Jak dětem už od narození rozvíjet zrak a mozek? Černobílými knížkami

Jak dětem už od narození rozvíjet zrak a mozek? Černobílými knížkami

BETTY&CO. 5. 11. 2019 Sdílet

Chtěli byste u svých dětí budovat lásku ke knihám a ke „čtení“ už od miminka? Určitě můžete i nejmenším předčítat, milují váš hlas. A taky si s nimi můžete knížky prohlížet. Ale pozor! Víte, jak vidí svět ti opravdu nejmenší? Černobíle! Mama blogerka Betty & Co. je zkušená dvojnásobná maminka a s mladším synem otestovala „černobílé“ knížky. Co se dá s pomocí těchto černobílých knížek u dětí rozvíjet?

Možná vám to bude znít divně, ale když jsem byla poprvé těhotná, zhrozila jsem se v hračkářství nad množstvím, neskutečnou barevností a v neposlední řadě nevkusností hraček pro miminka. Rouhám se? Já myslím, že ne. Děti do 6. měsíce věku nepotřebují blikající hračky se zvukovým doprovodem. Z počátku jim stačí ty kontrastní knihy, nad kterými mé srdce zaplesalo. A nebojte, časem jsme i u nás přistoupili na jiné než černobílé a dřevěné hračky. Oni totiž Transformeři u větších kluků prostě letí.

Teď se ale zaměřím na krásné knížky pro ty nejmenší. Pro ty, kteří ještě neumí číst a vlastně ani perfektně nevidí, ale my jim s tím můžeme pomoci.

Zrak u novorozence není dokonale vyvinut a miminko vidí svět odlišně než my. To, co vidí, je v mlze, rozmazané a nebarevné. Navíc vidí na vzdálenost 25 – 30 cm, což je přesně vzdálenost mezi miminkem a obličejem maminky, když kojí. A proč tomu tak je? Vše je pro novorozeně tak nové a intenzivní, že kdyby vidělo dokonale, bylo by toho na něj moc.

Miminko tedy po narození vidí 30× méně než dospělý. Vnímá pouze kontrasty, a proto tak dobře reaguje na kontrastní barvy, jako jsou bílá a černá. Pokud mu nabídneme velmi barevnou hračku, v jeho očích bude vnímána jako rozmazané fleky. Zhruba po měsíci začíná rozeznávat barvy. Nejprve je to červená a následně okolo 3.–4. měsíce žlutá či zelená.

Stimulovat mozek a zrak dítěte? Kdo by nechtěl mít doma chytré dítě s očima jako rys 😀 Jak na to? Ideální je vybírat hračky nejprve v kontrastních barvách a pak s přidanou červenou a dalšími. Tedy hračky určené přesně jeho věku. 

Pokud jste milovníky knih jako my, pořiďte dětem kontrastní knížky.

My máme: Černobílé pro nejmenší,  Černobílé pro nejmenší II.,  Barevně pro nejmenší I.

Knihy na sebe navazují svým obsahem, tedy barevností a velikostí vzorů. Jsou z pevného a lehkého kartonu a vydrží tak někdy „vlhký“ kontakt s miminkem. Knížky mají po šesti stranách a nemusíte se bát – nebude hned po „čtení“, protože miminko se na stránce, která se mu líbí, dokáže zaseknout na hodně dlouho. Díky své váze i velikosti se knížky hodí na cesty. U leporel může mimčo nejen trénovat zrak a mozek, ale i „fyzično“. Zkuste ho dát na bříško a při pasení koníků bude mít alespoň skvělý objekt zájmu.

Knížka černobílé pro nejmenší není příliš propracovaná. Na stránkách jsou jednoduché obrázky zvířat a obrazce na černém či bílém podkladu, přesto skvěle plní svůj účel a děti zajímá.

Černobílé pro nejmenší II. je v tuto chvíli u našeho tříměsíčního prcka nejoblíbenější. Nevím tedy, proč se jmenuje černobílá, najdete tam i červenou, ale to nevadí. Právě červené prvky v černobílých vzorech zajímají prcka nejvíce. Zabodne oči do červené tečky a kouká.

Barevně pro nejmenší I. Tady už najdeme i jiné barvy než zmíněnou trojkombinaci. Střídají se zde stránky černo-bílé s barevnými a vytváří vzory, ze kterých zrak přechází.

Začali jsme černobílou a postupujeme k dalším knížkám. Musím říct, že prcka zabaví. A je to i skvělý způsob, jak dětem představit knihy a naučit je třeba lásku ke knihám. Za nás je to určitě skvělý a funkční dárek. 

BETTY&CO.

BETTY&CO.

Jsem Betty, tedy Pavlína a právě se prodírám krásnými, ale i strnitými cestami mateřství. Ano, jsem máma dvou kluků a jednoho skvělého mám po svém boku. Společně žijeme, radujeme se a podnikáme různé cesty. O našich cestách životem se můžete dočíst na blogu Betty & Co. nebo tady na Slevomatu, kde pro vás máme možnost vyzkoušet nové zážitky. Tak hurá do toho.