Kvíz: Jak dobře znáte české hrady a zámky?

Kvíz: Jak dobře znáte české hrady a zámky?

Sandra Soukupová 25. 6. 2020 Sdílet

Na vědomost se dává, že v Česku nespočet hradů a zámků jest, v některých i noc nebo víkend můžete prožíti. A proto vyhlašuje se rytířský vědomostní turnaj. Kdo uhodne jména hradů a zámků na obrázku, bude smět užívat titul Vaše výsosti a získá nehynoucí slávu a obdiv. Místo meče nabruste svou mysl, místo dřevce popadněte tužku a papír na zaznamenání správných odpovědí. Do zbraně, rytíři! Hodně štěstí!

1. Tento krásný hrad najdete ve stejnojmenné obci na Šumavě. Dominantním prvkem je zřícenina paláce, kterému se říká Rajský dům, a věž Putna. Obě tyto stavby spojuje kamenný most. V rámci prohlídky se můžete podívat na gotický hrad a renesanční zámek. Víte, jak se hrad jmenuje?

a) Rabí

b) Velhartice

Správná odpověď

2. Díváte se na zámek, který byl v minulosti gotickou tvrzí. V 19. století byl však přestavěn do této podoby a později se z něj stala kulturní památka. Pokud byste sem chtěli na výlet, musíte zajet do Moravskoslezského kraje. K vidění tu jsou dva zámecké okruhy, oranžérie s okrasnou zahradou i technické zázemí jako rozvody, které vedly ke zlepšení života na zámku. Tipněte si, jak se zámek jmenuje.

a) Raduň

b) Hradec nad Moravicí

Správná odpověď

3. Původní hrad se rozrostl v rozsáhlý zámecký komplex. Bydlel tu dokonce slavný malíř Alfons Mucha, který zde namaloval slavnou Slovanskou epopej. Zároveň vyzdobil i Secesní salonek, který je přístupný v rámci prohlídky. Část zámku je v současné době upravena na hotel, takže si tu můžete vychutnat třeba jedinečný wellness pod buližníkovou skálou. Víte, o jakém zámku je řeč?

a) Zbiroh

b) Manětín

Správná odpověď

Chcete si na chvíli připadat jako zámečtí páni? Ubytujte se v komnatách tohoto krásného zámku.

4. V názvu tohoto hradu se ukrývá lesní zvíře. Po místních chodbách chodil Přemysl Otakar II., ale i Winston Churchill se svou manželkou. Podle pověsti je tu schovaný poklad – 12 stříbrných soch apoštolů. Kdo ví, třeba ho někdo jednou objeví. Zatím se můžete podívat na 4 prohlídkové okruhy. A ještě jedna malá nápověda, tento hrad najdete kousek od města, jehož hokejový tým si říká Kometa.

a) Vlkov

b) Veveří

Správná odpověď

5. Tenhle krasavec patří mezi naše nejstarší a nejvýznamnější hrady. Patřil celé plejádě slavných rodů od Přemyslovců přes Lucemburky až po Habsburky. Často sloužil jako vězení. V moderních dějinách se tu točilo několik filmů a pohádek, např. Noc na Karlštejně, Jak se budí princezny, Anděl Páně nebo Bathory. Tušíte, jak se tento slavný hrad jmenuje?

a) Křivoklát

b) Kašperk

Správná odpověď

6. Středočeský kraj je hrady a zámky posetý. Tento barokní zámek najdete v obci Kunice – Vidovice v soukromém vlastnictví. Majitelé z něj udělali krásný hotel s wellness, sportcentrem a restaurací. Jaké jméno tomuto zámku náleží?

a) Albert

b) Berchtold

Správná odpověď

Užijte si trochu té zámecké romantiky a vyrazte sem třeba na víkend.

7. Tento gotický hrad si můžete prohlédnout hezky po svých, nebo dokonce z balónu. Pořadatelé těchto letů sem rádi zavítají a pohled je to skutečně nádherný. Hrad si oblíbili také filmaři, vidět ho můžete třeba v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo v Arabele. Tak co myslíte, je to Kokořín, nebo Bouzov? Nápovědou může být, že se nachází na Moravě.

a) Kokořín

b) Bouzov

Správná odpověď

Láká vás vidět hrad pěkně z výšky? Objednejte si let balónem.

