Angličtina pro děti. Kdy začít? Mama blogerka testuje hravé karty od Lingea

Angličtina pro děti. Kdy začít? Mama blogerka testuje hravé karty od Lingea

Mama live 21. 9. 2018 Sdílet

„Jsou mu dva a ještě neumí ani slovo anglicky, nezanedbali jsme něco?“

Nebojte, ještě to stíháte. Dříve se děti poprvé setkávaly s cizím jazykem až na základní škole. Dnes je angličtina běžně v nabídce školkových kroužků pro děti už od 4 let. Není to zase moc brzy? Není. Podle odborníku je ideální, pokud se dítě s cizím jazykem potká do 6 let.

Chtěli byste s dětmi angličtinu procvičovat i doma? Máme pro vás tip od Lingea. Jedná se o jazykový balíček Happy Hoppy: Angličtina pro děti – kniha, 2 CD a obrázkové karty.

S pětiletou Barborkou jej otestovala mama blogerka Mama live. Kdo se naučil víc, máma, nebo dcera? 

Dorozumět se i za hranicemi republiky považuji za hodně důležité. A angličtina je pro mě takový základ.

Barborka navštěvuje kurz angličtiny ve školce od 4 let. Hrají si, zpívají, počítají, učí se barvy a zvířátka, umí pojmenovat členy rodiny. Naším cílem nebylo, aby do první třídy nastupovala s angličtinou na úrovni rodilého mluvčího, ale aby se s angličtinou trochu seznámila.

Doma jsme doposud procvičovali jen podle učebnice, se kterou pracují ve školce. Takže jsem možnost otestovat jazykový balíček od Lingea uvítala.

Barunka si hned začala listovat v učebnici, počítala, vyjmenovávala zvířátka a barvy.  Učebnice je plná veselých obrázků se základními slovíčky a frázemi. Děti se učí barvy, počasí, jídlo, ovoce a zeleninu, části těla. Zjišťují, že ve městě v Čechách jsou podobné budovy jako ve městě v Anglii (restaurant třeba :-D). Učí se pojmenovat členy rodiny, zvířátka divoká a domácí, pocity, bydlení, oblečení a svátky během roku – je to vlastně taková předškolácká přípravka, protože tohle všechno by dítě kolem šestého roku mělo znát. Líbí se mi to moc.

Součástí balíčku jsou dvě CD. Já osobně mívám problém rozumět textům anglických písní (špatně někdy interpretuji i texty české :-D), v tomto případě se to neděje – písničky jsou opravdu nazpívané tak, aby děti perfektně rozuměly. Nejsou to složité texty, ale vlastně zhudebněná slovíčka, o která v dané kapitole jde. Hraje se k tomu na kytaru a děti to baví. Barunka si broukala a Honzík (3 roky) k tomu tančil 😀

Jedno CD najdete přímo v učebnici a je na něm 26 písniček. Ke každé kapitolce v knížce máte písničku, někdy i dvě. Doporučuji moje oblíbené Food a k ní Hungry Caterpillar 😀

Na druhém CD je písniček 18 a k tomu 100 slov základní slovní zásoby. Ve zpěvníku najdete obrázky a texty. Pokud si ne vždy jste jistí výslovností, určitě vám pomůže i fonetický přepis slovíček.

My bereme do auta a střídáme se Svěrákem a Uhlířem 😀

Pak přišly na řadu kartičky – v balíčku jsou dvoje. Pro začátečníky Obrázkové karty Barvy a čísla. Děti se učí barvy, tvary, čísla, zvířátka. Někdy v jednoduchém spojení, někdy v několikaslovném výrazu. Na jedné straně kartičky je vždy obrázek a slovní spojení v češtině, na straně druhé je anglický překlad. Ilustrace dělala Anna Lenická a jsou opravdu moc pěkné. Zasmály jsme se s Baru u „an orange orange“ a trochu se nám zavařil mozek u „a colourful parrot in a small carge“. 😀 Když děti našly kartu s pavoukem („a black spider with eight orange legs“), zajásaly a začaly mě s ní honit po bytě – ano, maminka se pavouků bojí a dětem to dělá velkou radost 😀

Druhý balíček kartiček je založený na stejném principu a je zaměřen na Vlastnosti a vztahy. Je už pro mírně pokročilejší. Děti se pomocí těchto karet učí již používat slovíčka ve větách (lidé, zvířata, předměty a jejich vlastnosti, vztahy…). Na téhle úrovni ještě Barunka není. A trochu mě zarazilo, že ani já jsem si nebyla vždy úplně jistá („a flat fish with big round eyes“).

Učení se pomocí kartiček a slovních spojení mi přijde skvělé a efektivní – děti se učí slovíčka hravou formou a v kontextu.

A nebojte, pokud už jste se viděli, jak večer třídíte kartičky, které po prvním dětském zásahu nebudou už nikdy kompletní a správně zařazené, uklidním vás – Barvy a čísla jsou očíslované modře a Vlastnosti a vztahy červeně.

Líbí se mi, že kartičky můžeme brát třeba na cesty a krátit si tak nudné přemísťování z bodu A do bodu B. Samozřejmě jen v případě, že jeden z rodičů řídí a druhý má volné ruce 😀

Podívejte se na nabídku Lingea na Slevomatu.

Mama live

Mama live

Jsem máma dvou dětí, žena jednoho muže a píšu o nás. Jsem na mateřské čtyři roky a po dvou letech této super dovči mě začalo každodenní popíjení drinků s nohama na stole nudit. Tak jsem založila blog a začala psát. A když mi dojdou slova, tak to vyfotím, když nevím kudy kam, vezmu to přes humor.