Kurz přežití prověří vaši odolnost. Zvládnete to, nebo se vzdáte?

Kurz přežití prověří vaši odolnost. Zvládnete to, nebo se vzdáte?

Sandra Soukupová, Richard Müller 8. 1. 2023

Představte si, že se ocitnete uprostřed lesa, daleko od civilizace, měkké postele a teplého jídla. Dokázali byste přežít? Přesně to si vyzkoušel náš kolega Richard. Vyrazil na 3denní kurz přežití v přírodě, kde čelil nečekaným výzvám. Jiní to vzdali, on vydržel. Jak byste asi dopadli vy?

Přečtěte si Richardovu recenzi. Vezme vás za úžasným dobrodružstvím, které běžně nezažijete. Místy si možná sáhnete na dno, ale nakonec z toho vyjdete jako vítěz. Naučíte se totiž, jak přežít v přírodě.

Výzva od začátku až do konce

V listopadu jsem vyrazil na kurz přežití od Extreme Experience. Musím říct, že to byl dost intenzivní zážitek. Neustále totiž opouštíte svoji komfortní zónu.

Nejlepším učitelem je totiž nepohodlí. Od něj se naučíte nejvíc, a i když to tak v první chvíli nevypadá, je to zároveň ten nejzábavnější učitel ze všech. Setkal jsem se s ním už během prvních minut kurzu. Byla totiž zima.

Tip: Pokud se raději koukáte, než čtete, mrkněte na video z kurzu.

K večeři červi, k snídani ledová koupel

Je –5 °C, sněží. Po celém dni stráveném venku na mrazu se do sebe přinutím nacpat pár moučných červů (nic jiného v menu není). Potom si konečně zalezu do spacáku, ale jen co si zahřeju promrzlé nohy, instruktoři vyhlásí noční přesun. První noc jsem vůbec nespal.

Tip: Nezapomeňte na pořádnou výbavu. Hodit se bude určitě baterka nebo čelovka, ešus a dobrý nůž.

Skvělé bylo, že jsme dostali alespoň snídani. Bohužel plavala uprostřed rybníka. To už tak skvělé nebylo. Tehdy jsem se poprvé koupal při minusových teplotách. Traduje se, že voda byla asi 2 centimetry studená.

Většina z těch, kdo si pro snídani nedoplavali, kurz během dne ukončila. Chyběla jim energie.

Výzva pro kuřáky: Během kurzu se nesmí kouřit. Vydržíte to?

Za odměnu hody, ale…

Ten den jsme podle krokoměrů ušli přes 50 kilometrů. Část pochodu vedla přes území střežené instruktory s airsoftovými puškami. Takže je vám jasné, co se dělo, když jsme si chtěli túru zkrátit po zpevněných cestách.

Cestou jsme naštěstí splnili úkol, který nám měl na večer zajistit „hody a krev“. Při každém kroku jsem si představoval, jak nám instruktoři za odměnu chystají teplé jídlo, třeba šťavnaté burgery a steaky. Když jsme se ale před půlnocí konečně dotrmáceli do cíle, místo bohatě prostřených stolů s teplým jídlem na nás čekalo hejno slepic a sekyrka.

Řeknu vám, tak dobrou pečenou slepici jsem v životě neměl. Tu noc jsem dokonce i spal. Sice jenom dvě hodinky, ale spal.

Na závěr slaňování ze skály i chůze bosky

Ráno nám instruktoři s opravdovým zklamáním v očích sdělili, že bohužel nemůžeme absolvovat běžný program, plavání kolem bójky s oblečením nad hlavou, protože rybník zamrzl.

Poslední den byl tedy čirou radostí a zábavou. Pokud vám nevadí slaňovat s krosnou z 50metrové skály nebo chodit bosky ve sněhu.

Asi chápete, že jsem byl na všechny, kdo kurz dotáhli do konce, upřímně pyšný. Byl to skvělý pocit. Ale co si budem, hned jak jsem odjel, zastavil jsem u první restaurace, abych se ohřál a dal si pořádné teplé jídlo.

Dobré vědět: Tento kurz rozhodně není pro děti. Každý účastník musí být starší 18 let.

Chce to opravdu teplé boty a spacák

Jak jste z mého vyprávění asi pochopili, kurz přežití od Extreme Experience rozhodně není pro každého. Ne každý chce zkoumat, jak se chová v krizových situacích, vystoupit z komfortní zóny a učit se novým věcem.

Pokud vás ale takové dobrodružství láká, můžu vám kurz vřele doporučit. Nejenže se toho spoustu přiučíte, ale díky silným emocím, které zaručeně pocítíte, na to už nikdy nezapomenete.

A na závěr jedna rada nad zlato, bez legrace. Když půjdete na kurz přežití v listopadu, vezměte si opravdu teplé boty a nový, ideálně péřový spacák, který je navržen na komfortní přespání alespoň v minus 10 stupních. Můj rozpadající se vak z umělého vlákna mi mnoho radosti nepřinesl. Pak už je to jen na vás. Hodně štěstí! 

Jak se vám článek líbil?

Sandra Soukupová

Co bych vám na sebe tak práskla? :) Mám ráda zmrzlinu, cestování, hory, jízdu na kole a lego. Jako malá jsem chtěla být zpěvačkou, právničkou, doktorkou, majitelkou restaurace nebo třeba popelářkou. Nakonec vyhrálo psaní a nelituji, protože mně i čtenářům rozšiřuje obzory, což je skvělé.

Richard Müller

Mám rád legraci, sport a aktivity všeho druhu: běhání, thai box, hru na bicí, procházky... Krom toho ale umím ocenit i dobrý odpočinek a nicnedělání, protože během něj mě napadají ty nejlepší nápady. Nikdy se nenudím. Někdy jsem sentimentální. Mám rád Na samotě u lesa, Kolju a Lvího krále.

Zaujal vás článek? Tohle se vám bude líbit!