8. Další gotický krasavec, tentokrát z Královéhradeckého kraje. Stále ho vlastní hraběcí rod Kinský dal Borgo. Zajímavostí je, že není postavený na kopci, jak to tak u hradů bývá, ale na pomezí hned tří údolí. Nejhezčí z nich je Plakánek, mrkněte na trasu a vyrazte tam na výlet. Ale zpátky k hradu, věděli jste, že se tu natáčely scény z oblíbené pohádky S čerty nejsou žerty? Zkuste uhodnout, o jaký hrad jde.

a) Staré Hrady

b) Kost

Správná odpověď

9. Nad řekou Ohří, v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, stojí krásný goticko-románský hrad. Prohlédnout si tu můžete opravdovou raritu – pozůstatek meteoritu, který dopadl na území České republiky. Spadl prý rovnou na nádvoří už v roce 1422. O jakém hradu to mluvíme?

a) Loket

b) Bečov

Správná odpověď

10. Toužíte po klidu a romantice? Vyrazte na Vysočinu. Právě tam najdete tenhle krásný hotelový zámeček stojící uprostřed lesů. Krom nich ho obklopuje krásný park, takže klid máte zaručen. Víkend tu strávil i populární český zpěvák Voxel s manželkou. Přečtěte si jeho dojmy a zkuste uhádnout jméno zámečku.

Během celého pobytu se o nás staral strašně milý personál, cítili jsme se opravdu skvěle. Bylo to vřelé, nenucené, hotel působil velmi rodinně, ač se to tak na první pohled nemusí zdát. A vinné párování bylo naprosto výborné, na víno moc nejsem, ale to jejich červené jsem si skutečně zamiloval.

Voxel, zpěvák

a) Hostačov

b) Havel

Správná odpověď

Taky si chcete užít zámeckou pohodu v Hostačově? Mrkněte na aktuální nabídku. 

11. Takový pohled se vám jinde hned tak nenaskytne. Na jedné straně státní zámek, na druhé lom ČSA. Na přelomu 18. a 19. století to tady kulturně žilo. V sálech jste mohli vidět básníka Johanna Wolfganga von Goetheho nebo Ludwiga von Beethovena, jehož slavná Symfonie č. 3 tu měla dokonce soukromou premiéru. Tak jakpak se tento klenot Ústeckého kraje asi jmenuje?

a) Ploskovice

b) Jezeří

Správná odpověď

12. Tady snad ani není třeba nápovědy. Tato ikonická zřícenina se nachází v Českém ráji a patří mezi nejnavštěvovanější hrady v republice. Na jedné straně je věž Panna, z druhé jí mává Baba. Hrad hrál významnou roli v husitských válkách i během třicetileté války, po které byl ale opuštěn a postupně sešel. Název je tedy docela příznačný. Jde o…

a) Trosky

b) Frýdštejn

Správná odpověď

13. Na tomto jihočeském vodním zámku se Jiřík snažil získat Zlatovlásku pro svého krále. I proto sem každý rok míří spousta výletníků. Prohlédnout si můžete jak interiéry, tak sklepení. Zámek se dá kolem rybníka také celý obejít. A jeho jméno zní…?

a) Červená Lhota

b) Červená Karkulka

Správná odpověď

Ukázat ubytování poblíž hradů v jižních Čechách

14. Tady si někdo žil! Pěkné sídlo, co říkáte? Zámecký komplex najdete kousek od Plzně, je postavený v klasicistním stylu a prohlédnout si můžete interiéry, jízdárnu nebo park. A jeho jméno? Tipněte si. Je stejné jako jméno jednoho rohatého zvířete.

a) Býk

b) Kozel

Správná odpověď

15. Z oken tohoto hradu budete mít krásný výhled na Vltavu a vodáky, kteří tu každoročně proudí ve velkém. Na výběr je 5 prohlídkových okruhů včetně jednoho dětského a jednoho pro otrlé. Ten vás totiž zavede do strašidelného sklepení, kde byla katovna. Pokud se nebojíte, můžete si na některé mučicí nástroje sáhnout.

a) Rožmberk

b) Český Krumlov

Správná odpověď

Chcete si hrad prohlédnout? Není nic jednoduššího než si zamluvit pobyt v hotelu, z jehož teras na hrad krásně uvidíte.

