5 tipů, kam vzít v Praze babičku aneb Když vám přijede návštěva

5 tipů, kam vzít v Praze babičku aneb Když vám přijede návštěva

Kristýna Kohoutová 16. 7. 2019 Sdílet

Jasně, že vy jezdíte za babičkou na vesnici, za rodiči na Moravu nebo do měst a městeček po Čechách. Ale co když se rodina rozhodne podívat, jak se vám žije v Prahé? Na Píšu, protože víno zájemcům pravidelně servíruju zážitky se svojí rodinou, a jestli máme za poslední dobu v něčem jasno, tak v tom, že musíme pořádat víc akcí v Praze.  Je tu totiž spousta a spousta míst, kde to rodiče a prarodiče budou milovat. Fakt, vyzkoušela jsem to na vlastní babičku. Mrkejte. 

Plavba po Vltavě s rautem i hudbou

Vytáhněte ze skříně pruhatý tričko a hurá na vlny Vltavy! Bude to parádní zážitek. Moje babi je skromná žena, a tak se jí moc líbila už procházka podél řeky, když jsme šly k můstku č. 16, odkud se vyplouvalo (to je mimochodem super tip na procházku, protože vpravo od Karlova mostu je o dost větší klid než na náplavce u Palačáku). Při nástupu nás uvítala milá slečna, která si myslela, že jsme mamka s dcerou, což babi potěšilo ještě víc. Začátek dobrej! Jako welcome drink jsme dostaly becherovku, to nás taky neurazilo, a pak už se frčelo. 

Pražský panorámata takhle z hladiny Vltavy jsou ještě víc boží než normálně, nadšená byla jak babička, tak já (a to Prahou chodím denně). Schválně jsem vybrala plavbu od 20 h, abychom stihly kus za světla a kus za tmy – oboje má svoje kouzlo. V ceně jsme měly i bufet, z kterýho jsme si každá vybraly plnej talíř dobrot a ještě zákusek. K tomu všemu hrála hudba, tak jsem si i trochu zatančila. 

Odkud to sem máte nejblíž: Autobusová zastávka Nemocnice na Františku je jen pár kroků. 

Ukažte mi na Slevomatu vouchery na plavbu

Babi, a Bradáče u Karlova mostu znáš?

Na Karlův most jste už babičku jistě vzali. Věděli jste ale, že kdysi, ještě když stával Juditin most, měl v sobě zasazenou hlavu Bradáče, a proč tomu tak bylo? Místní podle ní poznávali, jak je na tom hladina Vltavy – když dosahovala k bradě, hrozily povodně, když k nosu, byly zatopeny nejnižší ulice Starého Města, a když až k uším, na Staroměstském náměstí už se jezdilo na lodičkách.

Teď Bradáče najdete na nábřežní zdi u Křižovníků. Udělejte si pěknou procházku a podívejte se na něj – je mezi Mosteckou věží a budovou kláštera řádu Křižovníků. Blízko to potom budete mít i na Kampu – to je moje srdcovka, kterou jsem babi taky musela ukázat a líbilo se, tak doporučuju. A když už tady budete, nevynechte Werichovu vilu ani Lennonovu zeď, u který si s babičkou můžete udělat prima fotky. 

Odkud to sem máte nejblíž: Z Malostranskýho náměstí, kam jedou snad všechny tramvaje světa, jste tu za chvíli. 

Botanická zahrada 

Jestli je vaše babička aspoň trochu jako moje babička, z botanický bude přímo nadšená. Kromě obdivování všech možných i nemožných rostlin a kytek si tu užijete i spoustu další zábavy. Projděte si venkovní expozice (třeba japonská zahrada je pecka), mrkněte do skleníku Fata Morgana nebo vyrazte na procházku zahradou s odborníkem – dozvíte se tak plno zajímavých informací. A vsaďte se, že tady babi stoprocentně objeví něco, co bude nutně potřebovat k sobě na zahrádku. 

Tip: Věděli jste, že v botanickej zahradě je památkově chráněná vinice sv. Kláry? Zajděte na skleničku, pokochejte se nádherným výhledem a třeba si i půjčte gril a užijte si prima večer. 

Odkud to sem máte nejblíž: Autobusem se dostanete přímo na zastávku Botanická zahrada Troja. 

Žižkovská věž: výhled s drinkem v ruce

Hned den po plavbě jsem babi vzala na Žižkovskou věž. Věděla, že jdeme na drink, ale neměla páru, kam to bude. Když jsme se blížily, rozplývala se: „Jéje, to je krása, takhle zblízka vidím tu věž poprvý, já na ní vždycky koukam jenom z vlaku, to se mi ale líbí,“ aby vzápětí zjistila, že za chvíli budeme přímo uvnitř věže. Díky voucheru si užijete jak drink, tak výhled, první se jde vždycky na drink.

Vyjely jsme do 66 metrů, kde se nachází bar Oblaca, a babička nadšením div neskákala do vzduchu. S sebou jsme měly i mamku, která nebyla nadšená o nic míň, i když už tady byla. Ve slevomatí nabídce jsou čtyři drinky (jeden je nealko), a tak jsme každá zkusily jinej (všechny alko). Ňam! Na místě si samozřejmě můžete dát mnohem víc drinků, my taky ochutnaly něco navíc. A pozorovat mistry barmany při práci, to je taky zážitek.

Po drinku jsme vyjely do observatoře, která je 93 metrů nad zemí, a to vám teprve bylo něco. Výhled je vážně dechberoucí. Nejste nijak časově limitovaný, takže se klidně kochejte a foťte dvě hodiny. My měly štěstí na pěkný počasí, takže bylo vidět tak dobře, až mám pocit, že jsem někde v dálce zahlídla i rodný Budějce. Babi jsme od výhledu nemohly odtrhnout a myslím, že jedno to závěsný křesílko by si nejradši odvezla domů. 

Odkud to sem máte nejblíž: Vystupte na Jiřího z Poděbrad a za pár minut vycházkový chůze jste tady. 

Chci přes Slevomat vyrazit na Žižkovskou věž

Letohrádek královny Anny

Co takhle trocha historie a kultury? Ukažte babičce renesanční letohrádek královny Anny v Královskej zahradě na Pražským hradě. Nezapomeňte mrknout na zpívající fontánu, kterou najdete v zahradě u letohrádku. Až do konce listopadu 2019 tu navíc můžete zdarma zajít na dechberoucí výstavu Pád železné opony – objektivem 70 českých a slovenských fotografů je tu zachyceno dění roku 1989 v zemích východního bloku.

Odkud to sem máte nejblíž: Tramvaje jedou na zastávku Královský letohrádek. 

Tak, to jsou moje tipy. Budu ráda, když třeba do komentářů napíšete zase vaše oblíbený místa. A ať už vyrazíte kamkoliv, užijte si to! 

Kristýna Kohoutová

Kristýna Kohoutová

Ráda píšu a ráda piju víno – proto ve volných chvílích tvořím na Facebooku a Instagramu svůj „blog“ se jménem Píšu, protože víno. Baví mě taky zpěv, cestování a knížky (už pátým rokem píšu svoji, zatím jsem se ale nedostala přes pátou stránku). A zmiňovala jsem víno? I když žiju v Praze, krev mám pořád jihočeskou, a tak se domů, do Budějc, ráda vracím.