4 věci, které normálně nestíháte. Teď přišla jejich chvíle

4 věci, které normálně nestíháte. Teď přišla jejich chvíle

Sandra Soukupová 25. 3. 2020 Sdílet

Trávit celé dny jen mezi čtyřmi stěnami je docela výzva. Na druhou stranu je to skvělá příležitost k tomu, abyste se věnovali věcem, na které normálně nemáte čas. Třeba chcete už dlouho namalovat obraz, pustit si film, o kterém všichni mluví, pohrát si s dětmi nebo konečně přečíst tu hromádku knih na stole. Nezdá se to, ale existuje dost věcí, které můžete doma dělat. Tady máte několik osvědčených tipů.

Věnujte se rodině

Občas je o nervy, když jsou všichni doma, já vím. Zároveň ale máte skvělou příležitost k tomu, abyste si vynahradili, že na sebe běžně nemáte tolik času. Zahrajte si deskové hry nebo karty, připomeňte si Jméno, město, zvíře, věc nebo na čtverečkovaný papír namalujte lodě a uspořádejte napínavou námořní bitvu. A pokud radši tvoříte, pusťte se do malování nebo vyrábějte třeba korálky.

Nelinka (6 let) je už schopná hru v pohodě hrát. Samozřejmě některé věci ještě neví, ale my to naopak bereme jako příležitost jí to právě touto formou naučit. No a pro nás dospěláky je to skvělá příležitost, jak řadu znalostí oprášit. A to byste koukali, co všechno člověk někdy zapomene. Víte třeba, do jakého věku mohou děti jezdit na kole po chodníku?

Blogerka Lucie z blogu The Hubs o hře vzhůru do provozu

Taky si můžete udělat černou hodinku. My ji doma držíme v době adventu, ale můžete ji mít kdykoli. Co to znamená? Po setmění si spolu všichni sedněte, zapalte svíčky nebo rozsviťte lampičku a povídejte si. Můžete si vyprávět zábavné historky, kterých má každá rodina požehnaně, nebo vymýšlet zbrusu nové příběhy. 

Nezapomínejte ani na své příbuzné a kamarády. Zavolejte jim, zeptejte se, jak se mají a popovídejte si. Nebo se věnujte domácím mazlíčkům. Třeba svého psa konečně naučíte, aby dával pac nebo válel sudy. 

Vyrobte něco, pište, tvořte

Využijte volný čas tvůrčím způsobem. Můžete si kreslit, hrát na hudební nástroj, péct, zkoušet nové recepty, psát povídky… zkrátka vytvářet něco hodnotného, z čeho máte radost. 

Co takhle udělat třeba krásnou fotoknihu z vaší poslední dovolené? A nejen sobě. Udělejte fotoknihu babičce, mamince nebo třeba dědovi. I oni se na fotky rádi podívají a připomenou si společné zážitky. Vždyť listování rodinnými alby a nostalgické vzpomínání má i v dnešní době své kouzlo. A pokud máte potrhlé fotky jako naše rodina, tak se u prohlížení dost nasmějete.

Vyrobit fotoknihu je navíc hračka. Potřebujete jen fotky a počítač, abyste je mohli nahrát na web dodavatele. Ten pak fotoknihu vytiskne a pošle vám ji domů. Ideální. Abyste viděli, že nekecám, mrkněte na video. Kolega Richard vám ukáže, jak je to snadné. 

Tip: Nevíte, jaký mají mít fotky formát a velikost? Odpověď najdete v článku věnovaném fotoknihám.

Čtěte si a odpočívejte

Většinu roku jedete na plné obrátky. Máte málo času na čtení i zasloužený relax. Využijte současnou situaci taky trochu k lenošení. Napusťte si vanu, přečtěte knížky, na které se tak dlouho těšíte, lehněte si do postele a pusťte si váš oblíbený film, meditujte… Prostě si to udělejte hezký. 

Tip: Máte rádi kulturu? Světoznámá muzea pořádají online prohlídky. Podívejte se třeba do Guggenheimova muzea v New Yorku nebo pařížského Musée d’Orsay. Více tipů najdete v tomto článku.

