Kam s dětmi vyrazit o adventním víkendu? Betlémy, vánoční stromečky a tradice

Kam s dětmi vyrazit o adventním víkendu? Betlémy, vánoční stromečky a tradice

Tipy rodičů 6. 12. 2018 Sdílet

Advent je v plném proudu a vy přemýšlíte, kam s dětmi o víkendu vyrazit? Rádi byste nasáli vánoční atmosféru, dali si nějakou vánoční dobrotu, nakoukli třeba i do minulosti a poslechli si koledy?

Máme pro vás tipy na krásné předvánoční akce, nechte se inspirovat! Vyrazte na výstavy, do skanzenů, na zámek nebo na hravou Mikulášskou.

A taky se určitě pro další inspiraci podívejte na stránku Rodina a děti, inspirace na zážitky není nikdy dost!

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Ku příležitosti výročí 100 let republiky jsou pro vás na zámku připraveny speciální prohlídky zámku, kdy v každé komnatě naleznete jiný vánoční stromeček se svým příběhem: staročeský lidový, zavěšený špičkou dolů, knížecí secesní, skleněný, světelný, zpívající, čokoládový, peříčkový, květinový, ale i neviditelný a virtuální… Vžijete se všemi smysly do kouzelné vánoční atmosféry při procházce zámeckým parkem s největším adventním věncem v Čechách.

Během prohlídky zámku si děti poslechnou, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a co je to půst, proč se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku a kde najdeme její původ, jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích a ve světě, kdo tam  rozdává dárky, co to byl Strom Republiky a jak se k nám zatoulal Děda Mráz, proč se na zámku pekly obří vánočky, kdy a proč se chodilo koledovat, proč si doma rozvěšujeme jmelí a mnoho dalšího. Akce se koná 1. prosince 2018 – 6. ledna 2019. V sobotu, neděli a o vánočních prázdninách jsou prohlídky denně od 11:00 – 16:00 každou hodinu – doporučujeme rezervaci,  ve všedních dnech je prohlídka ve 14:00,16:00 a  17:00 hod – rezervace předem nutná.A když už budete na Loučni, nechcete tam strávit noc? To zní zajímavě, my víme 😀 Podívejte se na naši nabídku!

Výstava betlému v Muzeu TGM Rakovník

Psst, pojďte blíž. Ještě kousek. Jestli chcete na vlastní oči vidět Ježíška, zajděte do rakovnického muzea. Přijďte nasát vánoční atmosféru do Petrovcovy výstavní síně muzea T. G. M. Uvidíte betlémy z přírodních materiálů – ze dřeva, z kukuřičného šustí, ze slámy i z paličkované krajky. Představí se vám také kolekce z pečiva: betlémy perníkové nebo ze slaného těsta. A dech vám vyrazí betlémy ze skla a keramiky.

Dobré vědět: Děti do 5,9 let a držitelé průkazek ICOM, ISIC, ITIC, ZTP a ZTP/P mají vstupné zdarma.

Představí se vám část soukromé sbírky Ing. Tomáše Kapsy doplněná muzejními exponáty. Na výběr máte rodinné vstupenky i vstupy pro jednotlivce. Výstava potrvá od 15. listopadu 2018 do 13. ledna 2019.

Výhodné vstupenky na Výstavu betlému najdete u nás na Slevomatu.

Lidové Vánoce v Přerově nad Labem

Do Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem se na výstavu Lidové Vánoce v Polabí vydala s dětmi mama ambasadorka Eva: „Trochu jsem se bála, že se bude jednat o menší akci zaměřenou pro tuto oblast naší republiky, ale opak byl pravdou. Jedná se o vánoční tematickou výstavu s bohatým doprovodným programem, která zaujme děti i dospělé.  Prakticky z každé usedlosti byly zřejmé blížící se svátky zaměřené podle jednotlivého zde vyskytujícího se řemesla.“

  • Zajímavé je to, že se tato akce koná v muzeu již potřicáté. V mnoha veřejnosti přístupných budovách byly k vidění nejen stálé vystavené kousky, ale byly doplněny o mnoho věcí z již zmíněné tradiční vánoční tématiky.
  • V místnostech visely informace k jednotlivým předvánočním a vánočním obdobím, k tradicím, recepty na cukroví i štědrovečerní jídla typu rybí polévka, kapr na černo, atd. Věřte, že jsem se i já ve svých letech dověděla mnoho nového.
  • Káju výstava moc bavila, kromě toho, že dostal další razítko do svého turistického deníčku, tak si ozdobil perníček, který hned snědl, vymaloval pejska (12 Kč) a vyrobil skleněnou mozaiku do tvaru srdíčka (100 Kč). Pejska i mozaiku si vzal domů na památku.
  • Do jednotlivých stavení je zakázán vstup s kočárky, jízdními koly a psy.

