, objevily tu totiž postavy inspirované současnými filmovými hity, které rády sledují. A hlavně! Na všechno mohly sahat! Žádné provázky kolem figurín, žádné rukavičky, žádná opatrnost, žádní přísní hlídači s očima navrch hlavy. Ocelové figuríny čekají na pořádné objetí.“

3. Pražský hrad + Muzeum Karla Zemana

Procházka na Pražský hrad je krásná v každém počasí. O Vánocích má nezaměnitelnou atmosféru. Doporučujeme vydat se na Hrad „zeshora“, dojeďte třeba tramvají na … a pomalou procházkou jděte areálem Hradu kolem chrámu svatého Víta, až dojdete na jedno z náměstíček, kde najdete stánky s nápoji, tradičními výrobky i nějakou tou dobrotou.

A až sejdete zpět dolů po zámeckých schodech, zajděte třeba do Muzea Karla Zemana. S rodinou zde byla i blogerka BeBirdie a návštěvu si pomoc pochvaluje: „Až nebudete za jednoho deštivého nebo mrazivého dne vědět, kam s dětmi vyrazit, Muzeum Karla Zemana doporučujeme. Užijete si spoustu zábavy, zahrajete zážitkovou hru a hlavně se toho fakt moc dozvíte o tomto geniálním muži. Já se až trochu zastyděla, kolik jsem toho o něm vůbec netušila…“

4. Náměstí Republiky + úniková hra Alenka v říši divů v Puzzle Room

Před obchodním domem Palladium vyroste v čase vánočním krásný vánoční trh (25. listopadu – 24. prosince), kde to voní a kde se zastaví čas. Možná spěcháte za nákupy, ale tady se zastavte, zaposlouchejte se do koled a vychutnávejte. Tradiční vánoční trhy pod širým nebem najdete v prostoru směrem do ulice V Celnici. Čeká na vás pestrá nabídka vánočního zboží: jmelí, adventní věnce, svíčky, svícny, hračky, vánoční ozdoby a vazby, cukrovinky, adventní kalendáře, betlémy, výrobky uměleckých řemesel, typické vánoční občerstvení a mnoho dalšího. Zapomeňte na shon a zastavte se u stánků s krásným vánočním zbožím. Prožijte působivou předvánoční atmosféru a kouzlo, které nikdy nevyprchá.

A protože „Alenky“ není nikdy dost, vyzkoušejte v okolí únikovou hru Alenka v říši divů, kterou má své nabídce Puzzle Room. Je už pro děti od 6 let a užijete si hodinu pořádného adrenalinu a zábavy. Mama blogerka Mama live vyzkoušela s rodinou: V naší zkrácené family verzi jsme museli získat pět klíčů, aby se otevřely dveře. Nebudu vás napínat, nepíšu vám to od pavouka a necpu se dřevěným dortem  Unikli jsme 😀 Byla to zábava. Děti plnily spíše pomocné úkoly – skládaly, hledaly, sledovaly, kam jde pavouk, popisovaly, jak je co postaveno, a hlavně v první místnosti zodpovědně ochutnávaly :-D“

5. Náměstí Míru + Wafflin´

Stranou a přece stále v centru Prahy. Nádherné a komorní vánoční trhy najdete na centrálním náměstí Vinohrad přímo před kostelem. Desítky dřevěných domečků, kde si můžete koupit cukroví, dát si klobásu nebo punč a když vám bude velká zima, prodávají tu i čepice a rukavice. Najdete tu i betlém.

A když ani rukavice a teplý čaj zimu nezaženou, popojděte kousek do Francouzské ulice, kde najdete Wafflin´ a ty nejkřupavější vafle. Věřte nám, máme ozkoušeno 😀 Vaflový brunch si zde můžete dát po celý den a kromě jedné ze 3 variant poctivých vaflí z farmářských ingrediencí vás potěší i domácí limonáda od Vladimíra a voňavá káva z pražírny La Boheme Cafe. Vafle vám zde udělají i bezlepkové nebo veganské – tak neváhejte.

6. Naloďte se na Vánoce: adventní plavba se svařákem, koledami a cukrovím

Co takhle poslat vánoční shon alespoň na chvíli k vodě? Schovejte se před vánočním shonem na palubu lodi společnosti River Trip a vydejte se na 50minutovou adventní plavbu, kde zavládne to pravé vánoční kouzlo. Vyplout můžete během prosince od čtvrtka do neděle ve 14:30 nebo v 17:00.

Podívejte se na naši nabídku!

Atmosféru na lodi Maria Croon navodí vánoční výzdoba i vůně a chuť cukroví, na cestu vám budou znít tradiční koledy a zahřívat vás bude horký svařák nebo jiný teplý nápoj. Vezměte s sebou i děti, zaplatí pouze poloviční cenu a pražské památky ve svátečním hávu si prohlédnou s horkou čokoládou v ruce.

A co vše cestou uvidíte? Pokocháte se pohledem na Karlův most, Pražský hrad, Rudolfinum i Národní divadlo. Zapomeňte na zbytečný stres a prožijte krásný adventní čas. 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.