Tip: Nevíte, co číst? Podívejte se, jaké knížky doporučují knižní blogeři. A mrkněte také na web Městské knihovny, která zpřístupnila spoustu knih volně ke stažení.

Kde sledovat filmy a seriály

 • NetflixHBO GO
  Obří filmové databáze plné oblíbených seriálů a filmů. Musíte mít ale předplatné.
 • Aerovod
  Databáze českých, zahraničních i festivalových filmů. Na seznam přibyl dokonce i oscarový film Parazit. Nepotřebujete předplatné, filmy si můžete pustit i po jednom. Přehrání stojí 60 Kč.
 • DAFilms
  Databáze dokumentárních filmů od českých i světových tvůrců. V současné době tu najdete také filmy z festivalu Jeden svět a filmy nominované na Českého lva. Nemusíte mít předplatné, přehrání jednoho filmu stojí 59 Kč.
 • Česká filmová klasika
  Na Youtube si můžete zdarma pustit staré české filmy včetně černobílé klasiky pro pamětníky. Jsou tu filmy jako Kladivo na čarodějnice, Svatby pana Voka nebo Už zase skáču přes kaluže.

Až dobijete baterky a budete toužit po něčem akčnějším, mrkněte na online kurzy. Na internetu jsou jich tisíce ze všech možných oborů. Oprašte kytaru a naučte se pár akordů, pronikněte do tajů práva, psychologie nebo finanční gramotnosti, zacvičte si s trenéry, zlepšete se v malování nebo se naučte třeba háčkovat. Nevíte, kde takové kurzy najít? Přečtěte si článek o online kurzech.

Tip: A co takhle využít karanténu ke skoncování s vašimi zlozvyky? Zamakejte na sobě, budete ze sebe mít lepší pocit. Jak na to, zjistíte v tomto článku.

Vrhněte se na jarní úklid a domácí práce

Spravte protékající záchod, přidělejte tu slíbenou poličku nebo konečně přesaďte kytky. Všichni máme v domácnosti nějaké resty, které v běžném provozu nestíháme. Teď máte ale dobrou příležitost k tomu, abyste pár těchto strašáků vyřešili. Začít můžete třeba těmito tipy.

 • Umýt okna 
 • Protřídit šatník
 • Přesadit kytky
 • Zasadit bylinky
 • Vyčistit pračku, troubu, rychlovarnou konvici, odpad…
 • Vysát i tam, kde běžně nevysáváte (budete koukat, co všechno máte pod sedačkou)
 • Utřít prach tam, kde ho běžně neutíráte
 • Pověsit obrazy, přidělat poličky…
 • Vyhodit staré krémy (člověk by neřekl, kolik jich v koupelně najde)
 • Uvařit nebo upéct něco, na co se už dlouho chystáte
 • Uklidit ve špajzu
 • Projít lékárničku a vyhodit prošlé léky
 • Umýt a vyluxovat auto
 • Nalakovat zahradní nábytek
 • Vyčistit plochu na počítači
 • Udělat zálohu počítače (přiznejte se, kdy jste ji dělali naposled?)
 • Přetáhnout a roztřídit fotky z foťáku
 • Udělat fotoknihu pro sebe i babičku
 • Projít knížky a prodat ty, které už nechcete
 • Udělat si pořádek ve financích a v důležitých dokumentech
 • … cokoliv dalšího z vašeho seznamu úkolů

Nemusíte samozřejmě udělat všechno, natož hned. Když ale zvládnete alespoň něco, budete ve větším klidu a přestanete před sebou valit horu nesplněných úkolů. A menší hora = méně stresu, což se vám bude hodit, až karanténa opadne a váš život se zase vrátí do normálního režimu. 

Na závěr už jen jedna prosba. Dávejte na sebe pozor a buďte ohleduplní k ostatním. Pro všechny je současná situace náročná, ale společně ji zvládneme. Držte se!

Sandra Soukupová

Sandra Soukupová

Co bych vám na sebe tak práskla? :) Mám ráda zmrzlinu, cestování, hory, jízdu na kole a lego. Jako malá jsem chtěla být zpěvačkou, právničkou, doktorkou, majitelkou restaurace nebo třeba popelářkou. Nakonec vyhrálo psaní a nelituji, protože mně i čtenářům rozšiřuje obzory, což je skvělé.