Opevnění Dobrošov: pěchotní srub N-S 73 Jeřáb
Až budete na dovolené na Náchodsku, vydejte se také za historií československého opevnění budovaného těsně před 2. světovou válkou v letech 1937–1938. Jeho nedílnou součástí byla i dělostřelecká pevnost Dobrošov, pod kterou spadal také pěchotní srub N-S 73 Jeřáb. Srub se nachází asi kilometr od pevnosti a cca 5 kilometrů od Náchoda.
Pěchotní sruby a další plány
Z dobrošovského opevnění se dočkaly realizace nakonec jen 3 objekty. Původně se ale komplex měl sestávat z dvou pěchotních a dvou dělostřeleckých srubů, dvou otočných věží (dělostřelecké a minometné) a vchodového objektu. Po Mnichovské dohodě a zastavení prací roku 1938 už ale stavba nepokračovala. Dokončeny tak zůstaly sruby N-S 75 Zelený, N-S 72 Můstek a právě N-S 73 Jeřáb.
Pěchotní srub Jeřáb byl vybudován z 3808 m3 betonu. Původně měl být opatřen také pancéřovým pozorovacím zvonem, k realizaci ale nestihlo dojít. Během války byla zničena střílna umístěná na levé straně srubu, dnes zde můžete vidět alespoň maketu s houfnicí. Srub byl v době příprav na mobilizaci obsazen 25 muži, kteří zde přebývali ve velmi provizorních podmínkách a pouze s improvizovanou výzbrojí.
Věděli jste, že… Nacisté si srub vyhlédli také pro natáčení dokumentárního filmu o obsazování Maginotovy linie.
Jak se dostanete ke srubu?
Pokud přijedete autem, zaparkujte na vyhrazeném parkovišti a dojděte přímo ke srubu. Zajímavější výlet vás ale čeká pěšky po naučné stezce okolo pevnosti Dobrošov. Začíná u Jiráskovy chaty, pokračuje k rozcestníku v Dobrošově, srubům Můstek a Zelený, od dalšího rozcestníku pak půjdete směrem k objektům Polsko, Hrobka a Jirásek. Pěchotní srub Jeřáb je na konci této trasy.