Nejkrásnější rozhledny: vezměte děti na výlet

Nejkrásnější rozhledny: vezměte děti na výlet

Tipy rodičů 1. 3. 2019 Sdílet

Sbalte celou rodinu, do batůžku pití a svačinu, nasaďte pořádnou obuv a vydejte se prozkoumávat krásy české přírody. A kam? Přece na rozhlednu! Pár tipů na ty, které za návštěvu určitě stojí, pro vás nasbíraly naše mama ambasadorky. A když už bude na výletě, co takhle se ubytovat poblíž a zážitek si prodloužit? Jasně!

Rozhledna Jedlová a zřícenina hradu Tolštejn

Už jste byli na rozhledně Jedlová u České Lípy? Mama ambasadorka Pavlína tam s rodinou jezdí každoročně, a to v zimě i v létě. Krásnou procházku přírodou zakončí výborným jídlem v restauraci přímo pod rozhlednou.

Tento výlet máme pokaždé spojený s jízdou vlakem, kterou každé dítě miluje. Pokud tedy pojedete vlakem, vystoupíte na zastávce Jedlová a poté už vás čeká cca 4km cesta – nejdřív mírné a posléze trochu náročnější stoupání k vrcholu. Tato trasa vám zabere s malými dětmi cca hodinku a půl a je přístupna i kočárkům. Pokud jedete autem a trasu si chcete o něco zkrátit, doporučuji nechat auto na parkovišti u zříceniny hradu Tolštejn a cca 1 km vystoupat po červené turistické značce nahoru.

— mama ambasadorka Pavlína

Kromě krásného výhledu je přímo na vrcholu možnost zkusit si lanové centrum, ale je potřeba zjistit si dopředu otevírací dobu. Pokud se vám nechce dolů pěšky, je možnost využít půjčovnu koloběžek. Koloběžky jsou k dispozici jak pro dospělé, tak pro menší děti. Pro vrácení jsou určená stanoviště, ale není problém se domluvit a koloběžku vrátit prakticky kdekoli.

  • Zřícenina hradu Tolštejn

    • Zřícenina hradu se nachází se přibližně kilometr od rozhledny Jedlová. Přímo pod ni můžete dojet autem a zaparkovat. Od parkoviště k zřícenině je to opravdu kousíček. Cestu s kočárkem k hradu nedoporučujeme. Před vstupem na samotný vršek se můžete občerstvit v malé útulné restauraci.
  • Křížová cesta – Křížová hora

    • Když už budete v této lokalitě a zbyde vám čas, za zastávku určitě stojí návštěva Křížové hory. Auto nechte na náměstí v obci Jiřetín pod Jedlovou a čeká vás cca 1 km dlouhá cesta ke Křížové hoře, která je cca od půlky lemována nádhernými sochami a kapličkami, které vás dovedou až k vrcholku hory, na kterém stojí kamenná kaple.

Rozhledna Blaník

Pokud máte rádi rozhledny a krásnou procházku lesem, pak neváhejte a vydejte se na bájnou horu Blaník nedaleko Benešova, na jejímž vrcholku vám bude odměnou překrásný výhled. Výlet vám zabere celé odpoledne. Skvělým výchozím bodem je místo nedaleko obce Kondrac nebo z obce Louňovice. S rodinou sem vyrazila mama ambasadorka Petra a podělila se o pár tipů.

Na obou místech pohodlně zaparkujete vaše auto na místním parkovišti a dál se vydáte pěknou procházkou pěšky až k rozhledně. Terén není vhodný pro kočárky, ale zvládnou ho i malé děti. Cesta k rozhledně zabere přibližně hodinu. Stezka obsahuje několik zábavně-naučných míst pro děti. V Kondraci nebo v Louňovicích v infocentru je také k vyzvednutí průvodce k zapisování úkolů při cestě naučnou stezkou.

— mama ambasadorka Petra

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vstupné na rozhlednu Blaník je 20 Kč pro dospělého a 10 Kč pro děti. Ve spodní části rozhledny se prodává drobné občerstvení a upomínkové předměty, nechybí posezení a také tu najdete WC.

Podívejte se na Slevomat na nabídku ubytování na Farmě Blaník.

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka stojí na vrcholu hory Nekras v Jizerských horách, nedaleko Janova nad Nisou. Rozhledna samotná je otevřena celoročně a je z ní překrásný výhled – pokud máte štěstí na počasí. Užít si krásné výhledy se sem vydala mama ambasadorka Klára. 

Parkování u Královky se nám zdálo drahé, konkrétně 100 Kč. Cenu parkovného si ale můžete odečíst z útraty v místní restauraci, pokud se občerstvíte alespoň za 300 Kč. Pro nás to nebyl žádný problém, v restauraci vaří opravdu výtečně! V areálu je také veliké dětské hřiště, a pokud Královku navštívíte v zimě jako my, můžete nahlédnout i do obřího iglú, které děti rovněž nadchne.

— mama ambasadorka Klára

Vyberte si na Slevomatu ubytování v Jizerkách.

Rozhledna Chlum

Hezký výlet, který bude bavit děti i rodiče, si můžete udělat k rozhledně Chlum. Ta se nachází v Plzni na Doubravce a s dětmi se tam vydala mama ambasadorka Markéta.