16. Vítejte v gotickém království! Tento hrad pochází ze 13. století a nachází se v Jihomoravském kraji. Je považovaný za jeden z nejvýznamnějších hradů na Moravě. V roce 2005 ho zachvátil požár, ale naštěstí ho hasiči dokázali včas uhasit. Točila se tu třeba pohádka Čert ví proč nebo Jak se budí princezny.

a) Pernštejn

b) Hradec nad Moravicí

Správná odpověď

Ubytujte se na jižní Moravě a poznejte místní hrady

17. Historie zámku sahá až do 13. století. Je postavený v novogotickém stylu v kraji poctivého vína, tedy na jižní Moravě. V současnosti je v soukromém vlastnictví a prochází rekonstrukcí. Dva zámecké apartmány slouží jako hotelové pokoje, takže pokud máte zájem o nikým nerušenou noc na zámku, víte, kam vyrazit. A jméno zní…?

a) Lysice

b) Letovice

Správná odpověď

Proměňte se v zámeckou šlechtu a prožijte noc v tomto krásném sídle. 

18. A máme tu další hrad, který nestojí na kopci. Je to vodní hrad postavený v gotickém slohu a nachází se v okrese Klatovy. Natáčela se tu slavná pohádka Tři oříšky pro Popelku, ve které si hrad střihnul sídlo zlé macechy. Je tu dokonce malá expozice věnovaná právě této pohádce. Tak kdepak princ hledal svoji tajemnou princeznu?

a) Lipý

b) Švihov

Správná odpověď

19. Tento hrad inspiroval k tvorbě samotného Jaroslava Vrchlického. Dnes se tu koná spousta akcí, potkáte šermíře, divadelníky i hudebníky. Nakouknout se dá do interiérů, věže i sklepení, ve kterém se údajně zjevuje průhledný přízrak. Tipněte si, jak se tento gotický hrad z Pardubického kraje jmenuje.

a) Svojanov

b) Kunětická hora

Správná odpověď

Nepotřebujete stroj času, abyste si mohli užít pobyt na hradě. Stačí mrknout na tuhle nabídku. 

20. Karlovarský kraj se pyšní nejen slavnými lázněmi, ale také zámeckým hotelem, ve kterém se budete cítit… no jak jinak než na zámku. Nádherné pokoje, wellness, solná jeskyně i park slibují pobyt na jedničku. Teď už jen zjistit, kam za královským rozmazlováním zajet.

a) Bečov nad Teplou

b) Kynšperk

Správná odpověď

Co takhle překvapit svou drahou polovičku a vzít ji sem na romantický pobyt? 

21. Tady se majitelé střídali jako na běžícím páse. Tu se tu usídlili Přemyslovci, pak zase Lucemburkové nebo Valdštejnové. Krom toho byl inspirací také velkému českému básníkovi, který napsal například lyrickou prózu Večer na Bezdězu nebo slavný Máj. Už tušíte, o kterém hradě je řeč?

a) Bezděz

b) Houska

Správná odpověď

Chystáte se k Máchovu jezeru? Podívejte se na výlety v okolí. 

Výsledek:

Správné odpovědi: 1. b), 2. a), 3. a), 4. b), 5. a), 6. b), 7. b), 8. b), 9. a), 10. a), 11. b), 12. a) , 13. a), 14. b), 15. a), 16. a), 17. b), 18. b), 19. a), 20. b), 21. a)

21–19 bodů: Gratulujeme! Právě jste si vysloužili titul Vaše výsosti. Vaše znalosti jsou vskutku královské. 

18–11 bodů: Skvělý výsledek! V žilách vám nejspíš koluje modrá krev. Že vy budete potomci nějakého šlechtického rodu?

10–5 bodů: Ještě to chce pár hradů a zámků navštívit, ale máte skvěle našlápnuto. Pokračujte.  

4–0 bodů: Jéje, že vám se líbí spíš v podhradí? Vydejte se občas alespoň na nádvoří, však ony vás hrady a zámky nakonec chytnou.  

Najděte si ubytování poblíž slavných hradů a zámků

Sandra Soukupová

Sandra Soukupová

Co bych vám na sebe tak práskla? :) Mám ráda zmrzlinu, cestování, hory, jízdu na kole a lego. Jako malá jsem chtěla být zpěvačkou, právničkou, doktorkou, majitelkou restaurace nebo třeba popelářkou. Nakonec vyhrálo psaní a nelituji, protože mně i čtenářům rozšiřuje obzory, což je skvělé.