Když se chcete dozvědět něco zajímavého, je dobré spojit teorii s praxí. A proto si při prohlídce řeznického muzea dáte i porci masných dobrot.
Navštivte Řeznické muzeum Jana Pavlíčka v Náměšti nad Oslavou, které se pyšní nejrozsáhlejší sbírkou exponátů s řeznickou tématikou v Česku. Muzeum je unikátní jak svým zaměřením, tak počtem exponátů. V muzeu jsou k vidění nejenom drobné nástroje, ale i velké výrobní litinové stroje.
Muzeum se nachází ve výrobních prostorách Řeznictví a uzenářství Jan Pavlíček s.r.o. a provede vás zkušený průvodce z oboru. A vy si užijete prohlídku i s ochutnávkou na téma „od fermentovaných po vařené – od čabajky po jitrnici“. Prohlídka trvá zhruba 60 až 90 minut podle toho, jak se protáhnou otázky návštěvníků. Na výběr jsou termíny v průběhu července a srpna.
Co v muzeu uvidíte?
- Sbírka řeznických strojů a drobných nástrojů mapující zpracování masa od roku 1850
- Sbírka odznaků s řeznickou tématikou
- Sbírka nožů, ocílek, kolébacích nožů, sekyr, sekáčků, ručních pil aj.
- Reprodukce obrazů s řeznickou tématikou
- Výuční a tovaryšské listy
- Troky vydlabané z jednoho kusu kmene
- Řeznické saně za psa
- a mnohem více…
Příběh řeznického muzea
Muzeum založil ho Jan Pavlíček mladší, první expozice byla otevřena 21. 1. 2012, ovšem jeho historie se psala již dávno předtím. U zrodu rodinné řeznické firmy stál totiž tatínek, Jan Pavlíček starší. Vystudoval potravinářský obor a později si dodělal i řeznické zkoušky, po profesi vedoucího prodejny se pustil do podnikání a založil vlastní prodejnu s výrobnou (psal se rok 1995). Snil o tom, že na stáří vybuduje řeznické muzeum, které bude připomínkou řeznické historie. Tento sen mu děti splnily rok po jeho smrti.
Od otevření muzea v průměru přibýval a stále přibývá 1 exponát týdně. Muzeum si proto zasloužilo větší prostory, a těch se mu dostalo v Náměšti nad Oslavou. Vznikl projekt, který spojuje historii řeznického oboru se vzděláváním studentů i široké veřejnosti.