Hravé Vánoce v Betlémské kapli v Praze

Vánoční výstava v Betlémské kapli je již tradicí. V letošním roce se na čas Vánoc podíváme jako na čas velkého obdarovávání. Děti při rozbalování dárků pod stromečkem očekávají hlavně něco, s čím si bude možné pohrát. A někomu touha s něčím si „hrát“ vydrží až do konce života. Při slově „hrát“ se nám samozřejmě vybaví hračky, které k Vánocům neodmyslitelně patří.

Betlémy, vánoční stromky, zvykoslovné předměty, hodinářská dílna a nejrůznější lidoví tvůrci. To vše dohromady pak vytváří prostor pro navození klasické české vánoční atmosféry.

Jak se líbilo na výstavě mama blogerce BeBirdie? „V Betlémské kapli můžete až do 2. ledna navštívit výstavu Hravé Vánoce, která se koná už po třicáté deváté! Překrásná výstava plná interaktivních betlémů, obří kuličkodráhy pro děti, ukázku řemesel a starodávné světnice, koutek pro děti, největší funkční louskáček ořechů a mnohem víc, uvidíte na vánoční výstavě, která rozhodně stojí za návštěvu :-D“

Výstava se koná v termínu: od 24.11.2018 v 09.00 hod. do 02.01.2019 v 18.00 hod.

Mikulášská nadílka v Toboze

Nezastihli jste Mikuláše 5.prosince? Nevadí! Svatý muž spolu se svými věrnými pomocníky – čertem a andělem bude rozdávat dárečky ještě 8. prosince v jednom z největších zábavních parků. Tobogu jistě nemusíme představovat!

Malá pozornost čeká na každého dětského návštěvníka.

Vouchery do Toboga Fantasy koupíte i u nás na Slevomatu.

Advent v Centru Eden

V Panském dvoře najdete 8. prosince pohádkové bytosti, které si připraví pro děti úkoly a otázky. Za jejich splnění obdrží děti odměnu. Ve sklepeních budou ukryti čertíci a loupežníci. Do stodoly se nastěhuje Ježibaba, která bude zkoušet děti, jak umí sedět na lopatě. Na zámečku najdete princezny s anděly, kteří budou s dětmi psát dopis pro Ježíška.

V Horácké vesničce zavládne atmosféra Adventu a Vánoc. V jednotlivých chaloupkách se seznámíte s významem vánočních tradic. Nebude chybět ani dětské loutkové divadlo, vystoupení dětských pěveckých souborů…
Vstupné: dospělí 120 Kč, děti do 6 let zdarma, od 6 do 15 let 80 Kč

Vánoce na Veselém Kopci aneb Ten vánoční čas

Můžete se těšit na vyzdobené roubenky, které připomenou svátky zimního období. Dozvíte se například, jaké pohoštění se připravovalo přadlenám, co nalezly děti před 150 lety v mikulášské nadílce nebo před 100 lety pod vánočním stromkem. Budete si moci prohlédnout tradiční pečivo, ozdoby, které se od konce 19. století věšely na vánoční stromeček.

Inspiraci pro letošní téma výstavy na Veselém Kopci její tvůrci hledali v díle „nejnárodnějším“ – v knížce Babička spisovatelky Boženy Němcové. Každý den trvání výstavy budou pozvaní lidoví výrobci předvádět zhotovování vánočních předmětů: ozdob a hraček z přírodnin, korálkových ozdob, malování skleněných ozdob, perníku tlačeného do forem, pečení zvykoslovného pečiva a dalších.

Výstavu o víkendech zpestří bohatý kulturní program. 8. 12. čekají koledy zahrané Radovankou z Jiřic a staročeská zabíjačka v Hospodě Na vejměnku. Výstavu zakončí v neděli 9. 12. Předvánoční jarmark, kterého se zúčastní vybraní řemeslníci z celé České republikyJarmark budou provázet koledy v podání Pouličníků z Tábora.

Vánoční výstava na Veselém Kopci je otevřena od 1. 12. do 9. 12. denně (i v pondělí 3. 12.) od 9 do 16 hodin. Přijďte si užít poklidnou atmosféru zimních svátků a nalézt inspiraci pro vánoční svátky. 

Tipy rodičů

Tipy rodičů

Je stezka vhodná pro kočárek? Čeká na konci cesty odměna v podobě domácího ledového čaje a dětského hřiště? Je prohlídka zámku odborná a na dvě hodiny nebo je přizpůsobena i dětem? Kde najdete příjemnou kavárnu s dětským koutkem nebo dokonce muzeum pro děti? To vše a mnohem více vědí naši ambasadoři, aktivní rodiče, kteří nám posílají fotky a zážitky s dětmi.