Rozhledna Chlum je výborným místem na trávení volného času s rodinou. Je možné vyjet kolem, projít se krásnou procházkou… Vstupné je 25 Kč, děti od 5 do 14 let 15 Kč, do 5 let zdarma. Pod rozhlednou na kopci se nachází pěkné dětské hřiště, ohniště s možností opékání buřtíků, stánek s občerstvením a výborným točeným plzeňským pivem, najdou se zde i nanuky a sladkosti pro děti (výborná odměna za vyšlápnutí kopce). 

— mama ambasadorka Markéta

Rozhledna Kleť v jižních Čechách

V jižních Čechách, kousek od Českého Krumlova, se nachází rozhledna Kleť. Vystoupat k ní můžete pěšky po značené stezce, a to hned z několika výchozích bodů – z Krasetína (cesta pěšky spíše strmější, do kopce a přes kořeny, pokud se vydáte podél lanovkové dráhy) nebo třeba z Uhlířské Hájovny (odtud je cesta vhodná i pro kočárky). Přímo u rozhledny se nachází restaurace, která má venkovní i vnitřní posezení. 

Pokud se vám nechce jít nahoru pěšky, nechte se vyvézt jednosedačkovou lanovkou. Její dolní stanice se nachází v Krasetíně. Lanovka jede pozvolna, doba jízdy je přibližně 15 minut. Na vrcholku se nachází kamenná rozhledna, cesta nahoru vede po dřevěných schodech a odměnou vám budou nádherné výhledy. U rozhledny si také můžete zapůjčit koloběžky s helmou a sjet z kopce dolů, kde koloběžku zase vrátíte.

— mama ambasadorka Petra

Prozkoumejte na Slevomatu nabídku ubytování v Českém Krumlově.

Rozhledna Špulka s naučnou stezkou

Rozhledna Špulka je moderní stavba, která se tyčí kopci Březák, asi 15 km od Benešova. Od parkoviště ve Lbosíně se dostanete k rozhledně zhruba po 1,5 km dlouhé lesní cestě (zvládne i kočárek). Vstupné je dobrovolné. O své dojmy z návštěvy se podělila mama ambasadorka Klára. 

Spolu s dětmi nám utekla cesta skvěle, k rozhledně totiž vede pěkná naučná stezka. Děti si vyzkouší provazochodectví, vázání uzlů, různé hlavolamy, chytání rybiček nebo si zahrají obří „člověče, nezlob se“. Naučná stezka má i druhou část, ve které se skrývají otázky z ptačí říše. Odpověď na ně naleznete až pod rozhlednou. Otázky na naší pětiletou dcerku byly ale ještě dost těžké, a proto jsme věnovali pozornost jiným úkolům. Pod rozhlednou je malé občerstvení. 

— mama ambasadorka Klára

Dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana a lanový park

Máte cestu kolem Březové nad Svitavou nedaleko Moravské Třebové? Rozhodně se vám vyplatí si ji udělat, výlet na Dobře ukrytou rozhlednu Járy Cimrmana totiž bude stát za to. Trasa je dobře značena, takže určitě nezabloudíte. Bohužel tento výlet není vhodný pro kočárky. Malé děti výšlap zvládnou, pokud jim nevadí kopečky a rády chodí. Líbilo se tady i mama ambasadorce Mili. 

Vyřádí se tu jak malí, tak velcí. 🙂 A upřímně, i dospělým dají některé překážky pořádně zabrat. Na konci lanového parku je i posezení. Celá trasa vede lesem, takže procházka je příjemná i za parného léta. Jakmile se vyškrábete na rozhlednu, naskytne se vám pěkný výhled na okolní krajinu. Automobil zdarma zaparkujete v přilehlých ulicích pod vstupem do lesa. 

— mama ambasadorka Mili

Rozhledna Kraví Hora

Mama ambasadorka Mili má ráda procházky kolem vinných sklípků a vinic, a tak na jednu takovou vyrazila i s dětmi – na rozhlednu mezi Bořeticemi a Němčičkami, asi 40 km od Brna.

Přímo k rozhledně se dá dojet i autem, ale cesta je to hodně kostrbatá, takže je lepší jej nechat zdarma zaparkované pod kopcem u sklípků a projít se nahoru cca kilometr pěšky. Akčnější rodiny zvládnou výšlap i s terénním kočárkem. Jakmile se vyškrábete nahoru, odměnou vám bude pěkný výhled na Pálavu, Novomlýnské nádrže a hlavně na okolní krásné vinice. U samotné rozhledny najdete i pěkné posezení. Rozhledna je dostupná celoročně zdarma.

— mama ambasadorka Mili

Rozhledna Štěpánka

Na krásnou rozhlednu Štěpánka, kterou najdete kousek od Kořenova,  si jistě výlet udělejte, stejně jako naše mama ambasadorka Eva. Rozhledna je 24 m vysoká a spolu s rozhlednou Žalý patří k nejstarším rozhlednám v oblasti Krkonoš a Jizerských hor.

Auto jsme nechali zaparkované u penzionu Hvězda a vydali se mírným kopečkem k rozhledně. Cesta se dá zvládnout i s kočárkem a jste tam za chvilku. U rozhledny je místo pro odpočinek, a dokonce i dětské pískoviště s hračkami pro naše nejmenší turisty. Na vrcholku se pokocháte výhledem a můžete zanechat pozdrav v knize návštěv. 

— mama ambasadorka Eva 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.